Åbo Akademin säätiön valtuuskuntaan uusia jäseniä

Åbo Akademin säätiön valtuuskunnan kokouksessa 27. marraskuuta valittiin uusiksi valtuuskunnan jäseniksi kaudelle 1.1.2026–31.12.2030 tekniikan tohtori, toimitusjohtaja Tom Lind ja oikeustieteen tohtori, toimitusjohtaja Maria Wasastjerna. Samalla valittiin uudelleen valtuuskunnan jäseniksi kauppatieteiden maisteri Ebba Dåhlin, kauppatieteiden maisteri Martin Forss, kauppatieteiden maisteri Christel von Frenckell-Ramberg, senior advisor Jan Lång sekä diplomi-insinööri Pia Nilsson samalle toimikaudelle.

Valtuuskunnan puheenjohtajaksi 2026 valittiin kauppatieteiden maisteri Timo Ketonen ja varapuheenjohtajaksi valtioneuvos Paulina Tallroth.

Valtuuskuntaan kuuluu enintään 50 jäsentä ja se kokoontuu kaksi kertaa vuodessa. Valtuuskunnan tehtäviin kuuluu muun muassa Åbo Akademin säätiön hallituksen jäsenten nimittäminen sekä säätiön tilintarkastajien vuosittainen nimittäminen. Tilintarkastajiksi vuodelle 2026 valittiin osakas, KHT-tilintarkastaja Juha-Pekka Mylén ja KHT-tilintarkastaja Jessica Björkgren. Varatilintarkastajiksi valittiin tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab ja osakas, KHT-tilintarkastaja Marcus Tötterman.

Kaikkien nykyisten hallituksen jäsenten toimikausi jatkuu vuonna 2026. Kauppatieteiden maisteri Niina Bergring, valtiotieteiden maisteri Riina Forsman, asianajaja Ulf-Henrik Kull ja valtiotieteiden maisteri Stefan Wallin jatkavat 31.12.2026 saakka. Master of Arts Emilie Gardberg, diplomiekonomi Jan Holmberg ja valtiotieteiden maisteri Michael Smirnoff jatkavat 31.12.2027 saakka.

Valtuuskunnan puheenjohtaja Timo Ketonen esitti säätiön puolesta kiitokset väistyville valtuuskunnan jäsenille, oikeustieteen kandidaatti Kaj-Gustaf Berghille ja diplomi-insinööri Jaana Tuomiselle heidän panoksestaan Åbo Akademin säätiön hyväksi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun tukikohdan lentokonehallin peruskivi muurattiin

Toimisto- ja varasto-osan pääjulkisivu.

Rajavartiolaitoksen Turun tukikohdassa muurattiin perjantaina uuden lentokonehallin peruskivi osana tukikohdan laajaa uudistushanketta. Rakennustyöt jatkuvat arviolta elokuuhun 2026.

Åbo Akademin säätiön valtuuskuntaan uusia jäseniä

Åbo Akademin säätiön valtuuskunnan kokouksessa 27. marraskuuta valittiin uusiksi valtuuskunnan jäseniksi kaudelle 1.1.2026–31.12.2030 tekniikan tohtori, toimitusjohtaja Tom Lind ja oikeustieteen tohtori, toimitusjohtaja Maria Wasastjerna . Samalla valittiin uudelleen valtuuskunnan jäseniksi kauppatieteiden maisteri Ebba Dåhlin , kauppatieteiden maisteri Martin Forss , kauppatieteiden maisteri Christel von Frenckell-Ramberg , senior advisor Jan Lång sekä diplomi-insinööri Pia Nilsson samalle toimikaudelle.

Ilmastonmuutos kiihdyttää Itämeren rehevöitymistä

 Ilmastonmuutos kiihdyttää rehevöitymistä, minkä vuoksi Itämeren ja Saaristomeren suojelu on nyt otettava vakavasti, professori emeritus Ilppo Vuorinen sanoo.

Ilmastonmuutos kiihdyttää Itämeren rehevöitymistä, joten myös suojelutoimiin on saatava lisää vauhtia. Ensi keväänä Turussa järjestettävä Baltic Sea Archipelagos Symposium edistää Itämeren suojelua tuomalla esiin uusinta tutkimustietoa ja luomalla edellytyksiä laaja-alaiselle yhteistyölle.

Eveliina Tyyskänen jatkaa Raision Vasemmistoliiton

Raision Vasemmistoliiton syyskokouksessa vieraili puhujana kansanedustaja Anna Kontula . Yhdistykselle valittiin uusi johtokunta ja osasto otti kantaa Raision lähimetsien puolesta.

