Yritykset hakeutuvat kasvukeskusten ja työvoiman läheisyyteen

Kuinka paljon seuraavat tekijät vaikuttavat yrityksenne sijaintiin ja toimintaedellytyksiin Varsinais-Suomessa? Erittäin paljon ja paljon -vastaukset yhteensä, eniten mainintoja saaneet vuonna 2025.
Kuinka paljon seuraavat tekijät vaikuttavat yrityksenne sijaintiin ja toimintaedellytyksiin Varsinais-Suomessa? Erittäin paljon ja paljon -vastaukset yhteensä, eniten mainintoja saaneet vuonna 2025.

Turun kauppakamarin tuoreen kyselyn mukaan yritykset hakeutuvat mieluiten kasvukeskusten lähelle alueille, joilla sopivaa työvoimaa on saatavilla. 53 % yrityksistä nimeää kasvukeskuksen läheisyyden ja 48,7 % työvoiman saatavuuden tärkeäksi tekijäksi yrityksen sijainnin ja toimintaedellytysten näkökulmasta. Muita tärkeimpiä tekijöitä ovat elinympäristön turvallisuus ja viihtyisyys (47,3 %), hyvät liikenneyhteydet ja saavutettavuus (46,9 %), markkinoiden läheisyys (44,2 %) sekä kunnan ja alueen hyvä imago (43,7 %). Tiedot ilmenevät Turun kauppakamarin vuosittaisesta Varsinais-Suomen kilpailukyky -kyselystä, jossa kysytään mm mitkä tekijät vaikuttavat yritysten sijoittumiseen Varsinais-Suomessa.

Kasvukeskuksen läheisyys on vastaajien mukaan tärkein yritysten sijoittumiseen vaikuttava tekijä. Sopivan työvoiman saatavuuden merkitys on pienentynyt samalla kun työvoiman kysyntä on vähentynyt ja työttömyys kasvanut. Toisaalta kasvukeskuksessa työvoimaa on usein hyvin saatavilla. Myös liikenneyhteydet ja logistiset palvelut ovat kasvukeskuksissa usein toimivat, mikä helpottaa niin työvoiman kuin asiakkaidenkin liikkumista. Isolle osalle yrityksistä kasvukeskus tarjoaa laajan lähellä sijaitsevan markkinan.

Stera Technologies Oy:ssä tunnistetaan kyselyssä esiin nousseet tekijät.

– Meille tärkeää on sijaita ison työssäkäyntialueen tuntumassa. Viimeisimmässä muutossa haimme ratkaisua, jossa nykyiset työntekijät voivat siirtyä uuteen paikkaan ja toisaalta voimme houkutella uusia työntekijöitä, kertoo toimitusjohtaja Jussi Ohlsson tiedotteessa.

– Arvostamme toimivia liikenneyhteyksiä ja asuntojen hyvää saatavuutta, jotka helpottavat työntekijöiden elämää. Lisäksi painotamme mm oppilaitosten läheisyyttä ja kilpailukykyisiä kiinteistökustannuksia, koska toimintamme edellyttää suuria halleja, Ohlsson jatkaa.

Muita yritysten nostamia tärkeitä tekijöitä ovat korkeakoulujen ja oppilaitosten sijainti alueella, monipuolinen ja yhteistyömahdollisuuksia tarjoava elinkeinorakenne sekä yritysmyönteinen kaavoitus.

Kilpailukykytekijöiden TOP 6 on pysynyt melko samana viime vuodet, jolloin kyselyä on nykymuodossaan toteutettu. Viime vuosina osaavan työvoiman saatavuuden ja hyvien liikenneyhteyksien tärkeys on hieman laskenut.

Raision kaupunki on tehnyt työtä systemaattisesti viime vuosina ja huomannut, että se tuottaa tulosta.

– Olemme panostaneet rohkeasti muun muassa yritysneuvontaan, työllisyyspalveluihin ja tieinvestointeihin sekä vapaa-ajanvietto- ja ulkoliikuntapaikkoihin, kertoo kaupunginjohtaja Eero Vainio.

– Yrityksiä ja asumista tukevat elinvoimatoimet näkyvät sekä yrityskannan että asukasmäärän kasvuna samalla kuin maineemme on parantunut. Raisio on noussut useissa rankingeissa viime vuosina. Sijainnista ja vahvuuksista hyödyn irti saaminen onnistuu kun kaupungin kulttuuri ja yhteistyön rakenteet ovat kunnossa, jatkaa Vainio.

Turun kauppakamari on kysynyt jäseniltään Varsinais-Suomen kilpailukykytekijöistä kesäkuussa 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 ja 2025. Nyt kyselyyn vastasi 224 yritystä, viime vuonna kyselyyn vastasi 191 yritystä, vuonna 2023 172 yritystä, vuonna 2022 134 yritystä, vuonna 2021 146 yritystä ja vuonna 2020 155 yritystä. Eniten vastauksia on joka vuosi saatu teollisuus- ja palvelualan yrityksistä.

