Sijoitusten aikaisempaa heikompi tuotto laski LähiTapiola Varsinais-Suomen tulosta

Olli Aakula. Olli Aakula. Kuva: LähiTapiola

LähiTapiola Varsinais-Suomen kokonaistulos laski vuoden ensimmäisellä puoliskolla 1,4 miljoonaan euroon vertailujakson 6,4 miljoonasta eurosta. Kokonaistuloksen laskuun vaikutti pääosin sijoitustoiminnan heikommat tuotot viime vuoteen verrattuna. Yhtiön vakuutusmaksutulo kasvoi kuusi prosenttia ja oli yhteensä 48,2 miljoonaa euroa. Vakavaraisuussuhde jatkoi kasvuaan.

Vahinkomäärät ovat laskeneet vuoden ensimmäisellä puoliskolla henkilö- ja maatila-asiakkaissa suhteessa viime vuoteen. Yritysasiakkaiden vahinkomäärissä on selkeää nousua, joka pääosin johtuu sairausluokan lisääntyneillä vahingoilla ja kasvaneilla korvausmäärillä.

– Viime vuonna saavutettu 100 000:n omistaja-asiakkaan määrä on jatkanut ilahduttavasti kasvuaan, ja asiakastyytyväisyys on kehittynyt varsin positiivisesti alkuvuoden aikana. Asiakkaamme turvasivat omaa talouttaan yhä ahkerammin sekä riskihenkivakuutuksilla että sijoittamisen ratkaisuilla. Kokonaisuudessaan vahinkomäärät ovat hieman laskeneet viime vuodesta, mutta alkuvuodesta tammi-maaliskuussa sattui kolme yli 500 000 euron suurvahinkoa. Tämä on suurvahingoissa poikkeuksellisen suuri määrä ja niillä on iso vaikutus riskisuhteen kehitykseen, kertoo LähiTapiola Varsinais-Suomen toimitusjohtaja Olli Aakula tiedotteessa.

LähiTapiola Varsinais-Suomen omistaja-asiakkaille sattui yhteensä noin 34 000 vahinkoa vuoden ensimmäisellä puoliskolla. Näistä yhtiö korvasi 95,1 prosenttia ja maksoi korvauksia 27 miljoonaa euroa. Neljä viidestä sai ratkaisun korvaushakemukseensa samana tai seuraavana päivänä.

Niin vaikeudet julkisissa terveyspalveluissa kuin yksityisten terveyspalveluiden tuottajien tekemät hintojen korotukset haastavat ennestäänkin kannattamatonta sairaskuluvakuuttamista.

– Yksityisten palveluntuottajien lääkärikulut ovat nousseet niin ihmisten kuin eläinten osalta huomattavasti viime vuosina. Kun ihmisten luotto julkisiin terveyspalveluihin on tällä hetkellä koetuksella, käytetään myös terveysvakuutuksia entistä hanakammin. Pitkällä aikavälillä ei ole kestävää, että merkittävässä osassa henkilövakuutuksista aiheutuvat menot ylittävät vakuutusmaksut vaan tarvitaan yhteistyötä ongelman ratkaisuun, jotta voimme turvata suomalaisten terveyttä jatkossakin, sanoo Aakula.

Alkuvuoden aikana LähiTapiola Varsinais-Suomi hyvitti omistaja-asiakkailleen 3,8 miljoonaa euroa keskittämisetuja. Tämän lisäksi asiakkaat saivat vakuutusmaksuistaan S-ryhmän Bonusta 1,4 miljoonaa euroa. Yhtiön verojalanjälki oli 13 miljoonaa euroa.

LähiTapiola Varsinais-Suomi jatkoi itsemurhien ennaltaehkäisytyön tukemista Turun seudulla lahjoittamalla 70 000 euron tukimaksun Mieli Turun Kriisikeskukselle.

– Mielenterveyshaasteet ovat yhteiskuntamme kasvava ongelma. Lahjoitimme saman summan Mieli Turun Kriisikeskukselle jo viime vuonna. Turun Kriisikeskuksen asiantuntijat ovat kuluneen vuoden aikana saaneet hyvää tulosta aikaan itsemurhaa yrittäneiden ja heidän läheistensä parissa, joten halusimme jatkaa tätä yhteistyötä tänäkin vuonna, kertoo vastuullisuus- ja viestintäpäällikkö Lotta Kannisto.

