Mielipide: Ispoisten uimaranta ei ole kompensoitavissa
Kaupunkiympäristölautakunta päätti 1. helmikuuta hylätä Ispoisten uimarannan vesialueen vuokraamisen Suomen Vesipuistot Oy:lle vesipuiston perustamista varten. Lautakunnan päätöksenteossa jakautuneet vihreät, näyttää nyt saadun hankkeen tueksi, kun kansliapäällikön otto-oikeudella asia viedään kaupunginhallituksen ratkaistavaksi.
Hankkeen tueksi ilmoittautuneet vihreät oikeuttavat kantaansa viittaamalla tulevaisuudessa mahdollisesti perustettaviin uusiin uimarantoihin. Ispoisten uimaranta ei kuitenkaan ole kompensoitavissa. Uusia uimarantoja ei myöskään saada sormia napsauttamalla, eikä myöskään ilman rahaa.
Lautakunnan helmikuista päätöstä edelsi asian käsittely lautakunnassa jo viime kaudella. Aluksi hanke yritettiin viedä läpi pelkällä viranhaltijapäätöksellä. Asia tuotiin lautakunnan käsittelyyn viime tingassa sähköiselle esityslistalle lisättynä viranhaltijan päätöspöytäkirjan, johon esitimme Alpo Lähteenmäen kanssa otto-oikeuden käyttämistä asiassa.
Vesitemppuradan sijoittaminen suositulle Ispoisten uimarannalle oli jo alun alkaen valmisteltu täysin hanketta edustavan yrityksen taloudellisten intresseistä, ottamatta lainkaan tosissaan niitä useiden kuntalaisten perustellusti esille tuomia ongelmakohtia, joita hankkeeseen liittyi. Asiassa aktivoituivat myös useat kuntalaiset. Hanke torpattiin kesän 2021 osalta palautusesityksen voimin. Lautakunnan enemmistö arvioi kyseisen paikan hankkeelle sopimattomaksi ja sitä se on edelleen.
Ispoisten uimaranta ei kaipaa kaupallista vesitemppurataa, vaan se tulee säilyttää kaikille avoimena maksuttomana virkistysalueena ja uimapaikkana. Kaupallisen temppuradan tuominen rannalle ei tuo sille lisäarvoa, vaan toteutuessaan lisäisi epätasa-arvoa ja ruuhkauttaisi jo entisestään suosittua pientä uimarantaa. Paikka on sopimaton myös maisemallisten ja ympäristöön liittyvien syiden vuoksi. Pitkäsalmen maisema on arvokas ja laituri, jonka kautta kulku temppuradalle järjestettäisiin, on monelle turkulaiselle tärkeä rauhoittumispaikka. Ranta ei tarvitse kaupallista vetonaulaa houkuttelemaan ihmisiä sinne, koska se houkuttelee ihmisiä jo sellaisenaan.
Vesitemppurataa varten oltaisiin vuokraamassa vesialuetta 350 euron vuosihintaan. 350 euroa on minimihinta, jota Turun kaupunki perii tonttivuokrissa. Miten yhdenvertaisesti kaupunki kohtelee (vesipuisto)yrittäjiä suhteessa toisiinsa? Tarjotaanko vastaavia puoli-ilmaisia vuokrasopimuksia muillekin yrittäjille, jotka haluavat pystyttää temppuratoja suosittuihin virkistyspaikkoihin paikkoihin, joiden jo olemassa oleva kävijämäärä takaa yrittäjälle varman voiton?
Asiasta päättävä kaupunginhallitus ratkaisee, painaako Turun kaupungin päätöksenteossa yksittäisen ulkopuolisen yrittäjän toiveiden toteuttaminen ja taloudellisten intressien edistäminen enemmän, kuin lukuisten kuntalaisten ilmaisemat mielipiteet ja näkemykset oman asuinalueensa ja kunnan kehittämisestä.
Elina Sandelin (vas.), kaupunginvaltuutettu



















