Alle kouluikäisten lasten perheiden määrä laskenut selvästi – 15 prosenttia perheistä jo vieraskielisiä

Perheitä, joissa on alle kouluikäisiä lapsia, on nyt 18 prosenttia vähemmän kuin yksitoista vuotta sitten ja 24 prosenttia vähemmän kuin vuonna 1994.

Alle kouluikäisten lasten perheiden määrä on vähentynyt tasaisesti vuoden 2013 jälkeen. Viime vuonna tällaisia perheitä oli lähes 51 000 vähemmän kuin vuonna 2013. Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen perheet-tilaston katsaukseen.

– Vuodesta 2013 lähtien uudet syntyvät ikäluokat ovat olleet jatkuvasti pienempiä kuin seitsemän vuotta aiemmin syntyneet ikäluokat, tämä heijastuu suoraan alle 7-vuotiaiden lasten ja heidän perheidensä määrään. Maahanmuutto on osaltaan kasvattanut tätä ikäryhmää, mutta sen vaikutus on pienempi kuin syntyneiden määrän vähenemisen vaikutus, Tilastokeskuksen yliaktuaari Minna Wallenius kertoo tiedotteessa.

– Syntyvyys laski vuoden 2010 jälkeen lähes yhtäjaksoisesti vuoteen 2024 asti, lukuun ottamatta pientä elpymistä vuosina 2020–21, Wallenius taustoittaa.

Viime vuonna alle 7-vuotiaiden lasten perheistä kokonaan vieraskielisiä oli 15 prosenttia. Perheitä, joissa molemmat vanhemmat tai ainoa vanhempi puhuivat äidinkielenään suomea, oli 72 prosenttia kaikista alle kouluikäisten perheistä. Ruotsia äidinkielenään puhuvia perheitä oli neljä prosenttia. Sellaisia perheitä, joissa toinen vanhempi oli kotimaankielinen, eli suomea, ruotsia tai saamea puhuva, ja toinen vieraskielinen, oli kuusi prosenttia.

– Vieraskielisten alle kouluikäisten lapsiperheiden osuus on kasvanut tasaisesti pidemmällä aikavälillä. Vielä 30 vuotta sitten osuus oli vain prosentin, ja kymmenen prosenttia ylittyi 2010-luvun loppupuolella, yliaktuaari Joonas Toivola sanoo.

Kasvanut maahanmuutto näkyy vieraskielisten perheiden osuuden kasvuna niistä perheistä, joissa on alle kouluikäisiä lapsia.

– Vieraskielisten naisten kokonaishedelmällisyysluku on pitkään ollut kotimaankielisiä korkeampi, mutta 2020-luvun alkuun mennessä se laski ruotsinkielisten syntyvyyden tasolle. Vuonna 2024 suomenkielisten naisten kokonaishedelmällisyysluku oli 1,22, vieraskielisten 1,38 ja ruotsinkielisten 1,44, Toivola toteaa.

Alle 1-vuotiaista vain vajaa prosentti oli varhaiskasvatuksessa Manner-Suomessa vuoden 2024 lopussa, mutta 1-vuotiaista jo 43 prosenttia.

2-vuotiaista varhaiskasvatuksessa olivat suhteellisesti yleisimmin isä ja lapsia -perheissä asuvat (85 %) ja seuraavaksi yleisimmin avopariperheissä asuvat (82 %) ja aviopariperheissä asuvat (77 %). Suhteellisesti vähiten varhaiskasvatukseen osallistuivat äiti ja lapsia -perheissä asuvat 2-vuotiaat lapset (71 %).

– Aineistosta nousi esiin, että isä ja lapsia -perheiden 1–2-vuotiaat lapset osallistuvat kaikista eniten varhaiskasvatukseen. Tämä olisi kiinnostava jatkotarkastelun kohde. Asialla voi olla yhteys perhevapaille jäämisen vaikeuteen, erikoistutkija Marjut Pietiläinen kertoo.

