Nuo elintärkeät pölyttäjät

Aapo Savolla on parikymmentä omaa mehiläispesää, joista hunajaa tulee vaihtelevia määriä. Aapo Savolla on parikymmentä omaa mehiläispesää, joista hunajaa tulee vaihtelevia määriä. Kuva: Marianne Rovio

Tarhamehiläinen lentää pitkiä matkoja ja pölyttää lähiympäristöään

Tarhamehiläinen ( Apis mellifera) on Hunajayhtymä Oy:n toimitusjohtaja Aapo Savon mukaan myös yksi tärkeä pölyttäjä. Mehiläiset elävät suurina yhteiskuntina, ja yhdessä mehiläistarhaajan pesässä elää noin 50- 60 000 tarhamehiläistä. Mehiläinen pölyttää muun muassa hedelmäpuita, marjoja ja öljykasveja.

– Tutkimusten mukaan tarhamehiläiset parantavat satoa määrällisesti ja laadullisesti pölyttäessään. Mehiläinen kerää kuitenkin mettä kolmen kilometrin säteellä omasta pesästään, ja samalla pölyttää näin lähiympäristössään luonnonkasvien lisäksi esimerkiksi marja- ja hedelmäkasveja, Savo toteaa.

Sitran mukaan tärkein pölyttäjäryhmä koostuu mesipistiäisistä, joita ovat tarhamehiläiset sekä luonnonvaraiset kimalaiset ja erakkomehiläiset. Jokainen siemenkasvi vaatii pölytyksen lisääntyäkseen, ja pölytys tapahtuu joidenkin kasvien kuten viljojen kohdalla tuulen avulla. Sitran mukaan kukkakasveista kuitenkin 90 prosenttia ovat hyönteispölytteisiä.

Euroopan kattava tutkimus vuosien 2005–10 aikana osoitti, että tarhamehiläiset pystyivät kattamaan silloin vain neljänneksen viljelyalan pölytyksestä. Viime vuosien aikana maailma heräsi havahtumaan pölyttäjien tärkeyteen biodiversiteetin ja ruoantuotannon kannalta, kun Yhdysvalloissa tapahtui mehiläisten joukkokuolemia. Savo huomasi tämän myös uusien mehiläistarhaajien merkittävänä kasvuna.

– Aikaisemmin mehiläistarhaajat olivat jo vähenemässä koko Suomessa, ja tyypillinen tarhaaja oli ikääntymään päin oleva mies. Vieläkin alallamme on jopa 90-vuotiaita mehiläishoitajia, mutta mehiläisten joukkokuolemien myötä mehiläistarhausbuumi kasvoi huomattavasti. Joukossa on nyt paljon naisia, ja moni aloittaa mehiläistarhauksen siinä 30–40 vuoden iässä, kertoo Savo, mutta toteaa uusien mehiläistarhaajien kasvun määrän nyt hieman tasaantuneen.

Helsingin yliopiston Yliopisto-lehden (20.11.2015) mukaan maatalouseläntieteiden professori Heikki Hokkanen Helsingin yliopistosta on tutkinut hyönteispölytteisten kasvien alueellisia satotilastoja, ja Varsinais-Suomessa luonnonpölyttäjien määrä on hävinnyt tehomaatalouden myötä niittyjen ja pellonpientareiden hävitessä ja myös satotasot olivat laskeneet. Artikkeli mainitsi lisäksi, että Turun seudulla mehiläistarhaus oli vähentynyt.

– Mielestäni kotimainen hunajantuotanto on tärkeää siinä mielessä, että niin ekonominen kuin ekologinenkin hyöty jää kokonaisuudessaan Suomeen. Lisäksi moni on aloittanut mehiläistarhauksen viime vuosien aikana ihan jo pölyttämisen kannalta. Mehiläistarhauksella ja kotimaisella hunajalla on hyvä vaikutus suomalaisen luonnon monimuotoisuuden sekä paremman sadon kannalta, Savo toteaa.

Omista reilusta 20 mehiläispesästään Savo on saanut kerättyä hunajaa vaihtelevasti vuosittain. Viime vuonna hunajaa tuli 50 kiloa per pesä ja sitä edellisenä vuonna 30 kiloa. Hän toteaa, että joka vuosi pitää tehdä samat hoitotoimenpiteet, mutta säähän ja luontoon ei pysty vaikuttamaan.

– Kuivuus tai liika sade voivat vähentää hunajasatoa. Nyt alkukesä oli todella kuiva, mutta mehiläiset ovat kantaneet kuitenkin jonkin verran mettä pesään. Esimerkiksi aikainen, lämmin kesä heikentää usein kokonaissatoa, koska mehiläisyhdyskunta ei ehdi kehittymään huippukuntoon kukintojen nopean kehittymisen tahdissa. Työläiset lentävät sellaiset 800 kilometriä parin kolmen viikon aikana mettä hakiessaan.

Savolla on ollut pesiä myös peltojen vieressä, mutta hän sanoo, että se ei ole ollut hänen kohdallaan ongelma.

