Kadun tarina: Tuomiokirkkoon haudattu papin poika

Eskelinkatu muistuttaa 1600-luvulla vaikuttaneesta Turun piispasta. Eskelinkatu muistuttaa 1600-luvulla vaikuttaneesta Turun piispasta. Kuva: Ilkka Lappi

Turun keskustassa Linnankadun ja Eerikinkadun yhdistävä Eskelinkatu on aikojen saatossa tunnettu toisellakin nimellä. Ennen vuotta 1890 tehtyä nimenmuutosta Eskelinkatu oli nimeltään Kehruuhuoneenkatu. Vuosina 1730–82 Klassikon koulun tontilla toimi nimittäin kehruuhuone, eli irtolaisnaisten rangaistuslaitos. Turun kehruuhuoneen toiminta lakkautettiin, kun Hämeenlinnaan tehtiin naisvankila.

Nykyisen nimensä Eskelinkatu sai AeschillusEskilPetraeuksen mukaan. Vuonna 1593 syntynyt ja vuonna 1657 kuollut Petraeus ehti vaikuttaa Turussa monessa roolissa. Hän oli katedraalikoulun ja lukion rehtori sekä tuomiorovasti, yliopiston ensimmäinen teologian professori ja ensimmäinen rehtori sekä Turun piispa elämänsä loppuvaiheessa 1652–57. Petraeuksen aika Turun piispana jäi huomattavan lyhyeksi hänen edeltäjäänsä verrattuna. Ennen Petraeusta piispana toimi Isaacus Rothovius 25 vuoden ajan. Hän ei myöskään elänyt yhtä värikästä elämää kuin edeltäjänsä, mutta merkittävä hahmo hän tästä huolimatta oli. Piispana ollessaan hän korosti pappiskoulutuksen tärkeyttä ja saarnaustaitoja.

Hän oli ruotsalaissyntyinen papin poika, mutta perehtyi elinaikanaan perinpohjaisesti suomen kieleen. Petraeuksella oli muun muassa keskeinen rooli Raamattua käännettäessä, hän johti käännöskomiteaa.

Petraeus on haudattu Turun tuomiokirkkoon.

Ilkka Lappi

Eurooppa-foorumi rikkoi ennätyksensä

Turun Eurooppa-foorumi kokosi yli 1 500 päättäjää, asiantuntijaa ja kansalaista paikan päälle Turun kaupunginteatteriin.

Turun Eurooppa-foorumi on rikkonut jälleen aiemmat ennätyksensä, kun se kokosi 26.–28. elokuuta yli 1 500 päättäjää, asiantuntijaa ja kansalaista paikan päälle Turun kaupunginteatteriin. Hansatorin yleisötapahtumaan osallistui lisäksi noin 1 200 kuulijaa, ja verkkolähetys keräsi tapahtuman aikana melkein 11 000 katselukertaa. Ohjelmaosuuksia tapahtumassa oli 51 ja puhujia yli 220 – suurimmat määrät foorumin historiassa.

Eurojackpotin potti nousi 15 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantain arvonnasta kierroksella 35/2026 ei löytynyt täysosumia. Ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 15 miljoonaa euroa.

Naantalin pääkirjaston valokuvanäyttely näyttää vuodenajat luonnon väreissä

Valokuvaajaa kiehtovat vuodenajan vaihtelut – niiden tarjoamat värien ja muotojen kirjo palkitsee tarkkaavaisen katsojan.

Naantalin pääkirjastossa on 1.–29. syyskuuta esillä Paraisilla asuvan Eva Larzén-Östermarkin valokuvia.

Kolumni: Ikävästä jälleennäkemiseen

Kun kävin äitini luona hän sanoi juuri ennen lähtöä, että nyt kun sinä lähdet, jää ikävä. Ikävän tunne on asia, joka toistuu elämässämme säännöllisin väliajoin. Se syntyy ihmisen tai jonkin toistuvan asian jatkuvasta läsnäolosta, jonka loputtua yleensä jäämme kaipaamaan ihmistä tai asiaa.

Romutuspalkkiolla hankitut sähköavusteiset pyörät vähensivät monilla autoilua

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin uuden selvityksen mukaan vuosien 2020–21 romutuspalkkiolla hankitut sähköavusteiset pyörät ovat pysyneet aktiivisessa käytössä. Jopa 90 prosenttia pyöristä on edelleen alkuperäisen omistajansa käytössä useita vuosia hankinnan jälkeen.

Akkulaitteiden riskejä ja edes akkulaitteita ei tunnisteta kodeissa

Akuista johtuvien palojen syitä ovat ylilataus, oikosulku, fyysinen vaurio, valmistusvirheet ja altistuminen lämmölle.

