Akateeminen vartti palaa uudella kokonaisuudella kaupunginteatteriin

Maija Helamaa. Maija Helamaa. Kuva: Eero Saarikoski

Tiedettä teatterin keinoin esille tuova Akateeminen vartti palaa uudella kokonaisuudellaan Turun kaupunginteatterin päänäyttämölle 28. lokakuuta. Kahdeksan tutkijan vartin mittaiset puheenvuorot avaavat näkymiä siihen, millaisia jälkiä ihminen jättää – menneisyyteen, ympäristöön, yhteiskuntaan ja toisiin ihmisiin.

Akateeminen vartti on Turun yliopiston ja kaupunginteatterin yhteinen luomus, joka tuo teatterilavalle kahdeksan tieteenalaa, kahdeksan tutkijaa ja kahdeksan tarinaa. Esiintyjät tuovat esille tutkimustaan ja tutkimuksen tekoa hyödyntäen teatterin keinoja kertoa kuvalla ja äänellä.

Lokakuussa nähtävä Akateeminen vartti on järjestyksessä neljäs, ensimmäinen nähtiin syksyllä 2021. Esitykset ovat olleet koettavissa vain yhtenä päivänä.

Kaupunginteatterin teatterinjohtaja, dramaturgi Satu Rasila on auttanut tutkijoita esitysten työstämisessä aina ensimmäisestä Akateemisesta vartista lähtien. Tänä vuonna hänen rinnallaan tutkijoita kirjoittamisessa tukee Turun yliopiston luovan kirjoittamisen yliopisto-opettaja Emma Puikkonen.

Rasila muistelee aiempien Akateemisten varttien antia.

– Luentomateriaalina teatterissa on käytetty esimerkiksi elävää käärmettä, valoon reagoivia mimosan kukkia ja rakennustelineeltä pudonnutta ruumista. Mieleeni painui myös yksi puheenvuoro, jossa tutkija osoitti sanansa suoraan itsemurhaa yrittävälle nuorelle, jota näyttelijämme esitti. Teatterimasiina mahdollistaa luentosalia enemmän tapahtumien kuvittamista, mutta sen olennaisin anti näille miniluennoille on mielestäni se yhteisen keskittymisen tila, jonka teatterisali tarjoaa kaikille kiinnostuneille.

Turun yliopiston viestintäjohtaja Anne Paasin mukaan Akateeminen vartti on tuonut onnistuneesti uudella tavalla tiedettä esille. Monitieteisenä yliopistona Turun yliopiston tutkijat pystyvät tarjoamaan laaja-alaisen esityksen, joka on täynnä yllätyksiä ja uutta tietoa.

– Akateemisissa varteissa olemme voineet tuoda esille tutkimusta hyvin laaja-alaisesti. Tutkijoille tämä on opettanut uusia tapoja tuoda tutkimusta esille, yleisölle Akateeminen vartti on tarjonnut mahdollisuuden kuulla uutta tietoa poikkeuksellisella, hauskalla ja elämyksellisellä tavalla, Paasi sanoo.

Syksyn Akateemisen vartin esityksissä nousevat esille ihmisen jättämät jäljet. Arkeologian väitöskirjatutkija Maija Helamaa kertoo, mitä Turun kauppatorin arkeologista kaivauksilta löytyneet pienet keramiikkapalat kertovat 1600–1700-luvun turkulaisten elämästä. Kiertotalouden professori Oskar Karlström vie nykyisten jätteiden maailmaan haastaen miettimään, miten voimme ottaa jätteiksi mieltämämme aineet hyötykäyttöön ja mitä teemme tulevaisuuden jätemassoille.

Ihminen voi joidenkin lajien osalta viedä kehitystä myös aiempaa parempaan suuntaan. Ekologian professori Toni Laaksonen kertoo luonnonsuojelun onnistuneista toimista. Suomessa on esimerkiksi pystytty palauttamaan isoja lintuja ja nisäkkäitä sukupuuton partaalta. Uutena haasteena on kehittää sujuvan yhteiselon edellytyksiä niiden kanssa.

Lastenpsykiatrian tutkimuskeskuksen erikoistutkija Kaisa Mishina kertoo, millaista syrjintää päihteitä käyttävät henkilöt kohtaavat yhteiskunnassa ja millaisia seurauksia se voi aiheuttaa.

Julkisoikeuden professorin Janne Salmisen esitys ammentaa korona-ajan oikeudellisista teemoista. Hänen johtamissaan monitieteisissä hankkeissa JuRe ja PAKO on tutkittu Covid-19-pandemian oppeja.

Valtaan, erityisesti poliittiseen vallankäyttöön, perehtyneen Turun kauppakorkeakoulun johtamisen ja organisoinnin yliopisto-opettajan Markus Kantolan teemana on narsistinen johtajuus – onko se aikamme kuva?

Tutkimuksen lippulaivan INVESTin professorin Kirsi Peltosen huomio on jo pitkään ollut sotaa paenneissa lapsissa. Akateemisessa vartissa hän kertoo, miten koettu trauma vaikuttaa mielenterveyteen, oppimiseen, ja miten koulussa voidaan auttaa trauman kokeneita lapsia.