Uuden auton hankintaan voi saada romutuspalkkion vuosina 2026–27

Hallitus esitti määräaikaista henkilöautojen romutuspalkkiota koskevan lain vahvistamista 27. marraskuuta. Laki tulee voimaan 1.1.2026. Romutuspalkkiohakemuksen voi jättää Liikenne- ja viestintävirasto Traficomille lain tultua voimaan.

Taksamittari tulossa pakolliseksi kaikissa takseissa

Liikenne- ja viestintäministeriö viimeistelee hallituksen esitystä taksisääntelyn muuttamisesta. Seuraavaksi esitys etenee lainsäädännön arviointineuvoston käsittelyyn, käännökseen ja laintarkastukseen. Tavoitteena on antaa hallituksen esitys eduskunnalle keväällä.

Laitapakki Oscar Häggström jatkaa TPS-paidassa

Oscar Häggström.

Jalkapalloilun Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen laitapuolustaja Oscar Häggströmin , 21, kanssa. Jatkosopimus pitää Häggströmin Turussa kauden 2027 loppuun.

Varhaiskasvatuksen asiakasmaksujen indeksitarkistukset vahvistettiin

Varhaiskasvatusmaksuihin ja tulorajoihin on tehty indeksitarkistukset. Varhaiskasvatuksesta perittävä enimmäismaksu on ensi elokuun alusta alkaen 335 euroa ja alin perittävä maksu 32 euroa. Toisesta lapsesta perittävä maksu on enintään 40 prosenttia ensimmäisen lapsen maksusta eli enintään 134 euroa. Seuraavien lasten maksu on 20 prosenttia nuorimman lapsen maksusta.

Aurinkosähköviljelyllä merkittävä potentiaali Suomessa

Viljelijä voi saada aurinkosähköstä selkeää taloudellista hyötyä, vaikka vain pieni osa pellosta varattaisiin aurinkopaneeleille. Kollaasikuva tutkijan ottamista valokuvista.

Aurinkosähkön tuotanto ja maanviljely on mahdollista yhdistää tehokkaasti, selviää Turun yliopiston tuoreesta tutkimuksesta . Sijoittamalla pelloille pystyyn asennettavia, kaksipuoleisia aurinkopaneeleja viljelijä voi saada aurinkosähkön tuotannosta taloudellista hyötyä, vaikka viljelyalasta vain kymmenen prosenttia osoitettaisiin paneeleille.

Neljäs asukasbudjettikierros käynnistyy Turussa

Turkulaiset voivat jälleen vaikuttaa kaupunkinsa kehittämiseen Asukasbudjetin kautta. Neljäs kierros käynnistyy joulukuussa, ja jaossa on kolme miljoonaa euroa arkea parantaviin ideoihin. Ehdotuksia voi jättää 1.12.–1.2.

Jouluseimiperinne elää vahvana Turun tuomiokirkossa – Suomen vanhin seimiasetelma 200-vuotias

200-vuotias Kakskerran seimi Tuomiokirkon seinäsyvennyksessä.

Turun tuomiokirkossa on joulun aikaan nähtävillä viisi erilaista seimiasetelmaa, joissa riittää ihasteltavaa niin pienille kuin vanhemmillekin kirkossa kävijöille. Esillä on myös tiettävästi Suomen vanhin seimi, niin sanottu ”Kakskerran seimi”, joka täyttää tänä vuonna 200 vuotta.

Hahdenniemen talviuintipaikan uimavesi täyttää taas vaatimukset

Uusien uimavesinäytteiden mukaan Hahdenniemen vesi täyttää jälleen laatuvaatimukset. Raision avantopaikka on nyt avattu uudestaan. Näytteet otettiin 26. marraskuuta.

Maarianrinteen asemakaavan muutos Naantalin kaupunginhallituksen syyniin

Havainnekuva suunnitellusta kylpylähotellista, näkymä Abbedissankadulta. Julkisivun värit päätetään rakennuslupavaiheessa.

Naantalin kaupunginhallitus käsittelee maanantaina 1. joulukuuta Maarianrinteen asemakaavan muutosta, jota on valmisteltu toukokuusta 2023 asti. Asemakaavaan on edelleen tehty muutoksia ja parannuksia vastaanotetun palautteen perusteella ja kaava on nyt hyväksymisvaiheessa.

