Nämä ovat suomalaisten suosituimmat seksivälineet
Seksivälineet ovat nykypäivänä huomattavasti vähemmän tabu kuin aiemmin. Noin 40 prosentilla suomalaisista on tällä hetkellä käytössään jokin seksiväline.
Vaikka erilaisia seksivälineitä löytyy nykypäivänä jokaiseen makuun ja mieltymykseen, vanhat klassikot pitävät silti pintansa. Kaalimato.comin kansallisesti kattavan kyselytutkimuksen perusteella suosituimpien seksivälineiden palkintosijoja pitävät liukuvoide sekä vibraattori tai dildo: 59 prosenttia vastanneista kertoi käyttäneensä liukuvoidetta, vibraattorin tai dildon kohdalla vastaava luku oli 43 prosenttia.
Lavikaisen mukaan liukuvoide tulisikin löytyä jokaisen makuuhuoneesta, sillä se lisää usein seksissä koettua nautintoa ja voi auttaa pitämään limakalvot hyvässä kunnossa. Lisäksi liukuvoide parantaa kondomin kestävyyttä.
– Liukuvoide on nykypäivänä suurimmalle osalle tuttu ja turvalliseksi koettu tuote ja niiden käyttö on yleisesti hyväksyttävää. Erityisesti naiset hyötyvät liukuvoiteen käytöstä, sillä se tekee seksistä paremman tuntuista ja voi helpottaa orgasmin saamista, Kaalimato.comin seksuaaliterapeutti Annukka Lavikainen kertoo.
Näiden lisäksi kansan suosiota ovat nauttineet klitoriskiihotin (26 %), penisrengas (19 %), orgasmi- tai kiihotusvoide (15 %) sekä anustappi (14 %).
Seksinukkea oli kokeillut ainoastaan kolme prosenttia vastanneista ja anaalipallojen saloihin kertoi tutustuneensa neljä prosenttia. Myös eturauhaskiihotin (5 %), penispumppu (5 %) ja anaalihelmet (6 %) pitivät listan jumbosijoja.
Kyselytulosten mukaan suomalaiset ovat kokeilunhaluista kansaa. Kokeilunhalua herättivät erityisesti orgasmi- tai kiihotusvoide (25 %), klitoriskiihotin (19 %) sekä penisrengas (13 %). Jaetulle neljännelle sijalle ylsivät anustappi (11 %) ja vibraattori tai dildo (11 %).
– Orgasmi- ja kiihotusvoiteita voi käyttää esimerkiksi itsetyydytyksessä tai vaikka käsi- ja suuseksissä kumppanin kanssa. Orgasmivoiteet ovat erityisesti naisille suunnattuja, ne voivat lisätä verenkiertoa klitoriksessa ja intiimialueilla ja näin auttaa tai helpottaa orgasmin saamista. Kiihotusvoiteet sopivat kaikille, Lavikainen kertoo.
Uusien seksivälineiden käytöllä voi olla myös psykologisia vaikutuksia. Kun tiedossa on jotakin uutta ja jännittävää, voi pelkkä ajatus tulevasta virittää toisenlaiseen tunnelmaan ja herkistää aisteja.
– Jos kiinnostusta löytyy, niin uusia seksivälineitä kannattaa kokeilla avoimin mielin. Niiden avulla voi löytää uusia kokemuksia ja uudenlaisia tuntemuksia, joilla on mahdollista rikastuttaa seksielämää. Etukäteen ei voi tietää millaisesta seksivälineestä muodostuu uusi suosikki, Lavikainen kannustaa.
Tiedot perustuvat Kaalimato.comin tilaamaan ja Pohjoisranta BCW:n suunnittelemaan ja analysoimaan suomalaisten seksielämää ja seksuaalisuutta käsittelevään kyselytutkimukseen. Aineisto koottiin verkkotutkimusyhtiö Bilendin M3 Paneelissa huhtikuussa. Tutkimukseen vastasi tuhat iältään 18–70-vuotiasta suomalaista. Otos on iältään, sukupuoleltaan ja alueellisesti kansallisesti edustava.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















