Raitsikan hinta nousi yli puoleen miljardiin euroon

12 kilometrin mittaisen raitiotien rakentaminen kaupunkiin maksaisi 530–540 miljoonaa euroa. 12 kilometrin mittaisen raitiotien rakentaminen kaupunkiin maksaisi 530–540 miljoonaa euroa. Kuva: Jussi Vierimaa

Turun historiallisen suuren joukkoliikenneratkaisun selvitykset ovat nyt julki. 67 kaupunginvaltuutettua päättää viimeistään kesäkuun 15. päivä, pohjaako kasvavan Turun joukkoliikenne tulevina vuosina raitiotiehen vai superbusseihin.

12 kilometrin mittaisen raitiotien rakentaminen kaupunkiin maksaisi kaikkinensa 530–540 miljoonaa euroa. Summa pitää sisällään jo tarvittavan kalustonkin, jonka kustannuksiksi on arvioitu 65–75 miljoonaa euroa.

Kalustoa voisi kuitenkin käyttää jopa 40 vuotta.

Superbussiin nojaavan joukkoliikenteen toteuttaminen maksaisi 241 miljoonaa euroa, mutta siihen liittyy kaupungin mukaan merkittäviä epävarmuuksia ja todellisena vaihteluvälinä pidetään 205–259 miljoonaa euroa. Superbussikaluston käyttöikä on 10–15 vuotta.

Molempien vaihtoehtojen rakentaminen kestäisi suurin piirtein yhtä kauan, sillä myös superbusseille rakennettaisiin kaupunkiin omat kaistansa ja pysäkkinsä.

Turku päätti jo 2009, että joukkoliikenteen raskaimmin kuormitetut linjat nojaisivat jatkossa raitiotieliikenteeseen.

Turun organisaatiossa keskitytään edistämään ratikan paluuta Turkuun. Tästä on myös poliittisesti ollut useita vuosia yhteinen näkemys tehtävien selvitysten myötä, vaikka ratikan vastustajiakin päättäjistä löytyy.

Raitiotiestä ehdittiin tehdä 16 vuoden aikana jopa kolme yleissuunnitelmaa, joiden pohjalta lopulta syntyi maanantaina julkaistu toteutussuunnitelma.

Turun kansliapäällikkö Tuomas Heikkinen painottaa, että jos Turku päättää liittyä raitiotiekaupunkien joukkoon Helsingin, Vantaan, Espoon ja Tampereen joukkoon, ei päätös kaada Turun taloutta.

– Raitiotien rakentamisen vaikutus per vuosi on suhteellisen pieni. Ratikka ei vie kaupunkia konkurssiin, sillä sen lisäkustannus on keskimäärin kolme miljoonaa euroa vuodessa. Se on käytännössä Turulle sama kuin Raisiolle on keskisuuri kouluhanke, Heikkinen sanoo.

Samaan hengenvetoon hän kuitenkin toteaa, että superbussi on raitiotietä kannattavampi, koska investointi on halvempi ja myös sillä saadaan toivottuja myönteisiä vaikutuksia.

– Myös superbussivaihtoehdolla olisi haluttuja kiinteistövaikutuksia, joskin ne toteutuisivat hitaammin kuin ratikkaratkaisun kanssa ja kaupunkikehityksen osalta vaikutukset olisivat pienemmät kuin raitiotiellä.

Molempien vaihtoehtojen myönteiset vaikutukset johtuvat siitä, että Turussa on tehty päätös, jonka mukaan Varissuolta satamaan kulkevan joukkoliikennekäytävän alueelta ei myydä maa-alueita, vaan ne vuokrataan, jolloin maanvuokratulot pitkällä aikavälillä ylittävät investointien kustannukset.

Heikkisen mukaan Turun ongelma ei olekaan mahdollinen raitiotieinvestointi, vaan rakenteellinen alijäämä, jota valtionosuusuudistuksen kaatuminen vielä heikentää. Tällä hetkellä kaupungin tulosvaikutus on kääntymässä positiiviseksi vasta 2048.

– Käyttökatteemme eli palveluiden aiheuttamat kustannukset ja kaupungin saamat tulot eivät ole oikeassa suhteessa, Heikkinen huomauttaa.

