Nuorille käytettynä ostaminen on trendi

Kolme neljästä hankkii huonekaluja, astioita ja muita kodin käyttö- tai koriste-esineitä käytettynä ainakin silloin tällöin. Kolme neljästä hankkii huonekaluja, astioita ja muita kodin käyttö- tai koriste-esineitä käytettynä ainakin silloin tällöin. Kuva: Lennart Holmberg

Käytettynä ostamalla voi tehdä persoonallisia löytöjä ja säästää ympäristöä. Elektroniikkaa ostaessa kannattaa kuitenkin olla tarkkana, koska viallinen laite voi olla tulipaloriski.

Noin 75 prosenttia suomalaisista hankkii huonekaluja, astioita ja muita kodin käyttö- tai koriste-esineitä käytettynä ainakin silloin tällöin, selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä. Myös vaatteet, kengät ja esimerkiksi kodin laitteet voivat monen mielestä olla jonkun muun aiemmin omistamia, samoin kuin lastentarvikkeet. Voit katsoa kyselyn tarkemmat tulokset tämän tiedotteen lopusta.

– Ihmisten asenteet käytettynä ostamista kohtaan ovat muuttuneet paljon. Jos ennen kirppistavaran imago oli ankea ja liittyi siihen, ettei ollut varaa ostaa uutta, nyt nähdään käytetyn tavaran arvo. Moni etsii kirpputoreilta nykyään laatutavaraa, designia ja brändejä, sanoo kulutustutkija ja Jyväskylän yliopiston sosiologian professori Terhi-Anna Wilska.

Vaikka ekologinen kestävyys on jo pitkään ollut monelle tärkeä syy ostaa tavaraa käytettynä, koronavuosilla on Wilskan mukaan ilman muuta ollut vaikutusta vihreiden arvojen nousuun.

– Koronan aikana uuden ostamisen arvostus väheni, koska ei ollut paikkoja, joissa esitellä tavaroitaan. Samalla moni tajusi, että tulee toimeen vähemmälläkin. Myös energiakriisi on vauhdittanut ilmastotietoisuutta.

Erityisen suosittua käytettyjen tavaroiden ostaminen on nuorten keskuudessa. Wilskan omien tutkimusten mukaan alle 25-vuotiaista jopa puolet suosii kierrätettyjä tuotteita, kun taas yli viisikymppisten ikäryhmissä vastaava osuus on vain vähän yli neljänneksen luokkaa. Käytetyn suosion kasvu on ollut huima, koska esimerkiksi 2000-luvun alussa nuorista suosi käytettyä vain noin joka kymmenes.

– Tytöt ja naiset suosivat käytettynä ostamista hieman enemmän kuin pojat ja miehet. Tämä liittyy siihen, että miehet ostavat ylipäänsä naisia enemmän teknologiaa, kun taas naiset ostavat miehiä enemmän esimerkiksi vaatteita ja kodintarvikkeita.

Kiinnostavaa on, ettei Wilskan mukaan esimerkiksi Ruotsissa ja Britanniassa ole vastaavaa sukupuoleen liittyvää eroa käytetyn tavaran kuluttamisessa.

Elektroniikan kohdalla käytettynä ostamisen esteenä on usein se, että laitteet kuluvat käytössä ja toisaalta vanhenevat ominaisuuksiltaan melko nopeasti, kun markkinoille tulee älykkäämpiä ratkaisuja. Kuitenkin Arjen katsaus -kyselyn vastaajista 19 prosenttia ostaa elektroniikkaa tai kodinkoneita käytettynä joskus, kaksi prosenttia usein.

Käytetyn elektroniikan ostoon voi liittyä turvallisuusriskejä. Erityisesti litiumioniakulla toimivat laitteet, kuten kannettavat tietokoneet ja matkapuhelimet, on syytä tarkastaa ennen ostoa. Moni ei tule ajatelleeksi, että myös vaikkapa robotti-imureissa tai sähköpyörissä on akku.

– Litiumioniakku on herkkä vikaantumaan, jos laitetta on vaikkapa kolhittu tai kasteltu. Usein vioittunut akku pullistuu, mutta aina vikaa ei huomaa päälle päin mitenkään, sanoo LähiTapiolan projektijohtaja Antti Määttänen.

Vioittuneen akun käyttöä ei saa jatkaa, koska se voi ylikuumentua ja lopulta syttyä palamaan.

Mikä tahansa sähkölaite, oli siinä akkua tai ei, kannattaa kytkeä kirpputorilla tai myyjän luona verkkovirtaan, vinkkaa Määttänen. Jos laite pitää ylimääräistä sivuääntä tai haisee ”sähköltä”, kannattaa kaupat perua.

