Kyykäärme luikerteli asuntoon Kaarinassa
Kyykäärme luikerteli asuntoon sisälle Kaarinassa Ranta-alpinkadulla maanantaina iltapäivällä.
Pelastuslaitoksen yksikkö poisti käärmeen asunnosta takaisin luontoon.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
Mökkisauna on syytä pestä biohajoavilla pesuaineilla tai höyryllä, jotta kemikaaleja ei päädy vesistöihin. Merivesikin soveltuu pesuun, kunhan lauteet muistaa lopuksi huuhdella makealla vedellä. Sauna kannattaa pestä perusteellisesti vähintään kahdesti vuodessa.
On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.
Kyykäärme luikerteli asuntoon sisälle Kaarinassa Ranta-alpinkadulla maanantaina iltapäivällä.
Miten saada leipä säilymään pidempään mahdollisimman pehmeänä ja herkullisena?
Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) ei kannata 65 vuotta täyttäneiden Kela-korvauskokeilun laajentamista. Kokeilu on jo tähän mennessä osoittanut, että Kela-korvaukset eivät ole kustannustehokkain tapa käyttää julkisia varoja ja vähentää julkisten palvelujen kuormitusta. Kokeilun laajentaminen lisäisi havaittuja ongelmia.
Suomalaisilla työpaikoilla on luottamuksen ilmapiiri ja mahdollisuus yhteensovittaa työ- ja perhe-elämä. Näin arvioi Työelämägallupissa selvä enemmistö työelämässä olevista. Parhaat arvosanat saavat alle 10 hengen työpaikat, joissa perhe-elämän yhteensovittaminen, tasapuolisuus ja luottamus arvioidaan korkeiksi. Hyvä työilmapiiri nousee rahapalkkaa tärkeämmäksi työssä viihtymisen tekijäksi.
Lounais-Suomen poliisi on jatkanut Piikkiössä perjantaina tapahtuneen kahden ihmishengen vaatineen liikenneonnettomuuden tutkintaa. Onnettomuuden silminnäkijöitä pyydetään ilmoittautumaan.
Jyrsintä- ja päällystystyöt vaikuttavat keskusta-alueen liikenteeseen viidellä eri risteysalueella maanantai-illasta tiistaiaamuun. Työtä tehdään maanantaista 3. elokuuta kello 20 alkaen tiistaiaamuun 4. elokuuta kello 6:een asti.
Kerrostalohuoneiston viidennen kerroksen parvekkeella syttyi tulipalo maanantaina päivällä Merimiehenkadulla. Asukkaat poistuivat omatoimisesti huoneistosta.
Kaarinan kaupunki jakaa tuhat niittysiemenpussia, joilla asukkaat voivat luoda monimuotoisuutta Kaarinaan pienien, kukkivien niittyjen avulla. Pussien jako alkaa palvelupisteillä 3. elokuuta sekä uimahallilla 10. elokuuta Niitä on jaossa rajallinen määrä.
Fintrafficin liikennetietojen mukaan noin puolet Suomen pääteillä liikkuvista kuljettajista ajaa ylinopeutta. Vaikka valtaosa ylityksistä on pieniä, jo vähäinenkin ylinopeus kasvattaa vakavan liikenneonnettomuuden riskiä.
Satakunnantien ja Vakka-Suomentien risteyksessä tehdään jyrsintää 3.–7. elokuuta. Yksittäisiä ajokaistoja suljetaan ajoittain liikenteeltä.
Uusia henkilöautoja rekisteröitiin heinäkuussa 6 045 eli 11,4 prosenttia enemmän kuin vuoden 2025 heinäkuussa. Tammi–heinäkuun aikana henkilöautoja on ensirekisteröity 43 301 eli 1,4 prosenttia edellisen vuoden vastaavaa aikaa enemmän. Kuluvan vuoden aikana ensirekisteröidyistä henkilöautoista 48,3 prosenttia oli täyssähköisiä.
Ampiaiset ovat loppukesästä usein ärhäköitä, ja pistoja sattuu helposti. Ampiaisen pisto on yleensä lemmikille vaaraton ja aiheuttaa vain tilapäistä turvotusta ja punoitusta pistoskohdassa. Joskus lemmikki voi kuitenkin olla allerginen pistolle ja saada siitä voimakkaampia oireita. Erityisesti pisto kuonon alueelle voi olla lemmikille vaarallinen.
Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten päivittäistavaroiden vähittäismyynnin arvo oli kesäkuussa 2 067,6 miljoonaa euroa, mikä oli 3,1 prosenttia enemmän kuin vuoden 2025 kesäkuussa.
Liikenneturvan kyselyn mukaan yli puolet suomalaisista luulee, että jalankulkija ei saa itse valita kummassa reunassa yhdistettyä pyörätietä ja jalkakäytävää kulkee. Todellisuudessa jalankulkija voi kulkea joko oikeassa tai vasemmassa reunassa sen mukaan, mikä on tilanteessa turvallisinta.
ADHD-diagnoosin saaneet saavat ensimmäisen lapsensa muita todennäköisemmin nuorena aikuisena, mutta myöhemmin aikuisuudessa ensimmäisen lapsen saaminen on heillä muita epätodennäköisempää. ADHD-diagnoosin saaneet ovat yleensä muita useammin lapsettomia.
Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.
Interin kaadettua Başakşehirin Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella matka kolmannella karsintakierroksella jatkuu jo tällä viikolla. Liechtensteinilainen FC Vaduz saapuu Kupittaalle tämän viikon torstaina 6. elokuuta ensimmäiseen osaotteluun. Toinen osaottelu pelataan 13. elokuuta.
Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.
Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.
Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).
Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.
Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1–1-tasapelin Turkista.
Pitkämäenkatu 4 A, 20250 Turku
PL 600, 20101 Turku
vaihde 02-269 3900
Turun Tietotarjonta Oy / TS-Yhtymä
ISSN: 2670-241X
ISSN: 2670-2428
Tietosuoja / evästekäytännöt / evästeasetukset / Mediavapausasetuksen mukaiset tiedot