TPK kohtaa Futsal-Liigan pudotuspeleissä FC Kemin
Miesten Futsal-liigan runkosarja päättyi lauantaina ja tulevien pudotuspelien otteluparit ovat selvillä. Turun Pallokerho sijoittui runkosarjassa seitsemännelle sijalle ja kohtaa runkosarjassa toiseksi sijoittuneen FC Kemin. TPK pelaa Futsal-Liigan pudotuspeleissä ensimmäistä kertaa yli kymmeneen vuoteen.
Runkosarjan päätösottelussa lauantaina 23. maaliskuuta TPK kohtasi sarjakärki Akaa Futsalin ja ottelu päättyi akaalaisten 6–3 voittoon. TPK lepuutti useampaa runkopelaajaansa, mutta siitä huolimatta pystyi ajoittain haastamaan kovaa vastustajaa.
– Akaa oli piirun verran meitä parempi ja ansaitsi voiton. Meilläkin oli hyvin maalipaikkoja, mutta näitä kärkijoukkueita vastaan viimeistelyn täytyy olla parempaa, kommentoi Kerhon päävalmentaja Jose Ikonen.
Pudotuspelien ensimmäinen kierros pelataan "paras kolmesta" systeemillä eli kahdella voitolla saavutetaan jatkopaikka. Pudotuspelien ensimmäinen ottelu pelataan Samppalinnan palloiluhallissa 29. maaliskuuta. Tämän jälkeen TPK matkaa FC Kemin vieraaksi Tornioon sunnuntaina 31. maaliskuuta. Mikäli otteluparin voitot ovat tasan kahden pelin jälkeen, ratkaiseva kolmas ottelu pelataan Torniossa maanantaina 1. huhtikuuta.
Joukkueiden molemmat keskinäiset kohtaamiset päättyivät runkosarjassa FC Kemin voittoon. Syyskierroksella Turussa pelatussa ottelussa kemiläiset olivat selvästi parempia lukemin 1–5. Kevätkierroksella Torniossa pelattu vierasottelu oli todella tasainen ja lopulta FC Kemi onnistui kaatamaan turkulaiset vasta voittomaalikilpailussa. TPK oli runkosarjassa lopulta ainut joukkue, jota vastaan kemiläiset eivät onnistuneet kotikentällään nappaamaan voittoa suoraan varsinaisella peliajalla.
FC Kemi on yksi sarjan mestarisuosikeista, mutta Ikonen uskoo, että turkulaisryhmällä on mahdollisuus haastaa ennakkosuosikkia.
– Vaikka FC Kemi on meille todella iso haaste, uskomme joukkueena, että pystymme hyvänä päivänä voittamaan minkä tahansa joukkueen tässä sarjassa.
– Meidän pitää nyt tehdä kaikkemme, että tulevana perjantaina Turussa olemme valmiina urakkaan ja että myös vieraskentällä olemme valmiita tekemään kovasti töitä. Meillä on mahdollisuus mennä tästä parista jatkoon, mutta se vaatii lähes täydellistä onnistumista.
Jo muutaman viikon ajan on näyttänyt todennäköiseltä, että TPK kohtaa pudotuspeleissä FC Kemin.
– Meillä on joukkueessa hyvä fiilis tulevasta vastustajasta. Kemiläisillä on tässä otteluparissa suuremmat paineet ja me saamme nauttia haastajan roolista, Ikonen summaa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)