– Tukes määrittää tarkasti, että kasvinsuojeluaineita levitetään myöhään illalla tai yöllä, kun mehiläiset eivät lennä. Paikalliset viljelijät ovat olleet muutenkin todella valistuneita, ja he ovat myös ihan soittaneet ja varmistaneet minulta sopivaa aikaa mehiläisten kannalta.

Tarhamehiläinen ei selviä ilman ihmisen hoitoa pohjoisissa oloissa, mutta Savon mukaan on tärkeää antaa mehiläisille riittävä rauha työskennellä.

– Mehiläishoidon perusteet on hyvä osata, mutta emme saa ylihoitaa niitä, jotta emme häiritse niiden elämää ja päivärytmiä. Ne tietävät kyllä todella hyvin sen, mitä ne tekevät.

Loimaan Kojonkulmalla toimiva Hunayhtymä Oy perustettiin alun perin Tampereelle vuonna 1969. Alkuvuosina sen omisti noin 600 hunajantuottajaa. Nyt hunajaa liikkuu yhtymän kautta puolisen miljoonaa kiloa vuodessa.

– Parhaillaan yhtymällä on vieläkin 160 osakkeenomistajaa.Tällä hetkellä hankimme hunajan noin 150 sopimustuottajalta. Jo yhtiön perustamisidea oli se, että mehilästarhaajat voivat myydä hunajaa keskusliikkeiden kautta ympäri valtakunnan, kertoo toimitusjohtaja Savo.

Savon mukaan sopimustuottajien työtä helpottaa huomattavasti se, että heidän ei tarvitse itse hoitaa kaiken muun ohella myyntityötä.

– Ammattitarhaajan omistamat useammat pesät voivat tuottaa jopa 30 000 kiloa hunajaa, joten hänen olisi mahdotonta toteuttaa kaikki logistiikkapuolen tehtävät. Suomessa on jo valmiina hyvä logistiikkarakenne, joten sitä kannattaa hyödyntää.

Jo heti alkuvaiheiltaan lähtien Hunajayhtymä on myynyt mehiläishoitotarvikkeita, joita se myy yhä edelleen. Lisäksi se myy mehiläisten talviruoaksi tarkoitettua sokeria. 4,1 miljoonan liikevaihdoista 80 prosenttia tulee hunajan myynnistä.

– Lisäksi meillä on täällä vahanvalssauspalvelu, jossa vahapohjukkeita varten käytettävä vaha desinfioidaan ja puhdistetaan. Mehiläiskennolevyt pitää säännöllisesti kierrättää ihan mehiläisten sikiötautien ehkäisemiseksi, Savo sanoo.

Marianne Rovio

”Leave me alone, I know what to do”. ”Leave me alone, I know what to do”. Kuva: Marianne Rovio

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Pannaan Jaakko-kulta soimaan

Jacques Chirac.

Kuka muistaa kuinka syksyllä 1995 piti boikotoida Ranskaa ja ranskalaisia tuotteita? Vain harvat, jos sitäkään. Ranskan aloittamat ydinkokeet kaukana Tyynenmeren atolleilla herättivät maailmanlaajuista suuttumusta. Suomessakin purtiin uhmakkaana hammasta ja jätettiin sen syksyn ”busuleet” ostamatta.

Viking Line mukaan Matkahuollon sovellukseen

Viking Line on ensimmäisenä varustamona liittynyt mukaan Matkahuollon Matkat-palveluun. Sovelluksessa matkustaja voi ostaa kaikki laivamatkaansa liittyvät kotimaan yhteydet yhdellä kertaa ja yhdestä paikasta, olipa määränpäänä Tallinna, Tukholma tai Ahvenanmaa.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi, tulos parani

Finncanopus.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi viime vuonna, samoin tulos. Yhtiö kehitti reittiverkostoaan ja keskittyi vahvistamaan kannattavuuttaan, kilpailukykyään ja asemaansa Itämerellä ja Pohjanmerellä.

Lantalasti levisi tielle ja ojaan Pöytyällä

Yhdistelmäajoneuvon perävaunu kaatui Pöytyällä Turunväylälle maanantaina iltapäivällä. Perävaunun kyydissä ollut lantakuorma levisi ojaan ja osittain tiealueelle.

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Kotitalouksien varallisuus laskenut reaalisesti viidenneksellä

Pääkaupunkiseudulla asuvien varallisuus on tuottanut 50 000 euroa enemmän kuin muualla maassa asuvien varallisuus sitten vuoden 2016. Pääkaupunkiseudulle keskittynyt rahoitusvarallisuus kasvattaa eroa, vaikka asuntojen hinnat laskevat koko maassa.

Selkolukupiiri sopii suomea opiskeleville

Raision kaupunginkirjaston lehtiosaston työpajatilassa kokoontuu selkolukupiiri keskiviikkona 11. maaliskuuta kello 17–18.

Väärällä ilmiannolla voi olla vakavat seuraukset

Seksuaalirikokset ovat vakavia rikoksia ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Joskus seksuaalisesta kanssakäymisestä tehdään poliisille kuitenkin rikosilmoitus myöhemmän katumuksen takia tai jopa kostomielellä. Väärä ilmianto on rikos ja sillä saattaa olla vakavia seurauksia ilmiannon kohteelle.

