Lasten ja nuorten vapaa-ajan digilaitteiden ja -sisältöjen käyttöön laaditaan suositukset

Tutkimusten pohjalta tiedetään, että liiallinen netinkäyttö on yhteydessä nukkumisen sekä opiskelun ja oppimisen vaikeuksiin. Tutkimusten pohjalta tiedetään, että liiallinen netinkäyttö on yhteydessä nukkumisen sekä opiskelun ja oppimisen vaikeuksiin. Kuva: Marttiina Sairanen

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ja Opetushallituksen (OPH) yhteisenä tavoitteena on etsiä tasapainoisia keinoja digilaitteiden ja -sisältöjen haittojen ehkäisemiseksi ja rakentaa vapaa-ajalle suositukset, jotka huomioivat hyvinvoinnin ja turvallisuuden näkökulmat. THL ja OPH kokoavat työhön mukaan asiantuntijaverkostoa avoimella kutsulla.

Useat maat ovat laatineet kansallisia suosituksia lasten ja nuorten ruutuaikaan, viimeisimpänä Ruotsi. Suositukset ovat olleet esillä julkisessa keskustelussa myös Suomessa. THL:n ja OPH:n käynnistämässä laajassa yhteistyössä on tarkoituksena edistää lasten ja nuorten hyvinvointia, turvallisuutta, mielenterveyttä ja oppimista ottamalla huomioon ympäristön digitaalisuuteen liittyvät haasteet. Työssä hyödynnetään laajasti tutkimusta, kokemustietoa ja asiantuntemusta.

Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Sandra Bergqvist (r.) toteaa, että digitaalinen ympäristö on nykyisin olennainen osa nuorten arkea, ja siksi on tärkeää tunnistaa älylaitteiden ja sosiaalisen median vaikutuksia nuorten hyvinvointiin. Bergqvistin mukaan on syytä miettiä, mikä on lapselle sopiva ruutuaika, ja miten ruutuaika jaksottuu arkipäivään. Koulun lisäksi siis ulkoilun, liikunnan ja harrastusten kanssa.

– Haluan korostaa, että digitaalisilla laitteilla on sekä myönteisiä että kielteisiä puolia. Lisääntynyt ruutuaika tuo kuitenkin haasteita kokonaisvaltaiseen hyvinvointiimme, siksi on välttämätöntä pohtia ikäystävällisiä suosituksia lasten ja nuorten digitaaliseen mediankäyttöön. Lasten ja nuorten päivään tulisi kuulua myös riittävästi ulkoilua ja liikuntaa sekä unta, Bergqvist muistuttaa.

– Tarvitsemme yhteistä keskustelua ja ymmärrystä ilmiöstä sekä konkreettisia keinoja lasten ja nuorten hyvinvoinnin tukemiseksi muuttuvassa toimintaympäristössä. Tavoitteena on etsiä yhdessä tasapainoisia keinoja haittojen ehkäisemiseksi ja rakentaa lasten ja nuorten vapaa-aikaa koskevat suositukset, jotka huomioivat hyvinvoinnin ja turvallisuuden näkökulmat, THL:n pääjohtaja Mika Salminen ja OPH:n pääjohtaja Minna Kelhä toteavat.

Digitaaliset laitteet ja sisällöt ovat osa monen lapsen ja nuoren elämää. Ne luovat mahdollisuuksia esimerkiksi sosiaalisten suhteiden ylläpitämiselle ja oppimiselle. Samaan aikaan esiin on noussut huoli lasten ja nuorten liiallisesta ruutuajasta. Laajeneva tutkimusnäyttö digitaalisten laitteiden haitoista on karttunut.

– Digilaitteilla käytettävä niin sanottu ruutuaika on tärkeä keskustelun aihe, mutta samanaikaisesti on hyvä kiinnittää huomiota laajemmin siihen, mitä laitteilla tehdään ja millaisille sisällöille lapset ja nuoret altistuvat, pääjohtaja Salminen sanoo.

