Turun turvakotiin tuli lisää asiakaspaikkoja ja erillisiä lemmikkihuoneita

Heli Paasio esittelee Turun turvakodin lemmikkihuonetta, jonne voi tulla turvaan oman lemmikin kanssa, kun kotona ei ole turvallista lähisuhdeväkivallan takia. Heli Paasio esittelee Turun turvakodin lemmikkihuonetta, jonne voi tulla turvaan oman lemmikin kanssa, kun kotona ei ole turvallista lähisuhdeväkivallan takia. Kuva: Marianne Rovio

Turun turvakodissa on huokaistu helpotuksesta, sillä huhtikuussa uusia asiakaspaikkoja tuli kahdeksan perhehuoneen verran lisää. Lisäksi huojennusta on lisännyt se, että kahteen huoneista voi ottaa mukaan lemmikin.

Varsinais-Suomessa on ollut ennestään vähiten turvakotipaikkoja väestömäärään suhteutettuna, ja osa voi jäädä väkivaltaiseen kotiin, koska lemmikille ei ole paikkaa missään.

– Uudet huoneet ovat todellakin tulleet tarpeeseen. Kun julkaisimme sosiaalisessa mediassa uutisen kahdesta lemmikkihuoneesta, niin se sai todella hyvän vastaanoton. Ihmiset ovat olleet ihan todella kiitollisia ja myös äärimmäisen helpottuneita tästä mahdollisuudesta. Aikaisemmin lemmikki on voinut ollut syy, miksi meille ei ole voitu tulla, kertoo turvakodin vastaava sosiaalityöntekijä Sanna Mantere.

Turvakotipalvelujen lähijohtaja Tii Miettinen arvioi, että vuosittain kymmeniä on jättänyt tulematta turvakotiin, koska ei voittaa ottaa lemmikkiä mukaan.

– Suurin osa asiakkaistamme tulee Turusta, mutta olemme Varhan alueen ainoa turvakoti. Aikaisemmin ihmisiä on jouduttu ohjaamaan Turusta Raaseporiin ja Poriin, joissa olivat myös lähimmät lemmikkipaikkaiset turvakodit. Mutta kaikki eivät pysty lähtemään niin kauas arjen asioiden, kuten lasten koulunkäynnin vuoksi, Miettinen sanoo.

Postaus Turun ensi- ja turvakoti ry:n turvakodin lemmikkihuoneista tulikin heti viraaliksi sosiaalisen median kanavilla, sillä se keräsi nopeasti 440 000 katselua ja yli 10 000 reaktiota.

– Lemmikki on suuri henkinen tuki ihmisille, ja lemmikit ovat monille rakkaita perheenjäseniä, joita ei jätetä yksin. Lemmikkihuoneissa on majoituttu jo kissojen ja koirien kanssa, nyt kun ne voi ottaa mukaan. Huoneet ovat eristettyinä muista huoneista, jotta ne eivät aiheuta mahdollisesti allergiaa, Miettinen kertoo.

Turun turvakodin toiminnanjohtaja Heli Paasio kertoo, että vihdoin saadut uudet asiakaspaikat ovat todellakin tulleet tarpeeseen.

– Meillä on ollut vajausta jo vuosia, ja asiakkaita on jouduttu ohjaamaan muualle. Meillä on nyt yhteensä 18 perhehuonetta, Paasio kertoo.

Turvakodin vastaava ohjaaja Henriikka Kuusrainen kertoo, että turvakotiin voi hakea tilanteissa, joissa kokee tai on olemassa uhka lähisuhdeväkivallasta.

Kuusrainen lisää, että eläin voi olla yksi keino käyttää väkivaltaa.

– Väkivaltaa saatetaan kohdistaa myös eläimiin tai eläintä voidaan käyttää pelivälineenä tai uhkailukeinona. Eläimelle saatetaan tehdä jotain pahaa. Moni myös on huolehtinut, miten hyvin eläimiä hoidetaan kotona, jos ne on jouduttu lähtiessä jättämään kotiin.

Turun turvakoti on tehnyt jo vuodesta 2021 yhteistyötä Turun eläinsuojeluyhdistyksen kanssa, jonka vapaaehtoiset ovat voineet ottaa vastaan jopa hevosia.

– Tesyn vapaaehtoiset ovat olleet loistava apu, ja ovat hakeneet eläinkuljetusautolla nopeasti tilanteiden ollessa päällä. Meillä on myös muutamia omia lemmikkivapaaehtoisia, Paasio lisää.

