Kunta10-tutkimus: Lähiesihenkilötyö Raisiossa hyvällä tasolla

Työterveyslaitoksen toteuttama Kunta10-tutkimus selvittää kunta-alan henkilöstön työn kuormittavuutta, työyhteisön voimavaroja, johtamista ja työssä tapahtuvien muutosten vaikutuksia henkilöstön hyvinvointiin. Raision kaupunki on osallistunut tutkimukseen sen alkuajoista, 1990-luvun lopusta asti. Viimeisin tutkimus tehtiin vuonna 2022.

Kunta10 -tutkimukseen osallistui tänä vuonna 11 kuntaa. Vastaajia oli kaikkiaan noin 52 000, josta noin puolet on Helsingin kaupungin työntekijöitä. Raision kaupungilta kyselyyn osallistui 71 prosenttia henkilöstöstä, eli 630 henkilöä.

Tutkimuksen mukaan kunta-alalla yleisesti työ koetaan mielekkäänä ja työhön panostetaan. Lisäksi työyhteisöissä on psykologista turvallisuutta ja lähiesihenkilöä pidetään oikeudenmukaisena. Tutkimuksessa yleisesti kuntatyön suosittelu on lisääntynyt ja vastaajista 79 prosenttia suosittelisi työpaikkaansa ystävälleen. Raisiossa suositteluindeksi nousi ja on nyt 80,1 prosenttia (2022: 75,6 %).

Johtamisen osa-alueella Raision tulokset ovat muuttuneet kahdessa vuodessa merkittävästi. 81 prosenttia vastaajista kokee, että lähiesihenkilön toiminta on oikeudenmukaista (2022: 74,2 %).

– Tämä on tärkeä mittari työssä viihtymisen kannalta. Me olemme kehittäneet esihenkilötyötä pitkäjänteisesti. Kahden vuoden sisällä on otettu uusia työkaluja käyttöön ja erityisesti lähiesihenkilötyöhön on panostettu. Raision kaupungin tavoitteena on tasalaatuinen, hyvä johtaminen ja on todella hyvä huomata, että satsaukset näkyvät nyt tuloksissa, iloitsee henkilöstöjohtaja Piia Syvänen tiedotteessa.

Kokemus siitä, että lähiesihenkilöltä saa tukea työhön, hyppäsi viime tutkimuksesta kymmenen prosenttia. Ylipäätään johtaminen ja esihenkilötyö on parantunut ja kehityskeskustelut on käyty jopa 82 prosentilla vastaajista. Kaksi vuotta takaperin noin 60 prosenttia oli käynyt kehityskeskustelut. Myös kokemus sosiaalisesta pääomasta, eli työyhteisön me-hengestä on noussut. Monella mittarilla näkyy, että oma työyhteisö on iso voimavara työntekijöille.

Raision kaupungin työntekijöistä 71 prosenttia kokee usein työn imua. Työstressi on vähentynyt monella mittarilla viime tutkimuskierroksesta, eli työpaineiden ja työn hallittavuuden tasapaino on nyt parempi. Myös työstä palautuminen on hieman parantunut, erityisesti nuorilla työntekijöillä.

– Nuorten työntekijöiden palautuminen on ollut meille iso huoli. Kaupungilla on noin 65 alle 30-vuotiasta työntekijää ja edellisessä tutkimuksessa kävi ilmi, että heistä lähes 80 prosenttia ei koe palautuvansa työpäivän aiheuttamasta rasituksesta. Halusimme tarttua tähän ja tarjosimme alle 30-vuotiaille työntekijöille tunne- ja tietoisuustaitojen työpajamuotoista koulutusta. Saimme tästä valtavan hyvää palautetta ja tavoitteena on laajentaa tämän tyyppistä tukea koko henkilökunnalle, Syvänen kertoo.

Kyselyn tuloksissa näkyi selvää parannusta siinä, että henkilöstö kokee työn muutokset myönteiseksi ja mielekkääksi. Uhkaavat ja väkivaltaiset tilanteet ovat puolestaan lisääntyneet kaikissa tutkimuskunnissa, myös Raisiossa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Huijaukset muuttuvat yhä taitavammiksi

Rikolliset kehittävät jatkuvasti uusia tapoja huijata suomalaisia verkossa. Viestejä ja puheluita saapuu yhä useammista kanavista, ja ne ovat aiempaa vakuuttavammin laadittuja. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa: pysähdy, arvioi ja varmista viestin aitous ennen kuin toimit.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Emma Lindqvist jatkaa Raisio Pride ry:n puheenjohtajana

Vuosittaista ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtumaa Raisio Pride järjestävän yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Emma Lindqvist .

Loppukesällä juotiin vettä ja popsittiin hedelmiä ja marjoja

Hedelmien ja marjojen myynnin arvo kasvoi heinä–syyskuussa 18 prosenttia.

Hedelmät, marjat ja alkoholittomat juomat erottuivat kovina kasvajina ruokakaupan myynnissä. Alkoholijuomien myynti kasvoi hitaammin kuin elintarvikemyynti kokonaisuudessaan. Tiedot käyvät ilmi päivittäistavarakaupan tuoteryhmäkohtaisesta myyntitilastosta heinä–syyskuulta.

Valkonen: Suomalaisten paluumuuttajien kannusteisiin merkittävä parannus

Valtiovarainvaliokunta on mietinnössään päättänyt esittää merkittävää parannusta suomalaisten avainhenkilöiden paluumuuttamisen kannusteisiin. Valiokunta esittää, että Suomen kansalaisten osalta alemman lähdeveron soveltamisaikaa pidennettäisiin hallituksen esittämästä kahdesta vuodesta jopa viiteen vuoteen.

