Kysely: Nuoret parit kinastelevat pysäköinnistä yli kaksi kertaa useammin kuin eläkeikäiset

Joka kymmenes suomalainen on riidellyt pysäköinnistä kumppaninsa kanssa, selviää SPATY ry:n teettämästä tuoreesta kyselystä. Vastoin yleistä mielikuvaa kipinät eivät sinkoile eniten keski-ikäisten autoissa: 25–34-vuotiaista parkkiriitaan on ajautunut noin kuudesosa, yli 65-vuotiaista vain harva. Yllättäen pysäköinnistä myös riidellään useammin maalaiskunnissa kuin monissa suurissa kaupungeissa.

Suomalaisten pysäköintialan toimijoiden yhdistys SPATY ry:n teettämä kysely selvitti, kuinka usein pysäköinti on aiheuttanut riitoja suomalaisten parisuhteissa. 25–34-vuotiaista noin kuudesosa (15 %) kertoo joskus kinastelleensa parkkeerauksesta, kun yli 65-vuotiailla luku jää reiluun kuuteen prosenttiin.

SPATY ry:n hallituksen puheenjohtaja Christian Metsärannan mukaan kysely paljastaa, kuinka arjen kuormitus purkautuu pysäköintitilanteissa.

– Kun ahtailla parkkipaikoilla yhdistyvät ruuhkavuosien kiire ja suorituspaineet, stressi purkautuu helposti vieressä istuvaan apukuskiin ja muuttuu turhaksi kinasteluksi. Vanhempien ikäryhmien matalammat riitelyluvut viestivät elämänkokemuksen merkityksestä: iän ja kiireettömän arjen myötä kehittyy suhteellisuudentaju, jonka ansiosta yksi tiukka taskuparkkeeraus ei pilaa yhteistä päivää.

Kaupunkien riittämättömät pysäköintitilat herättävät säännöllisesti julkista keskustelua, mutta SPATY:n tutkimuksen mukaan parkkiriidat kärjistyvät usein maalaiskunnissa. Niissä runsas kymmenesosa (noin 13 %) pareista on joskus ajautunut parkkiriitaan.

Turussa, Tampereella ja Oulussa vastaava osuus on vain noin seitsemän prosenttia. Pääkaupunkiseudulla riitelevien parien osuus on kuitenkin lähes yhtä korkea kuin maalaiskunnissa: noin 12 prosenttia.

Metsäranta arvioi, että tulokset selittyvät autoilijoiden ennakko-odotuksilla. Turussa, Tampereella ja Oulussa ruuhkaisiin pysäköintialueisiin on henkisesti varauduttu jo ennen liikkeellelähtöä. Maalaiskunnissa vaivatonta pysäköintiä sen sijaan pidetään itsestäänselvyytenä.

– Kun illuusio arjen helppoudesta rikkoutuu esimerkiksi väärinpysäköidyn auton tai satunnaisen ruuhkan takia, tilanne koetaan poikkeuksellisen ärsyttävänä, ja turhautuminen puretaan helposti puolisoon. Tutkimuksemme osoittaa, ettei parkkiriidoissa ole välttämättä kyse fyysisen tilan puutteesta vaan odotusten ja todellisuuden ristiriidasta.

Parkkiriidoissa on eroja myös eri ammattiryhmien välillä. Useimmiten pysäköinti herättää kahnausta toimihenkilöiden keskuudessa. Heistä noin kuudennes (17 %) kertoo joskus kinastelleensa pysäköimisestä. Opiskelijoilla vastaava osuus oli alle neljä prosenttia ja eläkeläisillä noin seitsemän prosenttia.

Metsäranta arvioi, että toimihenkilöiden iso osuus parkkiriidoissa on heijastus kuormittavasta työelämästä.

– Kun työpäivän jälkeen on väsynyt, haastava pysäköintitilanne toimii helposti venttiilinä, jonka kautta päivän aikana syntynyt stressi purkautuu kumppaniin. Opiskelijoiden ja eläkeläisten huomattavasti matalammat luvut taas kertovat joustavammasta elämänrytmistä ja vähemmästä autoilusta. Kun kalenteri ei pursua yli äyräiden, auton ratissa on vähemmän suorituspaineita, eikä pysäköimisestä muodostu tarpeetonta kitkaa parisuhteeseen.

Suomalaisten kokemuksia pysäköinnistä ja parisuhteista kartoitti tutkimusyhtiö Bilendi huhtikuussa SPATY ry:n toimeksiannosta. Sähköiseen kyselyyn vastasi tuhat suomalaista ja otos painotettiin vastaamaan väestöä iän, sukupuolen ja asuinpaikan mukaan. Vastaajista noin 13 prosenttia kertoi, ettei käytä autoa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Mieti mitä ostat

Kirjoittaja kehottaa miettimään omia kulutustottumuksia.

