Energiajuomat Alkon valikoimaan
Alkon helmikuun litramyynti oli 4,5 miljoonaa litraa, kun se edellisvuoden vastaavana ajankohtana oli 5,3 miljoonaa litraa. Alkoholittomia ostettiin selkeästi enemmän kuin vastaavana ajankohtana vuotta aiemmin. Alkon valikoimassa kokeillaan uutta tuoteryhmää: energiajuomia, joita myydään 18 vuotta täyttäneille.
Alkon litramyynti laski tammikuussa 13,6 prosenttia verrattuna vuoden 2024 helmikuuhun. Myynti litroissa oli 4,5 miljoonaa litraa. Viinien myyntilitrat laskivat 15,8 prosenttia, väkevien 13,5 prosenttia ja panimotuotteiden 4,1 prosenttia. Alkoholittomien myynti nousi 47,6 prosenttia. Tarkemmat myyntitilastot löytyvät Alkon verkkosivuilta.
Alkon myynnin kehityksessä näkyvät alkoholijuomaveron ja arvonlisäveron korotukset sekä alkoholilainmuutos.
– Muuttunut toimintaympäristö näkyy myyntiluvuissamme. Lakimuutoksen jälkeen kesä-helmikuun myynti oli 10,1 prosenttia edellisvuotta matalammalla tasolla, ennusteidemme mukaisesti, toteaa tuoteryhmäpäällikkö Mika Kauppinen tiedotteessa.
Alkon kokonaislitramyynnistä 62 prosenttia on viinejä. Niissä trendaa tällä hetkellä erityisesti klassikot, makeus ja hinta. Lisäksi uutuuksilla on aina oma painoarvonsa asiakkaan valinnoissa.
– Asiakkaat arvostavat uutuuksia, ja niitä meillä tulee valikoimaan muutama viikossa. Klassiset juomat – kuten Bordeaux’n punaviinit, samppanja tai belgialainen ale – pitävät pintansa nautiskelu- ja herkuttelujuomina. Juomissa saa myös maistua makeus. Viineissä pitkään jatkunut rutikuivan tyylin valta-asema on järkkymässä. Tähän tarpeeseen asiakas voi valita meiltä tuotteen yli 500 puolikuivan, puolimakean tai makean viinin valikoimasta, kertoo Kauppinen.
Aromaattiset valkoviinit ja suomalaisten kovasti suosima riesling saa uusia rypälehaastajia kuten sauvignon blanc, grüner veltliner sekä albariño.
Kauppisen mukaan asiakkaat ovat myös hyvin hintatietoisia.
– Elämme asiakkaamme pulssilla. Viinivalikoiman hintahaitari on meillä laaja ja juomia löytyy kaikille kukkaroille. Meillä on helmiä joka hyllyllä – aina alle yhdeksän euron viinitetroista arvoviineihin.
Kauppisen mukaan alkoholittomien juomien suosio on kasvanut viime vuosina terveystrendien ja tietoisuuden lisääntymisen myötä. Myös juomavalinnoilla pyritään edistämään kehon ja mielen hyvinvointia tai fyysistä palautumista.
– Alkoholittomien juomien myynti on kasvanut alkuvuonna ja panostamme tältäkin osin valikoimamme kehittämiseen. Alkoholittomien oluiden ja viinien lisäksi tuomme 25. maaliskuuta alkaen valikoimaamme kokeiluluonteisesti energiajuomat, joita asiakkaamme ovat kovasti valikoimaamme toivoneet. Meiltä niitä ostaakseen tulee olla vähintään 18-vuotias.
– Myös juomasekoitusten kuten maustettujen long drinkien suosio jatkuu. Helmikuussa tämä näkyi meillä tuoteryhmän litramyynnin 24 prosentin kasvuna, jota siivitti valikoimaan tulleet uutuudet.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)