Opettajankoulutuslaitoksen äidinkielen ja kirjallisuuden didaktiikan yliopistonlehtori Leea Lakka istui väitöskirjaa tehdessään lukuvuoden ysiluokan takarivissä tutkien, miten ja miksi ysiluokan takarivin nuoret lukevat ja kirjoittavat koulussa – tai väistelevät lukemista.

Akateemisen vartin suosio on innostanut kaupunginteatteria ja yliopistoa laajentamaan yhteistyöstään. Viime syksynä käynnistyivät teatterin lämpiössä Tieteen lava -keskustelut. Yleisön eteen saapuneet tutkijat keskustelivat teatterinjohtajan johdolla teemasta, joka kumpusi ohjelmistossa olevasta näytelmästä.

Paasin mukaan teatteri on hyvä kumppani tutkitun tiedon esille tuomiseen.

– Teatteri ja tiede ovat aina haastaneet meitä ylittämään totutut ajattelun rajat, etsimään uusia näkökulmia. Teatteri lähestyy kysymyksiä tunteiden ja tarinoiden kautta, tiede laajentaa ymmärrystämme tutkimuksen ja todisteiden avulla. Kun kaupunginteatteri ja yliopisto yhdistävät voimansa, nämä kaksi maailmaa rikastuttavat toisiaan ja synnyttävät uusia oivalluksia, Paasi sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Perinteisiä joululauluja, uusia sovituksia sekä yllättäviä säveliä

Kamarikuoro Key Ensemblen joulukonsertti Avain jouluun järjestetään Martinkirkossa lauantaina 13. joulukuuta kello 18

Maito ehti jo kaatua

Laskutussoptku on syönyt Varhan uskottavuutta ja luotettavuutta.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on joutunut syksyn mittaan hyvittämään asiakkaittensa pahoinvointia. Sitä on aiheuttanut laskutussotku. Saatavia on peritty jopa vuodelta 2023. Toiset ovat saaneet karhukirjeitä perintätoimistolta ilman että ensin olisi tullut maksumuistutusta tai että saatteena olisi ollut tietoa, mistä käynnistä, hoidosta tai palvelusta saatavaa peritään.

Yrttiaho: Potkulaki perustuslain vastainen EK:n toimeksianto

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) jätti eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan mietintöön niin sanotusta potkulaista, eli hallituksen esityksestä työsopimuslain irtisanomissuojan heikentämiseksi.

Hesburgerin Ieva Salmela valittiin vuoden ihmisläheisimmäksi johtajaksi

Ieva Salmela.

Hesburgerin kansainvälisen viestinnän ja markkinoinnin johtaja Ieva Salmela on valittu vuoden ihmisläheisimmäksi johtajaksi HumanPower25-kilpailun yli 250 henkilöä työllistävien yritysten sarjassa. Hesburger sijoittui ihmisläheisimpien työpaikkojen kuuden parhaan joukkoon.

Tyks nimitettiin Focused Ultrasound Center of Excellence -keskukseksi

Focused Ultrasound Foundation -säätiö on nimittänyt Turun yliopistollisen keskussairaalan (Tyks) Focused Ultrasound Center of Excellence -keskukseksi. Tyks liittyy näin kansainvälisten huippuosaamisyksiköiden joukkoon, jotka tutkivat ja käyttävät kohdennettuun ultraääneen perustuvia hoitomenetelmiä.

Viallisten sähkölaitteiden vaarana sähköisku

Kodin sähkölaitteet ja -asennukset voivat aiheuttaa paloriskejä ja sähköiskun vaaraa, jos niiden turvallisuuteen ei kiinnitetä huomiota. Kolmen vuoden takaiset sähköalan standardimuutokset eivät vieläkään ole riittävän laajasti tiedossa. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö on julkaissut ohjeita sähkölaitteiden paloturvallisuuteen yhdessä Sähköinfon, Tukesin ja Finanssialan kanssa.

Valtionvelka ylittänyt jo 185 miljardin euron rajan

Valtio kykenee kantamaan aiempaa huonommin riskejä, koska valtion taloudelliset vastuut ovat kasvaneet ja talouskasvu on jäänyt heikoksi. Tämä korostaa tarvetta vahvistaa Suomen julkista taloutta, arvioi valtiovarainministeriö riskikatsauksessaan.

Paimio 700 -juhlavuosi huipentuu valotaidetapahtumassa

Paimion juhlavuosi huipentuu joulun jälkeen.

Paimiossa on juhlistettu 700-vuotista taivalta läpi vuoden kymmenillä erilaisilla ohjelmanumeroilla. Juhlavuosi huipentuu uudenvuodenaattona 31. joulukuuta Paimion urheilupuistossa (Vistantie 55) järjestettävään Valon aika – yhdessä kohti huomista -valotaidetapahtumaan.