Tiedämme , että emme saisi kuluttaa niin paljon kun nyt kulutamme. Tiedämme myös sen, että emme saisi roskata ympäristöämme, mutta silti me roskaamme. Miksi me kuitenkin yhä vain kulutamme ja saastutamme ympäristöämme, vaikka tiedämme että se ei ole ympäristöllemme eikä meille itsellemme hyväksi?

Kysely: Nuoret parit kinastelevat pysäköinnistä yli kaksi kertaa useammin kuin eläkeikäiset

Joka kymmenes suomalainen on riidellyt pysäköinnistä kumppaninsa kanssa, selviää SPATY ry:n teettämästä tuoreesta kyselystä. Vastoin yleistä mielikuvaa kipinät eivät sinkoile eniten keski-ikäisten autoissa: 25–34-vuotiaista parkkiriitaan on ajautunut noin kuudesosa, yli 65-vuotiaista vain harva. Yllättäen pysäköinnistä myös riidellään useammin maalaiskunnissa kuin monissa suurissa kaupungeissa.

Lemmikkihuoneille kasvavaa kysyntää hotelleissa

Lemmikin kanssa matkustaminen on yhä tärkeämpää monille matkailijoille.

Yhä useampi matkailija ottaa lemmikkinsä mukaan matkoille, erityisesti lomakaudella. Scandic-hotelleissa lemmikkien kanssa matkustaville tarkoitettujen huoneiden varaukset ovat kasvaneet merkittävästi, ja yleisin matkakumppani on koira.

Varhan sähköisten ajanvaraus- ja kutsukirjeiden häiriö ratkaistu – ei haitallista vaikutusta potilaiden hoitoon tai potilasturvallisuuteen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) havaittiin häiriö Tyks-sairaalapalveluiden sähköisten ajanvaraus- ja kutsukirjeiden lähetyksessä keskiviikkona 8. heinäkuuta. Tilanne on nyt saatu normalisoitua eikä häiriö vaikuttanut haitallisesti potilaiden hoitoon tai potilasturvallisuuteen.

Suomalaiset satsaavat turvalliseen maksamiseen

Suomalaiset huolehtivat maksamisen turvallisuudesta yleisesti ottaen hyvin, kertoo tuore valtakunnallisesti edustava kysely. 82 prosenttia välttää pankkitunnuksilla kirjautumista linkkien kautta ja pitää tunnukset sekä salasanat omana tietonaan.

Verkakaarella päällystystöitä Kaarinassa

Viikolla 29 päällystystöitä tehdään Merikarvialle, Ulvilassa ja Kaarinassa. Päällystyskohteena ovat Mt 6600 Pohjoinen rantatie Merikarvialla, jossa työt jatkuvat, Mt 2550 Kullaa–Palus Ulvilassa Mt 12276 Verkakaari Kaarinassa.

Joka viides kuljettaja katsoo puhelinta ajon aikana

Kuljettajan tehtävä on keskittyä ajamiseen.

Liikenneturvan kysely kertoo karua kieltä suomalaisten autoilijoiden puhelimen käytöstä. Peräti viidesosa päättää vaarantaa muut käyttämällä puhelinta ajon aikana sen sijaan, että keskittyisi ajamiseen. Useimmiten ratissa soitetaan tai viestitellään. Liikenneturva korostaa, että kuljettajan tehtävänä on keskittyä turvallisesti perille pääsemiseen.

Korkein oikeus hylkäsi Vastaamon tietomurtoa koskeneen valituslupahakemuksen, tuomio jää pysyväksi

Korkein oikeus (KKO) ei myöntänyt valituslupaa Vastaamon tietomurtoon liittyvistä rikoksista tuomitulle eli Aleksanteri Kivimäelle .

Lasten ja nuorten liikkumissuositusten toteutumisen arviointi tarkentuu

Lasten ja nuorten liikkumissuositusten toteutumisen arviot vaihtelevat merkittävästi käytetyn analyysitavan mukaan.

UKK-instituutin tutkimus tuo uuden näkökulman lasten ja nuorten liikkumisen arviointiin. Aktiivisten päivien osuus (Proportion of Active Days, PAD) kuvaa, kuinka suuri osuus päivistä täyttää liikkumissuositukset. Esimerkiksi 9. luokan pojilla riittävästi reipasta ja rasittavaa liikkumista kertyi 64 prosenttina koulupäivistä mutta vain 40 prosenttina vapaapäivistä.

Vakavan työväkivallan riski kasautuu tiettyihin tilanteisiin, aikoihin ja paikkoihin oikeuspsykiatrisessa sairaalahoidossa

Itä-Suomen yliopiston hoitotieteen laitoksella tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että oikeuspsykiatrisessa sairaalahoidossa raportoidut vakavat työväkivaltatilanteet eivät jakaudu tasaisesti, vaan kasautuvat tiettyihin arjen tilanteisiin, osaston tiloihin ja vuorokaudenaikoihin. Journal of Psychiatric and Mental Health Nursing -lehdessä julkaistu tutkimus on osa sairaanhoitaja, TtM Matias Karvosen hoitotieteen alan väitöskirjaa.

