Pauli Aalto-Setälä Varsinais-Suomen maakuntahallitukseen
Varsinais-Suomen maakuntavaltuusto valitsi tänään kansanedustaja Pauli Aalto-Setälän Varsinais-Suomen maakuntahallituksen jäseneksi. Aalto-Setälä nousi kokoomuksen paikalle kaupunginvaltuutettu Alvar Euron tullessa valituksi Turun kaupunginhallituksen jäseneksi.
Aalto-Setälä on ensimmäisen kauden kansanedustaja ja vauhditti eduskuntavaalikampanjaansa pitkälti Saaristomeri-teemoilla, jotka tulevat näkymään vahvasti myös työssä maakuntahallituksessa.
– Maakuntahallituksessa pääsen kehittämään ja vauhdittamaan talousaluettamme ja työskentelemään tässäkin sairastuneen Saaristomeren hyväksi, kommentoi Aalto-Setälä.
Varsinais-Suomen Kokoomuksen piirijohto on tyytyväinen Aalto-Setälän valintaan.
– Olen hyvin tyytyväinen, että Pauli liittyy maakuntahallituksen porukkaan. Tarvitsemme monipuolista osaamista ja Paulilta sitä löytyy pitkältä media- ja yritysuralta. Varsinais-Suomen asioita viedään eteenpäin joukkueena, toteaa kansanedustaja ja maakuntahallituksen puheenjohtaja Ville Valkonen.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)