Kuormittavat elämäntapahtumat voivat heijastua sukupolvelta toiselle

Mikä suojaa lapsia kuormittavien elämäntapahtumien vaikutuksilta?

Turun yliopiston FinnBrain-syntymäkohorttitutkimuksen Studia Generalia -yleisöluento tuo yhteen eri tieteenalojen näkökulmia ja tarkastelee, mitä tällä hetkellä tiedämme vanhempien kuormittavien elämäntapahtumien merkityksestä lapsen kehitykselle. Kaikille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 17. maaliskuuta kello 17.30–19.30 Publicumissa, Mauno Koivisto -luentosalissa Turun yliopistolla.

Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista

Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä.

Kuinka luemme koiran ilmeitä? Tutkimus valottaa, kuinka lajit tulkitsevat toistensa tunteita

Ihmisen hymy vetää koiran katseen puoleensa.

Ihmiset ja koirat tarkkailevat oman lajinsa tunteita silmistä, mutta suun alue tarjoaa tärkeimmät vihjeet lajienvälisessä tunteiden tunnistamisessa. Näin osoittaa Jyväskylän yliopiston ja Plymouthin yliopiston tutkimus, jossa verrattiin ihmisten ja koirien tapaa katsoa kasvoja.

Valkohäntäpeurojen ja kauriiden saalis pieneni

Valkohäntäpeuran ja metsäkauriin metsästys päättyi helmikuun puolivälissä. Koko maassa saaliiksi saatiin noin 40 500 valkohäntäpeuraa ja noin 10 600 metsäkaurista.

Väitös: Pitkäunisuus ja univaikeudet yhteydessä heikompaan kognitioon

Tea Teräs.

Tuore väitöskirjatutkimus osoittaa pitkäunisuuden ja univaikeuksien olevan yhteydessä heikompaan kognitioon myöhäisessä keski-iässä ja vanhuudessa. Eläkkeelle siirtymisen yhteydessä kognition osoitettiin hetkellisesti paranevan riippumatta muutoksista unessa.

Pohjoismaiden Investointipankki rahoittaa koulujen ja päiväkotien rakentamista ja peruskorjausta Turussa

Pohjoismaiden Investointipankki (NIB) ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet 250 miljoonan euron puitesopimuksen 25 vuoden laina-ajalla koulujen ja päiväkotien rakentamisen ja peruskorjauksen rahoittamiseksi.

Kaupunginhallitus hyväksyi uuden brändin Naantalille

Brändiuudistukseen osallistuivat sekä kuntalaiset että kaupungin työntekijät. Työpaja kaupungintalolla viime joulukuussa.

Kaupunginhallitus hyväksyi 2. maaliskuuta Naantalin uuden strategisen viestintäsuunnitelman ja brändikirjan. Brändiuudistuksen lähtökohtana oli yksi Naantali-brändi. Uuden brändin ydinviesti on ”Ilo olla”.

Varsinais-Suomessa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna 13 siltaa

Satakunnassa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna kolme siltaa ja Varsinais-Suomessa 13 siltaa. Uusittavana on myös yhdeksän putkisiltaa, joista neljä sijaitsee Varsinais-Suomessa ja viisi Satakunnassa. Viime vuonna aloitetuista siltojen uusimishankkeista jatkuvat Polsu Säkylässä, Tattaranjoki Nakkilassa ja Marikari Paraisilla.

Varpunen häviämässä Varsinais-Suomen pienemmistä taajamista ja maaseudulta

Varpusen kanta oli suurimmillaan 1960- ja 1970-lukujen vaihteessa. Nykyään kanta on selvästi alle kymmenen prosenttia silloisesta määrästä.

Erittäin uhanalainen varpunen on vähentynyt jo vuosikymmeniä ja on vaarassa hävitä kokonaan Varsinais-Suomen maaseudulta. Turun Lintutieteellinen Yhdistys on seurannut monella tavalla lajin kannanmuutoksia.

Näköislehti

Urheilu

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.

Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin

Matej Hradecký.

Huhtikuun alussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura saa vahvistuksen riveihinsä, kun turkulainen TPS-kasvatti Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin. TPS on solminut Hradeckyn kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

TPS ei ole pystynyt täyttämään Hannu Ansaksen jättämää aukkoa

TPS:n pelilliset otteet ovat jättäneet toivomisen varaa, mutta isoimmat ongelmat ovat kaukalon ulkopuolella.

TPS:n jääkiekkomiehistö nousi helmikuun lopulla ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella kiekko-Suomea laajasti puhuttaneeksi joukkueeksi. Syy ei ollut siinä, että Palloseura olisi huikeassa pelillisessä iskussa runkosarjan kaartuessa loppusuoralle. TPS:llä itse asiassa on totinen vääntäminen siinä, että selvittää tiensä 12 parhaan joukkoon ja pudotuspeleihin.