Vuorten, jään ja lumen tematiikkaa näyttelyssä

Näyttely aloittaa Petra Kallion ja Taru Salosen yhteisen näyttelykokonaisuuksien sarjan.

Petra Kallion ja Taru Salosen näyttely Murros on esillä Galleria Räyhässä 16. marraskuuta asti. Kallio ja Salonen ovat turkulaisia kuvataiteilijoita ja taidegraafikoita, jotka työskentelevät perinteisin painetun taiteen menetelmin soveltavasti ja kokeilevasti.

Yrittäjägallup: Joka viides pk-yritys rekrytoimassa

Pienten ja keskisuurten yritysten rekrytointinäkymät ovat lupaavat: reilu joka viides (22 %) pk-yritys suunnittelee palkkaavansa uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana. Erityisen aktiivisia ovat vähintään 10 henkilöä työllistävät yritykset, joista jopa 62 prosenttia aikoo rekrytoida. Itäinen Suomi rekrytoi aktiivisimmin.

OmaSp: Turun seudulla positiivisia merkkejä

Maija Koivunen.

OmaSp-pankin vertailukelpoinen tulos tammi–syyskuulta ennen veroja oli 16,1 miljoonaa euroa (27,6). Kolmannen neljänneksen vakavaraisuussuhde vahvistui vuodentakaisesta ja oli 19,2 prosenttia (15,6).

Eurojackpotissa yksi täysosuma

Eurojackpotin perjantain arvonnassa (kierros 45/2025) löytyi yksi täysosuma, jolla 54 miljoonan potti matkasi Saksaan.

Vanhan Suurtorin joulun ohjelma julkaistu

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna.

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna 22.–23. marraskuuta, 29.–30. marraskuuta, 6.–7. joulukuuta ja 13.–14. joulukuuta. Tapahtuman järjestää Turun Suurtorin keskiaika ry.

Keskuskauppakamari: Tilastot näyttävät viennin piristyneen syksyllä

Kauppakamareiden myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että vienti on piristynyt hieman syksyn aikana synkähkön kesän jälkeen. EU- ja ETA-maiden ulkopuolella suuntautuvaa tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin syyskuussa 2,5 prosenttia ja lokakuussa 1,4 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tilastojen valossa näyttää siltä, että vienti alkaa elpyä Trumpin valtaantulon aiheuttamasta epätietoisuudesta ja hämmennyksestä.

Viking Linen à la carte -ravintoloissa juhlasesonkina äyriäisbuffet

Tarjolla on muun muassa hummeria, taskuravun saksia, merirapua, sinisimpukoita ja käsin kuorituista katkaravuista tehtyä skagenia.

Viking Linen à la carte -ravintoloihin katetaan juhlasesongin kunniaksi äyriäisbuffet, jossa tarjolla on niin hummeria kuin ostereitakin. Kiinnostus mereneläviä kohtaan on kasvanut vuosi vuodelta.

Myyräkannat runsaat eteläisessä Suomessa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelun huippuvaiheessa eteläisen Suomen itäosissa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja Etelä-Pohjanmaalla. Muuallakin Oulun eteläpuoleisessa Suomessa myyräkannat ovat runsastuneet tuntuvasti kuluneen vuoden aikana. Pohjois-Suomessa myyriä on niukasti.

Loisto Kotipalvelu osti Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan

Mikko Rantanen.

Loisto Kotipalvelu -brändillä tunnettu turkulainen yritys, Kotimaan Huolenpitopalvelut Oy, vahvistaa palvelualuettaan ostamalla Nousiaisista Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan.

Nuorten työllistymissetelin käyttöönotto etenee

Työ- ja elinkeinoministeriö järjestää 7.–23. marraskuuta lausuntokierroksen valtioneuvoston asetusluonnoksesta, jossa säädettäisiin työvoimaviranomaisten avustuksesta, jolla nämä voisivat tukea yrityksiä työllistämään alle 30-vuotiaita nuoria työttömiä. Kyse on niin kutsutusta nuorten työllistymissetelistä. Yritysten saama avustus kattaisi puolet nuoren palkasta puolen vuoden ajalta.

Korjaaminen vähentynyt edelleen taloyhtiöissä

Korjausrakentamisen määrä jäänee jälkeen tänä vuonna edellisvuosista.

Kiinteistöliiton syksyn Korjausrakentamisbarometrin perusteella taloyhtiöiden korjausrakentaminen supistuu edelleen lievästi kuluvana vuonna. Uusia korjaushankkeita suunnittelee useampi kuin viime vuonna, mikä ennakoinee urakointienkin kasvua ensi vuodesta lähtien.

Kela-taksien hintoihin ei muutoksia ensi vuodelle

Sosiaali- ja terveysministeriö pyytää lausuntoja luonnoksesta valtioneuvoston asetukseksi, joka koskee sairausvakuutuksesta korvattavien taksimatkojen enimmäishintasääntelyä ensi vuodelle. Lausuntoja voi antaa 8. joulukuuta saakka.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Urheilu

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Raision Loimu haastaa Tuto Volleyn

Miesten Mestaruusliigan kauden ensimmäinen derby koetaan 15. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun Tuto Volley isännöi Raision Loimua. Kummallakin joukkueella on paljon pelissä, sillä kauden alku on ollut haastava.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.