Eemeli Harinen ammentaa ruoka-inspiraatiota maailman kaduilta
Eemeli Harinen on ehtinyt olla töissä muun muassa Sergio’sissa ja Nooassa. Nykyään hän työskentelee keittiömestarina katuruokaa tekevässä H Burger Labissa.
Katuruoka on Hariselle loputon aarreaitta, johon voi ammentaa inspiraatiota käytännössä mistä ilmansuunnasta tahansa.
– Katuruoka on siitä hienoa, että koko maailma on auki. Katuruoka ei sido mihinkään. Joka puolella maailmaa tehdään katuruokaa. Uusien listojen suunnittelu on yksi asia, joka pitää työni kiinnostavana, Harinen toteaa.
Kekseliäisyys ja luovuus ovatkin arvossaan, koska H Burger Labin menu vaihtuu kolmen kuukauden välein. Toistaiseksi listan uusiminen ei ole tuottanut tuskaa. Harisella on ideoita pitkä lista, eikä kaikkia ideoita meinaa ehtiä toteuttaa.
– Katuruokaan voi hakea inspiraatiota melkeinpä mistä vaan. Ylipäätään on kiinnostava kysymys, mikä on katuruokaa. Muikut ja letut ovat yhtälailla katuruokaa kuin aasialaisen katukeittiön antimet, Harinen muistuttaa.
Ravintola-ala ei ollut hänelle lapsuuden haaveammatti, pikemminkin alalle päätymistä ohjasi nuorempana realismi.
– Alalle päätyminen oli itselläni vähän sattumankauppaa. Olin nuorena laittanut jonkun verran ruokaa ja autellut keittiössä, mutta ravintola-ala ei ollut minulle mikään haaveammatti silloin, Harinen muistelee.
– Yläasteella, kun piti päättää, mitä peruskoulun jälkeen tekee, ajattelin käytännönläheisesti, että ruokaa on hyvä osata tehdä, vaikka siitä ei ammattia tulisikaan. Menin sitten opiskelemaan alaa ja kävikin niin, että tykkäsin siitä ja olin vieläpä hyvä. Kun koulussa alkoi tutustua alaan ja oppi asioita, nälkä kasvoi syödessä ja halusi oppia lisää, hän jatkaa.
Hyvän opettajan, tai esikuvan, merkitys on monella alalla korvaamaton apu nuorelle alasta kiinnostuneelle. Näin oli myös Harisen kohdalla. Harinen ammensi oppia edesmenneeltä Vesa Saariselta.
– Vesa oli todella innostava ja innostunut opettaja. Hän kehitti jatkuvasti omaa ammattitaitoaan ja oli kiinnostunut alalla tapahtuvista muutoksista. Hän teki paljon opintomatkoja, joilla ammensi tekemiseensä uutta ja opetti niitä sitten meille.
Nykyään Harinen on itse osittain opettajan ja mentorin roolissa. H Burger Lab toimii yhteistyössä Turun ammatti-instituutin kanssa, koulutuskeittiönä TAI:n ravintola-alan opiskelijoille.
– On kunnia-asia, että saan opastaa nuoria. Ravintola-alalle hakeutuu varmaan aina sellaisia ihmisiä, jotka eivät tule alalle jäämään, mutta suurempi osa opiskelijoista on heitä, jotka ovat kiinnostuneita alasta. Sitä innostusta on mahtava seurata. Siitä saa itsekin intoa, Harinen toteaa.
Kolme raaka-ainetta
❶ Omena. Syksyinen herkku.
❷ Siitake. Sitä saa myös kotimaisena.
❸ Peruna. Monikäyttöinen klassikko.
Ilkka Lappi



