Lapsuuden varhaisvuodet ovat aivojen sekä kielellisen kehityksen ja sosiaalisen vuorovaikutuksen oppimisen kannalta erityisen herkkää aikaa. Digilaitteilla liiallisesti ja valvomatta käytetty aika kaventaa lasten ja nuorten kokemusmaailmaa. Se on myös poissa tärkeistä kehityksen ja oppimisen paikoista, kuten sosiaalisesta vuorovaikutuksesta, lukemisesta, liikkumisesta ja leikistä. Tutkimusten pohjalta tiedetään, että liiallinen netinkäyttö on yhteydessä nukkumisen sekä opiskelun ja oppimisen vaikeuksiin.

Viimeisimmän Kouluterveyskyselyn (2023) mukaan 4. ja 5. vuosiluokkien oppilailla mielialaongelmat, ahdistuneisuus ja heikko itsetunto olivat selvästi yleisempiä niillä, joilla oli liiallista netinkäyttöä verrattuna niihin, joilla sitä ei ollut. Yläkoulu- ja lukioikäisillä nuorilla liiallisen netinkäytön on huomattu yleistyneen. Tytöillä tämä liittyy enemmän sosiaalisen median käyttöön, pojilla pelaamiseen. Arvioidaan, että nuorista aikuisista noin 9,8 prosenttia täyttää someriippuvuuden kriteerit, 16-vuotiaista tytöistä 16 prosenttia.

– Lasten ja nuorten arki on yksi kokonaisuus, ja vapaa-ajan digilaitteiden käytön vaikutukset näkyvät monella tavalla varhaiskasvatuksessa, perusopetuksessa ja toisella asteella. Näemme tärkeänä kodin, koulun ja varhaiskasvatuksen sekä moniammatillisten palvelujen yhteistyön tässä kysymyksessä. Samalla on otettava huomioon, että digilaitteiden käytöllä on myös oppimista ja hyvinvointia tukevia vaikutuksia. Nyky-yhteiskunnassa ei pärjää ilman digitaalista sivistystä, jota harjoitellaan varhaiskasvatuksessa, kouluissa ja oppilaitoksissa, Kelhä sanoo.

THL ja OPH kutsuvat asiaan perehtyneitä ja siitä kiinnostuneita toimijoita yhteistyöhön. Erityisesti mukaan toivotaan valtionhallinnon, alueellisen- ja paikallishallinnon viranomaisia, tutkijoita, järjestöjä ja yrityksiä. Ilmoittautuneista muodostetaan verkosto, joka valmistelee kansalliset suositukset. Työ aloitetaan nuorimpien lapsien suosituksista.

THL:n ja OPH:n yhteistyössä lähdetään etsimään ratkaisuja lasten ja nuorten vapaa-ajan digilaitteiden tasapainoiseen käyttöön. Kouluaikaan liittyvään puhelimen käytön rajoittamiseen liittyvä hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle vuoden loppuun mennessä. Tätä valmistelee opetus- ja kulttuuriministeriö hallitusohjelman mukaisesti.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Varsinais-Suomessa tarvetta omalle Pohjois-Karjala-projektille

Varsinaissuomalaisten elintavat ovat hälyttävän huonot muuhun maahan verrattuna. Tämä käy ilmi viimeaikaisista kansallisista selvityksistä. Elintapasairaudet kuormittavat terveydenhuoltoa ja niiden ehkäisyyn tarvitaan entistä voimakkaampia toimia. Varsinais-Suomen hyvinvointialueen uusi hyvinvointisuunnitelma tarjoaa konkreettisia toimenpiteitä toteutettavaksi yhdessä kuntien ja järjestöjen kanssa.

Taito-kampuksesta Kupittaan kärjen alueen ensimmäinen uudisrakennus

Näkymä Helsinginkadulta Taito-kampukselle.

Turun Tiedepuistoa kehittävä Kupittaan kärjen kumppanuushanke etenee kohti toteutusvaihetta. Taito-kampushankkeen toteutussuunnitelma viedään Turun kaupunginhallituksen käsittelyyn 10. marraskuuta yhdessä infrahankkeen toteutussuunnitelman kanssa. Tavoitteena on rakentamisen aloittaminen alkuvuonna. Taito-kampushankkeen toteutussuunnitelmassa tilaajan kokonaiskustannusarvio on noin 94,8 miljoonaa euroa.

