Kupittaan maauimala avautuu tiistaina

Kesö koittaa, Kupittaan maauimala avautuu ensi tiistaina. Kesö koittaa, Kupittaan maauimala avautuu ensi tiistaina. Kuva: Lennart Holmberg

Kupittaan maauimala toivottaa asiakkaat tervetulleeksi tiistaista 1. kesäkuuta alkaen. Kupittaan maauimalan kassa on avoinna juhannusta lukuun ottamatta 1.6.–15.8. maanantaista perjantaihin kello 9–19 ja viikonloppuisin kello 10–19. Uintiaikaa on puoli tuntia kassan sulkeutumisen jälkeen. Alkuvaiheessa Kupittaan maauimalassa on 300 hengen henkilömäärärajoite.

– Turussa ilmaantuvuusluku on vielä korkea, joten aloitamme maltillisesti niin vesijumppien kuin alueelle otettavan maksimihenkilömäärän suhteen. Toivomme kaikilta kärsivällisyyttä kauniina kesäpäivinä. Hieman huonommalla säällä on usein enemmän tilaa ja lämpimät altaat odottavat silloinkin polskijoita, kertoo uimalaitosten päällikkö Eeva Haapanen.

Kupittaan uimala sopii erityisen hyvin lapsiperheille. Lämmin, 27 asteinen uimavesi ilahduttaa viileämpänäkin kesäpäivänä, ja isossa altaassa on tilaa koko perheelle polskutella. Pienemmässä lasten altaassa on pikkuväelle sopiva liukumäki. Vähän isommat tykkäävät 14 metrisestä vesiliukumäestä. Kupittaalla on myös leikkipaikka, nurmialuetta oleskeluun ja kioski, josta voi ostaa virvokkeita ja syötävää. Myös omat eväät voi ottaa mukaan lukuun ottamatta alkoholijuomia. Kupittaan maauimala on savuton.

Kuntouimareille ja vesijuoksijoille on tilaa sekä isossa altaassa että 25 metrin syvässä altaassa. Kupittaalla ei ole saunaa. Lukittavat lokerot toimivat 50 sentin kolikkopantilla.

Kupittaan maauimalassa on ulkosuihkut, yksi esteetön pukutila ja suihku sekä inva-wc. Invapysäköinti on Kupittaan Paviljongin edustalla, ja pyörätuolilla pääsee sisään kassan vierestä. Liikkumisrajoitteisten veteen pääsyä helpottaa luiska isossa altaassa.

Kupittaan maauimalan suosittuja vesijumppia on tarjolla 2.6.–14.8. maanantaisin kello 19.30–20.15, keskiviikkoisin kello 8.15–9, torstaisin kello 19.30–20.15 ja lauantaisin kello 9.15–10. Jumpat ovat reippaita, ja ne pidetään ison altaan syvässä päädyssä. Auttava uimataito on kuitenkin välttämätön. Jumpissa käytetään vesijuoksuvöitä tai muita apuvälineitä. Välineet saa ohjaajalta, mutta myös omia juoksuvöitä voi käyttää.

Vesijumppiin ilmoittaudutaan etukäteen sivulta https://www.turku.fi/kulttuuri-ja-liikunta/liikunta/liikuntapaikat/uimapaikat-ja-vesiliikunta/maauimalat/vesijumpat.

Seuraavan viikon jumppiin ilmoittautuminen alkaa sunnuntaisin kello 12. Kupittaan vesijumppiin otetaan alkuvaiheessa kerrallaan 30 osallistujaa ja Samppalinnan vesijumppiin korkeintaan 15 osallistujaa. Samppalinnan maauimalassa vesijumpat pidetään 1.6.–14.8. tiistaisin kello 7–7.45.

Vesijumppa maksaa sisäänpääsymaksun lisäksi ohjausmaksun (2,5 euroa/krt tai 20 euroa/10 krt). Samoja vesijumpan ohjausmaksulatauksia voi käyttää sekä maauimaloissa että Impivaaran ja Petreliuksen uimahalleissa. Ohjausmaksulataukset ovat voimassa vuoden.

