Kolumni: Junasta tuli kallis
Suunnittelin ystäväni kanssa hieman nopealla aikataululla lähtöä Norjaan muutamaksi päiväksi. Ideana oli laittaa auto junaan Kolariin asti, ja ajaa sieltä Norjaan.
Hinnat ovat kyllä aika huikeita, vaikka lähtöjä katsoi jo kolmisen viikkoa ennen lähtöä. Toki auton kuljettaminen junalla on aika luksusta. Sinänsä ymmärrän, ettei sellainen ihan halpaa huvia ole. Taas kerran olisi ollut edullisempaa ajaa autolla koko matka, ja varsinkin kun jakaa kustannukset.
Päätimme siirtää reissua myöhempään ajankohtaan, jotta paikan päällä ehtii nauttia pidempään.
Junamatkat ovat olleet aika edullisia matkustaessa pohjoisempaan Suomeen ilman autoa, mutta katsoessani seuraavalle päivälle matkaa Turusta Helsinkiin junalla hinta on järkyttävän kallis. Halvin menolippu junalla oli 35 euron pintaa ja kalleimmillaan 56 euroa. Se tuntuu todella kummalliselta, jos alle viittä litraa sadalla kilometrillä kuluttavalla autolla pääset samaan hintaan meno–paluun kuin halvin yksisuuntainen junalippu.
Spontaani matkustaminen ei tule kovin halvaksi Suomessa ainakaan junilla. Mielestäni se ei koskaan ole ollut kovin halpaa ellei lippua osta todella ajoissa tai ole joku alennuskampanja menossa. Aina ei kuitenkaan voi tietää, että haluaako lähteä kotimaan retkelle toiseen kaupunkiin kuukauden päästä. Yleensä spontaanille retkelle valitaan auton. Miten vähätuloinen pystyisi maksamaan tuollaisia hintoja.
Kaikki eivät millään pysty oman elämäntilanteensa takia merkkaamaan kalenteria täyteen kuukaudella eteenpäin. Ja itse en pidä sellaisesta kalenterisidonnaisesta elämästä ollenkaan. En tiedä haluanko matkustaa kuukauden päästä Helsinkiin ihan muuten vain kuluttamaan lauantaipäivää ja kierrellä vaikka museoissa.
Edullisempien hintojen takia olen itse jo pitkään suosinut enemmän busseja, vaikka pidänkin enemmän junamatkustamisesta. Onneksi linja-autoreitit saavat lisää kilpailua Flixbus-yhtiön tullessa Suomeen, koska tämä tarjoaa kuluttajille mahdollisuuden edullisempiin vaihtoehtoihin matkustaa ekologisemmin.
Marianne Rovio



