Kodin paloturvallisuuden kannalta suuri haaste on se, että ihmiset eivät tunnista akkulaitteita tai niihin liittyviä riskejä. Laitteita voi olla kotona jopa sata, mutta silti niitä kaikkia ei ymmärretä akuilla toimiviksi. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön asiantuntija peräänkuuluttaa lisää tietoisuutta akkujen turvallisuusriskeistä. Akkupalojen yleisin palopaikka on koti ja asuinympäristö.

Korkeakoulujen syksyn yhteishaussa tarjolla yli 12 100 opiskelupaikkaa

Ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen syksyn yhteishaku alkaa maanantaina 31. elokuuta ja päättyy torstaina 10. syyskuuta. Tänä syksynä on haettavana kaikkiaan 12 100 opiskelupaikkaa yli 350 hakukohteessa koulutuksissa, jotka alkavat tammikuussa. Hakeminen tapahtuu Opetushallituksen Opintopolku-palvelussa.

Siideripuisto päättää Kirkkopuiston Terassin kesän

Samuli Pasanen.

Kirkkopuiston Terassi järjestää elokuun lopuksi Siideripuiston, joka kokoaa Aurajoen rantapenkereelle viisi kotimaista siideritilaa ja -panimoa: Hallonmäen Siideripanimon, Lepaan Viinitilan, Lepola Drinksin, Terissaaren ja Vaski Ciderin.

Luontoaika vahvistaa terveyttä

Luontoaika on helppo tapa lisätä terveyttä ja hyvinvointia arjessa. Luontoajalla tarkoitetaan kaikkea aikaa, jonka vietämme luonnossa – oli kyseessä sitten lähipuisto, metsä, ranta tai muu viher- tai vesiympäristö.

Logian ja Meyer Turku suunnittelevat uutta logistiikkakeskusta Blue Industry Parkiin

Logian ja Meyer Turku ovat allekirjoittaneet aiesopimuksen noin 20 000 neliömetrin logistiikkakeskuksen toteuttamisesta Turun telakka-alueen läheisyyteen Blue Industry Parkiin.

Logian ja Meyer Turku ovat allekirjoittaneet aiesopimuksen noin 20 000 neliömetrin logistiikkakeskuksen toteuttamisesta Turun telakka-alueen läheisyyteen Blue Industry Parkiin. Meyer Turku toimii hankkeen päävuokralaisena. Tavoitteena on, että logistiikkakeskus otetaan käyttöön vuoden 2028 loppuun mennessä.

Poliisi kohtaa yhä useammin uhkaavia tilanteita – väkivaltainen vastustaminen kaksinkertaistui kymmenessä vuodessa

Poliisilla on vuosittain yli miljoona hälytystehtävää. Tämä tarkoittaa noin 2 800 tehtävää päivässä ja 115 tehtävää joka tunti. Valtaosa tehtävistä ja asiakaskohtaamisista hoidetaan ilman voimakeinoja, mutta poliisi kohtaa työssään aiempaa enemmän tilanteita, joissa henkilön käyttäytyminen on arvaamatonta, väkivaltaista tai vaarallista. Muun muassa mielenterveyden ongelmat, päihteiden käyttö ja huumausaineisiin liittyvät rikokset haastavat poliisia yhä useammin työssään.

Puista pudonneet hedelmät voivat johtaa koiran päivystyskäyntiin

Pudonneet hedelmät saattavat houkutella koiraa herkutteluun – viaton välipala voi kuitenkin hetkessä muuttua kiireelliseksi eläinlääkärikäynniksi. |

Syksyisin pihat ja puutarhat täyttyvät puista pudonneista omenoista, päärynöistä ja luumuista. Pudonneet hedelmät eivät houkuttele puoleensa ainoastaan lintuja ja hyönteisiä, vaan myös koiria. Agria Eläinvakuutus varoittaa, että maahan pudonneissa hedelmissä piilee monta riskiä lemmikin terveydelle.

Nousiaisissa ja Maskussa asfaltoidaan ensi viikolla

Varsinais-Suomessa on viikolla 36 käynnissä päällystystöitä Nousiaisissa ja Maskussa. Töitä tehdään maantiellä 1893 Mäksmäestä kasitiellä ja sen Turun suunnan rampeille Maskussa sekä maantiellä 1912 Nousiaisten ja Lemun välillä Nousiaisissa.

Somekone näyttää nuorille, miten sosiaalisen median algoritmi kerää tietoa heistä

Somekone näyttää reaaliajassa selailusta syntyviä sosiaalisia verkostoja klusteroituna profiilien samankaltaisuuden mukaan.

Generation AI -tutkimusohjelmassa kehitetty Somekone avaa koululaisille sosiaalisen median näkymättömät mekanismit: miten selailu, tykkäykset ja reaktiot muuttuvat profiiliksi käyttäjästä.

