Joulukuusikaupan kausi kuumentuu Turussa

Joulukuuset tekivät kauppansa Kauppatorilla jo vuosikymmen sitten. Kuusirantanen Oy:n Marko Rantanen on juuri verkottanut joulupuun asiakkaalleen. Joulukuuset tekivät kauppansa Kauppatorilla jo vuosikymmen sitten. Kuusirantanen Oy:n Marko Rantanen on juuri verkottanut joulupuun asiakkaalleen. Kuva: Jane Iltanen

Joulukuusten myynnin saa Turussa aloittaa tänä vuonna aikaisintaan tänään 15. joulukuuta. Kuusia myydään tasaisesti ympäri kaupunkia, muun muassa Tuomiokirkon edustalla, Annanpuistossa ja Puutorilla. Joulukuusten myynti päättyy jouluaattona yhdeltätoista.

– Myyntipaikat on huutokaupattu netissä. Tänä vuonna huutokaupassa oli 53 myyntipaikkaa, joista 43 huudettiin, kertoo Turun kaupungin maanhallintapäällikkö Heikki Häkli.

Loput kuusipaikat vuokrataan päiväkohtaisesti kysynnän mukaan. Häkli kertoo myyjien määrän vähentyneen vuosien mittaan. Syy saattaa löytyä esimerkiksi muovikuusten suosion kasvusta.

Kaarinalainen joulukuusen kasvattaja Timo Holma Taikametsän Joulupuut -yrityksestä on myynyt joulukuusia Turun alueella ja Salossa jo kymmenen vuoden ajan. Tänä vuonna yritys aloittaa kuusten myymisen viikko ennen aattoa.

– Haluamme myydä asiakkaille mahdollisimman tuoreita kuusia ja siksi kaadamme kuuset vasta mahdollisimman lähellä joulua. Pyrimme näin varmistamaan laadun ja erottumaan niin sanotuista markettikuusista, jotka tulevat myyntiin jo marraskuun puolella, Holma kertoo.

Taikametsän Joulupuut myyvät kuusia eri kauppojen pihoilla sekä huoltoasemilla.

– Tavoite on, että asiakkaat voivat ostaa kuusen helposti muun asioinnin, esimerkiksi kauppareissun yhteydessä, Holma kertoo.

Holma suosittelee ostamaan kuusen vasta joulun alusviikolla, mikäli puun haluaa säilyvän hyvänä ensi vuoden puolelle.

– Kun ostaa kuusen alusviikolla ja noudattaa myyjän antamia hoito-ohjeita, kuusi säilyy hyvin Loppiaiseen ja Nuutinpäivään, Holma sanoo.

Holman mukaan kuusten myynti on vilkkaimmillaan todennäköisesti jouluaattoa edeltävänä viikonloppuna. Hän odottaa hyvää myyntisesonkia ja on varautunut sellaiseen parhaansa mukaan.

– Aina on olemassa se riski, että kuuset loppuvat kesken. Uskoisin kuitenkin, että kaikki halukkaat saavat kuusen tänäkin jouluna, Holma sanoo.

Holma suosittelee valitsemaan omaa silmää miellyttävän kuusen. Lisäksi on tärkeää varmistaa, että kuusi on sopivan kokoinen ja mahtuu suunniteltuun paikkaan.

– Katon korkeus on määrittävä tekijä. Jos tilaa on muuten vähän, kannattaa hankkia kapea kuusi. Usein esimerkiksi kerrostaloissa saattaa olla ahdasta kuuselle, Holma kertoo.

Kuusilajikkeita on erilaisia minkä lisäksi saman lajin kuusissa on eroja. Esimerkiksi neulasten koko, oksien tiheys ja väri saattavat vaihdella.

– Kuusi on luonnontuote ja eroavaisuuksia löytyy. On oikein tummanvihreitä ja sitten on vaaleampia. Muotoleikkauksella pyrimme saamaan kuuset mukavan symmetrisiksi ja tuuheiksi, Holma kertoo.

Hänen mukaansa asiakkaat toivovat eniten vähän yli kaksimetrisiä, kapeita ja tuuheita kuusia. Holma kannustaa kaikkia aidon kuusen ostamiseen.

– Kuusessa on joulun tuoksu ja tunnelma. Lähellä tuotettu kotimainen kuusi on myös ekologinen valinta, Holma sanoo.