Tänä vuonna 37,9 prosenttia vastaajista työllistää alle kymmenen henkilöä ja 11,6 prosenttia yli 250 henkilöä.

Vastanneista yrityksistä 77,3 prosenttia sijaitsee Turun seudulla, 7,6 prosenttia Vakka-Suomessa, 7,1 prosenttia Salon seudulla, 4,9 prosenttia Loimaan seudulla ja 3,1 prosenttia Turunmaan seudulla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Loimulle tärkeä kotivoitto

Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle.

Ottelu alkoi jännissä merkeissä, sillä Loimun valmennus oli mennyt viikon aikana uusiksi. Päävalmentajaksi oli noussut apuvalmentajana ollut Kai Stenius , joka sai avukseen Tomi Saarisen . Joukkue oli ehtinyt treenata kolmesti uuden valmennuskaksikon johdolla ennen lauantain peliä. Pelin aikana valmennus teki hyvää yhteistyötä joukkueen menestyksen eteen.

Ennätyksellinen fotoniikan keksintö vangitsee valon sirulle miljooniksi kierroksiksi

Uusi löydös avaa tien kohti nopeampia ja energiatehokkaampia siruja, joita voidaan hyödyntää esimerkiksi fotoniikka- ja kvanttilaitteiden rakennusmateriaalina.

Suolaiset naposteltavat Alkon valikoimaan

Huhtikuusta lähtien osassa Alkon myymälöitä voi ostaa pientä suolaista.

Alkon 30 myymälästä on huhtikuusta puolivälistä alkaen ollut mahdollisuus ostaa pientä suolaista. Valikoimaan kuuluu muun muassa perunalastuja, cashewpähkinöitä ja beef jerky -kuivalihaa. Tuotteet tulevat myyntiin hieman vaiheittain eri myymälöihin.

Kulotus ja säästöpuut edistävät luontaista puuston uudistumista

Uusi tutkimus osoittaa, että kulotuksen ja säästöpuiden yhdistäminen voi tehostaa puuston luontaista uudistumista metsänhakkuiden jälkeen. Kulotus edistää taloudellisesti tärkeiden puulajien, kuten männyn ja koivun taimettumista. Tämä viittaa siihen, että hakattujen alueiden kulotus yhdessä hakkuissa jätettävien säästöpuiden kanssa voivat auttaa yhteensovittamaan monimuotoisuustavoitteita ja kestävää metsätaloutta.

Panu Routilasta Patrian toimitusjohtaja

Panu Routila.

Patria Oyj:n uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty KTM, KTT Panu Routila , 61. Routila toimi Patrian hallituksen puheenjohtajana vuosina 2020–26.

Suomessa jo yli kymmenen gigawattia tuuli- ja aurinkovoimaa

Suomessa on ylitetty merkittävä virstanpylväs uusiutuvan energian määrässä: kotimaisen tuulivoiman ja teollisen mittaluokan aurinkovoiman yhteenlaskettu kapasiteetti on ylittänyt 10 gigawattia (GW). Määrä on kolminkertainen verrattuna Suomen koko vesivoimakapasiteettiin ja vastaa noin 6–10 suuren ydinvoimalaitosyksikön kapasiteettia. Nopeasti rakennettavat ja edulliset tuuli- ja aurinkovoima ovat keskeinen tekijä Suomen energiamurroksen etenemisessä ja mahdollistavat puhtaan teollisuuden investointien toteutumisen.

Ilmastonmuutos Key Ensemblen konsertin aiheena

Kamarikuoro Key Ensemble esittää ilmastonmuutosaiheisen konsertin Ilman surua Sigyn-salissa lauantaina 25. huhtikuuta kello 18.

Vanhemmilta saatava tuki asettaa ensiasunnon ostajat eriarvoiseen asemaan

Valtaosa suomalaisnuorista haluaisi omistaa asunnon. 40 prosenttia toteuttaa haaveensa vanhempien tuella, mikä nostaa esiin kysymyksen nuorten yhdenvertaisista mahdollisuuksista päästä kiinni omistusasumiseen. Tällä hetkellä omaan asuntoon säästää yhä harvempi.

Kårenin kirppis jo 40:nnen kerran

Kirpputoritapahtuma Kårenin Kirppis järjestetään sunnuntaina 26. huhtikuuta kello 12–16. Kirpputoritapahtuma järjestetään aivan Turun keskustassa historiallisella Kårenilla jo 40:nnen kerran. Tapahtumassa on koko sen olemassaolon aikana vieraillut yhteensä yli 23 600 ostajaa ja aarteitaan myymässä on ollut reilut 1 950 myyjää.

Loton potti nousee neljään miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt kierroksella 16/2026 täysosumia. Ensi viikolla potissa on tarjolla neljä miljoonaa euroa.

Raitiotie maksimoisi kustannukset

Kirjoittaja ei luota raitiotien kustannuslaskelmiin.

Raitiotieliikenne lopetettiin Turussa vuonna 1972. Raitiotieliikenteen ylläpito oli erittäin kallista, kunnossapito ja hoito raskasta ja linjasto järjestelmänä jäykkä.

