Konehalli tuhoutui tulipalossa Paattisilla
Noin 400-neliöinen konehalli tuhoutui tulipalossa Jokelantiellä Paattisilla perjantaina illalla.
Palo ei aiheuttanut henkilövahinkoja.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
– Viimeksi Suomessa myytiin kulunutta lokakuuta enemmän asuntoja yli kolme vuotta sitten syyskuussa 2022. Käytettyjen asuntojen kauppoja solmittiin syyskuussa eniten kolmeen vuoteen, ja nyt lokakuussa asuntokauppaa tehtiin vielä syyskuutakin enemmän, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.
Rikolliset kehittävät jatkuvasti uusia tapoja huijata suomalaisia verkossa. Viestejä ja puheluita saapuu yhä useammista kanavista, ja ne ovat aiempaa vakuuttavammin laadittuja. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa: pysähdy, arvioi ja varmista viestin aitous ennen kuin toimit.
Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.
Vuosittaista ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtumaa Raisio Pride järjestävän yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Emma Lindqvist .
Hedelmät, marjat ja alkoholittomat juomat erottuivat kovina kasvajina ruokakaupan myynnissä. Alkoholijuomien myynti kasvoi hitaammin kuin elintarvikemyynti kokonaisuudessaan. Tiedot käyvät ilmi päivittäistavarakaupan tuoteryhmäkohtaisesta myyntitilastosta heinä–syyskuulta.
Valtiovarainvaliokunta on mietinnössään päättänyt esittää merkittävää parannusta suomalaisten avainhenkilöiden paluumuuttamisen kannusteisiin. Valiokunta esittää, että Suomen kansalaisten osalta alemman lähdeveron soveltamisaikaa pidennettäisiin hallituksen esittämästä kahdesta vuodesta jopa viiteen vuoteen.
Petra Kallion ja Taru Salosen näyttely Murros on esillä Galleria Räyhässä 16. marraskuuta asti. Kallio ja Salonen ovat turkulaisia kuvataiteilijoita ja taidegraafikoita, jotka työskentelevät perinteisin painetun taiteen menetelmin soveltavasti ja kokeilevasti.
Pienten ja keskisuurten yritysten rekrytointinäkymät ovat lupaavat: reilu joka viides (22 %) pk-yritys suunnittelee palkkaavansa uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana. Erityisen aktiivisia ovat vähintään 10 henkilöä työllistävät yritykset, joista jopa 62 prosenttia aikoo rekrytoida. Itäinen Suomi rekrytoi aktiivisimmin.
OmaSp-pankin vertailukelpoinen tulos tammi–syyskuulta ennen veroja oli 16,1 miljoonaa euroa (27,6). Kolmannen neljänneksen vakavaraisuussuhde vahvistui vuodentakaisesta ja oli 19,2 prosenttia (15,6).
Eurojackpotin perjantain arvonnassa (kierros 45/2025) löytyi yksi täysosuma, jolla 54 miljoonan potti matkasi Saksaan.
Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna 22.–23. marraskuuta, 29.–30. marraskuuta, 6.–7. joulukuuta ja 13.–14. joulukuuta. Tapahtuman järjestää Turun Suurtorin keskiaika ry.
Kauppakamareiden myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että vienti on piristynyt hieman syksyn aikana synkähkön kesän jälkeen. EU- ja ETA-maiden ulkopuolella suuntautuvaa tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin syyskuussa 2,5 prosenttia ja lokakuussa 1,4 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tilastojen valossa näyttää siltä, että vienti alkaa elpyä Trumpin valtaantulon aiheuttamasta epätietoisuudesta ja hämmennyksestä.
Viking Linen à la carte -ravintoloihin katetaan juhlasesongin kunniaksi äyriäisbuffet, jossa tarjolla on niin hummeria kuin ostereitakin. Kiinnostus mereneläviä kohtaan on kasvanut vuosi vuodelta.
Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelun huippuvaiheessa eteläisen Suomen itäosissa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja Etelä-Pohjanmaalla. Muuallakin Oulun eteläpuoleisessa Suomessa myyräkannat ovat runsastuneet tuntuvasti kuluneen vuoden aikana. Pohjois-Suomessa myyriä on niukasti.
Loisto Kotipalvelu -brändillä tunnettu turkulainen yritys, Kotimaan Huolenpitopalvelut Oy, vahvistaa palvelualuettaan ostamalla Nousiaisista Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan.
Työ- ja elinkeinoministeriö järjestää 7.–23. marraskuuta lausuntokierroksen valtioneuvoston asetusluonnoksesta, jossa säädettäisiin työvoimaviranomaisten avustuksesta, jolla nämä voisivat tukea yrityksiä työllistämään alle 30-vuotiaita nuoria työttömiä. Kyse on niin kutsutusta nuorten työllistymissetelistä. Yritysten saama avustus kattaisi puolet nuoren palkasta puolen vuoden ajalta.
Kiinteistöliiton syksyn Korjausrakentamisbarometrin perusteella taloyhtiöiden korjausrakentaminen supistuu edelleen lievästi kuluvana vuonna. Uusia korjaushankkeita suunnittelee useampi kuin viime vuonna, mikä ennakoinee urakointienkin kasvua ensi vuodesta lähtien.
Sosiaali- ja terveysministeriö pyytää lausuntoja luonnoksesta valtioneuvoston asetukseksi, joka koskee sairausvakuutuksesta korvattavien taksimatkojen enimmäishintasääntelyä ensi vuodelle. Lausuntoja voi antaa 8. joulukuuta saakka.
Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.
Miesten Mestaruusliigan kauden ensimmäinen derby koetaan 15. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun Tuto Volley isännöi Raision Loimua. Kummallakin joukkueella on paljon pelissä, sillä kauden alku on ollut haastava.
TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.
Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).
Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .
Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.
Pitkämäenkatu 4 A, 20250 Turku
PL 600, 20101 Turku
vaihde 02-269 3900
Turun Tietotarjonta Oy / TS-Yhtymä
ISSN: 2670-241X
ISSN: 2670-2428
Tietosuoja / evästekäytännöt / evästeasetukset