Turun turvakodissa toteutetaan kovan luokan sosiaalityötä, joka pyrkii suojelemaan ihmisiä näiden kokemalta lähisuhdeväkivallalta tai äärimmillään estämään perhesurmia.

Marianne Rovio

Naantalin Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksen väistämisvelvollisuus muuttuu

Jatkossa Käsityöläiskadulta väistävät Uolevi Raaden kadulta tulevaa liikennettä.

Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksessä Käsityöläiskadulta tulevat ajoneuvot saavat jatkossa väistämisvelvollisuuden. Muutos tulee voimaan keskiviikkona 17. kesäkuuta.

Musiikkitalo Fuugassa viimeistelytyöt käynnissä

Fuugan konserttisalista tulee näyttävä.

Turun uusi musiikkitalo Fuuga avautuu yleisölle lokakuussa 2026. Rakennusta viimeistellään vauhdilla ja työmaalla työskentelee tällä hetkellä reilut 200 henkilöä.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Kansainväliset balettihuiput kohtaavat Turussa Don Quijoten merkeissä

Turku Dance Campin Ester Papini ja Andrea Cheldi tanssivat.

Turku Dance Camp -tanssileiri kokoaa jo kolmannen kerran kansainvälisiä huippuopettajia ja -esiintyjiä Suomeen 26.–31. heinäkuuta. Kansainvälisen tanssileirin taiteellisessa johdossa toimii turkulaislähtöinen, Tukholman kuninkaallisessa baletissa solistiuran tehnyt Katariina Edling yhdessä tanssija-tanssinopettaja Lyylia Koivuniemi Merimaan kanssa.

Varsinais-Suomen kunnat määrittelivät tutkimus- ja kehittämistoiminnan painopisteitään

Suomen ja Varsinais-Suomen elinvoima ja kilpailukyky ponnistavat tutkimus- ja kehittämistoiminnasta, jossa kunnat ovat keskeisessä roolissa. Turun AMK:n koordinoimassa ja Varsinais-Suomen liiton Akke-rahoituksen kautta toteutetussa hankkeessa Kuntien kansainvälisen TKI-osaamisen kasvattaminen Varsinais-Suomessa tunnistettiin Kaarinan, Naantalin, Salon ja Uudenkaupungin TKI-toiminnan vahvuuksia ja kehittämistarpeita.

Tap This Oy valittu WAM:in kahvilayrittäjäksi

Turkulainen Tap This Oy on valittu WAM nykytaiteen museon kahvila- ja ravintolapalvelujen yrittäjäksi. Museon kahvilatilat uudistuvat peruskorjauksen yhteydessä, ja WAM avautuu yleisölle lauantaina 31. lokakuuta.

Turun rautatieaseman laitureilla tehdään muutostöitä kesän aikana

Turun päärautatieaseman matkustajalaitureille ja niille johtaville huoltoteille tehdään pieniä korjauksia juhannuksesta syyskuun puoliväliin. Työt keskittyvät laiturien Aninkaistensillan puoleisiin päihin ja niitä tehdään vaiheittain. Työn alla oleva matkustajalaituri on ajoittain pois käytöstä ja liikennöinti tapahtuu muilta laitureilta.

Arjen hyvinvoinnilla iso osa Turun hyvinvointisuunnitelmassa

Ispoisten uimaranta on Turun suosituimpia.

Turun kaupunginvaltuusto käsitteli kokouksessaan 15. kesäkuuta lakisääteistä suunnitelmaa, joka kokoaa yhteen keskeiset tavoitteet ja ratkaisut turkulaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistämiseksi vuosina 2026–29.

Parainen vastustaa Varhan esitystä kahden vanhustenhuoltoyksikön lakkauttamisesta

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on tehnyt viranhaltijaesityksen vanhustenhuollon yksiköiden Aftonron (Iniö) ja Fridhemin (Houtskari) sulkemisesta. Paraisten kaupunki vastustaa tätä esitystä jyrkästi. Kaupunki perustelee tiedotteessa kantaansa muun muassa siten, että Varha saa merkittäviä valtionosuuksia palvelujen ylläpitämiseksi koko hyvinvointialueella, myös saaristossa: 19 miljoonaa euroa saaristo-olosuhteisiin ja 14 miljoonaa euroa kaksikielisiin ratkaisuihin.

Varkkavuorenkadulla ja Aurorankadulla tietöitä

Jyrsintä- ja päällystystyö Varkkavuorenkadulla ja Aurorankadulla alkaa 16. kesäkuuta. Työt kestävät 26. kesäkuuta saakka. Töitä tehdään Varkkavuorenkadulla välillä Niitunniskantie-Taalinpellonkatu. Yksi ajokaista pois käytöstä. Paikalla on liikenteenohjaajat ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa. Päivittäinen työaika on kello 6–18.

Tallink Siljan käyttöön tuleva S1-laituri valmistui

Ferry Terminal Turku -hankkeen ensimmäinen rakennusurakka, pistolaituri S1, on valmistunut ja luovutettu satamalle. Siihen kiinnittyy laiva jo maaliskuussa 2027.

Fölin bussi koukkaa kesällä Playa del Raisioon

Juhannuksesta lähtien Hahdenniemeen, eli Playa del Raisioon, pääsee sujuvasti myös bussilla. Fölin linja 206 tekee kesäkaudella koukkauksen Nesteentieltä satama-alueelle. Yhteys toimii 17. kesäkuuta alkaen 9. elokuuta saakka.

Tammikuinen henkirikosepäily Turussa syyteharkintaan

Viime tammikuussa Turussa yksityisasunnossa tapahtuneen epäillyn henkirikoksen esitutkinta on valmistunut. Poliisi epäilee noin 60-vuotiasta miestä nelikymppisen naisen taposta.

SDP:n valtuustoryhmä erotti Toivarin

Turun Sosialidemokraattinen valtuustoryhmä päätti kokouksessaan 15. kesäkuuta antaa Berhan Ahmadille , Eeva-Johanna Elorannalle , Jonnamiia Jäppiselle , Ville Lintuselle ja Jaana Saariselle huomautuksen ryhmän sääntöjen vastaisesta toiminnasta raitiotiepäätöksen yhteydessä. Valtuustoryhmä oli tehnyt raitiotiehanketta koskevan ryhmäpäätöksen 3. toukokuuta äänin 9–7. Muita seuraamuksia asiasta ei annettu. Ryhmä toivoo, että jatkossa turkulaisille tärkeissä asioissa löytyy yhtenäinen ja ennustettava poliittinen linja.

Kalastusluvat ovat kunnossa suurella osalla kalastajista

Kalatalouden Keskusliiton suorittaman valtakunnallisen kyselyn mukaan valtaosalla kalastajista oli kalastonhoitomaksu maksettu kalaan lähdettäessä vuonna 2024. Tarkastetuista kalastajista kolme prosenttia oli lähtenyt kalaan ilman asianmukaista lupaa. Sen sijaan pyydysten merkinnöissä on edelleen huomautettavaa.

Brinkhall soi jälleen heinäkuussa

21. kerran järjestettävän Brinkhall soi -festivaalin säveltäjävieraana on tänä vuonna Kalevi Aho , jonka teoksia kuullaan konserteissa tapahtuman aikana. Kalevi Aho osallistuu myös Brinkhall-päivään kartanolla lauantaina 11. heinäkuuta, jolloin festivaalin taiteellinen johtaja József Hárs haastattelee säveltäjää tämän tuotannosta. Luennoitsijavieraaksi on kutsuttu lisäksi suosittu kirjailija Ann-Christin Antell , joka kuvaa romaaneissaan kiehtovia Turun seudulle sijoittuvia tarinoita 1900-luvun taitteesta.

Lääkehoito hidastaa toimintakyvyn heikkenemistä myös pitkälle edenneessä MS-taudissa

Tuore tutkimus osoittaa, että okrelitsumabi-lääke hidastaa käsien toimintakyvyn heikkenemistä potilailla, jotka sairastavat ensisijaisesti etenevää MS-tautia.

Raision tehdasalueen rakennustyöt käynnistyvät

NCC Suomi Oy ja Hiab Finland Oy ovat allekirjoittaneet sopimuksen Hiabin Raision tehdasalueen rakennustöiden toteuttamisesta. Rakennusvaiheen käynnistyminen seuraa onnistuneesti toteutettua kehitysvaihetta, jossa hankkeen suunnitelmat ja tavoitehinta kehitettiin tiiviissä yhteistyössä tilaajan kanssa. Hankkeen arvo NCC:lle on noin 17 miljoonaa euroa.

Näköislehti

Urheilu

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.