Vinkkejä kuusen ylläpitoon voi kysyä myyjältä. Holman mukaan kuusta tulisi kastella säännöllisesti. Etenkin ensimmäisinä päivinä kuusi voi imeä vettä jopa litroittain.

– Ennen jalkaan laittoa olisi hyvä sahata pois pieni pala, jotta kuusi saa uuden imupinnan ja alkaa imemään vettä, hän sanoo.

Tilda Karus

Pannaan Jaakko-kulta soimaan

Jacques Chirac.

Kuka muistaa kuinka syksyllä 1995 piti boikotoida Ranskaa ja ranskalaisia tuotteita? Vain harvat, jos sitäkään. Ranskan aloittamat ydinkokeet kaukana Tyynenmeren atolleilla herättivät maailmanlaajuista suuttumusta. Suomessakin purtiin uhmakkaana hammasta ja jätettiin sen syksyn ”busuleet” ostamatta.

Viking Line mukaan Matkahuollon sovellukseen

Viking Line on ensimmäisenä varustamona liittynyt mukaan Matkahuollon Matkat-palveluun. Sovelluksessa matkustaja voi ostaa kaikki laivamatkaansa liittyvät kotimaan yhteydet yhdellä kertaa ja yhdestä paikasta, olipa määränpäänä Tallinna, Tukholma tai Ahvenanmaa.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi, tulos parani

Finncanopus.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi viime vuonna, samoin tulos. Yhtiö kehitti reittiverkostoaan ja keskittyi vahvistamaan kannattavuuttaan, kilpailukykyään ja asemaansa Itämerellä ja Pohjanmerellä.

Lantalasti levisi tielle ja ojaan Pöytyällä

Yhdistelmäajoneuvon perävaunu kaatui Pöytyällä Turunväylälle maanantaina iltapäivällä. Perävaunun kyydissä ollut lantakuorma levisi ojaan ja osittain tiealueelle.

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Kotitalouksien varallisuus laskenut reaalisesti viidenneksellä

Pääkaupunkiseudulla asuvien varallisuus on tuottanut 50 000 euroa enemmän kuin muualla maassa asuvien varallisuus sitten vuoden 2016. Pääkaupunkiseudulle keskittynyt rahoitusvarallisuus kasvattaa eroa, vaikka asuntojen hinnat laskevat koko maassa.

Selkolukupiiri sopii suomea opiskeleville

Raision kaupunginkirjaston lehtiosaston työpajatilassa kokoontuu selkolukupiiri keskiviikkona 11. maaliskuuta kello 17–18.

Väärällä ilmiannolla voi olla vakavat seuraukset

Seksuaalirikokset ovat vakavia rikoksia ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Joskus seksuaalisesta kanssakäymisestä tehdään poliisille kuitenkin rikosilmoitus myöhemmän katumuksen takia tai jopa kostomielellä. Väärä ilmianto on rikos ja sillä saattaa olla vakavia seurauksia ilmiannon kohteelle.

Kuormittavat elämäntapahtumat voivat heijastua sukupolvelta toiselle

Mikä suojaa lapsia kuormittavien elämäntapahtumien vaikutuksilta?

Turun yliopiston FinnBrain-syntymäkohorttitutkimuksen Studia Generalia -yleisöluento tuo yhteen eri tieteenalojen näkökulmia ja tarkastelee, mitä tällä hetkellä tiedämme vanhempien kuormittavien elämäntapahtumien merkityksestä lapsen kehitykselle. Kaikille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 17. maaliskuuta kello 17.30–19.30 Publicumissa, Mauno Koivisto -luentosalissa Turun yliopistolla.

Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista

Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä.

Kuinka luemme koiran ilmeitä? Tutkimus valottaa, kuinka lajit tulkitsevat toistensa tunteita

Ihmisen hymy vetää koiran katseen puoleensa.

Ihmiset ja koirat tarkkailevat oman lajinsa tunteita silmistä, mutta suun alue tarjoaa tärkeimmät vihjeet lajienvälisessä tunteiden tunnistamisessa. Näin osoittaa Jyväskylän yliopiston ja Plymouthin yliopiston tutkimus, jossa verrattiin ihmisten ja koirien tapaa katsoa kasvoja.

Valkohäntäpeurojen ja kauriiden saalis pieneni

Valkohäntäpeuran ja metsäkauriin metsästys päättyi helmikuun puolivälissä. Koko maassa saaliiksi saatiin noin 40 500 valkohäntäpeuraa ja noin 10 600 metsäkaurista.