Toki on muistettava että isä- ja lapsia -perheiden lukumäärä on verraten pieni. Osa yhden vanhemman luona kirjoilla asuvista lapsista asuu osittain myös toisen vanhemman luona.

3-vuotiaista jo lähes 90 prosenttia osallistuu varhaiskasvatukseen. Erot perhetyyppien välillä varhaiskasvatukseen osallistumisessa pienenevät lasten iän kasvaessa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Etsivän vanhustyön agentit jalkautuvat ympäri Turkua

Välittämisen päivää vietetään valtakunnallisesti perjantaina 28. marraskuuta.

Turun kaupunginkirjastolle ja eri kaupungin osien kauppoihin ilmestyy perjantaina 28. marraskuuta joukko ”välittämisen agentteja” – etsivän vanhustyön työntekijöitä, jotka pysähtyvät kohtaamaan ihmisiä kasvokkain. Heidän tehtävänsä on kuunnella, jutella ja muistuttaa, että jokainen meistä tarvitsee tulla nähdyksi.

Alle kouluikäisten lasten perheiden määrä laskenut selvästi – 15 prosenttia perheistä jo vieraskielisiä

Perheitä, joissa on alle kouluikäisiä lapsia, on nyt 18 prosenttia vähemmän kuin yksitoista vuotta sitten ja 24 prosenttia vähemmän kuin vuonna 1994.

Päästöjä voi merkittävästi vähentää, jos polttaa puuta oikein

Puunpoltosta muodostuu aina päästöjä, mutta hyvillä polttotavoilla päästöjä voi merkittävästi vähentää. Tärkeintä on polttaa vain kuivaa ja puhdasta puuta.

Vähäpäästöisemmillä puunpolttotavoilla voi vaikuttaa omaan ja läheisten terveyteen ja parantaa lähialueen ilmanlaatua. Puunpolton energian saa paremmin talteen, ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa.

Miten nuoria houkutellaan rikollisverkostoihin ja miten sitä voi torjua?

Sisäministeriön rahoittamassa tutkimushankkeessa selvitettiin tilannekuvaa katujengirikollisuudesta ja pohdittiin, mitä tehokas puuttuminen rikollisverkostojen toimintaan vaatii.

Turun Seudun Tanssioppilaitos täyttää 50 vuotta

Turun Seudun Tanssioppilaitoksen balettioppilaita esityksessä Otteita baletista Les Sylphides.

Tanssitaiteen perusopetusta antava Turun Seudun Tanssioppilaitos täyttää tänä vuonna 50 vuotta. Tanssioppilaitoksen tunneilla taiteen perusopetuksen oppilaita on 50 vuoden aikana ollut tuhansia.

Talveen tottuneen suomalaisen yllättää liian lyhyt turvaväli

Talvi on näyttänyt ensimmäiset kunnon merkkinsä etelässäkin. Autoilijat, pyöräilijät ja jalankulkijat tasapainoilevat liukkauden, loskan ja kylmän yhteisvaikutuksessa, joka vaatii selkeää ennakointia ja reilua turvaväliä.

Naantalin joulukausi avataan ensimmäisenä adventtiviikonloppuna

Joulupukki vierailee joulutapahtumissa myös tänä vuonna. Kuva on vuodelta 2023.

Naantalin perinteistä joulunavausviikonloppua vietetään jälleen ensimmäisenä adventtina 27.–30. marraskuuta. Tapahtuma käynnistyy jo torstaina Naantalin torilla, kun jouluvalot syttyvät.

Kuivuus ja rankkasateet keskeisiä ilmastoriskejä maataloudelle Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomi on jo nyt valtakunnallisesti merkittävä maatalouden kuivuuden riskialue, jossa kuivuus aiheuttaa merkittäviä satotappioita. Ilmastonmuutoksen seurauksena kuivuudesta aiheutuneet satotappiot lisääntyvät entisestään erityisesti lähitulevaisuudessa. Toisaalta kuivuuden vastapainona yleistyvät myös aiempaa voimakkaammat rankkasateet. Jatkossa aiemmin kerran sadassa vuodessa esiintyneet rankkasateet voivat 2040-luvulta alkaen toistua jopa kerran vuosikymmenessä.