Pesukonetta, jääkaappia tai pakastinta suositellaan usein kuljettamaan vain pystyasennossa. Kylmälaitteissa tämä liittyy jäähdytinnesteiden tasaantumiseen, pesukoneessa rummun pysymiseen paikoillaan. Jos pesukoneen rummun kuljetustapit ovat tallella, ne tulee kiinnittää kuljetuksen ajaksi. Akkulaitteissa taas on syytä tarkistaa, että alkuperäinen laturi on tallella.

– Oma lukunsa sähköturvallisuuden kannalta ovat hyvin vanhat sähkölaitteet, kuten design-lamput. Varminta on tarkistuttaa ja asennuttaa ne sähköasentajalla, kertoo Määttänen.

Myyjältä on myös hyvä kysyä laitteen käytöstä ja sen taustatarinasta. Samalla voi yrittää varmistua, että laite ei ole esimerkiksi varastettu.

Ostoskoriin päätyy käytettynä vaatteita, huonekaluja ja laitteita. 77 prosenttia kyselyn vastaajista ostaa käytettynä huonekaluja, astioita ja muita kodin käyttö- tai koriste-esineitä. Viisi prosenttia kertoo tekevänsä näin usein, 32 prosenttia joskus ja 40 prosenttia harvoin.

Vaatteita, kenkiä ja muita kodintekstiilejä ostaa käytettynä usein 11 prosenttia ja joskus noin joka kolmas.

Laitteita, kodinkoneita ja muuta kodin elektroniikkaa ostaa käytettynä joskus 19 prosenttia ja usein kaksi prosenttia. Lisäksi ”harvoin” näin kertoo tekevänsä 39 prosenttia vastaajista, joten ylipäätään elektroniikkaa ostaa käytettynä 60 prosenttia.

Lapsiperheet hankkivat lasten tarvikkeita ja leluja keskimääräistä useammin käytettynä. 44 prosenttia puolison ja lasten kanssa asuvista tekee niin vähintään joskus.

Joka toinen niistä, jotka joutuvat tinkimään ostoksistaan lähes aina, ostaa vaatteita, kenkiä ja muita kodin tekstiilejä käytettynä ainakin joskus.

Kyselyn toteutti Kantar Public. Kysely on tehty 7.–13. lokakuuta ja siihen vastasi 1 020 henkilöä. Vastaajat edustavat Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä (pois lukien Ahvenanmaan maakunnassa asuvat). Tulosten tilastollinen virhemarginaali on 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

RetkiKinon syyskausi starttaa syyskuun alussa

Retkipuudeli Topi.

RetkiKinon syyskausi starttaa tiistaina 1. syyskuuta Kino Killassa. RetkiKino esittää joka kuukauden ensimmäisenä tiistaina kello 18 retkeilyaiheisia elokuvia. RetkiKinossa päästään nojatuolimatkalle Suomen ja lähialueen upeimpiin retkikohteisiin ja maisemiin. Näytöksen kesto on noin puolitoista tuntia ja illan aikana nähdään 2–4 retkeilyleffaa.

Yli kolmasosa suomalaisista pesee vaatteita turhaan

Yli kolmasosa suomalaisista (34 %) pesee puhtaita vaatteita vain raikastaakseen niitä, selviää Unileverin teettämästä kyselystä. Nuorten 18–29-vuotiaiden aikuisten kohdalla luku nousee lähes 50 prosenttiin.

Opeta lapselle turvallisuusohjeet tulipalojen varalta

Akkua ei pidä ladata pehmeillä, helposti syttyvillä alustoilla kuten sängyssä eikä eteisessä, sillä se on poistumisreitti turvaan.

Koulujen alkaessa moni perhe palaa tuttuihin arkirutiineihin. Samalla on hyvä opettaa lapselle kodin turvallisuusohjeet. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön asiantuntija muistuttaa, että kaikkien perheenjäsenten pitää tietää, miten tulipalossa toimitaan. Suomessa syttyy asuinrakennuksissa vajaa 3 000 tulipaloa vuosittain.

Kehollisuus myös terapiatutkimuksen trendi

Psykoterapioiden ja taideterapioiden kentässä on tapahtunut lyhyessä ajassa suuri muutos. Terapioissa on alettu huomioida myös kehollisuutta. Kokonaisia kohtaamisia – Keho psykoterapioissa

Brahen kellari sulkee ovensa

Hessu Martikainen.