Yhtiö on tänä vuonna jatkanut myös liikenneturvallisuuden edistämistä toimialueellaan Välkky-suojatievaroitinlahjoitusten muodossa. Lahjoituksen on jo kaikkiaan vastaanottanut tai luvannut vastaanottaa yhteensä 12 kuntaa tai kaupunkia yhtiön toimialueella. Yksi laite on arvoltaan 2 500 euroa.

– Välkkyjen lahjoitustyö jatkuu ja tavoitteena on, että ensi vuoden aikana jokaisella toimialueemme seitsemällätoista paikkakunnalla vilkkuisi yksi lahjoittamamme Välkky turvaamassa jalankulkijoita ja pyöräilijöitä sekä muistuttamassa siitä, että autoilijoilla on vastuu huomioida muita teillä liikkuvia, sanoo Kannisto.

Loppuvuoden aikana yhtiö panostaa Aakulan mukaan edelleen kannattavaan kasvuun toimintansa tehokkuutta lisäämällä ja omistaja-asiakkaittensa laajasta elämänturvasta huolehtimalla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun Taidelainaamolla pop up -myymälä Varvintorilla

Sini-Meri Hedberg.

Turun Taidelainaamo avaa pop up -myymälän Varvintorille kahdeksi viikoksi. Pop up -myymäläkontti palvelee tiistaista sunnuntaihin 12.–23. elokuuta tiiistaista perjantaille kello 12–19, lauantaisin kello 12–17 ja sunnuntaisin kello 12–16

Valitus kulttuurijokilautan poikkeamisluvasta myöhästyi, KHO jätti tutkimatta

Kaupunkiympäristölautakunta myönsi poikkeamisluvan Aurajokeen sijoittuvalle kulttuurijokilautalle sekä lauttaa palveleville huolto-, jäte- ja teknisille tiloille Itäisen Rantakadun katualueelle. Hallinto-oikeus hylkäsi lautakunnan päätöksestä tehdyn valituksen. Valittaja haki edelleen valituslupaa korkeimmalta hallinto-oikeudelta, joka jätti valituslupahakemuksen myöhästyneenä tutkimatta.

Älä tiskaa lasi- ja metallipakkauksia

Lasinkeräykseen päätyvät pantittomat pullot ja ruokaa sisältäneet purkit. Muovikassi ei kuulu lasinkeräyspisteeseen.

Muovisille jogurttipurkeille ja marinadia sisältäneille aterialaatikoille riittää tyhjiksi kaapiminen. Lasi- ja metallipakkauksia ei tarvitse tiskata, huuhtelu tai pyyhkäisy paperilla riittää. Säilykepurkkiin jäänyt öljy imeytetään biojätteeseen vaikka talouspaperilla, putkistossa se aiheuttaa tukoksia.

Valtakunnallista Poliisin päivää vietetään lauantaina 29. elokuuta

Perinteistä Poliisin päivää vietetään lauantaina 29. elokuuta. Tänä vuonna teemana on ”Kaikkien turvana kaikissa oloissa”.

Katutyöt sulkevat ajokaistan Pernontiellä ensi viikon alussa

Pernontiellä tehdään 10–12. elokuuta kello 6.30–17 kaivuu-, jyrsintä- ja päällystystyötä Hyrköistentien ja Metallikadun välillä. Yksi ajokaista on ajoittain suljettu liikenteeltä.

Eurojackpotissa jakoon 32,7 miljoonan euron päävoitto

Eurojackpotin perjantain arvonnassa kierroksella 32/2026 löytyi täysosuma. Onnekas voittaja kuittaa tililleen noin 32,7 miljoonaa euroa.

Sielu on jo myyty

Jalkapalloilun sielusta käydään kauppaa.

Olen seurannut jalkapalloilua intensiivisesti vuosikymmenten ajan, välillä ihan ammatiksenikin. Kaikki on kelvannut – kotimaiset pää- ja alasarjat sekä eurooppalainen seurajoukkuejalkapallo mutta suolan ovat aina tarjonneet lajin arvokisat, EM-kisat ja MM-kisat.