Mika Natrin taidenäyttely avautuu Raision museo Harkossa

Konstruktio #21, 2025, akryyli kankaalle 75x75.

Raision museo Harkon vuoden neljäntenä vaihtuvana näyttelynä nähdään turkulaisen taiteilija Mika Natrin Koherenssi -niminen näyttely. Raisiossa Natri tunnetaan Raision kaupungintalon edustan Kaaret -teoksesta.

Eduskunta vakinaistanut Kela-taksien enimmäishintasääntelyn

Eduskunta on päättänyt, että Kela-taksien enimmäishintasääntelystä tulee pysyvä 1.1.2027.

Eero Vuorjoki jatkaa Interissä

Eero Vuorjoki.

FC Inter ja maalivahti Eero Vuorjoki ovat allekirjoittaneet uuden kaksivuotisen sopimuksen. Vuorjoki liittyi Interiin kaudelle 2024. Debyyttikaudellaan nuori maalivahti torjui sinimustille Liigacupin mestaruuden ja teki ensiesiintymisensä myös Veikkausliigassa. Juniorimaajoukkueissa U18- ja U19-ikäluokissa esiintyneelle Vuorjoelle on kahden kauden aikana kertynyt yhteensä 11 ottelua edustusjoukkueessa.

Työeläkevakuutusmaksut vahvistettu ensi vuodelle

Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut vuoden 2026 työeläkevakuutusmaksut. Työntekijän eläkelain (TyEL) mukainen työeläkevakuutusmaksu määräytyy sosiaali- ja terveysministeriön vahvistamien laskuperusteiden mukaan.

Maata Näkyvissä -festarit jo 40. kerran

Uuden sukupolven gospelartisti Beige nähdään Maata Näkyvissä -festareilla myös tänä vuonna.

Gatorade Centerissä vietettävät Maata Näkyvissä -festarit ovat alkaneet. Pohjoismaiden suurin kristillinen nuorisotapahtuma järjestetään tänä vuonna jo 40. kerran.

Eurojackpotin arvonnassa viisi täysosumaa

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa (kierros 47/2025) löytyi viisi kappaletta täysosumia, joilla voitti 6,7 miljoonaa euroa. Kaikki illan täysosumat matkasivat Saksaan. Suomessa illan paras tuuri oli Alavudella Tuurin Kyläkaupassa, jonne osui 40 000 euron voitto Jokerista.

Kotaviidan veljekset vauhdissa Ukrainan hyväksi

Aulis (vas.) ja Reino Kotaviita.

Turkulaiset muusikkoveljekset Aulis ja Reino Kotaviita konsertoivat Veljekset vauhdissa -sarjan konsertilla Ukrainan hyväksi. Sunnuntaina 23. marraskuuta kello 15 Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän toimitalolla (Eerikinkatu 3) järjestettävän konsertin tuotto ohjataan kokonaisuudessaan Kirkon Ulkomaanavun kautta Ukrainaan.

Painolan Johanna Saarinen valittiin Turun Yrittäjänaiseksi

Johanna Saarinen.

Turun Yrittäjänaiset ry on valinnut Johanna Saarisen vuoden 2025 Turun alueen yrittäjänaiseksi. Saarinen on triplayrittäjä. Hänen yrityksiään ovat Painotalo Painola, Coruu ja Loistosaari Oy.

Paimion parantolalle merkittävä rahoitus valtiolta – mahdollistaa peruskorjauksen käynnistämisen

Valtion ensi vuoden täydentävän talousarvioesityksen mukaan valtio osallistuisi Paimion parantolan peruskorjauksen rahoittamiseen yhteensä kymmenellä miljoonalla eurolla vuosina 2026–29. Määrärahan ensimmäinen erä 1,5 miljoonaa euroa sisältyisi vuoden 2026 talousarvioon ja loppuosa jaksotettaisiin vuosille 2027–30. Rahoituksesta päättää eduskunta hyväksyessään vuoden 2026 talousarvion.

