Heidi’s Bier Barille ja Rabalder Barille uusi omistaja
Savolaistaustainen Tulikuuma Kumpu Oy on hankkinut Turun keskustan alueelta Heidi’s Bier Barin ja Rabalder Barin liiketoiminnot. Kesän aikana molemmat ravintolat avataan uudella nimellä. Toiseen tiloista on suunnitteilla Tulikuuman omistaman olutravintolaketjun pubi ja toiseen liiketilaan tullaan avaamaan yökerho täysin uudella nimellä.
Yli 40 ravintolaa ympäri Suomen operoivan yrityksen toiminnan laajentaminen Turkuun on ollut yrittäjä Jyri Kettusen mukaan pitkään tähtäimessä. Turun alueen toimintaa johtaa turkulaisille jo entuudestaan tuttu ravintola-alan ammattilainen Mikko Rannikko. Samalla Rannikosta tulee yhtiön osakas.
– Oli helppo päätös lähteä mukaan. Ensinnäkin henkilökohtainen draivi kehittää Turun ravintolaelämää on kova, toiseksi tunnen molemmat ravintolat erittäin hyvin entuudestaan – ja kolmanneksi – ei me turkulaiset kuitenkaan niin erilaisia olla etteikö koko Suomen alueella toimivat jutut toimisi myös täällä. Tulikuuman tapa ajatella ravintolatoimintaa sopii minulle kuin nenä päähän, Rannikko perustelee tiedotteessa.
Yksi Suomen tunnetuimmista pubiketjuista, Hemingway’s, avaa ovensa jälleen Turussa kesän aikana. Ravintola palvelee janoisia keskeisellä paikalla, Yliopistonkadulla, jossa on aiemmin toiminut Rabalder Bar.
Tilat saavat todella kevyen kasvojenkohotuksen, mutta tunnelma pysyy uskollisena niille asioille, jotka ovat saaneet ihmiset rakastumaan Hemingway’siin. Ja se tunnelma luodaan Rannikon mukaan ennen kaikkea ihmisten avulla.
– Se on huomattu, että nykyisellä konseptilla Hemingway’s on pubi, johon tullaan viihtymään vuodesta toiseen. Se ei seuraa trendejä, vaan luo pysyvyyttä. Olo on aina kuin tulisi mummolaan – eli tilat ovat Hemingway’sille täydelliset, kertoo Rannikko ja viittaa ravintolatilan sisustukseen.
Hemingway’sin tunnusmerkkejä ovat konstailematon olutvalikoima, rento pubitunnelma ja pitkät aukioloajat päiväkerhoineen sekä eläkeläisalennuksineen, jotka kaupungista riippumatta ovat onnistuneet todistetusti houkuttelemaan niin kanta-asiakkaita kuin ohikulkijoita huurteisen äärelle.
Uusi avaus on Tulikuuma Kumpu Oy:n omistaman ravintolaketjun yhdestoista Hemingway’s-ravintola Suomessa.
Hiljattain ovensa sulkenut Heidi's Bier Bar on myös siirtynyt liiketoimintakaupan myötä Tulikuumalle. Ovet avataan jälleen kesän aikana. Yökerholle on suunnitelmissa laatia uusi brändi ja samalla myös nimi vaihtuu.
– Heidi’sin tilat ovat ainutlaatuiset. Siellä on hirsimökin verran puutavaraa sisustuksessa, joten koko ravintolan purkamisessa ei ole mitään järkeä. Meillä on kuitenkin vahva visio, miten saamme yleisölle tutut tilat toimimaan uuden nimen alla – eikä kaikkea tarvitse välttämättä muuttaa, Rannikko toteaa.
Uusi yökerho nojaa tämän hetken suunnitelmien mukaan ympärivuotiseen after ski -fiilikseen sekä karaokeen
– Sanotaan näin, että tanskalaisilla oli monta juttua, jotka toimivat. Tavoitteena on kuitenkin nyt hartia voimin laajentaa asiakaskuntaa ja tehdä ravintolasta koko Turun juttu. Pidetään hyvistä asioista kiinni, kuunnellaan asiakkaita ja tuodaan ne asiat Turun yöelämään, jotka toimivat joka puolella Suomea, Rannikko toteaa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