Arviointineuvosto metsästyslaista: Sudenmetsästyksen vaikutukset arvioimatta

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut lausunnon maa- ja metsätalousministeriölle metsästyslain muuttamista koskevasta lakiehdotuksesta. Susikannan nykytila ja ehdotettujen muutosten vaikutukset susikantaan jäävät epäselviksi. Esityksen vaikutuksia ei ole arvioitu, eikä esitysluonnoksen perusteella pysty muodostamaan käsitystä vaikutuksista.

Uuden muotoilun pikkujoulumarket Forumissa

Uuden muotoilun yhdistys laajentaa tapahtumien sarjaa Forumissa Uuden muotoilun pikkujoulumarketilla lauantaina 29. marraskuuta kello 12–18. Market pidetään joulunavajaisten yhteydessä lauantaina Turun Forum Korttelissa.

Kaarinan läntisen ohikulkutien ensimmäiset maastotyöt käynnistyvät

Mt 180 Kurkela–Kuusisto-hankkeen eli Kaarinan läntisen ohikulkutien kehitysvaihe käynnistyi marraskuussa. Ensimmäiset valmistelevat työt alkavat marraskuun viimeisellä viikolla.

Antti Kuronen Åbo Akademin vuoden alumni

Antti Kuronen Itä-Ukrainan Kramatorskissa.

Toimittaja ja ulkomaankirjeenvaihtaja Antti Kuronen on valittu Åbo Akademin vuoden alumniksi 2026.

Vähätorilla mielenosoitus Palestiinan puolesta

Turun Vähätorilla osoitetaan lauantaina 29. marraskuuta kello 14.30 mieltä, kun vietetään kansainvälistä päivää solidaarisuuden osoittamiseksi Palestiinan kansalle. Teemapäivää on muistutus Palestiina-kysymyksen nykytilasta.

Urheilu

Laitapakki Oscar Häggström jatkaa TPS-paidassa

Oscar Häggström.

Jalkapalloilun Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen laitapuolustaja Oscar Häggströmin , 21, kanssa. Jatkosopimus pitää Häggströmin Turussa kauden 2027 loppuun.

Suomalainen jääkiekko historiallisen päätöksen kynnyksellä

Pelaavatko TPS ja Tuto ensi kaudella samalla sarjatasolla? Kuva on vuodelta 1995.

Suomalaisessa jääkiekossa eletään parhaillaan päiviä, jotka saatetaan muistaa vielä pitkään. 27. marraskuuta, kuluvan viikon torstai, on tuomionpäivä, jolloin tulevaisuuden sarjajärjestelmästä pitäisi päättää.

Tuttuja turkulaisnimiä Helmareihin

Ria Öling.

Jalkapalloilun naisten A-maajoukkue päättää vuotensa harjoitusmaaotteluilla Itävaltaa ja Belgiaa vastaan 27. marraskuuta ja 1. joulukuuta. Vaikka Helmareissa on tuoreitakin kasvoja, turkulaistaustaisista pelaajista mukaan mahtui kokeneempaa kaartia. Maajoukkuepaidan pukevat jälleen päälleen Vittsjö GIKiä edustava Julia Tunturi sekä SC Bragan Ria Öling .

Kaksi EM-kultaa ja pronssi Turkuun thainyrkkeilyn EM-kisoista

Ommi Mingsupphakun.

Ommi Mingsupphakun kukisti maanantaina 63,5 kilon thainyrkkeilyn EM-finaalissa Valko-Venäjän Darya Bialkovan . Mingsupphakunin vahva lähiottelu väsytti vastustajan ja hän sai aukaistua myös vastustajansa nenän. Finaalivoitto tuli Mingsupphakunille kaikin tuomariäänin.

Vapaaottelija Olli Santalahden sarjanvaihto osoittautui hyväksi ratkaisuksi

Olli Santalahti on neljän ottelun voittoputkessa. Edellisen kerran Santalahti voitti neljä ottelua peräkkäin uransa alkupuolella. Vuosina 2016–18 Santalahdelle kertyi kuusi voittoa peräkkäin.

Vuosi sitten vapaaottelija Olli Santalahti oli tienristeyksessä. Alla oli pari tappiota Cage Warriors -organisaatiossa ja muutenkin ura tuntui polkevan paikallaan. Vuosien 2022, 2023 ja 2024 turkulainen otteli yhteensä seitsemän kertaa. Noista otteluista tilille kirjattiin kaksi voittoa ja neljä tappiota. Yksi ottelu päättyi valitusten jälkeen no contest -tuomioon.

Julius Tauriainen ja Inter jatkosopimukseen

Julius Tauriainen.

FC Inter ja Julius Tauriainen ovat sopineet kauden 2026 kattavasta jatkosopimuksesta. Sopimus sisältää seuran option kaudesta 2027.