Mielipide: Aikaiset aamut riesana
Minä kerron oppilaana syyn, miksi kouluaamut vaikuttavat jopa aika paljon opiskeluun. Omasta kokemuksesta sanon, että kun minulla on liian aikainen aamu, minun on mahdotonta keskittyä kouluun.
Koska kun olet esimerkiksi tunnilla, et pysty keskittymään ollenkaan, koska väsyttää aivan liikaa.
Varsinkin kun piti herätä aikaisin, koska asuin semikaukana, niin piti herätä todella aikaisin. Tiedän, että jotkut oppilaat valvovat, mutta joillakin on esimerkiksi harrastuksia myöhään, ja pitää vielä tehdä monta asiaa ennen kuin menee nukkumaan. Yksi niistä asioista on esimerkiksi läksyt.
Jos oppilaat saisivat tulla myöhemmin kouluun, se helpottaisi huomattavasti opiskelua ja antaisi enemmän motivaatiota opiskeluun.
Joissain kaupungeissa, esimerkiksi Ylöjärvellä, koulu alkaa minimissään kello 9. Tämä voisi päteä kaikkiin kouluihin, niin kaikkien opiskelu parantuisi huomattavasti.
Mitä asialle voitaisiin tehdä?
Sara Kotkaslahti