Väitös: Raskausajan raudanpuuteanemia vaikuttaa äidin ja vastasyntyneen terveyteen

 Lotta Kemppinen.

Turun yliopistossa tarkastettu väitöskirjatutkimus osoittaa, että raskaudenajan keskivaikea tai vaikea raudanpuuteanemia lisää riskiä ennenaikaiseen synnytykseen, sikiön kasvuhidastumaan ja synnytyksen jälkeisiin tulehduksiin sekä pidentää sairaalassaoloaikaa.

Urheilu

Eero Vuorjoki jatkaa Interissä

Eero Vuorjoki.

FC Inter ja maalivahti Eero Vuorjoki ovat allekirjoittaneet uuden kaksivuotisen sopimuksen. Vuorjoki liittyi Interiin kaudelle 2024. Debyyttikaudellaan nuori maalivahti torjui sinimustille Liigacupin mestaruuden ja teki ensiesiintymisensä myös Veikkausliigassa. Juniorimaajoukkueissa U18- ja U19-ikäluokissa esiintyneelle Vuorjoelle on kahden kauden aikana kertynyt yhteensä 11 ottelua edustusjoukkueessa.

TPS:n salibandynaisia lähdössä MM-kisoihin

TPS-kapteeni Jenna Saario (oik.).

Suomi lähtee murtamaan Ruotsin dominanssia 6. joulukuuta Tšekissä pidettäviin salibandyn naisten MM-kisoihin. TPS:n joukkueesta MM-kisoihin lähtevät Jenna Saario sekä Pietilän siskokset Emilia ja Olivia . Muita turkulaisille tuttuja pelureita MM-joukkueessa ovat viime kaudella TPS:ää edustanut Meri-Helmi Höynälä ja FBC Loiston paitaa vielä viime keväänä kantanut Ulla Valtola .

TPS solmi stadionsopimuksen – Kupittaan pääkatsomo käytössä ensi kaudella

TPS:n miesten edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Veikkausliigan ja Suomen Cupin kotiottelunsa Veritas Stadionilla niin, että käytössä on stadionin pääkatsomo.

TPS Jalkapallo ja Veritas Stadionia operoiva stadionyhtiö ovat solmineet jalkapallokauden 2026 kattavan sopimuksen. TPS:n miesten edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Veikkausliigan ja Suomen Cupin kotiottelunsa Veritas Stadionilla niin, että käytössä on stadionin pääkatsomo.

Prosper Ahiabu Interin paitaan

Prober Ahiabu on nähty VPS:n paidassa. kuva on vuodelta 2022.

Inter ja ghanalaiskeskikenttäpelaaja Prosper Ahiabu ovat solmineet pelaajasopimuksen, joka kattaa kaudet 2026 ja 2027. 26-vuotias Ahiabu on kuulunut viime vuosina luottopelaajiin Vaasan Palloseurassa. Viime kaudella hän nousi myös vaasalaisten kapteenistoon.

Åboraakkeli: Hopeasta hyvä Interin ponnistaa

Interin kausi Veikkausliigassa päättyi komeaan Ilves-voittoon ja hopeamitaleihin. Kausi kokonaisuutena oli hieno ja hopeamitalit vähintään ansaitut. Mitali maistui, eikä ihme. Edellisen kerran Inter oli mitaleilla kauden 2020, mutta tuota mitalia himmensi osaltaan koronapandemia.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat ei kyennyt murtamaan Kosovon muuria

Matias Siltanen oli jälleen Pikkuhuuhkajien luottomiehiä.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue jäi Kupittaalla maalittomaan tasapeliin Kosovoa vastaan EM-karsintaottelussa. Suomi säilytti paikkansa lohkon kakkosena mutta Espanja karkasi jo viiden pisteen päähän.