Turku myy Henrikinkatu 8:n rakennukset
Turun kaupunki myy tarjousten perusteella rakennushistoriallisesti merkittävän kokonaisuuden yliopistoalueelta ja tekee tontista pitkäaikaisen maanvuokrasopimuksen rakennusten ostajan kanssa.
Turun kaupunginhallitus päätti 23. tammikuuta myydä tarjousten perusteella osoitteessa Henrikinkatu 8 sijaitsevat neljä puurivitaloa ja yhden talousrakennuksen. Rakennukset myydään, koska kaupungilla ei ole niille käyttöä. Suojellut rakennukset ovat perusteellisen remontin tarpeessa.
Kiinteistö rajautuu Henrikinkatuun, Kerttulinkatuun ja Koskenniemenkatuun. Tontin pinta-ala on 2 623 neliömetriä ja vuokrauskäytössä olevien huoneistojen yhteenlaskettu pinta-ala on 1 158 neliömetriä.
Pysäköintiä varten on mahdollista tehdä erillinen sadan neliön maanvuokrasopimus naapurikiinteistölle 853-1-47-6.
Lähtöhinta tarjouskilpailulle on 2 000 000 euroa. Kohde myydään kokonaisuutena eikä yksittäisen huoneiston ostaminen ole mahdollista. Asuinrakennuksissa on tällä hetkellä yhteensä 16 huoneistoa ja kaksi yhteisöasuntoa. Asunnot on kaupungilta vuokrannut Turun Ylioppilaskyläsäätiö (TYS). Pisimmät vuokrasopimukset ovat vuoteen 2026 saakka.
Tutustuminen kohteeseen järjestetään vain yksityisinä esittelyinä maanantaista 29. toukokuuta alkaen. Näytön voi varata OP Kodilta.
Tarjouskäytännön mukaan ostaja sitoutuu tekemään pitkäaikaisen maanvuokrasopimuksen Turun kaupungin kanssa. Tarjoukset tulee jättää viimeistään 10. heinäkuuta kello 14 OP Kodille. Tarjousten tulee olla voimassa 30. syyskuuta saakka. Kauppa tehdään kahden kuukauden kuluessa tarjouksen hyväksymispäätöksen lainvoimaisuudesta. Turun kaupunki pidättää oikeuden hylätä tai hyväksyä annettu tarjous.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















