Raskausdiabeteksen lääkehoito vaikuttaa äidin rasva- ja aminohappoaineenvaihduntaan

Mikael Huhtala. Mikael Huhtala. Kuva: Turun yliopisto

Raskausdiabeteksen lääkehoito näyttää LL Mikael Huhtalan Turun yliopistossa tarkastettavan väitöstutkimuksen mukaan vaikuttavan äidin verenkierron triglyseridi-, rasvahappo- ja aminohappopitoisuuksiin, millä voi olla vaikutuksia sikiön kasvuun. Lääkehoito ei kuitenkaan näytä vaikuttavan vastasyntyneen veren rasvaprofiiliin.

Suomessa noin joka viides raskaana oleva sairastuu raskausdiabetekseen. Ruokavalio- ja elämäntapamuutokset riittävät hoidoksi suurimmalle osalle, mutta jos verensokeriarvoja ei saada tavoitteeseen lääkkeettömästi, aloitetaan lääkehoito. Suomessa lääkehoidossa käytetään tavallisimmin joko metformiinia tai insuliinia.

– Metformiini tuli kliiniseen käyttöön jo 1950-luvulla ja yleisemmin raskausdiabeteksen hoitoon 2010-luvulla, mutta sen tarkka vaikutusmekanismi ei ole tiedossa. Vaikka aiemmat tulokset metformiinin käytöstä ovat olleet varsin lupaavia, ei niissä ole otettu huomioon hoidon mahdollisia vaikutuksia rasva- ja aminohappoaineenvaihduntaan, Huhtala taustoittaa.

Väitöstutkimuksessa metformiinilla hoidettujen äitien aminohappo alaniinin, triglyseridien kokonaismäärän, erittäin matalatiheyksisten lipoproteiinien triglyseridien sekä rasvahappojen pitoisuudet nousivat enemmän kuin insuliinilla hoidettujen äitien.

Raskausdiabeteksen ajatellaan olevan ensisijaisesti sokeriaineenvaihdunnan häiriö, mutta todellisuudessa siihen liittyy laajoja muutoksia veren aineenvaihdunta-aineiden muodostamassa kokonaisuudessa eli metabolomissa. Myös verenkierron rasvat ja aminohapot liittyvät insuliiniresistenssin kehittymiseen, ja ne ovat myös yhteydessä muihin raskauskomplikaatioihin.

– Aiempien tutkimusten perusteella tiedetään, että erityisesti raskausdiabetesta sairastavilla ja ylipainoisilla potilailla verenkierron rasvat ovat yhteydessä sikiön kasvuun, Huhtala kertoo.

Huhtala selvitti, miten raskausdiabeteksen metformiini- ja insuliinihoito vaikuttavat äidin aineenvaihdunnan ja matala-asteisen tulehduksen merkkiaineisiin. Lisäksi hän selvitti, voitaisiinko näitä merkkiaineita mittaamalla tunnistaa diagnoosivaiheessa ne potilaat, jotka tarvitsevat raskausdiabetekseensa lääkehoitoa.

– Raskausdiabeteksen lääkehoitoa tarvitsevien äitien veren metabolomi tai matala-asteisen tulehduksen merkkiainepitoisuudet eivät tutkimuksessani eronneet niistä potilaista, joiden verensokeriarvot pysyivät hoitotavoitteessa pelkillä ruokavalio- ja elämäntapamuutoksilla, Huhtala kertoo.

Huhtala kuitenkin havaitsi, että potilaat, joilla on diagnoosivaiheessa korkea erittäin matalatiheyksisten lipoproteiinien kolesterolipitoisuus, saattavat hyötyä enemmän insuliinihoidosta kuin metformiinihoidosta.

– Tulevaisuudessa verenkierron metabolomia voitaisiin ehkä käyttää yksilöllisempään riskiarvioon ja hoidon suunnitteluun raskausdiabetesta sairastavilla, Huhtala visioi.

Osana tutkimustaan Huhtala tutki vastasyntyneiden napaverinäytteistä raskausaikaisen metformiinialtistuksen vaikutuksia sikiön aineenvaihduntaan. Tarkoituksena oli verrata raskausdiabeteksen metformiini- ja insuliinihoidon vaikutuksia ja turvallisuutta aiempaa laajemmin aineenvaihdunnan näkökulmasta.

Napaverinäytteestä tutkittu metabolomi ei eronnut metformiinille altistuneiden vastasyntyneiden kohdalla muista tutkituista muuten kuin korkeamman alaniinin pitoisuuden osalta.

– Napaveren kohonneen alaniinipitoisuuden mahdolliset yhteydet lapsen myöhempään terveyteen vaativat vielä jatkotutkimuksia. Metformiinihoitoon ei kuitenkaan näyttäisi liittyvän selkeitä haitallisia muutoksia äidin veren metabolomissa, Huhtala tiivistää.

Huhtala esittää väitöskirjansa Metformin, metabolomics and inflammation in gestational diabetes julkisesti tarkastettavaksi Turun yliopistossa perjantaina 4. kesäkuuta kello 12.

Väitöstilaisuutta voi seurata etänä.

Vastaväittäjänä on dosentti Jukka Uotila (Tampereen yliopisto) ja kustoksena professori Päivi Polo (Turun yliopisto). Tilaisuus on suomenkielinen. Väitöksen alana on synnytys- ja naistentautioppi sekä sisätautioppi.

Väitöskirja on julkaistu sähköisenä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Nuorisoteatterin kesäleiriltä esiintyjäksi Vanhalle Suurtorille

Hirvarit esitti alkuvuodesta näytelmää Veljeni Leijonanmieli.

Hirvensalon nuorisoteatteri järjestää kesäkuussa kaksi kesäleiriä 7–12-vuotiaille ja 13–15-vuotiaille. Fern Orchestra pitää leireillä työpajoja, joiden kautta haetaan vapaaehtoisia esiintymään Valaankasvattaja-produktion Keijunta-teokseen 12-–13. kesäkuuta. Vanhalla Suurtorille.

Tehostettu pysäköinninvalvonta alkanut Naantalissa

Tehostettu pysäköinninvalvonta kesän osalta alkaa Naantalissa 11. toukokuuta ja jatkuu 31. elokuuta asti. Pysäköintiä valvotaan myös iltaisin ja viikonloppuisin. Kunnallisen pysäköinninvalvonnan lisäksi poliisi valvoo pysäköintiä Naantalissa ympäri vuoden, varsinkin yöaikaan.

Käpykolon oravat hurmasivat tokaluokkalaiset

Zagros Manuchar ja Leena Parkkinen.

Kaarinan kulttuuri- ja kirjastopalveluiden kirjallisuuskilpailun Kirjavan Ketun voittaja on valittu. Palkinnon pääsivät pokkaamaan tänä vuonna Leena Parkkinen ja Zagros Manuchar kirjallaan Kevätkepponen . Kirjava Kettu -palkinto jaettiin yhdeksännen kerran Piikkiön yhtenäiskoululla viime perjantaina.

Kuivuus helpottaa – sää lämpenee uudelleen viikon puolivälissä

Kuivuuteen on tulossa helpotusta alkuviikolla sateiden pyyhkiessä Suomen yli. Idästä virtaa keskiviikosta alkaen meille kosteaa ja lämmintä ilmamassaa. Ilmatieteen laitoksen 11. toukokuuta tekemän ennusteen mukaan viikko alkaa epävakaisena, ja useita sadealueita liikkuu maamme yli tulevina päivinä.

Pirttimäen omakotialue laajenee Maskussa

Havainnekuva Pirttimäki II -alueesta.

Laajenevan Pirttimäen omakotitaloalueen tontteja Maskussa on voinut hakea huhtikuun alusta, ja hakemuksia on tullut ensimmäisellä kierroksella lähes 20. Lauantaina 23. toukokuuta tuoreella Pirttimäki II -alueella on avoimet ovet kaikille kiinnostuneille. Samana päivänä järjestetään myös avoin Asumaan Askaisiin -tapahtuma.

Kattovalaisin kärähti toimistossa Pääskyvuorenrinteessä

Toimistohuoneessa kärähti kattovalaisin Pääskyvuorenrinteessä maanantaina iltapäivällä. Siitä muodostui savua ja syttymiskohtaansa rajoittunut tulipalo.

Nuorten solistien konsertissa kahdeksan tulevaisuuden tähteä

Väinö Viljanen.

Turun konservatorion ja Turun ammattikorkeakoulun lahjakkaat musiikin koulutuksen opiskelijat esiintyvät Turun filharmonisen orkesterin solisteina keskiviikkona 13. toukokuuta kello 18.30 Sigyn-salissa. Turun nuorten solistien konserttia on järjestetty vuosittain vuodesta 1969 asti, ja se on vanhin nuorten solistien konserttien perinne Suomessa.

Varha myönsi järjestöille 85 040 euroa – kohteena nuoret, lapsiperheet ja ikääntyneet

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluehallitus päätti sosiaali-, terveys- ja pelastusalan järjestöille myönnettävistä ilmiöpohjaisista avustuksista kokouksessaan 11. toukokuuta. Ilmiöpohjaisilla avustuksilla rahoitetaan toimintaa, jonka tarpeellisuuden Varha on tunnistanut.

SRV ja Priima Yhtiöt esisopimukseen asuntokohteen toteuttamisesta Norra Famnen -kortteliin Paraisille

Norra Famnenin kortteli sijaitsee Paraisten keskustassa kaupungintalon välittömässä läheisyydessä.

SRV ja kiinteistökehitysyhtiö Priima Yhtiöt ovat allekirjoittaneet esisopimuksen Paraisten Norra Famnen -kortteliin rakennettavan asuintalon toteuttamisesta. Lopullinen kokonaisvastuu-urakkasopimus tehdään tilaajan rakennuttamispäätöksen myötä, jolloin hanke kirjataan SRV:n tilauskantaan.

Turun kaupungin alijäämä uhkaa paisua 5,6 miljoonalla eurolla

Vuoden ensimmäisen osavuosikatsauksen mukaan Turun kaupungin tilikauden alijäämä painuu 26,6 miljoonaan euroa. Talousarviossa alijäämää oli 21,0 miljoonaa euroa eli alijäämä on kasvamassa 5,6 miljoonalla eurolla.

Kirjastossa kerrotaan parhaat kalavaleet

Sakke Yrjölä, Harri Luostarinen/Hero Creative, muokkaus Päivi Aalto

Raision kaupunginkirjaston lastenlauantaissa teemana ovat kalat 16. toukokuuta kello 10–13.45. Tarjolla on kalatarinoita, sanataidetta ja askartelua sekä päälle vielä teatteriesitys.

Lausteen koulu Paras paikka opettaa ja oppia 2026 -kilpailun voittajaksi

OAJ:n hallitus on valinnut Paras paikka opettaa ja oppia 2026 -kilpailun voittajaksi Lausteen koulun Turusta. Lausteen koulu on yhteisö, jossa viihtyvät sekä opiskelijat että henkilöstö.

Hartela toteuttaa Linnakaupungin monitoimitalon

Monitoimitalo rakennetaan entisen vedenpuhdistamon alueelle osoitteeseen Ruissalontie 14.

Hartela toteuttaa Linnakaupungin monitoimitalon Turkuun allianssimallilla. Linnakaupungin monitoimitaloon sijoittuvat Topeliuksen yhtenäiskoulun ja Luolavuoren koulun yläkouluikäiset oppilaat sekä pysyvät ja tilapäiset väistötilat perusopetuksen käyttöön. Rakennukseen toteutetaan päiväkoti reilulle sadalle lapselle sekä perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminnan tilat. Monitoimitalo rakennetaan entisen vedenpuhdistamon alueelle osoitteeseen Ruissalontie 14.

Aurajoen itäisen rantamuurin korjaus WAMin edustalla alkaa, Itäinen Rantakatu pysyy yksisuuntaisena

Aurajoen itäisen rantamuurin korjaus käynnistyy touko–kesäkuun vaihteessa. Urakassa uusitaan 1800-luvulla rakennettu luonnonkivinen rantamuuri. Muuri korjataan 150 metrin matkalta Myllysillasta kohti Teatterisiltaa.

Matkailun kasvu lisää saaristossa painetta järjestää käymäläpalveluja

Bengtskärin majakkasaaren ulkovessojen jäte viedään maihin käsiteltäväksi saareen kuljetettavan loka-auton avulla.

Matkailun kasvu lisää saaristossa painetta järjestää toimivia käymäläpalveluja. Suomen ympäristökeskuksen tuoreessa raportissa arvioidaan Saaristomeren käymäläjätteiden ravinnemääriä ja esitetään ratkaisuja niiden nykyistä tehokkaampaan käsittelyyn. Tuloksia voidaan soveltaa myös muilla saaristo- ja rannikkoalueilla.

Hannes-myrskyn tuhojen korjuu etenee

Hannes-myrsky kaatoi loppuvuodesta puita Lounametsän alueella Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa yhteensä jopa 200 000 kuutiota. Lounametsän korjuuseen Lounapuu Oy:lle on tullut noin 100 000 kuutiometriä siivottavaa. Urakasta on tähän mennessä saatu tehtyä noin 70 prosenttia.

Kiveystyö kaventaa ajorataa Läntisellä Pitkälläkadulla

Laattakäytävää saneerataan 11.–29. toukokuuta. Läntisellä Pitkälläkadulla Ajurinkadun ja Kauppiaskadun välillä. Ajorata on kavennettu työmaan kohdalta. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta.

Matkavakuutus ei korvaa kaikkea

Matkavakuutus tuo turvaa matkalle, mutta käytännössä moni matkailija yllättyy vasta vahingon sattuessa siitä, mitä vakuutuksesta ei korvata. FINE Vakuutus- ja rahoitusneuvonta käsittelee vuosittain noin 400 matkavakuutukseen liittyvää yhteydenottoa, ja havaintojen mukaan samat kysymykset ja väärinkäsitykset toistuvat.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Kiekko-TPS:llä paljon todistettavaa

Oliver Lauridsen.

TPS:n kiekkomiehistö tiedotti vapun alla tanskalaispakki Oliver Lauridsenin kanssa tehdystä vuoden jatkosopimuksesta. Ensi kausi on 37-vuotiaan juutin neljäs Palloseuran takalinjoilla.

Koivisto ja Laaksonen osakilpailuvoittoihin Raision SM-endurossa – Hänninen yleiskilpailun nopein

Justiina Koivisto.

Justiina Koivisto voitti enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailun Raisiossa tiukan taistelun jälkeen lauantaina. Alle 20-vuotiaiden kuljettajien SM-osakilpailu oli Ukko Laaksosen heiniä. Päivän kovinta vauhtia piti yllä Antti Hänninen .

Otteluanalyysi: Jephta Interin uusi tehomies

Clinton Jephta.

Inter kärsi viikolla ensimmäisen tappion mutta sisuuntui siitä oikealla tavalla ja kyykytti Pietarsaaren Jaroa 2–0 Kupittaalla. Interille riitti puolen tunnin tehoesitys. Tahtipuikkoa heilutti 19-vuotias nigerialainen Clinton Jephta , joka teki maalin ja melkein toisenkin.

Otteluanalyysi: TPS katkaisi 14 vuoden putken 

Elmo Henriksson jatkoi vahvaa alkukauttaan TPS:n maalilla.

TPS ja HJK ovat suomalaisen jalkapallon klassikkoseuroja. Perjantaina Kupittaan yleisö sai nauttia klassikkojoukkueiden tarjoaman näytelmänkaikilla mausteilla. TPS toteutti altavastaajan pelisuunnitelmaa täydellisesti ja hyödynsi HJK:n alkukauden heikon hyökkäämisen täysimääräisesti. Voitto oli TPS:n ensimmäinen Kupittaalla HJK:sta sitten vuoden 2012. Voitolla TPS nousimyös sarjataulukossa Klubin ohi.

Sanna Wasström enduron naisten SM-sarjan viidentenä kotikilpailuunsa Raisiossa

Sanna Wasström.

Sanna Wasström suuntaa kotikoitokseensa, kun Raisiossa järjestetään enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailu lauantaina. Varttuneemmalla iällä lajin aloittanut turkulainen toteuttaa varhaisaikuisuuden unelmaansa ja kurkottelee Suomen mestaruussarjassa viiden parhaan joukkoon.

Aatos Koivu jatkaa TPS:ssa vuoden sopimuksella

Aatos Koivu.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Aatos Koivun , 19, kanssa. Nuori hyökkääjä on TPS:n oma kasvatti ja on pelannut toistaiseksi koko uransa mustavalkoisissa.