Tutkimus: Vihreä siirtymä saattaa tarvita fossiilista varavoimaa

Suomen sähköjärjestelmä on ollut poikkeuksellisen luotettava, mutta näin ei välttämättä ole enää tulevaisuudessa. Aalto-yliopiston tuore tutkimus varoittaa, että ilman lisäpanostuksia joustavaan tuotantoon ja kysynnän hallintaan sähkön toimitusvarmuus voi heiketä merkittävästi jo 2030-luvulla.

Kahdella kolmesta korkeakouluista valmistuneista opintolainaa

Lukuvuoden 2024–25 aikana opintotukea sai 295 000 ja koulumatkatukea 92 000 opiskelijaa. 143 000 opiskelijaa nosti opintolainaa. Tiedot selviävät Kelan tuoreesta opintoetuustilastosta.

Vasemmistoliitosta erotetut vetoavat puoluesihteeriin ja puolueen hallitukseen

Vasemmistoliiton puoluehallitus päätti viime kesäkuussa äänestyksen jälkeen erottaa puolueeseen koko sen 35-vuotisen historian ajan kuuluneita jäsenyhdistyksiä. Yhdistysten erottaminen merkitsi kymmenien turkulaisten vasemmistoaktiivien erottamista puolueesta.

Runoviikko rantautuu kirjastoon Raisiossa

Pauliina Haasjoki, Daniil Kozlov ja Juha Väisänen.

Raision kaupunginkirjaston Kirjastosalissa pidetään runotapahtuma tiistaina 11. marraskuuta kello 17. Kirjailija, kääntäjä Daniil Kozlov esittelee suomentamaansa ukrainalaisen Serhi Žadanin runokokoelmaa Minkä puolesta elää ja kuolla (Sammakko 2025).

Finanssiala ry: Verohallinnolle kaavaillaan oikeutta kerätä yksityisiä tietoja paljastavia tilitietoja kansalaisen siitä tietämättä

Hallitus esittää Verohallinnolle mahdollisuutta hyvin laajoihin tietopyyntöihin kansalaisten tilitiedoista. Esityksen myötä Verohallinto saisi jatkossa käsitellä laajamittaisesti data-aineistoja ihmisten tilitapahtumista verovalvontaa varten.

Helsinginkadun ja rautatien ylittävä kansi etenee kohti toteutusta

Näkymä joukkoliikennekäytävälle.

Turun Tiedepuistoa kehittävä Kupittaan kärjen kumppanuushanke etenee kohti toteutusvaihetta. Infrahankkeen toteutussuunnitelma viedään Turun kaupunginhallituksen käsittelyyn 10. marraskuuta yhdessä Taito-kampuksen toteutussuunnitelman kanssa. Tavoitteena on rakentamisen aloittaminen alkuvuonna. Infrahankkeen toteutussuunnitelmassa tilaajan kokonaiskustannusarvio on noin 87,1 miljoonaa euroa.

Meri vetää, mutta auto yskii

Varsinais-Suomen elinkeinoelämä kulkee kahden vastakkaisen kehityskulun poluilla. Meriteollisuus vahvistaa asemaansa maakunnan talouden veturina, kun taas autoteollisuus on isoissa vaikeuksissa. Kokonaiskuva on silti toiveikas, koska lääketeollisuudellakin menee vahvasti, ja alueen monipuolinen elinkeinorakenne tarjoaa vakautta. Varsinais-Suomen alueelliset kehitysnäkymät ovat Varsinais-Suomen ELY-keskuksen yhdessä muiden aluekehittäjien kanssa muodostama näkemys alueen nykytilasta sekä lähiajan näkymistä.

Teemalauantai tuo kirjastoon outoja vieraita

Raision kaupunginkirjaston lastenlauantaissa vietetään Halloweenia lauantaina 8. marraskuuta kello 10–13. Muun tekemisen lisäksi tapahtumassa julkistetaan RaisioKumma-kirjoitus- ja piirustuskilpailu.

