Irtokarkkien suosio ei korostu pääsiäisenä Suomessa samoin kuin Ruotsissa
Pääsiäinen on joulun lisäksi suklaan valtakautta. Maaliskuusta eteenpäin seuraavat puolitoista kuukautta lähikauppojen herkkuhyllyt ovat pullollaan erilaisia suklaamunia. Jokaiselle löytyy jotain.
Cloetta kertoo tiedotteessaan, että irtokarkkien osuus koko makeismarkkinan arvosta on noin kymmenys. Siitä huolimatta irtokarkit eivät ole keränneet pääsiäisenä samalla tavalla suosiota Suomessa kuin naapurimaassamme Ruotsissa.
– Ruotsissa pääsiäinen on irtomakeisissa suosittu sesonki. Tavoitteenamme myös Suomessa on kasvattaa pääsiäissesonkia irtomakeisissa tarjoamalla pääsiäiseen sopivia tuotteita, kuten folioituja värikkäitä suklaamunia ja myös kakun koristeiksi sopivia pieniä suklaamunia, joissa on kuvioitu kaunis sokerikuori, kertoo irtomakeisten tuotepäällikkö Elina Levonmaa Cloettalta.
Pääsiäissuklaiden lisäksi Levonmaa kertoo irtokarkkihyllyiltä löytyvän tänä pääsiäisenä myös sesonkiin sopivia rasioita.
– Tänä pääsiäisenä voi ostaa myös metallisen kauniin pääsiäismunan mallisen rasian, jonka saa itse täyttää irtomakeishyllyllä esimerkiksi pääsiäiseen sopivilla irtomakeisilla. Rasia sopii lahjaksi tai koristeeksi pääsiäispöytään ja sen vetoisuus on noin puoli kiloa.
Irtokarkkihyllyillä vallitsee tällä hetkellä nostalgiatrendi, kun hyllyiltä valitaan lapsuudesta tuttuja makeisia.
– Esimerkki uudelleen suosituiksi nousseista makeisista ovat Zoo Apinat, jotka ovat pieniä hedelmämakeisia. Irtokarkkeja kuluttavat kaiken ikäiset, ja erityisesti premium-valikoimat houkuttelevat myös aikuisempia kuluttajia, sanoo Levonmaa.
Turkulaisopiskelijat Atla Karjalainen ja Ella Ryynänen eivät kummatkaan ole irtokarkkien suurkuluttajia. Pääsiäisteemaisia irtokarkkeja he eivät ole huomanneet kaupoissa useasti.
– Ehkä joitain tryffelisuklaamunia olen nähnyt, mutta en ole ihan varma. Ostan mieluummin suklaata sellaisenaan kaupasta irtokarkkien sijaan, Ryynänen toteaa.
Molemmat opiskelijat kertovat syövänsä suklaata pääsiäisenä kuitenkin tavallista enemmän.
– Syön paljon niitä folioituja pieniä suklaamunia. Saan mummilta aina joka vuosi myös Kinder-munia, Karjalainen kertoo.
– Tykkään etenkin Fazerin Mignon-munista, joita saa rajoitetusti vain pääsiäisenä, joten syön yleensä eniten niitä, Ryynänen sanoo.
Julia Ekblom

















