Tässä ovat Turun kovimmat kiekkovalmentajat
TPS:n leirissä pohditaan parhaillaan kuumeisesti ensi kauden päävalmentajan nimeä. Turussa on aina ollut kovia valmentajia. Mahtaako TPS:n ensi kauden päävalmentaja päästä joskus samaan kastiin kuin tämä rautainen nelikko?
1. Hannu Jortikka
Jotkut voivat sanoa, että Hannu Jortikan ajan TPS oli niin hyvä, että mestaruudet tulivat helposti tai Jortikkaa voi kritisoida hänen valmennustyylistään tai siitä, ettei hän ole kyennyt tarpeeksi muokkaamaan tyyliään aikojen muuttuessa. Fakta on kuitenkin se, että jääkiekko on tulosurheilua.
Ja Jortikka jos kuka on tuloksentekijä. Kuusi mestaruutta ei tullut helpolla, vaikka TPS:n joukkueet olivatkin kiistatta erinomaisia. Jortikka osasi pitää tähtensä kurissa ja toisaalta antaa riittävästi vapauksia. Usein kuuden SM-kullan varjoon jäävät muut saavutukset. Alle 20-vuotiaiden MM-kulta tai kaksi SM-hopeaa HPK:ssa ja Jokereissa.
2. Vladimir Jursinov
Vladimir Jursinov toi Turkuun kaksi mestaruutta, mutta vielä suurempi vaikutus hänellä oli pelaajien kehittäjänä ja TPS:n toimintatapojen uudistajana. Jursinov toimi menestyksekkäänä linkkinä puoliammattilaiskiekkoilusta ammattimaisuuteen.
Jursinov nosti vaatimustason uudelle tasolle, josta hyötyi koko suomalainen kiekkoilu. ”Jursin akatemiasta” maailmalle ponnistaneita on kymmeniä. Kun nykyään yhdenkin huippupelaajan tuottaminen on haastavaa, tuntuu käsittämättömältä millaisena liukuhihnana TPS huippupelaajia Jursinovin aikana tuotti.
3. Juhani Wahlsten
Turkulaisen kiekon legenda ja suuri herrasmies Juhani Wahlsten ei koskaan vienyt TPS:aa valmentajana mestaruuksiin, mutta on silti tehnyt enemmän turkulaisen ja suomalaisen kiekkoilun eteen kuin yksikään toinen tällä listalla. ”Juuson” elämäntyönä on ollut pelin ja ihmisten kehittäminen. Juuson kädenjälki näkyi varsinkin juniorivalmentajana.
Wahlsten valmensi TPS:n vuonna 1963 syntyneiden Lokki-joukkuetta. Moni lokki, muun muassa Hannu Virta, oli myöhemmin keskeisessä roolissa, kun TPS:n 1980–1990-lukujen menestysjoukkueet haalivat Suomen mestaruuksia.
4. Raimo Määttänen
Vaikka Tampereella syntynyt Raimo Määttänen valmensi myös Turun ulkopuolella, jätti hän tänne lähtemättömän vaikutuksen. Määttänen nimittäin valmensi sekä TPS:aa että TuToa.
Kaudella 1975–76 Määttänen valmensi vahvasti tutolaisilla vahvistuneen TPS:n ensimmäistä kertaa pelatun SM-liigan mestaruuteen. Viisivuotisen TPS-pestin tuloksena oli myös kolme himmeämpää mitalia. 1980-luvulla Määttänen luotsasi TuTon kahdesti 1. divisioonan kakkoseksi. Varsinkin kaudella 1985–86 nousu oli varsin lähellä.
















