Earth Hour sammuttaa noin 1 200 valaisinta Turussa lauantaina

Valot sammuvat eri puolilla maapalloa tunniksi lauantaina kello 20.30-21.30. Valot sammuvat eri puolilla maapalloa tunniksi lauantaina kello 20.30-21.30. Kuva: Jori Liimatainen

Turku on jälleen mukana WWF:n Earth Hour -ympäristötempauksessa lauantaina 23. maaliskuuta kello 20.30–21.30. Valojen sammuttamisen lisäksi turkulaisia innostetaan antamaan tunti aikaa luonnolle ja tekemään jotain positiivista yhteisen maapallomme hyväksi yhden tunnin ajan.

Maailman suurinta ilmastotapahtumaa Earth Houria vietettiin Suomessa ensimmäisen kerran vuonna 2009. Turku oli edelläkävijänä heti ensimmäisenä vuonna mukana. Perinteeksi on muodostunut Aurajoen muurivalaistuksen sekä Aurajoen rannan puiden valaistuksen sammuttaminen lauantaina kello 20.30–21.30. Sammutuksen piirissä on noin 1 200 valaisinta. Valojen sammutus lauantai-iltana ei ole sähkönsäästötempaus vaan symbolinen kannanotto ilmaston ja luonnon puolesta.

Turun kaupunki osallistuu sammuttamalla Aurajokirannan muurin ja puiden valaistuksen, kaupunginteatterin Taideseinän ja konserttitalon. Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä sammuttaa valaistuksen Turun tuomiokirkosta, Mikaelinkirkosta, Martinkirkosta ja Piikkiön kirkosta, Åbo Akademin säätiö Turun Tähtitornista ja Sibelius-museosta.Turun suomenkielinen työväenopisto sammuttaa opistotalon valot ja tv-ruudut sammutetaan viikonlopuksi.

Turun Teknologiakiinteistöt sammuttaa valot BioCitystä, DataCitystä, Vierailukeskus Joesta, ElectroCitystä, ICT-Citystä, EduCitystä, InfraCitystä, Kupittaan palloiluhallista ja Triviumista.

Turku Energia pimentää Artukaisten höyryntuotantolaitoksen valotaideteos Water Memoryn sekä ympäristötaideteokset kuten Vuorenpeikon temppeli (Metsäaro), Aurinkotuulen viemää (Härkämäki) ja Fibonacci Sequence (Linnankatu). Turun Seudun Energiantuotanto Oy sammuttaa Naantalin voimalaitoksen julkisivun valaistuksen.

Earth Hour on hyvä muistutus siitä, että kaikella kulutuksella on vaikutuksia ympäristöön. Se mitä syömme ja ostamme sekä miten liikumme ja asumme vaikuttaa ympäröivään luontoon. Esimerkiksi suomalaisten osaltaan tulisi vähentää päästöjään noin kolminkertaisesti, jotta ilmastotavoitteisiin päästäisiin.

Turun kaupunki on tehnyt ilmastotyötä jo pitkään, ja tavoittelee hiilineutraaliutta vuoteen 2029 mennessä. Kaupunki on jo onnistunut vähentämään alueensa päästöistä yli 55 prosenttia vuoden 1990 vertailutasosta. Esimerkiksi energiajärjestelmä pohjaa jo pääosin uusiutuviin ratkaisuihin, kun taas liikenteen päästöt ovat vähentyneet hitaimmin.

– Kaupunki voi omilla toimillaan vähentää alueen päästöistä noin puolet. Työ paremman ympäristön eteen onkin kaikkien turkulaisten asia: jokaisella asukkaalla, yhteisöllä ja yrityksellä on tärkeä rooli yhteisessä ympäristötyössä, muistuttaa Lotte Suveri Turun Ilmastotiimistä tiedotteessa.

Earth Hour sammuttaa valot Turun tuomiokirkosta, Mikaelinkirkosta, Martinkirkosta ja Piikkiön kirkosta. Valomerkin lisäksi kirkoissa on ohjelmassa musiikkia, runoja ja rukousta luomakunnan puolesta. Tapahtumiin on vapaa pääsy.

Tuomiokirkon kello 20.25 alkavassa konsertissa esiintyvät urkuri Markku Hietaharju ja Oratoriokuoro kanttori Anu Åbergin johdolla. Yleisöllä on mahdollisuus osallistua taskulampun tai kännykän valon kanssa. Vanhan A4-kopiopaperin voi taittaa taskuun.