Uutta aurinkovoimakapasiteettia suunnitteilla 26 gigawattia

Suomen uusiutuvien päivitetyn hankeportfolion mukaan Suomeen on suunnitteilla yli 26 gigawattia (GW) teollisen mittaluokan aurinkovoimaa. Jo 77 hankkeella (4,6 GW) on kunnan myöntämä rakentamislupa. Rakentamisluvan saaneiden hankkeiden kapasiteetti on kasvanut noin gigawatilla vain puolessa vuodessa. Suurin aurinkovoimahankemaakunta sekä hankkeiden määrällä että kapasiteetilla mitattuna on Satakunta.

Takaisinmaksuajaltaan pidempien asuntolainojen määrä kasvanut

Uusien asuntolainojen (mukaan lukien sijoitusasuntolainat) keskimääräinen takaisinmaksuaika (lähes 25 vuotta) oli heinäkuussa pidempi kuin koskaan aikaisemmin tilastohistoriassa. Heinäkuussa uusia asuntolainoja nostettiin kuusi prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana.

Pride-kulkua aiheuttaa muutoksia keskustan liikenteeseen lauantaina

Pride-kulkue marssii lauantaina.

Pride-kulkue vaikuttaa Turun keskustan liikenteeseen lauantaina 29. elokuuta , kun Uudenmaankatu katkaistaan Tuomiokirkkosillan ja Itäisen Pitkäkadun väliltä muutamaksi tunniksi. Kulkue kokoontuu Vähätorille kello 11 ja lähtee liikkeelle kello 12.

Suomen Punainen Risti: Moni yksinäinen syrjäytymisvaarassa

Suomen Punaisen Ristin tuore raportti osoittaa, että 40 prosentilla ystävätoiminnan kyselyyn vastanneista ei ole ketään muuta ystävää kuin vapaaehtoinen. Yksinäisyys ja heikko osallisuus nivoutuvat monella yhteen.

Näköislehti

Urheilu

Wirmo ei lähde F-liigaan vain selviytymään

Valtaosa viime kaudella nousua juhlineesta Wirmon joukkueesta nähdään myös F-liigassa..

Salibandyn naisten F-liiga sai ensi kaudeksi lisää varsinaissuomalaista väriä, kun SBS Wirmo nousi viime keväänä korkeimmalle sarjatasolle. Syyskuun puolivälissä Varsinais-Suomesta Wirmon lisäksi sarjassa pelaavat TPS ja FBC Loisto.

Puukkokatsomo: Saku nostetaan legendojen rinnalle

Saku Koivu.

Monen TPS-fanin odottama päivä koittaa lokakuussa. Saku Koivun (kuvassa) pelinumero 11 nousee Turkuhallin kattoon.

Benedek Oláh siirtyi Kosken Kaikuun

Benedek Oláh.

Pöytätennisseura Kosken Kaiku saa riveihinsä kovan vahvistuksen, kun Benedek Oláh edustaa jatkossa varsinaissuomalaisseuraa. Oláh on Suomen kaikkien aikojen paras pelaaja, jonka korkein maailmanlistasijoitus on 50. Suomen ykköspelaaja hän ollut jo 15 vuotta ja edusti Suomea myös Rio de Janeiron olympialaisissa. Oláh pelaa ensimmäistä kertaa kotimaan pääsarjassa, sillä hän lähti ulkomaille jo ennen pääsarjadebyyttiään.

Kangasniemi vaihtaa Interistä Leicesteriin

Rasmus Karjalainen ja Ilari Kangasniemi.

Toppari Ilari Kangasniemi siirtyy Interistä Leicester Cityyn. Vuoden ajan sinimustia edustanut Kangasniemi siirtyy Englannin kolmannella sarjatasolla League Onessa pelaavaan seuraan pysyvällä siirrolla. Kangasniemi teki seuran kanssa viisivuotisen sopimuksen.

Silja Kososen kultajuhlat järjestetään Myllyssä

Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly järjestävät moukarinheiton EM-voittajalle Silja Kososelle kultajuhlat, johon kaikki ovat tervetulleita.

Moukarinheiton Euroopan mestaria Silja Kososta juhlitaan Raisiossa, Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta. Kaikille avoimessa kultajuhlassa pääsee tapaamaan tuoretta kultamitalistia ja nauttimaan mitalikahveista. Tilaisuuden järjestävät Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly.

Interille kolme uutta pelaajaa siirtoajan viimeisenä iltana

Robert Ivanov.

Inter on vahvistanut rivejään kolmella uudella pelaajahankinnalla Suomen siirtoikkunan viimeisillä hetkillä. Sinimustiin liittyvät puolustaja Robert Ivanov sekä laitahyökkääjät Herman Sjögrell ja Muhammed Suso .