– Liiketoiminta Linnankadulla oli itsessään kannattavaa, ja asiakaskäynnit olivat tasaisessa, hyvässä kasvussa. Aika vain loppui osaltamme kesken. Muuttomme Puolalankadulta Linnankadulle vuoden 2024 alkupuolella oli kuitenkin liian raskas pala kaiken muun 2020-luvun alusta alkaen pääomia vaatineen lisäksi, sanoo ravintoloitsija Hessu Martikainen tiedotteessa

Vankien mielenterveyspalveluita parannetaan Rikosseuraamuslaitoksen ja Vankiterveydenhuollon yhteistyössä

Rikosseuraamuslaitos (Rise) ja Vankiterveydenhuollon yksikkö (VTH) selkeyttävät tehtävänjakoaan vankien mielenterveyspalveluissa. Osa psykologiresursseista, neljän henkilötyövuoden verran, siirretään VTH:lle, jotta vankien terveydenhuollolliset palvelut vahvistuvat ja toteutuvat lain edellyttämällä tavalla. Muutoksen tavoitteena on parantaa mielenterveyspalvelujen saatavuutta sekä potilas- ja vankilaturvallisuutta.

Turkulainen Fortunewheelgarden edustaa Suomea tammojen Euroopan mestaruuskilpailussa

Fortunewheelgargen ja Olli Koivunen.

Turkulaisravuri Fortunewheelgarden edustaa Suomea lämminveritammojen Euroopan mestaruuskilpailussa Tukholman Solvallassa keskiviikkona 19. elokuuta. Kilpailun voittaja ansaitsee miljoona kruunua. Jethro Rostedtin ja Ylitalo Garden's Stable Oy:n kasvattamaa ja Smokewalley Oy:n omistamaa hevosta valmentaa Harri Koivunen ja ohjastaa Olli Koivunen .

Loton potti nousee kuuteen miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt kierroksella 33/2026 täysosumia. Ensi viikon lauantaina potissa on kuusi miljoonaa euroa.

Kouluja ei saa uhrata maahanmuuttopolitiikalle

Koulujen ongelmat eivät ratkea vaikenemalla ja hyssyttelemällä, sanoo kirjoittaja.

Suomalainen peruskoulu oli aikanaan maailman parhaiden joukossa. Nyt sitä rapautetaan hallitsemattomalla maahanmuuttopolitiikalla, jonka seurauksia lapset, opettajat ja veronmaksajat kantavat pitkään.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Apteekkitoiminnan kehittämisen vaikutuksia apteekkien asiakkaille arvioitava

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut lausunnon sosiaali- ja terveysministeriölle apteekkitoiminnan kehittämistä koskevasta lakiehdotuksesta. Lakiehdotuksessa on hyödynnetty erilaista tutkimustietoa sekä annettu esimerkkejä ehdotetun lainsäädännön soveltamisesta. Lakiehdotuksen vaikutuksia on käsitelty pääosin monipuolisesti, mutta vaikutuksia apteekkien asiakkaille ja markkinan rakenteeseen tulisi tarkentaa.

Akseli-lähipyöräilypäivä Maskussa, Mynämäellä ja Nousiaisissa

Akselireitti halkoo Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten kuntia.

Akseli-lähipyöräilypäivää vietetään lauantaina 12. syyskuuta Maskussa, Mynämäellä ja Nousiaisissa koko pyöräilyreitistön mitalta. Kuka tahansa toimija, kuten yritys tai yhdistys tai muu organisaatio on tervetullut osallistumaan päivään omalla panoksellaan ja valitsemallaan sijainnilla reitillä tai sen lähistöllä.

Huoltoriitojen käsittelyajat tuomioistuimissa eivät ole lyhentyneet

Helsingin yliopiston Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutin toteuttaman seurantatutkimuksen mukaan vuonna 2019 voimaan tullut lapsenhuoltolain uudistus vastaa aiempaa paremmin nykypäivän tarpeita ja on vahvistanut jo vakiintuneiden toimintatapojen oikeudellista perustaa. Tutkimuksen mukaan lakiuudistuksen tavoitteet eivät kuitenkaan ole kaikilta osin toteutuneet käytännössä.

Teoksia ihmiselämän raadollisesta luonteesta

War injury. Akvarelli värilliselle paperille, 15 x 15 cm. 2023.

Ilkka Sariolan näyttely Spes Pacis – Toivo rauhasta on esillä Kriittisessä Galleriassa 13.8.–4.10.

Tekoälyn käyttö vaatii samoja varovaisuussääntöjä kuin muukin verkko

Moni lapsi saa koulun alkaessa ensimmäisen oman puhelimensa tai pääsee käyttämään digitaalisia palveluita aiempaa itsenäisemmin. Turvallinen digiarki ei kuitenkaan synny itsestään, vaan turvallisuustaitoja opetellaan yhdessä kotona. Huoltajien tuki, kiinnostus ja avoin keskustelu ovat edelleen lasten tärkein suoja verkossa.

