Varsinais-Suomessa käynnissä yli sata maaseuturahoitteista kehittämishanketta

Varsinais-Suomen Leader-ryhmien aluerajat. EU:n maaseuturahoituksen ulkopuolinen alue on merkitty harmaalla.
Varsinais-Suomen Leader-ryhmien aluerajat. EU:n maaseuturahoituksen ulkopuolinen alue on merkitty harmaalla. Kuva: Varsinais-Suomen ELY-keskus

EU:n maaseuturahoituskauden 2023–27 yleishyödyllisten hankkeiden tukipäätöksiä on tehty Varsinais-Suomessa tämän vuoden aikana jo yli sata. Rahoitusta myöntävät Varsinais-Suomessa ELY-keskus ja viisi Leader-ryhmää: I samma båt – Samassa veneessä, Jokivarsikumppanit, Ravakka, Varsin Hyvä ja Ykkösakseli. ELY-keskus rahoittaa pääsääntöisesti koko maakuntaa hyödyttäviä kehittämishankkeita ja Leader-ryhmät omien alueidensa paikallista kehittämistä.

EU:n maaseuturahoitusta saaneiden yleishyödyllisten kehittämishankkeiden avulla kehitetään esimerkiksi ruokaketjua, matkailua, ympäristöä, harrastusmahdollisuuksia, maaseudun verkkoyhteyksiä ja yleisesti hyvän elämän edellytyksiä maaseudulla. Mukana on yli puolen miljoonan euron kehittämishankkeita ja toisessa ääripäässä muutaman tuhannen euron investointeja.

Varsinais-Suomen ELY-keskuksella on maaseudun kehittämishankkeisiin kohdennettua EU:n maaseuturahoitusta myönnettävissä vuosina 2023–24 yhteensä neljä miljoonaa euroa ja ensi vuodelle on odotettavissa toiset neljä miljoonaa. Varsinais-Suomen viidellä Leader-ryhmillä on rahoituskaudella 2023–27 jaettavissa yhteensä noin 20 miljoonaa euroa hanke- ja yritystukiin.

Tämän vuoden aikana ELY-keskus on myöntänyt maaseuturahoitusta 16 yleishyödylliselle kehittämishankkeelle ja Leader-ryhmät yhteensä 91 hankkeelle.

EU:n maaseuturahoitusta voi hyödyntää monenlaisiin tarpeisiin. Tänä vuonna rahoitusta saaneista hankkeista suurimpia ovat esimerkiksi Pyhäjärvi-instituutin johdolla toteutettava Tulevaisuuden ruokaketjut Varsinais-Suomessa -hanke (kokonaisrahoitus 647 000 euroa), Lounea Palveluiden valokuituhanke Auran kirkonkylässä (kokonaisrahoitus 437 000 euroa) ja Valonian luotsaama Kattavammat pyöräilyverkostot ja palvelut yhteistyöllä -hanke (kokonaisrahoitus 349 000 euroa).

Toisessa ääripäässä on muutaman tuhannen euron suuruisia paikallisia investointeja. Esimerkiksi Paimiossa Sukselan kyläyhdistys toteuttaa 3 300 euron suuruista investointihanketta, jossa kylätalona toimivalle Sukselan koululle hankitaan yhteiskäyttöön pihapelitarvikkeita.

EU:n maaseuturahoitusta myönnetään, jotta koko Suomi voisi hyvin. ELY-keskus myöntää rahoitusta Varsinais-Suomen maaseudun kehittämissuunnitelman tavoitteita edistäviin toimiin ja Leader-ryhmät omien paikallisten kehittämisstrategioidensa mukaan.

Varsinais-Suomen ELY-keskuksen maaseutuyksikön ryhmäpäällikkö Johanna Mattila kertoo, että Varsinais-Suomen maaseudun kehittämissuunnitelma on jaettu viiteen painopistealueeseen, joita ovat alkutuotanto, ruokaketju ja elintarvikkeiden jatkojalostus, maaseutu- ja saaristomatkailu, maaseudun yrittäjyys sekä asuminen ja hyvä elämä maaseudulla.

– Painopisteiden lisäksi läpileikkaavia teemoja ovat osaamisen ja digitalisaation lisääminen sekä ilmasto- ja ympäristötoimet. Saaristomeren tilan parantaminen on koko maakunnan yhteinen asia.