Mitä tarkoittaa ekokylässä asuminen?

Kaupunkien ja maaseutujen ekoyhteisöt pyrkivät luomaan yhteisöllisiä kestäviä elämänkäytäntöjä. Ne ovat keskenään erilaisia, mutta niissä asuvia ja toimivia ihmisiä yhdistää ymmärrys planeetan rajallisuudesta sekä pyrkimys vähentää elonkehään kohdistuvaa kuormitusta. Saraleena Aarnitaipaleen uusi Ekokylät – Opas yhteisölliseen omavaraisuuteen -teos nostaa esiin oivalluksen elämän verkostoluonteesta: siitä, miten olemme täysin riippuvaisia lukuisten muiden elollisten hyvinvoinnista ja toimivista ekosysteemeistä.

Poliisi pyytää edelleen vihjeitä kadonneesta miehestä, auto löytyi tyhjänä Paraisilta Airistolla sijaitsevan vierasvenesataman alueelta

Lounais-Suomen poliisi pyytää edelleen vihjeitä ja tietoja Turussa viime viikolla kadonneesta miehestä. Miehen käytössä ollut auto on löytynyt Paraisilta.

Martat viettävät valtakunnallista sienipäivää

Marttojen valtakunnallinen sienipäivä on tänä vuonna 29. elokuuta ja siitä alkavat sieniviikot.

Martat viettävät valtakunnallista sienipäivää vuosittain elokuun viimeisenä lauantaina. Kyseessä on pitkä perinne, sillä ensimmäisen kerran valtakunnallista sienipäivää vietettiin vuonna 1994. Tämän jälkeen sienipäivä on järjestetty yhtä poikkeusta lukuun ottamatta joka vuosi.

Hormuzinsalmen tilanne muodostaa suuren riskin vieraslajien maailmanlaajuiselle leviämiselle

Kansainvälinen ryhmä merentutkimuksen asiantuntijoita ja tutkijoita varoittaa, että 28. helmikuuta alkanut Hormuzinsalmen pitkittynyt epävakaus ja jatkuvat laivaliikenteen sulut muodostavat edellytykset ennennäkemättömälle ekologiselle kriisille vieraslajien leviämisriskin takia.

Mönkijän pienikin tuunaus voi olla laiton

Ohjaustangollisella mönkijällä ajettaessa kypärän käyttö on pakollista.

Erilaisten mönkijöiden suosio on vuosi vuodelta kasvanut. Määrä näkyy myös onnettomuuksissa. Liikenneturva korostaa mönkijän vastuullista käyttöä niin liikenteessä kuin maastossa.

Viikonloppu tuo kesäisiä lämpötiloja etelään

Viikonloppu on maan etelä- ja keskiosassa kesäisen lämmin ja poutainen. Sää jatkuu tuulisena. Ilmatieteen laitoksen 7. elokuuta tekemän ennusteen mukaan Suomeen yltää viikonloppuna etelästä korkeapaineen selänne.

Viime metsästyskaudella sepelkyyhkyjä saatiin saaliiksi noin 326 000

Sepelkyyhky on kappalemäärissä mitaten ylivoimaisesti yleisin saalis metsästäjille.

Metsästyskauden avaava sepelkyyhky on nykyisin saalismäärällä mitaten ylivoimaisesti yleisin riistalajimme. Viime metsästyskaudella sepelkyyhkyjä saatiin saaliiksi noin 326 000. Kappalemäärissä mitaten se on ylivoimaisesti yleisin saalis metsästäjille.

Ruissalontiellä tapahtuneen henkirikoksen esitutkinta valmistunut, nainen puukotti miehen kuoliaaksi

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Ruissalontiellä yksityiskiinteistössä huhtikuun 11. päivä tapahtuneen henkirikoksen esitutkinnan.

Koulun alku aiheuttaa vaaran koirille

Koulujen alkaminen näkyy piikkinä koirien ksylitolimyrkytyksissä.

Ksylitolipitoiset tuotteet eivät sovi lemmikeille, ja jo pienikin määrä ksylitolia voi aiheuttaa eläimelle hengenvaarallisen voimakkaan verensokerin laskun. Agria Eläinvakuutus muistuttaa, että ksylitolituotteet kannattaa aina pitää poissa lemmikkien ulottuvilta.