Maastopalokausi alkanut Varsinais-Suomessa, poliisi varoittaa tulella leikkimisestä

Kuiva maasto on lisännyt maastopalojen riskiä tuntuvasti. Poliisille on lauanatina ilmoitettu neljästä maastopalosta Varsinais-Suomessa. Poliisille ilmoitettuihin paloihin on liittynyt nuorten ja lasten toimintaa. Poliisi vetoaa nuorten vanhempiin.

Maata Näkyvissä -festareiden ohjelma julkaistu

Maata näkyvissä -festivaalit järjestetään jälleen marraskuussa.

Pohjoismaiden suurimman kristillisen nuorisotapahtuman Maata Näkyvissä -festareiden ohjelma on julkaistu. Maata Näkyvissä -festarit järjestetään Turussa Gatorade Centerissä 20.–22. marraskuuta. Suurta gospeljuhlaa vietetään tänä vuonna ajankohtaisella teemalla Kaikki olisivat yhtä.

Metsän keskellä pieni maastopalo Runosmäessä

Metsän keskellä syttyi pieni maastopalon alku Runosmäessä lauantaina iltapäivällä. Se saatiin sammumaan ennen pelastuslaitoksen saapumista.

Näyttely punoo yhteen padon alle jääneen menneisyyden, teollisen nykyhetken ja kuvitellut tulevaisuudet

Patricia Carolinan näyttely on esillä Titanikissa.

Patricia Carolinan näyttely Púa punoo yhteen padon alle jääneen menneisyyden, teollisen nykyhetken ja kuvitellut tulevaisuudet. Näyttely on esillä Titanikissa 24.4.–17.5. Avajaiset ovat torstaina 23. huhtikuuta.

Parvekkeella palon alku Varkkavuorenkadulla

Kerrostaloasunnon parvekkeella syttyi pieni palon alku Varkkavuorenkadulla lauantaina päivällä.

Kysely: Yksi vuosi riitti totuttamaan suomalaiset kalliiseen kahviin

Suodatinpusseja valmistava Fredman selvitti, miten kahvin hinta vaikuttaa suomalaisten kahvitottumuksiin ja kuinka asenteet ovat muuttuneet vuoden takaisesta. Kaikissa ikäryhmissä halukkuus maksaa kahvista enemmän kuin vuosi sitten kohosi 5–10 prosenttiyksiköllä. Selkeintä maksuhalukkuuden nousu oli 18–24-vuotiailla.

Vain joka kymmenes kokee tekoälyn kuormittavan – yli puolet käyttää jo työssään

Vain noin kymmenen prosenttia työelämässä olevista kokee, että tekoäly on lisännyt heidän työnsä kuormitusta tai sen käytön opettelu aiheuttaa heille ahdistusta. Selvä enemmistö ei koe tekoälyä uhkana omalle jaksamiselleen, vaan suhtautuu siihen neutraalisti tai myönteisesti, paljastaa LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselytutkimus.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: TPS ei ujostele liigassa, nyt kaatui SJK

Albijon Muzaci.

Kolme ottelua, seitsemän pistettä. Ei yhtään tappiota ja jaettu kakkostila Veikkausliigassa. Harva uskoi ennen kauden alkua, että TPS pystyisi tällaiseen aloitukseen jalkapalloilun pääsarjassa. Nyt TPS-hurmosta joutui todistamaan Seinäjoen Jalkapallokerho, joka kaatui Kupittaalla 2–0 Albijon Muzacin kahdella maalilla.

Puukkokatsomo: Heilahtaako dynamiikka?

Varsinais-Suomen asema naisten salibandyssa vahvistuu. Ensi syksynä naisten F-liigassa pelaa kolme varsinaissuomalaista seuraa, kun korkeimmalla sarjatasolla TPS:n ja FBC Loiston lisäksi nähdään SBS Wirmo Mynämäeltä.

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.

Loimun valmennus vaihtuu kesken karsintasarjan

Tomi Saarinen.

Lentopallon Mestaruusliigan karsintaotteluita pelaavan Raisio Loimun vaihtopenkillä tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen lauantaina Raisiossa pelattavaa ottelusarjan kolmatta kohtaamista. Loimun päävalmentajana kuluvan kauden loppuun asti, eli noin viikon verran, toimii joukkueen toiminnassa kaudella osittain apuvalmentajana mukana ollut Kai Stenius ja hänen avukseen joukkuetta tukemaan liittyy viime viikolla kautensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin päättänyt Loimun oma kasvatti ja entinen kapteeni Tomi Saarinen .

Kolme TPS-pelaajaa mukana Pikkuleijonien MM-leiriryhmässä

Wilmer Kallio.

TPS:n Paavo Fugleberg , Wilmer Kallio ja Olli Wahlroos on nimetty mukaan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiriryhmään, joka suuntaa Slovakian Piestanyyn valmistautumaan huhtikuun MM-turnaukseen.