– Mutta ei ole sellaista vaihtoehtoa, että emme tekisi mitään, koska kaupungin väkiluvun on ennustettu nousevan 250 000 asukkaaseen. Me tarvitsemme kouluja, päiväkoteja ja joukkoliikennettä, hän jatkaa.

Selvityksistä kerätään kevättalven aikana lausunnot, jotka kootaan yhteen maalis–huhtikuun aikana. Turku järjestää myös kansalaispaneelin joukkoliikenneratkaisusta helmikuun lopussa. Myös sen tulokset julkaistaan maalis–huhtikuussa. Huhtikuusta kesäkuuhun on poliittisen keskustelun aika.

Vielä viime helmikuussa uutisoitiin, että raitiotien toteuttamissuunnitelman kustannusraami on 386 miljoonaa euroa. Tuolloin Turun raitiotie Oy:n toimitusjohtaja Juha Saarikoski vahvisti, että viime huhtikuussa valitut valtuutetut voivat luottaa kustannusten olevan alle 400 miljoonaa euroa.

Nyt raitiotien ja varikon rakentaminen maksaakin 456,2 miljoonaa ja kalusto päälle.

Mitä on tapahtunut?

Saarikoski perustelee kustannusnousua sillä, että suunnitelmasta piti tehdä toteutuskelpoinen, eikä mahdollisen raitiotieratkaisun laadusta haluttu tinkiä.

Turku toivoo, että jos kaupunginvaltuusto päättää viimeistään kesäkuussa rakentaa raitiotien Turkuun, kuittaa valtio noin 27 prosenttia kokonaiskustannuksista. Päätöstä valtion osallisuudesta voidaan kuitenkin odottaa aikaisintaan 2028 vuoden 2027 eduskuntavaalien ja MAL-sopimuksen (maankäytön, asumisen ja liikenteen sopimus) päivittämisen jälkeen.

Myös superbusseihin on kaupungin kehittämispäällikkö Juha Jokelan mukaan todennäköisesti mahdollista saada valtion tukea.

Jenni Lepänrinne

Pohjoistuuli sai kurjet liikkeelle

Pohjoiseen kääntynyt tuuli sai kurjet ja monet muut linnut liikkeelle. Tällä viikolla taivaalla on riittänyt katsottavaa.

Pentti Viherluoto -laulukilpailussa kisataan lokakuussa viidettä kertaa

Pentti Viherluoto -laulukilpailu järjestetään tänä syksynä viidennen kerran. Kilpailu käydään lauantaina 10. lokakuuta Raision Martinsalissa.

Luonnon taikaa taidenäyttelyssä Naantalin pääkirjastossa

Taiteilija ja luontokuvaaja Michelle Koskisen töihin voi tutustua lokakuussa Naantalin pääkirjastossa. Luonnon taikaa -näyttely aukeaa 2. lokakuuta ja on auki 29. lokakuuta saakka Naantalin pääkirjaston toisessa kerroksessa. Näyttely koostuu valokuvien lisäksi maalauksista.

Ensi kesänä Samppalinnan kesäteatterissa Agricola

Kesällä 2025 Samppalinnan Kesäteatterissa esitetty musikaali Jagellonica – Turun oma prinsessa nousi valtaisaksi yleisö- ja arvostelumenestykseksi ja myi lopulta katsomot täyteen koko näytöskautensa. Nyt sama työryhmä on käsikirjoittaja Niina Lahtisen johdolla tarttunut uuteen aiheeseen, kun keskiöön nostetaan suomen kirjakielen isä Mikael Agricola . Musikaali Agricola – Äidinkielinen musikaali saa ensi-iltansa Samppalinnan Kesäteatterissa kesäkuussa 2027.

Varissuolle rakennetaan kaksi uutta päiväkotia

Varissuolle saadaan vuonna 2028 kaksi upouutta päiväkotia. Orminkujan päiväkodin rakennustyöt käynnistyvät jo lokakuun alussa ja Oravapuun päiväkodin rakentaminen Hintsankujalla alkaa alkuvuodesta 2027. Kummankin päiväkodin on määrä valmistua kevään 2028 aikana.