Väitös: Pitkäunisuus ja univaikeudet yhteydessä heikompaan kognitioon

Tea Teräs.

Tuore väitöskirjatutkimus osoittaa pitkäunisuuden ja univaikeuksien olevan yhteydessä heikompaan kognitioon myöhäisessä keski-iässä ja vanhuudessa. Eläkkeelle siirtymisen yhteydessä kognition osoitettiin hetkellisesti paranevan riippumatta muutoksista unessa.

Pohjoismaiden Investointipankki rahoittaa koulujen ja päiväkotien rakentamista ja peruskorjausta Turussa

Pohjoismaiden Investointipankki (NIB) ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet 250 miljoonan euron puitesopimuksen 25 vuoden laina-ajalla koulujen ja päiväkotien rakentamisen ja peruskorjauksen rahoittamiseksi.

Kaupunginhallitus hyväksyi uuden brändin Naantalille

Brändiuudistukseen osallistuivat sekä kuntalaiset että kaupungin työntekijät. Työpaja kaupungintalolla viime joulukuussa.

Kaupunginhallitus hyväksyi 2. maaliskuuta Naantalin uuden strategisen viestintäsuunnitelman ja brändikirjan. Brändiuudistuksen lähtökohtana oli yksi Naantali-brändi. Uuden brändin ydinviesti on ”Ilo olla”.

Varsinais-Suomessa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna 13 siltaa

Satakunnassa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna kolme siltaa ja Varsinais-Suomessa 13 siltaa. Uusittavana on myös yhdeksän putkisiltaa, joista neljä sijaitsee Varsinais-Suomessa ja viisi Satakunnassa. Viime vuonna aloitetuista siltojen uusimishankkeista jatkuvat Polsu Säkylässä, Tattaranjoki Nakkilassa ja Marikari Paraisilla.

Varpunen häviämässä Varsinais-Suomen pienemmistä taajamista ja maaseudulta

Varpusen kanta oli suurimmillaan 1960- ja 1970-lukujen vaihteessa. Nykyään kanta on selvästi alle kymmenen prosenttia silloisesta määrästä.

Erittäin uhanalainen varpunen on vähentynyt jo vuosikymmeniä ja on vaarassa hävitä kokonaan Varsinais-Suomen maaseudulta. Turun Lintutieteellinen Yhdistys on seurannut monella tavalla lajin kannanmuutoksia.

Pansion ja Pernon kehittämiselle vihreää valoa kaupunginhallituksessa

Kaupunginhallitus käsitteli Pansion ja Pernon palveluverkkosuunnitelmaa toistamiseen kulttuuri -, liikunta-, kaupunkiympäristö- sekä lasten ja nuorten palveluiden lautakunnalta saamiensa lausuntojen pohjalta. Suunnitelmassa on huomioitu myös alueen asukkaiden palaute, jossa korostui lähipalveluiden merkitys.

Näköislehti

Urheilu

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.

Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin

Matej Hradecký.

Huhtikuun alussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura saa vahvistuksen riveihinsä, kun turkulainen TPS-kasvatti Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin. TPS on solminut Hradeckyn kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

TPS ei ole pystynyt täyttämään Hannu Ansaksen jättämää aukkoa

TPS:n pelilliset otteet ovat jättäneet toivomisen varaa, mutta isoimmat ongelmat ovat kaukalon ulkopuolella.

TPS:n jääkiekkomiehistö nousi helmikuun lopulla ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella kiekko-Suomea laajasti puhuttaneeksi joukkueeksi. Syy ei ollut siinä, että Palloseura olisi huikeassa pelillisessä iskussa runkosarjan kaartuessa loppusuoralle. TPS:llä itse asiassa on totinen vääntäminen siinä, että selvittää tiensä 12 parhaan joukkoon ja pudotuspeleihin.

Inter kohtaa Ilveksen Liigacupin välierässä

Liigacupin loppuottelu pelataan joko Turussa tai Tampereella.

Liigacup jatkuu torstaina pelattavan lohkovaiheen päätösottelun jälkeen välierillä. Toisessa välierässä kohtaavat FC Inter ja Ilves, toisessa välierässä AC Oulu isännöi joko HJK:ta tai FC Lahtea riippuen torstain ottelun IFK Mariehamn–FC Lahti tuloksesta.