7.–13. kesäkuuta on latauskampanja, jossa saa yhden sisäänpääsyn kaupan päälle, kun lataa liikuntarannekkeelle kymmenen kerran latauksen. Latauksia voi ostaa Impivaaran uimahallista, Kupittaan ja Samppalinnan maauimaloista, Kupittaan keilahallin kahviosta tai arkisin Kupittaalta Turun kaupungin liikuntapalvelukeskuksen asiakaspalvelusta.

Maauimaloiden kymmenen kerran lataus maksaa 40 euroa ja on voimassa kaksi vuotta. Alennusryhmille ja lapsille (4–16-v) kymmenen kerran lataus maksaa 24 euroa ja on voimassa vuoden.

Kertamaksu on aikuisille 5,5 euroa, alennusryhmille 3,5 ja lapsille (4–16-v) 3 euroa. Turun kaupungin uimaloissa on myös myynnissä 13 euron hintainen perhelippu.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kolme elokuvantekijää Titanikissa Taiteiden yönä

Konsepti ”Epäröinti voi hidastaa päätöksentekoa” tuo torstaina 13. elokuuta kello 19 Titanikissa osana Turun Taiteiden yötä yhteen kolme elokuvantekijää, jotka ovat parhaillaan kehittämässä uusia teoksiaan. He hyödyntävät epätäydellisyyden, tietämättömyyden ja rajojen ylittämisen käsitteitä pohtiessaan elokuvanteon parametreja erilaisissa performatiivisissa toimissa.

Poliisi: 33-vuotias mies puukotettiin velkojen vuoksi kuoliaaksi Lausteella

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Turun Lausteella yksityisasunnossa huhtikuussa tapahtuneen epäillyn tapon esitutkinnan. Poliisi sai 21. huhtikuuta tehtävän Lausteella sijaitsevaan kerrostaloon kovan metelin vuoksi. Poliisin mennessä kohteeseen kerrostalorapun edestä löytyi eloton mies. Ensimmäisenä paikalle saapunut poliisipartio aloitti miehen elvyttämisen, mutta mies todettiin menehtyneeksi.

Turku-sovellus tuo kaupungin tapahtumat, palvelut ja edut puhelimeen

Turun kaupunki on julkaissut sovelluskaupoissa Turku-sovelluksen, joka tuo kaupungin uutiset, tapahtumat ja yritysten edut vaivatta aina mukana kulkevaan puhelimeen. Kolmikielinen sovellus löytyy sovelluskaupoista nimellä Turku – Åbo.

Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden

Niko Lehtiranta.

RVS Motorsportin Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden jo ennen kauden päätöskilpailua. Kemoran moottoriradalla ajetusta Circuit Racingin kolmannesta osakilpailusta Lehtiranta nappasi kaksi voittoa ja täydet SM-pisteet.

Vesisuihku toi kissan alas puusta Aurassa

Kissa vietti neljättä päivää omakotitalon pihapiirin puussa reilun kymmenen metrin korkeudessa Kangaspolulla Aurassa.

Työmaa vaikuttaa kävely- ja pyöräilyreitteihin sekä läpiajoliikenteeseen Raision keskustassa

Juhaninkujan (kirjaston) alikulkukäytävä on suljettu liikenteeltä arviolta marraskuun loppuun saakka Raision keskustassa. Nesteentien pääsee alittamaan uintikeskuksen kohdalla olevasta alikulkukäytävästä ja vielä toistaiseksi Tähkän alikulkukäytävästä (Tasalanaukiolta Väärtinpolulle johtava) kiertotien rakentamisen aikana.

Turun kaupunki hankkii jatkossa perustietotekniikkapalvelut CGI Suomi Oy:ltä

Turun kaupunki on allekirjoittanut perustietotekniikkapalvelusopimuksen yhdessä CGI Suomi Oy:n kanssa. Nykyisen pääpalvelutoimittajan Tiera Oy:n toiminnot korvaantuvat CGI Suomi Oy:n palveluiksi asteittain syksystä alkaen. Kaupunki arvioi sopimuskaudella saavutettavan useiden miljoonien arvoiset säästöt. CGI:n tarjous oli vertailuhinnaltaan noin 22,5 miljoonaa euroa.

Taiteiden yössä ennätysmäärä ohjelmaa

Taiteiden yö järjestetään torstaina. Kuva on viime vuodelta.

Turun seuraava Taiteiden yö järjestetään torstaina 13. elokuuta. Tapahtuma järjestetään jo 37. kerran, ja se on Turussa kestoltaan pisimpään yhtäjaksoisesti järjestetty kulttuuri- ja taidetapahtuma. Tapahtuma levittäytyy jokirantaan ja keskustakortteleihin. Tänä vuonna mukana on ennätysmäärä toimijoita ja ohjelmaa – jopa enemmän kuin vuonna 2019, jolloin tapahtuma täytti 30 vuotta.

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen virkamiehen epäillään saaneen yli 20 000 euron hyödyn yhtiöltä

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen virkamiestä epäillään törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä, virkavelvollisuuden rikkomisesta ja törkeästä lahjuksen ottamisesta. Virkamies on hoitanut Varsinais-Suomen ELY-keskuksessa ja Lounais-Suomen elinvoimakeskuksessa liikenneosaston hankintatehtäviä ja kilpailutuksia.

Rengas Turku osaksi Lapin Kumi Oy:tä

Rengas Turku on jatkossa osa Lapin Kumia. Jan-Erik Hotanen vaihtoi rengasta lokakuussa 2024.

Lapin Kumi Oy on sopinut Rengas Turku Oy:n osakekannan hankkimisesta. Rengas Turku laajentaa Lapin Kumin palveluverkkoa Varsinais-Suomeen. Rengas Turun henkilöstö jatkaa työskentelyä nykyisissä toimipisteissä. Yritysjärjestelyllä ei ole vaikutusta asiakassopimuksiin ja asiakkaiden palvelu jatkuu ennallaan. Yritysjärjestely vaatii vielä viranomaisten hyväksynnän ja sen odotetaan toteutuvan vuoden kolmannen neljänneksen kuluessa.

Viennin arvo nousi ennätystasolle – lähes viidennes tavaraviennistä Yhdysvaltoihin

Tavaroiden ja palveluiden viennin yhteenlaskettu arvo nousi uuteen ennätykseen vuoden toisella neljänneksellä. Tavaroita ja palveluita vietiin huhti–kesäkuussa 34,6 miljardin euron arvosta.

Soini sivusi Suomen ennätystä – Ezzat rikkoi Sievisen 30 vuotta vanhan SE:n

Aliisa Soini.

Aliisa Soini sivusi Suomen ennätystä 50 metrin perhosuinnin välierässä Pariisissa uitavissa pitkän radan EM-kilpailuissa. Ensimmäistä kertaa näissä EM-kilpailuissa nähtiin suomalaisväriä myös iltajaksolla, kun Aliisa Soini ui 50 metrin perhosuinnissa alkueristä jatkoon ajalla 26,32 ja oli 16:s. Aamujakson uinti jäi Mimosa Jallowin nimissä olevasta Suomen ennätysajasta ainoastaan kahdeksan sadasosaa.

Eurojackpotin potti kohoaa 17 miljoonaan – Suomeen kaksi suurvoittoa

Eurojackpotin arvonnassa ei tiistai-iltana löytynyt täysosumaa, joten perjantaina tarjolla on noin 17 miljoonan euron päävoitto.

EVA: Hyväosaiset ja huono-osaiset näkevät kaksi eri Suomea

Koettu yhteiskunnallinen asema vaikuttaa voimakkaasti siihen, miten suomalaiset arvioivat tuloeroja ja eriarvoisuutta, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Lintu kiipelissä omakotitalon savuhormissa Ruskolla, VPK vapautti

Lintu jäi kiipeliin omakotitalon savuhormiin Kivistönpolulla Ruskolla tiistaina iltapäivällä. Vahdon sopimuspalokunnan yksikkö sai linnun hätistettyä savuhormin poskikanavaan.

Muuttavatko kotitaloudet koulujen perässä?

Jos tietty koulu koetaan erityisen halutuksi, sen oppilaaksiottoalueen asunnoista ollaan valmiita maksamaan enemmän.

Viime aikoina etenkin Helsingissä on keskusteltu jälleen koulujen eriytymisestä ja niin sanotusta koulushoppailusta. Keskustelu on nostanut esiin kysymyksen, joka on ollut suomalaisessa koulupolitiikassa pitkään jossain määrin kiusallinen: jos kaikki koulut ovat hyviä, miksi vanhemmat puhuvat joistakin kouluista muita parempina? Ja jos tällaisia eroja todella koetaan olevan, näkyvätkö ne myös asuntomarkkinoilla, kysyy Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n pääekonomisti Eetu Kauria analyysissaan.

Aurinkovoimalassa tulipalo Liedossa

Pelastuslaitos sai rakennuspalohälytyksen Eteläkaarella Liedossa sijaitsevaan teollisuushalliin tiistaina iltapäivällä. Aurinkovoimalan invertterihuoneessa oli tulipalo.

Kotimainen satokausi jatkuu ympäri vuoden

Satokauden vihanneksia.

Satokausi elää vuodenaikojen mukana, mutta ei pääty syksyyn. Keväällä nautitaan ensimmäisistä varhaistuotteista, kesällä runsaasta avomaan sadosta ja uusista perunoista, syksyllä juureksista, kaaleista ja omenoista. Talvella ruokavuotta täydentävät hyvin säilyvät varastovihannekset ja pakasteet. Kotimaisia kasvihuonetuotteita ja yrttejä on saatavilla tuoreena ympäri vuoden.

Näköislehti

Urheilu

Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden

Niko Lehtiranta.

RVS Motorsportin Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden jo ennen kauden päätöskilpailua. Kemoran moottoriradalla ajetusta Circuit Racingin kolmannesta osakilpailusta Lehtiranta nappasi kaksi voittoa ja täydet SM-pisteet.

Soini sivusi Suomen ennätystä – Ezzat rikkoi Sievisen 30 vuotta vanhan SE:n

Aliisa Soini.

Aliisa Soini sivusi Suomen ennätystä 50 metrin perhosuinnin välierässä Pariisissa uitavissa pitkän radan EM-kilpailuissa. Ensimmäistä kertaa näissä EM-kilpailuissa nähtiin suomalaisväriä myös iltajaksolla, kun Aliisa Soini ui 50 metrin perhosuinnissa alkueristä jatkoon ajalla 26,32 ja oli 16:s. Aamujakson uinti jäi Mimosa Jallowin nimissä olevasta Suomen ennätysajasta ainoastaan kahdeksan sadasosaa.

Yksi heitto riitti Silja Kososelle karsinnassa finaalipaikkaan

Silja Kosonen.

Silja Kosonen ja Krista Tervo etenivät odotetusti moukarinheiton loppukilpailuun yleisurheilun EM-kisoissa Birminghamissa. Kosonen heitti moukarinheiton karsinnassa ensimmäisellään 72,02, joka ylitti karsintarajan 71,50 selvästi. Tervo heitti omassa ryhmässään kolmannellaan 70,42. Loppukilpailuun vaadittiin 68,49.

Aly Coulibaly ei jatka TPS:n riveissä

Aly Coulibaly (toinen oik.) ei jatka TPS:ssa.

Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Turun Palloseura ja keskikenttäpelaaja Aly Coulibaly ovat purkaneet kuluvan kauden loppuun ulottuneen pelaajasopimuksen.

Åboraakkeli: Seiskaottelun mekka

Kesän kovimpia yleisurheilu-uutisia suomalaisittain oli Saga Vannisen valmennustiimin muutos. Vannisen ja Erki Noolin tiet erosivat ja Vanninen muutti Turkuun Jarno Koivusen johtaman valmennustiimin oppiin.

Otteluanalyysi: Inter tekee urotekoja Konferenssiliigassa mutta Veikkausliigassa ei tule tulosta

Julius Tauriainen oli Interin parhaimmistoa.

Interille tarjottiin mahdollisuutta kuroa umpeen Kuopion Palloseuran etumatkaa jalkapalloilun Veikkausliigassa, sillä KuPS–TPS päättyi, kun Inter–FC Lahti alkoi. KuPS jäi tasapeliin mutta se ei menettänyt viiden pisteen etumatkaansa, sillä Interin ja FC Lahden kamppailu päättyi 0–0.