Leader Varsin Hyvän hankeasiantuntija Eeva Mettala-Willberg kertoo, että Leader-strategioissa korostuu paikallisuus.

– Rahoitamme sellaisia hankkeita, joiden ideat ovat lähtöisin alueen asukkailta, eli ruohonjuuritason tarpeista. Me aktivoimme alueemme asukkaita kehittämään omaa kotiseutua ja autamme heitä muuttamaan ideat hankkeiksi. Tuemme hanketoimijoita hankkeen hakemisesta aina loppumaksuun asti, eli yksin ei jää. Kaikki ideat kannattaa testata meillä, sillä Leader-rahoitus taipuu moneen tarpeeseen.

Yleishyödyllisten hanketukien lisäksi maaseuturahoitukseen kuuluu esimerkiksi yritystukia, maatilojen investointitukia ja nuoren viljelijän aloitustukia. Tukihaku on jatkuva, mutta päätöksiä tehdään valintajaksoittain.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tutkimus: Epoksipinnoitetut vesiputket lisäävät bisfenoli A -kemikaalille altistumista

Epoksisaneeratuissa taloissa asuvat ihmiset altistuvat bisfenoli A -kemikaalille (BPA) enemmän kuin väestö keskimäärin, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksesta. Jo aiemmassa tutkimuksessa oli havaittu, että epoksihartsilla pinnoitetuista käyttövesiputkista liukeni putkiremontin jälkeen haitallista bisfenoli A:ta taloyhtiöiden lämpimään käyttöveteen. Kylmään talousveteen kemikaalia ei liuennut.

Satu Rämö vierailee Raision kirjastossa

Satu Rämö.

Kirjailija Satu Rämö esiintyy Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa keskiviikkona 26. marraskuuta kello 18–19. Rämö on tunnettu huippusuositusta Hildur-dekkarisarjastaan.

Omakotitalon pannuhuoneessa tulipalo Kaarinassa

Noin 300 neliömetrin omakotitalon pannuhuoneessa syttyi tulipalo lauantaina illalla Solmukadulla Kaarinassa. Pelastuslaitos sammutti palon eikä se päässyt leviämään pannuhuoneesta pidemmälle.

Teräviä havaintoja Galleria Joellassa

Maija Albrechtin, Mikael Kihlmanin, Liina Mäki-Patolan ja Lars Nybergin töitä on esillä Galleria Joellassa.

Maija Albrechtin , Mikael Kihlmanin , Liina Mäki-Patolan ja Lars Nybergin näyttely Teräviä havaintoja on esillä 13.11.–7.12. Galleria Joellassa.

Loton potti kohoaa viiteen miljoonaan euroon

Loton kierroksen 45/2025 arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti kohoaa viiteen miljoonaan euroon.

Samppalinnan Kesäteatterin lavalle poikkeuksellinen suurtuotanto

Jukka Nylynd.

Samppalinnan Kesäteatterissa nähdään ensi kesänä Suomen oloissa harvinainen miljoonabudjetin suurtuotanto. Disney-musikaali Notre Damen kellonsoittaja nähdään Turussa täysin ulkoilmaversiona.

Isien osuus vanhempainvapaiden käytöstä kasvanut viime vuoteen verrattuna

Isien käyttämä osuus vanhempainvapaista on kasvanut nopeammin vuosina 2022–24 kuin niitä edeltävinä vuosina. Tämän vuoden aikana isät ovat kaikissa maakunnissa käyttäneet jo yli 21 prosenttia vanhempainrahapäivistä.

Vanhemmat esimerkkinä liikenteessä

Jokainen varmasti ymmärtää, että pienet lapset ottavat melkoisesti mallia vanhempiensa käyttäytymisestä. Ei riitä, että vanhemmat neuvovat (jos neuvovat) miten liikenteessä toimitaan vaan kyllä vanhempien täytyy ymmärtää olla myös esimerkkinä.

Eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

– Viimeksi Suomessa myytiin kulunutta lokakuuta enemmän asuntoja yli kolme vuotta sitten syyskuussa 2022. Käytettyjen asuntojen kauppoja solmittiin syyskuussa eniten kolmeen vuoteen, ja nyt lokakuussa asuntokauppaa tehtiin vielä syyskuutakin enemmän, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.

