Turun Wappuradiota tehdään kellon ympäri 11 päivää
Opiskelijoiden oma poikkitieteellinen Turun Wappuradio on kuultavissa 20.–30. huhtikuuta. Opiskelijoiden itse tuottamaa ohjelmaa lähetetään radiosta kellon ympäri tällä kertaa 11 päivää.
– Odotan innolla tämän vuoden Wappuradiota. Luvassa on jälleen kerran aivan mahtavia ohjelmia, niin kuin aina, radion päätoimittaja Eena Kujanpää kommentoi.
– Onhan se nyt älyttömän hienoa, kun n. puolen vuoden työ yli sadan ihmisen projektissa on jälleen tullut siihen kiitokseen ja nautintoon, missä voidaan viihdyttää koko turkulaista opiskelijakaartia ja muita opiskelijamielisiä ihmisiä! Aivan huikee wappufiilishän tästä tulee, radion päätoimittaja nro 2 eli Roni Lindeman hehkuttaa.
Turun Wappuradio on syksyllä 2018 käynnistynyt opiskelijaradio, jonka ensimmäinen lähetys järjestettiin huhtikuussa 2019. Radion toteutukseen osallistuu tekijöitä jokaisesta Turun korkeakoulusta. Radiota on mahdollista kuunnella osoitteessa 93,8 MHZ ja osoitteesta turunwappuradio.com.
Opiskelijat ovat ottaneet radioyleisönsä vastaan avoimesti ja heille sisältöä tehden. Tämä on havaittavissa Turun Wappuradion sosiaalisen median kanavista. Muutamassa vuodessa Turun Wappuradiolla on noussut perinteeksi tehdä kanavataajuuden paljastamisesta humoristinen video. Turun Wappuradion fanit ovat voineet halutessaan tilata radion logoilla varustettuja tuotteita. Perinteitä pidetään yllä myös ohjelmasisällöissä.
– Kulinaristien kauhut tulee taas tänäkin wappuna, wappuviikon maanantaina pääsee nauttimaan tällä kertaa vohveliraudalla toteutetusta kolmen ruokalajin illallisesta! Kuten muutamat muutkin, Kulinaristien kauhut on yksi perinteisimpiä ohjelmia, mukana jo alusta alkaen, Lindeman hehkuttaa.
Kiinnostavaksi ohjelmatärpiksi Turun Wappuradion päätoimittajat nostavat Hoitsuradio, jossa päästään kiinni kaikkiin kinkkisimpiinkin kyssäreihin terveydenhoitoalalta. Ensitreffit wappuradiossa -ohjelmassa päästetään jälleen sinkut irti. Draamannälkäisille on tarjolla muun muassa Vähän ärsyttää kaikki, Tuhannen ja yhden yön juttuja sekä Turun Wappuradion tekniikka -metaohjelma. Ohjelmatarjontaan kuuluu lukuisia eri musiikkigenreihin ja muuhunkin liittyviä ohjelmia.
– Viidettä lähetystä, tällöin myös akateemisissa vuosissa ensimmäiset pyöreät Turun Wappuradion historiassa, kuultaessa on parikin hienoa jippoa: ohjelmaa on yksi päivä enemmän kuin koskaan ennen! Lisäksi kannattaa kuunnella radiota vielä hetki loppushow'n jälkeenkin, vinkkaa Lindeman.
– Viime vuonna kun oli ensimmäinen ruotsinkielinen ohjelma radiossamme, niin tänä vuonna sitten englanninkielinen. Tätä saamme kuulla ohjelmassa Culture shocks in Finnish party culture. Mahtavaa saada monikielisiä ohjelmia, Kujanpää tuulettaa.
– Niin kuin aiempinakin vuosina, tänäkin vuonna olemme saaneet hurjasti kaupallisia yhteistöitä. Viime vuoden tapaan Turun Wappuradio on saanut lisää jalansijaa opiskelijoille markkinoinnin näkökulmasta, päätoimittajat kommentoivat.
Sekä Kujanpään että Lindemanin vappuun kuuluun edellisvuosien tapaan vahvasti radion kuuntelu, mutta tämän lisäksi he pyörivät kulissien takana. Radiohattu vaihtaa omistajaa päivittäin heidän välillä, välillä istuen tuottajan taikka itse juontajan penkissä. Ohjelmia on tänä vuonna noin sata, radion tekijöiden määrässä aletaankin mennä lähemmäs 200.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