Mikaelinkirkkoon voi tunnin ajan kello 20.30–21.30 tulla viivähtämään kynttilän hämyn tunnelmaan. Samalla voi nauttia runoudesta, kuunnella djemben ja huilun luonnonläheisiä säveliä sekä viivähtää rukousalttareilla siunaamassa maata, vettä ja kasvikuntaa.

Piikkiön kirkossa on illalla mahdollisuus hiljentymiseen kynttilän valossa kello 20.20 alkaen. Kirkossa on esillä nuorten valmistamia rukousalttareita, joita voi vapaasti kiertää. Yhteinen hartaushetki pidetään kello 21. Halutessaan voi iltateetä varten ottaa mukaan oman teemukin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Varsinais-Suomessa lisätään tukea rikosnuorten auttamiseen

Syksyllä 2026 käynnistyvän Varto-hankkeen (Varhan rikoserityinen tuki ja ohjaus) tavoitteena on vähentää nuorisorikollisuutta ja rikosten uusimista, ehkäistä jengiytymistä sekä vahvistaa moniammatillista yhteistyötä koko Varsinais-Suomen alueella. Hanke rakentuu aiemman Rokki-toiminnan kokemuksille ja täydentää jo vakiintunutta Ankkuri-toimintaa tuomalla uusia toimintamalleja vakavasti rikoksilla oireilevien nuorten kanssa työskentelyyn.

Ulkomaisen työvoiman käytön valvonnassa näkyy valeyrittäjyys

Työsuojeluviranomainen teki vuonna 2025 yli 1 800 tarkastusta ulkomaista työvoimaa käyttäviin yrityksiin. Työsuhteen vähimmäisehdoissa, kuten palkkauksessa ja työaikakirjanpidossa, havaittiin paljon puutteita. Työsuhteen naamioiminen yrittäjyydeksi on yleistynyt. Nämä tiedot selviävät tuoreesta raportista Ulkomaisen työvoiman käytön valvonta vuonna 2025.

Lastensuojelulain uudistus uhkaa jättää tuhannet lapset ilman apua

Lastensuojelulain uudistus voi heikentää lasten suojelua ja viivästyttää avun saamista, varoittaa Sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentia tiedotteessa.

Vain neljännes uskoo kotinsa arvon nousevan

LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyssä 31 prosenttia asunnonomistajista arvioi kotinsa arvon olevan viiden vuoden kuluttua nykyistä matalampi. Yhtä moni uskoo arvon pysyvän ennallaan, ja 26 prosenttia odottaa arvonnousua. Näkemykset jakautuvat jyrkästi tulojen mukaan: 20 000–35 000 euroa vuodessa ansaitsevissa kotitalouksissa puolet odottaa laskua, kun yli 85 000 euroa ansaitsevissa laskua ennakoi vain noin joka kuudes.

Vanhat autot esillä Nautelankosken museolla

Opel Kadet ja ”pikku-kuski” vuonna 1965 Liedon Saukonojalla.

Nautelankosken museon pihalle Lietoon saapuu Avoimien kylien päivänä lauantaina 13. kesäkuuta puolen päivän aikaan vanhoja autoja. Automalleista tutustuttavissa ovat ainakin länsisaksalainen DKW F11 vm. 65, Fiat 127 vm. 78, mahdollisesti Volvo 162 sekä Popeda.

Lietolaiset haluavat uimahallin

Liedossa on keskusteltu jo pitkään uimahallista ja etenkin naapurikaupunkien hallien ruuhkien myötä tarve omalle uimahallille on kasvanut. Liedon kaupunki toteutti keväällä asukaskyselyn ja vastauksia saatiin peräti 4 294 kappaletta. Selvä enemmistö eli 89 prosenttia vastaajista toivoo uimahallia Lietoon.

Valtamerellä tapahtuvat muutokset vaikuttavat Lapin perhosiin

Kaksi siivellistä hallamittari-koirasta (Operophtera brumata) ja välissä siivetön saman lajin naaras.

Ilmastonmuutos aiheuttaa maailmanlaajuisesti lajiston köyhtymistä, mutta lisäksi se muuttaa energian siirtymistä ravintoverkon tasojen välillä niin murtovedessä kuin arktisilla alueilla. Lapissa muutokset pienten kasvissyöjien biomassassa heijastuvat nopeasti niitä ravintonaan käyttävien suurempien eläinten lisääntymismenestykseen. Vastikään julkaistu pitkäaikaistutkimus Kevon tutkimusasemalla Utsjoella osoittaa, miten esimerkiksi varpuslinnuille elintärkeiden yöperhosten biomassa on muuttunut viimeisten vuosikymmenten aikana.