Vedenjakelussa keskeytys Kalttassuon alueella Kaarinassa

Kaarinan kaupungin Vesihuoltolaitos ja Finaco Oy/Rakenneverkko Oy tekevät Kalttassuon saneerauksen yhteydessä vesihuollon liitostöitä tiistaina 14. heinäkuuta. Työt aiheuttavat vedenjakelun keskeytyksen arviolta kello 9–17.

Kesän riistakolmiolaskennat käynnistyvät

Kesän riistakolmiot lasketaan 25.7.–9.8. Laskennat tuottavat ajankohtaista tietoa muun muassa metson, teeren, pyyn ja riekon kannoista sekä niiden poikastuotosta eri puolilla Suomea.

Tutkimus: Löyly lisää saunan kuormittavuutta – kosteus nostaa sykettä ja kehon lämpötilaa

Tulosten mukaan saunan fysiologisten vaikutusten ja kokemuksen kannalta keskeistä ei ole ainoastaan korkea lämpötila, vaan ilmankosteus ja sen tehokas säätely löylyn avulla.

Uusi tutkimus osoittaa, että saunan ilmankosteus vaikuttaa merkittävästi elimistön kuormittumiseen lämpötilan lisäksi. Mitä kosteampi sauna on, sitä voimakkaammin syke ja kehon lämpötila nousevat.

Ratatyöt heikensivät junaliikenteen täsmällisyyttä

Laajat ratatyöt näkyivät kuluvan vuoden toisella neljänneksellä junaliikenteen määrissä ja matkustajaliikenteen täsmällisyydessä. Rataverkolla tehtävät kunnossapito- ja kehittämistyöt ovat keskeinen osa turvallisen ja toimintavarman raideliikenteen varmistamista.

Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko keräsi yli 4 000 festivaalivierasta

Douglas Robinson.

Tänä kesänä jo 27. kerran järjestetty Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko keräsi 8.–12. heinäkuuta Kustavin saaristolaismiljööseen yhteensä yli 4 000 festivaalivierasta. Esityksistä peräti kolmannes oli loppuunmyytyjä. Myös tapahtuman sarjaliput myytiin kaikki loppuun jo hyvissä ajoin ennen kirjallisuusviikon alkua.

Vain harva saa mätky- tai kiinteistöverolaskun postitse

Elokuun 3. päivä on jäännösverojen eli mätkyjen eräpäivä 340 000 suomalaisella. Keskiviikkona 6. elokuuta puolestaan erääntyy kiinteistöveroa noin 1,9 miljoonalla kiinteistönomistajalla. Verohallinto kehottaa ottamaan käyttöön e-laskun, jotta verot tulevat maksetuiksi ajallaan.

Koululaisille kerätään jälleen reppuja

Valtakunnallinen reppukeräys on käynnissä 13.–26. heinäkuuta.

Uusi reppu ei ole kaikille lapsille itsestäänselvyys koulun alkaessa. Erityisesti vanhempien koululaisten repuille tarve on suuri. K Citymarket ja Hope ry käynnistävät toista kertaa valtakunnallisen reppukeräyksen vähävaraisten perheiden tueksi 13.–26. heinäkuuta.

Omakotitalon autotallissa tulipalo Raisiossa

Omakotitalon alakerrassa sijaitsevassa autotallissa syttyi tulipalo maanantaina aamulla Leinikkikujalla Raisiossa. Asunnossa oli syttymishetkellä kolme henkilöä ja lemmikkieläimiä. Kaikki pääsivät ulos asunnosta ennen pelastuslaitoksen saapumista kohteeseen.

Näköislehti

Urheilu

Pohjalta verkolle ponnistaen

Tomi Saarisen merkitys Loimulle on ensi kaudella valtava.

Loimun ja Tuto Volleyn miehistöt rakentuvat askel askeleelta

Otteluanalyysi: TPS elää kotivoitoilla – nyt Kupittaan huuman sai kokea AC Oulu

Albijon Muzaci (vas.) ja, Marius Könkkölä olivat TPS:n tehomiehet.

TPS on voittanut jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaamastaan kahdeksasta kotiottelusta kuusi. Nyt TPS:n kotitaikaa pääsi todistamaan AC Oulu, jonka alkukausi on ollut mainio. Vieraiden ensimmäinen puoliaika ei ollut mainio, sillä TPS teki kolme maalia ja eteni 3–0-voittoon. Marius Könkkölä ampui maalista kaksi, Albijon Muzaci yhden.

Joko tulee mestaruus Cupissa?

Inter kohtaa HJK:n Suomen Cupin finaalissa.

Inter kohtaa Suomen Cupin loppuottelussa HJK:n Tammelassa 5. syyskuuta. HJK on hallitseva Suomen Cupin mestari. Sama parivaljakko oli finaalissa vastakkain myös vuonna 2018, jolloin Inter voitti toistaiseksi viimeisimmän Suomen Cupinsa. Cupin finaali on viime vuosina ollut Interille lähes tapa.

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.