Arttu Mäkelästä Interin data-analyytikko

Arttu Mäkelä on aloittanut FC Interissä data-analyytikkona. Hänen tehtäviinsä kuuluvat muun muassa pelaajarekrytoinnin data-analytiikka, tekoälypohjaisten työkalujen kehittäminen sekä muut urheilutoimintaa tukevat analytiikkatehtävät.

Kaukolämpötyö hidastaa liikennettä Kataraistentiellä

Kaukolämpötyö hidastaa liikennettä Kataraistentiellä Sävelkujan risteyksen kohdalla. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Liikenne tulee jonoutumaan varsinkin ruuhka-aikoina. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Seinälle maalattu parkkiruutu helpottaa pysäköintiä

Seinälle jatkuvat pysäköintiruudun rajat voivat helpottaa autoilijoiden pysäköintiä. P-Louhessa toteutetussa kokeilussa puolet kyselyyn vastanneista koki merkintöjen helpottavan pysäköintiä. Ruutuun peruuttamista viivat eivät kuitenkaan lisänneet.

Tasoristeystä huolletaan Konsankujalla

Tasoristeyksen huoltotyö katkaisee tien kaikelta liikenteeltä Konsankujan tasoristeyksen kohdalta ensi sunnuntaina. Huoltotyö tehdään sunnuntain ja maanantain välisenä iltana/yönä kello 22–06.

Food & Fun Festival kutsuu maistelemaan Turun makuja

Food & Fun tulee taas.

Food & Fun Festival kokoaa jälleen yhteen kansainvälisiä keittiömestareita sekä turkulaisia ravintoloita. Tapahtuman ytimen muodostavat yhteiset illalliset, joissa vierailevien mestareiden ruokafilosofiat yhdistyvät paikallisten keittiöiden osaamiseen. Niistä syntyy tapahtumaviikolle erikoismenuja ja yksittäisiä annoksia.

Kupittaan kärjen lisähankinta kaupunginhallituksen syyniin

Turun kaupunginhallituksen rakentamis- ja tilajaosto käsittelee Kupittaan kärjen kumppanuushankkeen lisähankinnan toteutussuunnitelmaa maanantaina 28. syyskuuta. Turun Tiedepuistoa kehittävän hankkeen lisähankinnan kokonaiskustannusarvio on 19,27 miljoonaa euroa.

Auralia-kuoro järjestää soivan sieniretken

Kamarikuoro Auralia järjestää lauantaina 26. syyskuuta kello 13 Maariassa syksyisen luontoretkikonsertin Syksyn tullen sieniä kasvaa . Tapahtuma on jatkoa keväällä suuren suosion saaneelle Kevään kohinaa -konsertille, joka järjestettiin Kuusiston luontopoluilla ja linnanrauniolla.

Aura ja Paavo auttavat vakavasti sairaita lapia koulunkäynnissä

Turun kaupunki on hankkinut kaksi AV-opetusrobottia, joiden avulla pitkäaikaissairas oppilas voi osallistua oman koulunsa opetukseen kotoa käsin. Aura- ja Paavo-nimiset robotit otettiin käyttöön lukuvuoden alussa.

Kespron Turun noutotukusta yli 4 000 kiloa ruokalahjoituksiin vuodessa

Kespron noutotukku Turussa lahjoitti viime vuonna hieman yli 4 000 kiloa ruokaa paikalliseen ruoka-apuun. Lahjoitetun ruoan arvo oli noin 16 400 euroa. Yhteistyökumppanina toimii turkulainen Operaatio Ruokakassi, jonka kautta ruoka menee eteenpäin apua tarvitseville.

Meluavaa yötyötä ja muutoksia liikennejärjestelyihin Raision keskustassa

E18 Raision keskusta -hankkeessa tehdään paalutus- ja pontitustöitä Turun kehätien (E18) varrella. Töistä aiheutuu melua, ja lisäksi osa töistä tehdään yöaikaan.