Poliisi varoittaa kukkaläheteiksi tekeytyvistä varkaista

Lounais-Suomen poliisille on tehty viime aikoina useita ilmoituksia kukkaläheteiksi tekeytyneistä henkilöistä, jotka ovat onnistuneet anastamaan maksukortteja tuodessaan yllätyksenä kukkalähetyksiä ihmisten oville.

Älä jätä koiraa autoon helteellä

Koulujen päätyttyä moni suuntaa mökille etätöihin tai kesälomaa viettämään, perheen koira kyydissä. Pitkän ajomatkan aikana tauot ovat tarpeen, eikä koiraa voi aina ottaa taukopaikan sisätiloihin. Autoon jätetylle koiralle lämpöhalvauksen riski on etenkin suorassa auringonpaisteessa ja helteellä korkea.

Jephta Veikkausliigan toukokuun pelaaja

Clinton Jephta (oik.) iski voittomaalin Jaroa vastaan.

FC Interin ja TPS:n hyvät otteet kotoisessa jalkpalloliigassa näkyvät myös Veikkausliigan toukokuun joukkueessa. 11 pelaajan joukkoon kelpuutettiin Interin Clinton Jephta , Jussi Niska ja Jasse Tuominen sekä TPS:n Eetu Turkki .

Kaarinan kansalaisopiston 30-vuotista kuvanveistoa juhlistetaan Kaarina-talossa heinäkuussa

Kuvanveistäjä Miika Karttunen perusti vuonna 1996 Kaarinan-Piikkiön kansalaisopistoon kuvanveistoryhmän, jota hän on ohjannut yhtäjaksoisesti jo 30 vuoden ajan. Opetus on kehittynyt monimuotoiseksi kokonaisuudeksi, jossa materiaalit, tekniikat ja tekijöiden yksilöllinen ilmaisu kohtaavat. Opiston oma valimo mahdollistaa työskentelyn esimerkiksi pronssin parissa.

Yhteisöllinen taideprojekti tuo väriä Kalevanniemen kampuksen parkkihalliin

Naantalilaisen Nicolas Badean taideteos syntyy spontaanisti sitä mukaa, kun sivellin liikkuu.

Kalevanniemen uudella kampuksella järjestettiin 3.–5. kesäkuuta yhteisöllinen taideprojekti naantalilaisille nuorille. Nuoret ovat päässeet maalaamaan taideteoksia Naantalin uuden liikuntahallin parkkihalliin. 

TYKS-säätiö jakoi apurahoja

TYKS-säätiö osoittaa vuonna 2026 lääketieteen ja terveystieteiden tutkimukseen 230 000 euroa. Säätiö on lisäksi aiemmin toukokuussa jakanut suurapurahan 100 000 euroa lasten ja nuorten diabetestutkimukseen Marita ja Heikki Vaisteen rahastosta.

Tunnelmakuvia Aurajoen varrelta Piikkiön kirjastolla

Piikkiön kirjastossa nähdään kaarinalaisen Esa Sopin ensimmäinen näyttely Tunnelmakuvia Aurajoen varrelta . Näyttely aukeaa 2. heinäkuuta ja on esillä 13. elokuuta saakka.

Sinileväseuranta käynnistyy juhannusviikolla

Lupa- ja valvontavirasto seuraa kesällä sinilevien esiintymistä osana ympäristön tilan seurantaa. Valtakunnallinen sinileväseuranta toteutetaan yhteistyössä kuntien ympäristön- ja terveydensuojeluviranomaisten sekä Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) kanssa. Myös Suomen rotarit ja koulutetut yksityishenkilöt osallistuvat aktiivisesti sinileväseurantaan. Seuranta jatkuu syyskuun loppuun asti.

Kiveystyö hidastaa liikennettä Sirkkalankadulla heinäkuulle

Kiveystyö on käynnissä Sirkkalankadulla, välillä Uudenmaankatu-Kerttulinkatu, 10. heinäkuuta asti. Ajokaista on kavennettu ajoittain. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Kauppahallin väliaikaistiloja kaavaillaan Wiklundin kortteliin

Havainnekuvassa väliaikaisen kauppahallin sisäänkäynti Kauppiaskadulta.

Turun perinteikäs Kauppahalli siirtyy korjaustöiden ajaksi väliaikaisiin tiloihin ensi vuodesta alkaen. Kauppahallin toiminnot esitetään siirrettäväksi noin kolmeksi vuodeksi Wiklundin korttelin katutasoon ja Brahenpihalle.

