Retkeilyleffojen viikko Turussa
Taiteen talon elokuvateatteri Kino Kilta Turussa on retkeilyleffojen ystävän tukikohta helmikuun ensimmäisellä viikolla. Tiistain 3. helmikuuta RetkiKinossa lähdetään kolmen yksinvaeltajan matkaan talviseen luontoon.
Lauantain koko päivän kestävällä leffafestarilla päästään nojatuolimatkalle etelän kansallispuistoihin ja lähiretkikohteisiin, pohjoisen erämaihin ja Euroopan vuorille.
Tiistain 3. helmikuuta RetkiKinossa Youtubesta ja teeveestä tuttu Mikko Karjalainen (Mehtämikko) suuntaa suksilla ahkion kanssa Paistunturin erämaahan. Talven kylmimmät hetket ovat käsillä ja ennakkotiedon mukaan lämpötila voisi lähennellä jopa 50 pakkasastetta.
Turkulaisen Asko Rekusen mukana päästään tutustumaan Torronsuon kansallispuistoon. Hän kiertää luonnonsuojelualueella hiihtäen rinkka selässä ja majoittuu tarpissa kansallispuiston ulkopuolella. Illan kolmannessa leffassa pohjoisen vaeltaja Henna Linné vie katsojat hiihtovaellukselle Pallas-Yllästunturin kansallispuistoon.
Viime vuonna suuren suosion saanut ja loppuunmyyty FOFF-tapahtuma (Finnish Outdoor Film Festival) valtaa Kino Killan lauantaina 7. helmikuuta. Elokuvateatterin hämärässä päästään retkeilijöiden mukaan etelän kansallispuistoihin ja lähiretkikohteisiin, pohjoisen erämaihin ja Euroopan vuorille. Upeisiin maisemiin lähdetään patikoiden ja hiihtäen, soutaen ja uiden, jopa snorklaten.
FOFF tarjoaa retkeily- ja luontoelokuvien ystäville retkikokemuksia ympäri vuoden. Tapahtuman keskiössä ovat suomalaisten tekijöiden lyhyet ja pidemmät ulkoilmaelämästä kertovat videoelokuvat. Festivaali mahdollistaa retkeilyleffojen tekijöille mahdollisuuden näyttää tarinoitaan laadukkaasti isolta valkokankaalta ja samalla kohdata katsojia.
Kino Killan valkokankaalla nähdään lauantaina 15 retkeilyvideota yhdeksältä eri tekijältä. Paikallisia tekijöitä ovat valokuvaaja Jetro Luhtaa ja Asko Rekunen. Luhtaan pienessä soutuveneessä päästään kuvausretkelle helmikuiseen Saaristomeren kansallispuistoon. Rekunen vie katsojat uimalla riippumattoretkelle Teijon kansallispuistoon.
FOFF Turussa mukana ovat myös Peter Tarvainen (Retkireppu), Ismo Landén, Markus Partanen (Kulkumies), Ilona Mikkonen (Ilonhetki), Ville Peltonen, Nikke Rantio (Erä-tuben raskassarja) ja Henna Linné.
RetkiKino järjestetään Kino Killassa tiistaina 3. helmikuuta kello 18 ja FOFF lauantaina 7. helmikuuta kello 11–18. Tapahtumat järjestävät yhteistyössä Reppuretki ja Kino Kilta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