Kitaralegenda John Scofield tähdittää Turku Jazz Festivalin avajaisia Fuugassa

Modernin jazzkitaran suuriin uudistajiin lukeutuva John Scofield saapuu Turkuun Combo 75 -yhtyeensä kanssa. 75-vuotisjuhlaansa viettävän kitaralegendan rinnalla huippukokoonpanossa soittavat pianisti Gerald Clayton , basisti Vicente Archer ja rumpali Bill Stewart . Konsertti on osa kymmenpäiväiseksi laajenevan Turku Jazz Festivalin avausviikonlopun ohjelmaa musiikkitalo Fuugassa.

Päihdeneuvonta pystyy vastaamaan vain joka kolmanteen puheluun

Päihdeneuvonnan auttavaan puhelimeen tuli tammi-elokuussa 33 prosenttia enemmän puheluita kuin viime vuonna vastaavana aikana. Avun tarve ylittää resurssit: vain noin joka kolmanteen puheluun pystytään vastaamaan. Sote-järjestöjen rahoitusleikkaukset uhkaavat valtakunnallisen auttavan puhelimen tulevaisuutta.

Kaarina hakee kumppania aurinkopuiston toteuttamiseen

Krossin aurinkovoimala-alue Kaarinassa tarjoaa operaattorille poikkeuksellisen Ready-to-Build-mahdollisuuden. Kaupunki on vähentänyt hankkeen riskejä ennakoivalla kaavoitus- ja selvitystyöllä sekä vahvalla strategisella sitoutumisella. Logistisesti erinomainen sijainti Turku–Helsinki-moottoritien tuntumassa, alle kilometrin päässä oleva sähköinfra, valmis tieverkko ja laajenevan Krossin yritysalueen synergia tekevät alueesta houkuttelevan kohteen aurinkovoimainvestoinnille.

Näköislehti

Kaupunki
Kape Aihinen.
Punomo.
Verneri Pohjola.
Urheilu

Arttu Mäkelästä Interin data-analyytikko

Arttu Mäkelä on aloittanut FC Interissä data-analyytikkona. Hänen tehtäviinsä kuuluvat muun muassa pelaajarekrytoinnin data-analytiikka, tekoälypohjaisten työkalujen kehittäminen sekä muut urheilutoimintaa tukevat analytiikkatehtävät.

TPS:n Nils Veinbergs Latvian alle 21-vuotiaisiin

Nils Veinbergs.

TPS:n jalkapallomiehistöön kesken kuluvan kauden lainasopimuksella Ilveksestä siirtynyt Nils Veinbergs on valittu Latvian alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen. Latvia kohtaa syys-lokakuun taitteessa EM-karsinnoissa Saksan, Kreikan ja Maltan. Kyseessä on 19-vuotiaan kärkipelaajan ensimmäiset ottelut alle 21-vuotiaissa. Hän on edustanut maataan alle 19-vuotiaissa 13 kertaa ja tehnyt niissä neljä maalia.

Puukkokatsomo: TPS:llä F-liigassa näytön paikka

Miesten F-liigan alusta ei turkulaisittain riemumarssia odotettu, kiitos otteluohjelman. Lähtökohtaisesti keskikastin sijoista tälläkin kaudella pelaava TPS kohtaa ensimmäisten kierrosten aikana useita sarjan kärkitaistoon povattuja joukkueita.

Nyrkkeilijät kokoontuvat Alfan kisoihin

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät järjestyksessään kolmannet Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 26. syyskuuta kello 12–17.30. Laji on olympiatyylin nyrkkeily.

Kolme turkulaista jalkapallon U17-maajoukkueeseen

Suomen alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa Ranskan harjoitusmaaotteluissa 23. ja 25. syyskuuta. Interistä maaotteluihin on valittu Otso Saikkonen ja Vilho Grönblom sekä TPS:stä Joel Ahen . Maaottelut toimivat Minihuuhkajien EM-karsintakenraaleina.

Niko Lehtirannan kausi jatkuu Hockenheimissa

Niko Lehtiranta.

Moottoripyöräilijä Niko Lehtirannan kilpailukausi on edennyt loppusuoralle, mutta kausi ei suinkaan ole vielä ohi. Suunta käy Saksan Hockenheimiin ja Euro Moto -sarjan finaaliin.