TPS putosi Kansallisesta liigasta
Turun Palloseura ja Pallokerho Keski-Uusimaa kohtasivat lauantaina Turussa naisten Kansallisen Liigan karsintojen toisessa osaottelussa. Karsintojen ensimmäinen osaottelu oli keskiviikkona päättynyt Keravalla PKKU:n 4–1-voittoon. TPS:ltä vaadittiin voittoa kolmen maalin marginaalilla, jotta se olisi päässyt otteluparin yhteismaaleissa tasoihin.
TPS onnistui siirtymään johtoon parinkymmenen minuutin pelin jälkeen, kun Heidi Leppämäki pukkasi vapaapotkun jälkitilanteesta komean osuman. Ensimmäinen puoliaika sujui kotijoukkueen kontrollissa, eikä vierasjoukkue PKKU päässyt luomaan uhkaa Inkeri Nieman vartioimalle TPS-maalille.
Pelin edetessä myös PKKU pääsi otteluun paremmin mukaan ja sai luotua painetta TPS-päätyyn. Toisen osaottelun 1–0-voitto ei TPS:lle riittänyt, ja päätösvihellyksen kiiriessä ilmoille Veritas Stadionilla alkoivatkin vierasjoukkue PKKU:n nousujuhlat. PKKU voitti kaksiosaiset liigakarsinnat lopulta yhteismaalein 4–2.
Sarjanousija TPS:n kausi päättyi putoamiseen Kansallisesta Liigasta. TPS pelaa kaudella 2024 naisten Ykkösessä.
– Me mokasimme keskiviikkona, mutta tänään olimme valovuoden edellä. Meille se hylätty maali jätti paljon jossiteltavaa, mielestäni pallo oli maalissa. Se oli ottelun kannalta iso hetki, tilanne olisi ollut meille 2–0 ja meillä olisi ollut vielä 40 minuuttia aikaa tehdä tarvittava kolmas maali. Jos me olisimme pelanneet tänään yhtä heikosti kuin keskiviikkona, niin silloin ei olisi ollut mitään jossiteltavaa, mutta nyt jäi kyllä hampaankoloon tästä pelistä, kommentoi TPS:n päävalmentaja Siiri Välimaa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