Valtionhallinnon kielitutkinnot lakkautetaan

Virallisten, kansallisten kielitutkintojen uudistaminen jatkuu: valtionhallinnon kielitutkinnot lakkautetaan vähitellen vuoden 2028 loppuun mennessä. Opetushallitus keskittyy jatkossa yleisten kielitutkintojen kehittämiseen. Niillä voi edelleen osoittaa myös julkishallinnon tehtävissä vaadittua toisen kotimaisen kielitaidon osaamista.

Elinympäristöjen vaikutusta aikasuhteeseen tutkivalle Ricardo Correialle kahden miljoonan euron ERC-rahoitus

Ricardo Correia.

Turun yliopiston biodiversiteettiyksikön johtamassa kansainvälisessä tutkimuksessa tarkastellaan, miten luonto ja erilaiset elinympäristöt vaikuttavat ihmisten ajantajuun. Hankkeen tulokset voivat tulevaisuudessa ohjata kaupunkien ja muiden elinympäristöjen suunnittelua.

Kela: Harkinnanvaraisten kuntoutuspalvelujen rahoitus turvattu

Harkinnanvaraisten kuntoutuspalvelujen rahoitus on turvattu myös ensi vuonna, ilmoittaa Kela. Kela voi myöntää kuntoutusta asiakkaille, jotka täyttävät kuntoutukseen pääsyn edellytykset.

Antti Heikkilä nimitetty Keskon kauppapaikkapäälliköksi Lounais-Suomeen

Antti Heikkilä.

Kesko on nimittänyt Antti Heikkilän kauppapaikkapäälliköksi kauppapaikkahankinta ja tilavuokraus -yksikköön. Heikkilä on työskennellyt Turun Osuuskaupan kiinteistöpäällikkönä ja kiinteistöosaston esihenkilönä. Hänellä on yli 15 vuoden työkokemus kiinteistöalalta, erityisesti kaupallisen kiinteistöjohtamisen parista.

Uusi yhteistyömalli estämään pankkihuijauksia

OP Pohjola on yhdessä useiden pankkien, F-Securen sekä operaattorien, Elisan, Telian ja DNA:n kanssa ottanut käyttöön huijaussivustojen sulkemiseksi toimintamallin, joka testauksessa pudotti huijausten määrää reilusti. Liikenne huijaussivustolle voidaan katkaista kymmenissä minuuteissa useamman päivän sijaan.

Ruskon S-marketin remontti valmistui

S-market Ruskon uudistusta juhlistetaan keskiviikkona.

– Kolme kuukautta kestäneen remontin aikana uudistimme itsepalvelukassa-alueen portituksilla. Uusimme myös leipäosaston sekä hedelmä- ja vihannespuolen kalusteet. Tuorepuolella ja pakasteissa valikoima kasvoi ja paistopisteen valikoima tuplaantui. Jatkossa asiakkaita ilahduttaa uusi take away -kahvipiste, kertoo ryhmäpäällikkö Tanja Raikaa Turun Osuuskaupasta tiedotteessa.

Selvitys: Hankintalain uudistus maksaisi kunnille 600 miljoonaa euroa

FCG (Finnish Consulting Group) toteutti syksyllä Kuntaliitolle selvityksen hankintalain uudistuksen vaikutuksista kuntiin. Yhdentoista kunnan kanssa toteutettu selvitys osoittaa, että hallitusohjelmaan kirjattu muutos aiheuttaisi Suomen kunnille noin 600 miljoonan euron lisäkustannukset. Selvitys on ensimmäinen ja toistaiseksi ainoa arvio uudistuksen taloudellisista vaikutuksista.

Naantalin Energian sähkönmyynnin asiakkuudet Väreelle

Naantalin Energia ei jatkossa itse myy sähköä.  Asiakkuudet siirtyvät Väreelle.

Naantalin Energia Oy ja Väre Oy ovat sopineet järjestelystä, jolla Naantalin Energian sähkönmyynnin kuluttaja- ja yritysasiakkaat siirtyvät energiapalveluyhtiö Väre Oy:n sähkönmyynnin ja asiakaspalvelun piiriin 1. maaliskuuta.

Turun kaupunki: Kirkkonummen kielteinen kanta ei pakota uuteen päätökseen Turussa

Turun kaupungin näkemyksen mukaan Kirkkonummen maanantainen päätös hylätä Länsiradan osakassopimus ei aiheuta tarvetta uuteen päätökseen Turun kaupunginvaltuustossa, mikäli Turun maksuosuus ei kasva. Vastaava ehto on otettu Espoon kaupunginvaltuuston päätökseen.

Ravintola Juku avaa Skanssissa

Skanssin ravintolamaailma täydentyy Juku-ravintolalla.

Ravintola Juku Skanssi tuo Suomeen uuden ruokailumuodon – maan ensimmäisen itsevalmistettujen mykyjen sekä tuorenuudelien buffet-ravintolan. Ravintola avautuu keskiviikkona 10. joulukuuta kello 10.30 Skanssi-kauppakeskuksen ensimmäisen kerroksen ruokamaailmassa.

Urheilu

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkosopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.