Joka neljäs nainen kärsinyt taloudellista haittaa naisten terveyteen liittyvistä ongelmista ja sairauksista
Naisten terveyteen liittyvät ongelmat ja sairaudet näkyvät monelle myös kukkarossa. LähiTapiolan Arjen katsaus kyselyn mukaan joka neljäs nainen on kokenut niistä taloudellista haittaa. Pienituloisilla osuus on jopa 44 prosenttia. Salkunhoitajan mukaan ilmiö kertoo paitsi yhteiskunnallisesta ongelmasta, myös alipalvellusta kasvumarkkinasta, josta sijoittajankin kannattaisi kiinnostua.
Naisten terveyteen liittyviä ongelmia ja sairauksia on tutkittu ja hoidettu pitkään vähemmän kuin niiden yleisyys ja vaikutukset antaisivat aihetta. World Economic Forumin mukaan vain noin kuusi prosenttia yksityisen sektorin terveydenhuoltoon kohdistuvista sijoituksista suuntautuu naisten terveyteen. Tästäkin rahoituksesta valtaosa kohdistuu naisten syöpiin, lisääntymisterveyteen ja äitien terveyteen. Rahoituksen ulkopuolelle jää runsaasti ongelmia ja sairauksia, jotka koskettavat naisia muita useammin ja kuormittavat arkea, työkykyä ja taloutta.
Kyselyn mukaan joka neljännelle naiselle (25 %) on aiheutunut taloudellista haittaa naisten terveyteen liittyvistä ongelmista ja sairauksista, kuten kuukautiskivuista, endometrioosista tai vaihdevuosista. Pienituloisilla naisilla (talouden vuositulot alle 20 000 euroa) osuus on jopa 44 prosenttia. Kyselyyn vastasi 498 naista, ja sen toteutti tutkimusyhtiö Verian.
Viime vuosina lääkeyhtiöt ovat alkaneet tunnistaa naisten terveyden kasvavana markkinana. Kansainvälisissä sijoittajaraporteissa siitä puhutaan nyt alipalveltuna kasvumarkkinana, kertoo LähiTapiola Varainhoidon salkunhoitaja Heikki Urpelainen tiedotteessa.
– Naiset elävät noin viisi vuotta miehiä pidempään mutta viettävät enemmän vuosia sairauksien tai toimintarajoitteiden kanssa. Tässä on paljon parannettavaa. Monille kyse ei ole vain epämukavuudesta vaan työkykyyn, jaksamiseen ja talouteen vaikuttavista oireista. Konsulttiyhtiö McKinsey on arvioinut, että jos naisten terveyteen panostettaisiin kuten miesten terveyteen, maailman talous voisi kasvaa 1000 miljardilla dollarilla, Urpelainen sanoo.
Urpelainen toimii salkunhoitajana rahastossa, joka sijoittaa terveysalalle. Hänen mukaansa moni naisten terveyteen keskittyvä yhtiö kasvaa tällä hetkellä nopeammin kuin terveyssektori keskimäärin.
– Käynnissä on useita muutoksia, jotka vauhdittavat naisten terveysmarkkinan kehittymistä. Vain naisille tyypilliset sairaudet ja niiden haitat saavat aiempaa enemmän huomiota, ja niihin etsitään ratkaisuja. Esimerkiksi lääkeyhtiö Bayer kehittää tuotetta vaihdevuosiin ja Roche kohdunrunkosyöpään. Naisten diagnostiikkaan erikoistuneen Hologicin potentiaali kiinnostaa myös pääomasijoittajia, jotka ostivat yhtiön äskettäin pois pörssistä. Ostokohteeksi päätyi myös endometrioosilääkettä kehittävä Organon, Urpelainen sanoo.
Salkunhoitajan mukaan suurin muutos naisten terveydessä liittyy sukupuolten välisten fysiologisten erojen tarkempaan analyysiin tutkimuksessa ja tuotekehityksessä.
– Lääkkeiden ja terveysteknologian kehityksessä mieskehoa on pitkään pidetty oletuksena, minkä vuoksi sukupuolten fysiologisia eroja ei ole huomioitu riittävästi. Naisille on tarjottu vain pienempi versio samasta lääkkeestä tai tuotteesta, vaikka fysiologia ja vaikutukset eroavat monella tapaa.
Konsulttiyhtiö PwC:n mukaan naisten terveyteen liittyvän markkinan arvo kasvaa vuoteen 2030 mennessä nykyisestä noin 430–440 miljardista dollarista 600 miljardiin dollariin. Markkina-analyysiyhtiö Grand View Research arvioi, että kasvua vauhdittavat erityisesti diagnostiikka sekä kroonisten ja hormonaalisten sairauksien hoidot. Nopeimmin kasvaa niin sanottu femtech markkina, joka keskittyy esimerkiksi tekoälyn, jossa hyödynnetään esimerkiksi tekoälyä, digitaalisia hoitomalleja ja puettavaa teknologiaa. Sen ennustetaan kasvavan jopa noin 16 prosentin vuosivauhtia.
Urpelaisen mukaan sijoittajan kannalta olennaista on, ettei kyse ole yksittäisestä ilmiöstä tai lyhytaikaisesta trendistä.
– Ala kasvaa asenteiden ja ymmärryksen myötä, joita viranomaisten ohjeistus tukee. Osaksi muutos on hidasta, sillä matka perustutkimuksesta tuotteeksi voi viedä kymmeniäkin vuosia. Yrityksillä on kuitenkin motiivi etsiä parempia ratkaisuja, sillä tämä terveysilmiö koskettaa puolta maailman väestöstä.
Kyselyyn vastasi 1 024 henkilöä 20.–27. helmikuuta. Vastaajat edustavat Manner-Suomen aikuisväestöä. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian. Tulosten tilastollinen virhemarginaali on noin 3,1 prosenttiyksikköä koko aineiston (n=1 024) tasolla. Naisten terveydestä kysyttiin naisilta (n=498).
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















