Aalto-Setälä: Myös poliitikkojen osallistuttava säästötalkoisiin
Kansanedustaja Pauli Aalto-Setälän (kok.) mukaan julkisen talouden tasapainottaminen ei voi tarkoittaa pelkästään vaatimuksia kansalaisille, vaan myös hallinnon rakenteita on uskallettava uudistaa.
– Kun julkista taloutta tasapainotetaan, katse ei voi kohdistua vain palveluihin ja kansalaisiin. Myös hallinnon on kannettava vastuunsa. Jokainen euro, joka säästyy turhasta byrokratiasta, voidaan käyttää paremmin hoivaan, terveydenhuoltoon, koulutukseen ja turvallisuuteen, Aalto-Setälä sanoo.
Aalto-Setälän mukaan Suomessa on vuosikymmeniä rakennettu hallintoa tavalla, joka on lisännyt rakenteita mutta ei välttämättä palvelujen laatua.
– Ihmiset eivät tarvitse lisää hallintokerroksia. He tarvitsevat toimivan terveyskeskuksen, laadukkaan koulun, turvallisen arjen ja apua silloin, kun sitä tarvitsee. Siksi palvelut on asetettava rakenteiden ja byrokratian edelle, Aalto-Setälä toteaa.
Aalto-Setälän mukaan myös poliitikkojen tulee kantaa säästöurakassa osansa.
– Olen jo aiemmin esittänyt valtionyhtiöiden hallintoneuvostojen lakkauttamista. Jos vaadimme tehokkuutta muualta yhteiskunnasta, samaa edellytämme myös itseltämme. Nyt sain sen mukaan säästöohjelmaamme.
Aalto-Setälä nostaa esiin useita uudistuksia, joilla julkisen sektorin tuottavuutta voitaisiin parantaa ilman, että palvelut heikkenevät. Näitä ovat valtion virastojen määrän vähentäminen, päällekkäisten tukipalveluiden kokoaminen yhteen, julkisten hankintojen tehostaminen, normien purkaminen sekä digitalisaation ja tekoälyn nykyistä laajempi hyödyntäminen.
– Esimerkiksi julkisissa hankinnoissa taas voidaan säästää merkittäviä summia paremmalla kilpailutuksella ja yhteishankinnoilla ilman, että palvelujen laatu kärsii.
Aalto-Setälän mukaan myös hyvinvointialueiden ja kuntien rakenteita on arvioitava kriittisesti.
– Hyvinvointialueita on tällä hetkellä liikaa suhteessa Suomen kokoon. Hallinto on raskas ja rahaa kuluu byrokratiaan hoidon sijaan. Kokoomuksen tavoitteena on pitkällä aikavälillä siirtyä vahvempiin alueisiin, jotta voimavaroja voidaan siirtää hallinnosta ihmisten palveluihin.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















