Miten merialueemme voivat?

Rehevöityminen on Itämeren suurin ongelma. Rehevöityminen on Itämeren suurin ongelma. Kuva: ELY-keskukset

Loppusyksyllä valmistui Suomen merialueen tila-arvion päivitys Suomen meriympäristön tila 2024. Tämä on laaja asiantuntijoiden laatima arvio siitä, mitä kaikkea merialueidemme tämänhetkisestä kunnosta tiedetään. Tutustu Meriympäristön tila -tietopakettiin ja kommentoi tarpeen mukaan 15. maaliskuuta mennessä. Verkkosivuilla voi tutustua koko tila-arvioon, rehevöitymisestä ympäristömyrkkyihin ja merilinnuista ravintoverkkojen tilaan.

Monesta meren tilaan vaikuttavasta tekijästä on jo pitkään kerätty tietoa, ja ne tunnetaan kohtalaisen hyvin. Mutta kaikista meren tilaan vaikuttavista tekijöistä, kuten vedenalaisesta melusta ja roskaantumisesta, ei ole aiemmin ollut riittävästi tietoa. Nyt kuultavana olevassa tila-arviossa niiden vaikutuksista meren tilaan on pystytty kuitenkin ensimmäisen kerran arvioimaan.

Vedenalaista melua syntyy meriliikenteestä ja merellä tapahtuvasta rakentamisesta. Meriliikenteen aiheuttama melu on tyypiltään jatkuvaa, kun taas ruoppauksista ja vedenalaisen rakentamisesta syntyvä melu on useimmiten hetkellistä ja epäsäännöllistä.

Hetkellisen melun osalta tila arvioidaan Suomen kaikilla merialueilla hyväksi, mutta lähinnä meriliikenteestä johtuva jatkuva melu on Suomenlahdella ja Pohjois-Itämerellä niin laaja-alaista ja voimakasta, että hyvän tilan määritelmät ylittyvät ja tila on määritelty heikoksi. Meluarvioissa on toistaiseksi kuitenkin epävarmuutta, koska melun seurantaverkko ei ole vielä riittävä ja esimerkiksi laivojen ja veneiden aiheuttaman melun seuranta on puutteellista varsinkin rannikonläheisillä vesillä.

Rantaroskan kertymistä on seurattu monella rannalla jo pitkään, ja nyt onkin rantaroskan osalta voitu tehdä tila-arvio. Tutkituilla rannoilla tila huomattiinkin heikoksi lähes kaikilla tutkituilla rannoilla, mutta onneksi roskien määrä pikkuhiljaa vähenee. Rantaroska koostuu pääosin muovista, joka pikkuhiljaa pilkkoutuessaan muuttuu hyvin vaikeasti kerättäväksi mikroroskaksi. Vesipatsaassa olevaa mikroroskaa ja merenpohjassa olevan roskan määrää ja laatua ei ole vielä riittävästi selvitetty, joten niiden osalta tilaa ei ole vielä pystytty määrittämään.

Merilintujen kantoja on pitkään seurattu, ja eri merilintulajien tila pystytään arvioimaan jo kohtalaisella tarkkuudella. Pesivistä merilintulajeista noin puolet – kolme neljäsosaa on hyvässä tilassa merialueesta riippuen, mutta erityisesti kokosukeltajat kuten haahka ja kahlaajista karikukko ovat kärsineet. Rehevöitymisestä, mikä johtuu liiallisesta ravinteiden kertymisestä vesiin, tiedetään jo paljon.

Rehevöityminen on Itämeren suurin ongelma, ja sen seurannaisvaikutukset koskettavat laajasti meriluontoa, mutta myös virkistyskäyttöä. Pitkään kestäneet, mutta ehkä jossain määrin tehottomat toimet rehevöitymisen vähentämiseksi eivät ole tuottaneet toivottua tulosta. Merialueiden rehevöitymistila ei ole juurikaan parantunut ja osalla merialueista sinilevät ja muut rehevöitymisen seuraukset ovat edelleen lisääntyneet.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Menneisyyden suomalaiset suunnistivat vesillä kalliomaalausten avulla

Veneaiheinen kalliomaalaus Saraakallion ja Astuvansalmen välisellä reitillä Päijänteellä Kuhmoisissa.

Muinaisia rantaviivoja ja vesireittejä mallintamalla voidaan nähdä, miten ihmiset ovat tuhansia vuosia sitten liikkuneet Järvi-Suomen vesistöissä. Kalliomaalauksia on sijoitettu niin, että ne toimivat opasteina vesillä liikkuville.

Poliisi lopetti kaksi Turun keskustaan eksynyttä peuranvasaa ampumalla

Lounais-Suomen poliisi sai useita ilmoituksia Turun keskustassa törmäilleistä peuranvasoista. Keskustaan eksyneet vasat olivat aamukahdeksalta törmäilleet Kerttulinkadun sisäpihoilla autoihin. Toinen niistä jäi lopulta keskelle risteystä Hämeenkadulla. Toinen ei päässyt enää sisäpihalta pois.

Näin paljon Kela maksoi etuuksia asukasta kohden eri kuntiin viime vuonna

Suhteellisesti eniten Kelan etuuksia maksettiin viime vuonna Rautavaaran ja vähiten Inkoon asukkaille. Tiedot perustuvat juuri julkaistuun Kelan tilastolliseen vuosikirjaan 2024.

Eläkeläisten työskentelyn kasvu pysähtynyt

Työssä käyvien vanhuuseläkeläisten määrä on pitkään noussut, mutta nyt tämä kehitys on pysähtynyt. Eläkkeellä työskentelyn määrää pienentää eläkeiän nousu. Työelämä houkuttelee erityisesti korkeakoulutettuja ja hyvätuloisia eläkeläisiä.