Tietojenkalasteluyritykset lisääntyvät kesälomien jälkeen

Kesälomakauden päättyminen näkyy vuosittain myös kyberrikollisten toiminnassa. Työarkeen palaavien kiire tarjoaa rikollisille otollisen tilaisuuden kalastella käyttäjätunnuksia ja muita luottamuksellisia tietoja.

Sinilevätilanne hieman tavanomaista huonompi, Paimionlahdella erittäin runsaasti sinilevää

Ahvenlammella Pieksämäellä sinilevä oli pääosin veteen sekoittuneena ja värjäsi veden vihreäksi 4. elokuuta.

Sinilevätilanne on heikentynyt sekä sisävesillä että rannikkoalueilla. Sinilevähavaintojen määrä on kasvanut kesän aiempiin viikkoihin verrattuna, ja tilanne on ajankohtaan nähden tavanomaista huonompi.

Näköislehti

Urheilu

Matilda Korven huippuponit viimeistelevät Ponifestareilla Metsämäessä

Ekslätts TNT ja Matilda Korpi Mikkelissä heinäkuussa.

Poniraviurheilu on tarjonnut lohjalaiselle Matilda Korvelle , 16, kilpailuelämyksiä, ystäviä ja mahdollisuuden kasvaa monipuoliseksi harrastajaksi. Lauantaina hänen tallinsa ponit kilpailevat Turun Ponifestareilla, jotka toimivat tärkeänä etappina matkalla kohti Killerin Ponikuninkuusraveja.

Tuoko Silja Kosonen viimein mitalin myös aikuisten arvokisoista?

Silja Kosonen on asettanut tavoitteekseen EM-kullan.

Yleisurheilun EM-kisoihin Birminghamiin lähtee Suomesta iskukykyinen joukkue. Perkasimme kiinnostavimpien Turun seudun yksilöurheilijoiden näkymät 10.–16. elokuuta käytäviin kisoihin.

Enni Virjosesta seitsenottelun nuorten maailmanmestari

Enni Virjonen.

Enni Virjonen varmisti aamulla seitsenottelun alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuden Eugenessa nuorten MM-kisoissa.

Otteluanalyysi: Interille niukka voitto Vaduzista ja kiinnitys jatkopaikkaan

Eetu Huuhtaselta nähtiin mallikkaita torjuntoja.

Inter otti kiinnityksen jatkopaikkaan jalkapalloilun Konferenssiliigassa lyömällä Kupittaalla liechtenstanilaisen FC Vaduzin 2–1. Dramaattisessa matsissa nähtiin kaksi lisämaaliakin, jotka kuitenkin hylättiin VAR-tarkastuksen jälkeen. Inter näytti menevän ensin 3–1-johtoon mutta maali hylättiin paitsiona. Kohta perään FC Vaduz näytti tasoittavan pelin 2–2:een mutta sekin maali hylättiin paitsiona.

Theodoros Tsirigotis ei jatka TPS:n paidassa

Theodoros Tsirigotis.

Kreikkalaishyökkääjä Theodoros Tsirigotis ei jatka Turun Palloseurassa. Tsirigotis saapui Tepsiin keväällä lainasopimuksella Puolan pääsarjassa pelaavan Gornik Zabrzen joukkueesta. Tuolloin lainasopimuksen sovittiin kestävän 1. elokuuta asti. TPS, Tsirigotis ja Gornik Zabrze kävivät keskiviikkoon asti neuvotteluja lainasopimuksen pidentämisestä, mutta neuvotteluissa ei lopulta päästy yhteisymmärrykseen.

Inter-leirissä valmistaudutaan tasaiseen mittelöön Vaduzia vastaan

Inter on saanut energiaa Konferenssiliigan karsinnoissa menestymisestä, vaikka pelit ovatkin lisänneet rasitusta.

FC Interin Euro-ottelut jatkuvat tänään torstaina, kun Inter saa Konferenssiliigan kolmannen karsintakierroksen ensimmäisessä osassa Kupittaalla vastaansa liechtensteinilaisen FC Vaduzin kello 18 alkavassa ottelussa.