Turun kaupungintalon korttelin remonttibudjetti räjähti – lisärahoituksen tarve 26 miljoonaa euroa

Yli 200-vuotiaan Turun kaupungintalon ja sitä ympäröivien rakennusten poikkeuksellisen laaja perusparannushanke tulee ennalta arvioitua kalliimmaksi. Maanantaina 8. kesäkuuta kokoontuvalle Turun kaupunginhallitukselle esitetään, että hankkeelle myönnettäisiin 26 miljoonan euron lisämääräraha, jotta korjaustöissä voidaan edetä. Tavoitteena on, että asia tulisi kaupunginhallituksen jälkeen Turun kaupunginvaltuuston käsittelyyn vielä ennen kesälomia.

Näköislehti

Kaupunki
Heikki Kustila ei koskaan ole haaveillut teatteriammattilaisuudesta. Hän halusi pysytellä etäällä maailmasta, jossa kilpailu rooleista ja kateellisuus ovat monasti läsnä.
Suvi Uusitalo-Siréniä harmitti lapsena, kun lyhyt nimi ei vääntynyt lempinimeksi, mutta nykyään asia ei enää kiusaa.
Opel Kadet ja ”pikku-kuski” vuonna 1965 Liedon Saukonojalla.
Naantalilaisen Nicolas Badean taideteos syntyy spontaanisti sitä mukaa, kun sivellin liikkuu.
Jussu Pöyhönen.
Kirpun matkassa on esimmäinen kesäteatteriesitys Naantalin Teatterissa kuuteen vuoteen.
Urheilu

Taika Koilahti oppi nauttimaan urheilijan arjesta vaikeiden vuosien jälkeen

Taika Koilahti avaa ulkokautensa kotiyleisön edessä Paavo Nurmi Gamesissa, jossa vastaan asettuu harjoittelukaveri Jessica Kähärän lisäksi muun muassa Tokion MM-kisojen pronssinainen Kolumbian Natalia Linares.

Pituushyppääjä Taika Koilahti hymyilee vapautuneesti, pitkästä aikaa. Syykin on selvä.

Kubbin ensimmäiset SM-kisat järjestetään Turussa kesäkuussa

Kubb on ikivanha peli, mutta ensimmäiset SM-kisat järjestetään vasta nyt Turussa.

– On aika siistiä, että puukeppien heittelystä voi innostua näin paljon. Minusta on hienoa, että voi suhtautua tosissaan johonkin tällaiseen leikkimieliseen asiaan, kun ympärillä maailmassa tapahtuu kaikenlaista, nauraa Pekka Laamanen .

Jephta Veikkausliigan toukokuun pelaaja

Clinton Jephta (oik.) iski voittomaalin Jaroa vastaan.

FC Interin ja TPS:n hyvät otteet kotoisessa jalkpalloliigassa näkyvät myös Veikkausliigan toukokuun joukkueessa. 11 pelaajan joukkoon kelpuutettiin Interin Clinton Jephta , Jussi Niska ja Jasse Tuominen sekä TPS:n Eetu Turkki .

Puukkokatsomo: Kyseenalaiset kisat

Toukokuun lopulla Las Vegasissa järjestettiin kohua herättäneet Enhanced Gamesit, eli dopingin käytön sallineet urheilukisat. Virallisten maailmanennätysten rikkojille oli porkkana vielä miljoonan dollarin bonus.

Lukas Wernblom jatkaa TPS:ssä ensi kaudella

TPS ja hyökkääjä Lukas Wernblom ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen, jonka myötä ruotsalaishyökkääjä jatkaa mustavalkoisissa myös kaudella 2026–2027. Tuleva kausi on Wernblomille jo neljäs, kun hän pukee TPS-paidan ylleen. Vasemmalta laukova 25-vuotias Wernblom siirtyi joukkueeseen kesken kauden 2023–2024 Ruotsin SHL-seura Malmö Redhawksista.

Sukellusveneeseen sveitsiläinen

Salibandyn miesten 1. divisioonaan ensi kaudeksi pudonnut FBC Turku on viime aikoina julkistanut valtaosan ensi kauden joukkueestaan. Yksi keltaisen sukellusveneen mielenkiintoisimmista kiinnityksistä löytyy maalilta. Beeceen tolppien välissä ensi kaudella palloja torjuu sveitsiläinen Emilien Aubert . Vuonna 2001 syntynyt sveitsiläinen on aiemmin pelannut kotimaassaan. FBC Turun toisena maalivahtina jatkaa Veeti Peltoniemi .