Jukka Virko Teknologiakiinteistöjen talousjohtajaksi

Jukka Virko.

Turun Teknologiakiinteistöt vahvistaa strategista osaamistaan, kun yhtiön uutena talousjohtajana aloittaa Jukka Virko . Hän vastaa Teknologiakiinteistöjen konsernin strategisesta talousjohtamisesta, rahoituksesta, talousraportoinnista ja taloushallinnon kehittämisestä. Hän kuuluu myös yhtiön johtoryhmään.

Auto ojaan Aurassa, yksi sairaalaan

Henkilöauto ajautui vastaan tulevien kaistan ylitse Valtatien ojaan Aurassa aamuyöllä lauantaina. Henkilöautossa oli yksi henkilö, jonka pelastuslaitos siirsi ulos autosta.

Louhintatöistä johtuvia pysäytyksiä Turun kehätiellä Raisiossa

Raision keskustassa tehdään Turun kehätien (E18) varrella louhintaa torstaista 20. elokuuta. alkaen. Kehätien liikennettä pysäytetään räjäytysten ajaksi.

Biitsi on helppo laji harrastaa

Raisiolainen Milja Salminen pelaa ja ohjaa beach volleyta eli biitsiä.

Raisiolainen Milja Salminen , 16, on pelannut beach volleyta, biitsiä, vuodesta 2022 asti. Hänen paras saavutuksensa on kesällä 2023 saavutettu SM-hopea. Tänä kesänä Salminen on pelannut kaverien seurasta ja kesäpäivistä nauttien. Lisäksi hän on ohjannut Raision Loimun Aikuisten beach volley -koulua.

Näköislehti

Urheilu

Turkulainen Fortunewheelgarden edustaa Suomea tammojen Euroopan mestaruuskilpailussa

Fortunewheelgargen ja Olli Koivunen.

Turkulaisravuri Fortunewheelgarden edustaa Suomea lämminveritammojen Euroopan mestaruuskilpailussa Tukholman Solvallassa keskiviikkona 19. elokuuta. Kilpailun voittaja ansaitsee miljoona kruunua. Jethro Rostedtin ja Ylitalo Garden's Stable Oy:n kasvattamaa ja Smokewalley Oy:n omistamaa hevosta valmentaa Harri Koivunen ja ohjastaa Olli Koivunen .

Puukkokatsomo: Kova salibandyurakka

Salibandyn Suomen Cupia pyritään kehittämään entistä houkuttelevammaksi kilpailuksi. Tämä on hyvä tavoite, sillä perinteisesti varsinkin isompien seurojen kohdalla Cup on koettu enemmän pakollisena pahana kuin kisana, johon panostaa täysillä.

Turun derby siirtyy lauantailta sunnuntaille

Veikkausliigan Turun derby TPS:n ja FC Interin välillä siirtyy Interin europelien jatkumisen vuoksi. Derby siirtyy lauantailta pelattavaksi päivää myöhemmin sunnuntaina 23. elokuuta kello 18 Veritas Stadionilla.

Inter taisteli jatkopaikan ja kohtaa seuraavaksi FC Kööpenhaminan

Inter jatkaa Konferenssiliigassa.

Inter jatkaa historiallista eurotaivaltaan. Se löi FC Vaduzin Konferenssiliigan kolmannen kierroksen otteluparissa ja jatkaa playoff-kierrokselle. Sinimustat taistelivat torstai-iltana Liechtensteinissa 2–2-vierastasapelin Jasse Tuomisen ja Alie Contehin maaleilla. Vaduz kaatui yhteismaalein 4–3. Inter tekee turkulaista jalkapallohistoriaa etenemällä playoff-kierrokselle, jossa vastaan asettuu FC Kööpenhamina.

Suomi taistelee amerikkalaisen jalkapallon naisten Euroopan mestaruudesta

Useita Trojansin naisia on mukana EM-taistossa.

Suomen naisten amerikkalaisen jalkapallon maajoukkue pelaa 22. elokuuta Vantaalla Euroopan mestaruudesta Saksaa vastaan. Turku Trojansin pelaajista Euroopan mestaruutta tavoittelevaan ryhmään on valittu Tia Jansen , Milla Korhonen , Kirsti Nirhamo , Edona Haddad , Ninni Mäkinen , Kaisla Honkaniemi , Hilma Kuitunen ja Oona Tuomi .

Aliisa Soini otti omiin nimiinsä 100 metrin perhosuinnin Suomen ennätyksen

Aliisa Soini.

Uinnin pitkän radan EM-kisojen neljännen päivän aamujaksolla nähtiin yksi Suomen ennätys, kun Uinti Turun Aliisa Soini perhosteli taululle uudet ennätyslukemat 100 metrin perhosuinnissa.