Jo yhdellä huumausaineen käyttörikoksella voi olla vaikutuksia ajo-oikeuteen

Huumausaineen käyttörikoksen seuraukset voivat olla kauaskantoiset, jos rikokseen syyllistyneellä on ajo-oikeus. Poliisi muistuttaa, että jo yhteen huumausaineen käyttörikokseen syyllistynyt ajo-oikeiden haltija voidaan määrätä toimittamaan poliisille päihdealaan perehtyneen lääkärin antaman lausunnon ajoterveysvaatimuksen täyttymisestä.

Viisi vinkkiä puhtaampaan puunpolttoon

Kuiva puu palaa puhtaammin ja tuottaa enemmän lämpöä.

Syksy on saapunut, ilmat viilenneet ja lisälämmityksen tarve on ajankohtainen. Puu on uusiutuvaa energiaa, mutta puunpoltto aiheuttaa kuitenkin haitallisia päästöjä. Hyvillä puunpolttotavoilla varmistat paremman lämmöntuoton ja vähennät ilmaan syntyviä päästöjä.

Mielen kriisit kasvava osa poliisin työtä

Poliisi kohtaa päivittäin tilanteita, joissa kansalaiset tarvitsevat apua mielenterveysongelmien vuoksi. Tämä näkyy poliisitoiminnan kaikilla osa-alueilla, erityisesti valvonta- ja hälytystehtävissä.

Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone menestyivät World Luxury Awards-äänestyksessä

Radisson Blu Marina Palace Hotel voitti maailman parhaan hotellin palkinnon kategoriassa Luxury Riverside Hotel.

Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone palkittiin useassa kategoriassa arvostetulla tunnustuksella. World Luxury Awards -palkinnot jaetaan yleisön ja asiantuntijoiden äänestyksen perusteella. Tämän vuoden äänestyksen voittajat julkistettiin lokakuun lopussa Barcelonassa ja Singaporessa järjestetyissä gaaloissa.

Työterveyshuollossa yksi koko ei sovi kaikille – uusi malli vastaa pienten työpaikkojen tarpeisiin

Moni pieni työpaikka kokee työterveyshuollon järjestämisen työlääksi ja kalliiksi. Työterveyslaitoksen uusi toimintamalli tukee työterveyshuollon ja pienten työpaikkojen yhteistyötä ja ohjaa hyödyntämään rajalliset resurssit tehokkaasti. Malli on kehitetty yhdessä työterveyshuollon toimijoiden ja pienten työpaikkojen kanssa.

Kolmen maan huippumuusikot kohtaavat lauantain Flame Jazz -illassa

Trio Raulin–Bekkas–Biayenda esiintyy Logomossa lauantaina.

Kansainvälinen trio rakentaa hypnoottisen kudelman jazzista, afrikkalaisista polyrytmeistä ja hengellisestä gnawa-perinteestä 8. marraskuuta kello 19 Logomon Logi-salissa.

Lounatuulet Yhteisötalo järjestää Turun Joulupuu-keräyksen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on linjannut, ettei se tänä vuonna osallistu joululahjojen jakamiseen. Varhan Turun sosiaalitoimi on kuitenkin vuodesta 2020 lähtien ollut mukana yhteistyössä jakamassa perheille lahjaseteleitä, joilla sosiaalitoimen asiakasperheet voivat hakea lapsille ja nuorille sopivia lahjoja Turun Joulupuu-keräyksen vapaaehtoisten ylläpitämästä noutopaikasta. Näin toimitaan myös jouluna 2025.

Väitös: Näkökyvyn heikkeneminen maksaa Suomelle jopa kolme miljardia euroa vuodessa

Lääketieteen lisensiaatti Joonas Taipaleen väitöstutkimus osoittaa, että näkökyvyn ylläpitämisellä on merkittävä positiivinen vaikutus kansantalouteen. Näkökyvyn heikkeneminen aiheuttaa vuodessa jopa kolmen miljardin euron kustannukset, mutta niistä vain 1,9 prosenttia johtuu silmälääketieteellisestä hoidosta. Lisäksi näkökyvyn heikkeneminen alentaa huomattavasti elämänlaatua. Kun terveydenhuoltojärjestelmää kehitetään kustannustehokkaammaksi, laskelmissa tulisi ottaa huomioon myös hoitamatta jättämisen ja hoidon lykkääntymisen tuomat kustannukset.

Urheilu

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.