Huijaukset muuttuvat yhä taitavammiksi

Rikolliset kehittävät jatkuvasti uusia tapoja huijata suomalaisia verkossa. Viestejä ja puheluita saapuu yhä useammista kanavista, ja ne ovat aiempaa vakuuttavammin laadittuja. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa: pysähdy, arvioi ja varmista viestin aitous ennen kuin toimit.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Emma Lindqvist jatkaa Raisio Pride ry:n puheenjohtajana

Vuosittaista ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtumaa Raisio Pride järjestävän yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Emma Lindqvist .

Loppukesällä juotiin vettä ja popsittiin hedelmiä ja marjoja

Hedelmien ja marjojen myynnin arvo kasvoi heinä–syyskuussa 18 prosenttia.

Hedelmät, marjat ja alkoholittomat juomat erottuivat kovina kasvajina ruokakaupan myynnissä. Alkoholijuomien myynti kasvoi hitaammin kuin elintarvikemyynti kokonaisuudessaan. Tiedot käyvät ilmi päivittäistavarakaupan tuoteryhmäkohtaisesta myyntitilastosta heinä–syyskuulta.

Valkonen: Suomalaisten paluumuuttajien kannusteisiin merkittävä parannus

Valtiovarainvaliokunta on mietinnössään päättänyt esittää merkittävää parannusta suomalaisten avainhenkilöiden paluumuuttamisen kannusteisiin. Valiokunta esittää, että Suomen kansalaisten osalta alemman lähdeveron soveltamisaikaa pidennettäisiin hallituksen esittämästä kahdesta vuodesta jopa viiteen vuoteen.

Vuorten, jään ja lumen tematiikkaa näyttelyssä

Näyttely aloittaa Petra Kallion ja Taru Salosen yhteisen näyttelykokonaisuuksien sarjan.

Petra Kallion ja Taru Salosen näyttely Murros on esillä Galleria Räyhässä 16. marraskuuta asti. Kallio ja Salonen ovat turkulaisia kuvataiteilijoita ja taidegraafikoita, jotka työskentelevät perinteisin painetun taiteen menetelmin soveltavasti ja kokeilevasti.

Yrittäjägallup: Joka viides pk-yritys rekrytoimassa

Pienten ja keskisuurten yritysten rekrytointinäkymät ovat lupaavat: reilu joka viides (22 %) pk-yritys suunnittelee palkkaavansa uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana. Erityisen aktiivisia ovat vähintään 10 henkilöä työllistävät yritykset, joista jopa 62 prosenttia aikoo rekrytoida. Itäinen Suomi rekrytoi aktiivisimmin.

OmaSp: Turun seudulla positiivisia merkkejä

Maija Koivunen.

OmaSp-pankin vertailukelpoinen tulos tammi–syyskuulta ennen veroja oli 16,1 miljoonaa euroa (27,6). Kolmannen neljänneksen vakavaraisuussuhde vahvistui vuodentakaisesta ja oli 19,2 prosenttia (15,6).

Janette Bertényi herätti keskustelun Turun ravintoloiden tyhjyydestä

 – Halusin kirjoittaa ravintoloiden tyhjyydestä, koska rakastan tätä alaa, sanoo Janette Bertényi.

Syyskuun lopulla ravintolayrittäjä Janette Bertényi julkaisi Facebookissa kirjoituksen, joka herätti runsaasti huomiota varsinkin ravintola-alan ammattilaisten keskuudessa. Kirjoitusta jaettiin nopeasti yli sata kertaa ja se poiki vilkasta keskustelua.

Urheilu

Åboraakkeli: Menikö F-liigan playoff-juna jo?

Miesten F-liigassa marraskuun alun ottelutauko tuli todennäköisesti turkulaisjoukkueille mieluisaan aikaan. Parin viikon ottelutauko antaa joukkueille harjoittelurauhaa ja hiukan aikaa uusien juonien kehittelyyn.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Raision Loimu haastaa Tuto Volleyn

Miesten Mestaruusliigan kauden ensimmäinen derby koetaan 15. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun Tuto Volley isännöi Raision Loimua. Kummallakin joukkueella on paljon pelissä, sillä kauden alku on ollut haastava.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .