Kuinka vapaasti kannattaa fantasioida?
Joskus sanotaan, että ihmisillä pitää voida olla vapaasti fantasioita esimerkiksi oman seksuaalisuuteensa suhteen. Fantasiat kun ovat vain fantasioita. Mutta missä oikeasti menee raja fantasioiden suhteen, vaikka niistä ei muille kertoisi?
Valkeakoskella naisen tappamisesta ja kuristamisesta fantasioinut mies todellakin toteutti kamalan fantasiansa. 15-vuotias Vendi löydettiin metsiköstä raiskattuna ja surmattuna. On ollut tapauksia, joissa palvelukodissa on raiskattu puolustuskyvytön heikko ikäihminen.
Nämä tapaukset ovat tilastollisesti harvinaisia, sillä suurin osa naisten kokemasta väkivallasta tapahtuu kotona. Kuitenkin naisten linjan mukaan Suomessa yli puolet naisista (57 prosenttia) on kokenut väkivaltaa, ja Euroopan unionin perusoikeusviraston tutkimuksen mukaan Suomi on EU:n turvattomin maa naiselle.
Kuinka paljon sairaisiin fantasioihin, ja niiden toteuttamiseen voi vaikuttaa totaalisen kieroutunut porno? Jos porno toimii nuoren miehen pääasiallisena seksuaalikasvatuksena, niin voidaan olla pahasti hakoteillä siitä, mitä on rakkaus ja toisen kunnioittaminen.
Pornomaailmassa voi olla esillä todella paljon aggressiivista ja naista esineellistävää ja satuttavaa materiaalia. Siellä voidaan satuttaa ja alistaa toista ihmistä. Se on täynnä fantasioita äitipuoliin ja isoäiteihin ja toisen satuttamiseen. Mikä on hassua, jos ei aina osata kohdata ihmisiä edes tavallisen keskustelun merkeissä. Ja sitten siellä netin villissä lännessä lapsi oppii, että tätäkö on rakkaus?
Parisuhteeseen ei kuulu väkivalta, ei henkinen eikä fyysinen. Kukaan toinen ihminen eikä eläin ei voi olla myöskään sairaiden fantasioiden objekti. Mutta tässäkin on tärkeää, että ei yleistä kaikkia miehiä samaan massaan. Koska se ei ole koko miessukupuolen vika todellakaan.
Aihe vaatii netistä saatavan materiaalin kautta todellakin enemmän keskustelua ja kasvatusta. Ymmärrän maita, jotka kieltävät netin alle 16-vuotiailta. Sieltä saa niin paljon kehittymisen kannalta vaarallista materiaalia, vaikka sieltä saa hyvääkin. Pohdittavaksi jää, miksi on aikuisia miehiä, jotka yhä huorittelevat naisia?
Marianne Rovio

