Joululaulupäivää vietetään jo kymmenettä kertaa

Joululaulupäivää vietetään maanantaina 15. joulukuuta jo kymmenettä kertaa. Vuonna 2016 käynnistynyt teemapäivä on Jouluradion lanseeraama, jonka ydinajatus on yksinkertainen: jouluna on lupa laulaa. Kalenterien viralliseksi teemapäiväksi vakiintunut joululaulupäivä kannustaa järjestämään pieniä ja suuria joululauluhetkiä ympäri Suomen.

Yhteisöllinen hyvinvointityö tuo uusia ratkaisuja ammatillisen koulutukseen

Turun ammattikorkeakoulun ja Occu Oy:n Yhteisöllinen hyvinvointityö ammatillisessa koulutuksessa -hankkeessa kehitettiin koulutuskokonaisuus, joka vahvistaa nuorten parissa toimivien ammattilaisten osaamista opiskelijoiden hyvinvoinnin, osallisuuden ja työelämävalmiuksien tukemisessa.

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Turku esittelee asemanaukion asemakaavanmuutosta asukastilaisuudessa

Entisen päärautatieaseman ympäristöön valmistellaan asemakaavanmuutosta, jolla varaudutaan mahdolliseen raitotien rakentamiseen. Asemakaavanmuutosehdotus on nähtävillä 30. joulukuuta asti.

Philia Ensemblen joulukonsertti Martinkirkossa

Philia Ensemble joulukonsertissa viime vuonna.

Martinkirkossa maanantaina 22. joulukuuta kello 19 järjestettävä konsertti kokoaa laulajat ja soittajat parhaan joulumusiikin äärelle. Monipuolinen ohjelma sisältää muun muassa Heli Laaksosen joulurunon laulettuna versiona.

Keitä ovat ”temuttajat”?

Euroopan ulkopuolisista verkkokaupoista, kuten Temusta ja Sheinista tuotteita ostivat Kuluttajaliiton kyselyn perusteella muita useammin iäkkäämmät, sekä yksinhuoltajataloudet. Sen sijaan nuoremmat eivät vastausten perusteella ole yhtä innostuneita EU:n ulkopuolisista verkkokauppaostoksista.

Piikkiön seurakunnan somevideoilla yli puoli miljoonaa katselukertaa kuukaudessa

Tiina Ilonen.

Piikkiön seurakunnan somessa on viime viikkoina koettu poikkeuksellinen näkyvyys. 13. marraskuuta alkaen julkaistut urkumusiikkivideot Facebookissa ovat keränneet yhteensä yli 590 000 katselukertaa, ja seurakunnan seuraajamäärä on seuraajamäärä on tuplaantunut noin tuhannesta reiluun kahteen tuhanteen samassa ajassa.

Älykkäät tekstiilit uudistavat käsityksiä materiaaleista ja lajienvälisestä viestinnästä

Euroopan tutkimusneuvosto ERC:n rahoituksen saanut PAST-A-BOT-tutkimushanke kehittää pehmeitä, älykkäitä tekstiilejä, jotka voivat tulevaisuudessa toimia pelastusrobotteina, ääntä aistivina maataloustekstiileinä tai avustavina vaatteina – ja samalla uudistavat tavan, jolla ajattelemme materiaalitutkimusta.

Severi Pyysalo ja Niklas Winter jatsahtavassa joulukonsertissa

Niklas Winter ja Severi Pyysalo.

Severi Pyysalo ja Niklas Winter esiintyvät jatsahtavassa joulukonsertissa torstaina 18. joulukuuta kello 19 Pyhän Henrikin ekumeenisessa taidekappelissa. Pyysalo ja Winter ovat soittaneet yhdessä eri kokoonpanoissa jo 25 vuotta esiintyen ympäri maailmaa. Duon vahvuus löytyy melodisessa lähestymistavasta musiikkiin. Molemmat kirjoittavat ja esittävät mielellään omaa tuotantoaan jazz evergreen -kappaleiden lisäksi. Tässä jouluisessa konsertissa kuullaan myös tuttuja joululauluja eri aikakausista.

Vaate tulessa kerrostaloasunnon lattialla Maskussa

Vaate syttyi palamaan kerrostalon ensimmäisen kerroksen asunnon lattialla sunnuntaina iltapäivällä Seurantalontiellä Maskussa.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Puutarhakadulla

Puutarhakatu 34:n kohdalla tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä 15.–19. joulukuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä.

Nuoret reagoivat ilmastonmuutokseen hyvin eri tavoin

Pelkkä ympäristövastuullinen käyttäytyminen voi lisätä nuoren ilmastoahdistusta, sillä ilmastonmuutosta ei voi yhden ihmisen voimin ratkaista. Sen sijaan nuorten toivoa ja uskoa yhteisöjen kykyyn toimia tulisi vahvistaa.

Turkulainen Louhos Group laajenee Mainostoimisto Ilmiöllä

Petteri Poukka, Juha Hepojoki ja Iiro Junnila.

Turkulaislähtöinen digimarkkinointitoimisto Louhos Group Oy jatkaa kasvuaan ja on ostanut uusikaupunkilaisen Mainostoimisto Ilmiön liiketoiminnan 1. joulukuuta voimaan astuneella kaupalla.

Kolmannes nuorista kaipaa taloudellista vakautta ennen sitoutumista parisuhteeseen

OP Pohjolan tuoreessa kyselyssä tarve taloudelliselle vakaudelle ennen sitoutumista vakavaan parisuhteeseen korostuu erityisesti nuorten miesten keskuudessa. Taloudellinen epävarmuus voi ohjata keskeisiä elämänvalintoja ja heijastua jopa yhteiskunnan rakenteisiin.

Urheilu

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.