Sanna Wasström enduron naisten SM-sarjan viidentenä kotikilpailuunsa Raisiossa

Sanna Wasström. Sanna Wasström. Kuva: Hannu Kujala

Sanna Wasström suuntaa kotikoitokseensa, kun Raisiossa järjestetään enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailu lauantaina. Varttuneemmalla iällä lajin aloittanut turkulainen toteuttaa varhaisaikuisuuden unelmaansa ja kurkottelee Suomen mestaruussarjassa viiden parhaan joukkoon.

Turun Moottorikerhon lauantaina Raision moottorirata-alueella organisoima Storm Enduro Sprint -kilpailu on kotimaisen kansallisen endurokauden kesän avaus. Naisille kyseessä on neljäs SM-osakilpailu kolmen talvioloissa ajetun jatkoksi. Isäntäseuraa edustava Wasström sijoittui naisten SM-sarjassa viidenneksi viime vuonna, ja hän on samalla sijalla tämän kauden pisteissä. Vuonna 2024 Wasström oli Forssan Moottoriseuran edustajana neljäs. Tällä kaudella hän on ajanut sijat seitsemän, viisi ja viisi.

– Olen nyt 48-vuotias ja aloitin enduron vasta noin kahdeksan vuotta sitten. Minulla ei siis ole lajitaustaa lapsuudesta enkä ole entinen crossikuski, kuten moni enduroajaja on. Mieleeni jäi jo parikymppisenä kaivelemaan ajatus siitä, että joskus vielä ajan. Sitten vihdoin sain ostettua sen halvimman mahdollisen enduropyörän ja pääsin metsään, Wasström kertoo tiedotteessa.

Kotikilpailuunsa Wasström lähtee iloisin mielin, sillä hänelle ajaminen on myös kaukaisten unelmien täyttämistä. Kesäisin hän ajoharjoittelee kolme kertaa viikossa ja vuoden keskiarvo liikkuu siellä parissa viikkokerrassa. Raision sprint-kilpailun reitti ei ole kuitenkaan yrittäjänä maahantuontialalla toimivalle Wasströmille niin tuttu kuin voisi kuvitella. Ainoa selitys ei ole se, että lopullisen muotonsa maastokoe saa vain kilpailua varten.

– Käyn pääasiassa treenaamassa muualla lähiseudulla kuin Raisiossa. Ennen viime vuoden kisaa ajoin siellä kerran ja nyt tänä keväänä olen käynyt muutaman kerran. Olen myös ollut mukana kisan talkoissa, ja oikeastaan vasta nyt havahtunut siihen, että Raisio olisi hyvä paikka treenata muita Suomessa ajettavia kisoja varten.

– Reittitalkoissa mukana olo tuo minulle sen verran etua kisaa ajatellen, että hahmotan aluetta. Yleensä kun menen kisoihin muille paikkakunnille, ovat reitit täysin vieraita tai ehkä ehdin kiertää niitä kävellen juuri ennen kisaa.

Salpausselän Moottorikerhon Justiina Koivisto johtaa SM-sarjaa, jossa Jyvässeudun Enduroseuran hallitseva Suomen mestari Hanna-Riikka Oikari on toisena. Kolmospaikkaa pitää Konneveden Moottorikerho / UA:n Roosa-Maria Toivonen ennen Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakoplan Jutta Heikkalaa.

Raision SM-osakilpailuun on ilmoittautunut 12 naiskuljettajaa: Anna Merisaari (NMK), Roosa-Maria Toivonen (KonnMK / UA), Taru Hakulinen (EMK), Salla-Mari Leinonen (IMK), Justiina Koivisto (SsMK), Jutta Heikkala (RiMPKK), Milja Käpynen (SISU), Sanna Wasström (TMK), Vilma Karttunen (Tens), Johanna Forsman (VMK), Nelli Elo (PMK) ja Kiia Heinonen (RiES).

Wasström tietää, ettei hän lukeudu Raision kilpailun ennakkosuosikkeihin. Taistelutahtoa häneltä silti löytyy, vaikka hän puhuukin realistisesti mahdollisuuksistaan ajotaustaansa viitaten. Ajoinnosta kuvaa puolestaan se, miten riemuissaan hän oli ajettuaan Suomen legendaarisimman endurokilpailun, Päijänteen Ympäriajon maaliskuussa ensimmäistä kertaa. Naisten kansallisen luokan voitto ei ollut se juttu, vaan koitoksen selättäminen.

– Halusin kokeilla rahkeitani ”Päitsillä”. Näillä kulmilla asuessa kaikki muut ajopaikat ovat kaukana, joten Päitsin pätkät olivat minulle vieraita. Mietin etukäteen, pärjäänkö siellä yleensäkään, jaksanko ajaa koko kisan, onko kisa liian vaativa, jäänkö jumiin ja niin edelleen. En tiedä, mitkä tähtimerkit olivat kohdillaan, mutta kisa tuli läpi ja kieltämättä minulla oli silmäkulma kosteana maalissa, Wasström kertoo.

– Minulla on jokaiseen kisaan ensisijaisena tavoitteena saada tulos ja oma paras mahdollinen ajo. Olen kisaluonteinen, mutta tiedän vauhtini. Jos mokaan pätkällä jossakin kohdassa, yritän seuraavalla kierroksella paremmin. Kisaa ajan yksinkertaisesti niitä vastaan, jotka ovat minun kanssani samoilla sijoilla.

Raisiossa kilpailu ajetaan kahdessa osassa. Naisten luokka on yhtenä useasta luokasta aamupäivän ryhmässä, ja ensimmäiset kilpailijat lähtevät liikkeelle kello 10. Justiina Koivisto on ensimmäinen nainen reitillä, kello 10.01 alkaen. Wasströmin lähtöaika on 10.19.

Aiemmista tiedoista poiketen iltapäivän luokkien kilpaileminen käynnistyy kello 14.30, ei kello 14.00. Iltapäivällä ajetaan muun muassa alle 20-vuotiaiden U20-luokan SM-osakilpailu.

Päivään sisältyvät myös eri veteraani-ikäluokkien Suomen Cup -osakilpailut sekä usean luokan kansalliset kilpailut.

Raision kilpailun kaikkiin luokkiin on ilmoittautunut yhteensä 164 kilpailijaa, mikä lyö viime vuoden kilpailun osallistujamäärän yli 20:llä. Tuolloin Turun Moottorikerho (TMK) järjesti ensimmäistä kertaa endurokilpailun Raisiossa ja muutenkin parin vuosikymmenen tauon jälkeen. TMK:ta edustaa tällä kertaa yhteensä 18 kuljettajaa, eli kaikista seuroista eniten.

Kilpailureitti koostuu kilpailukeskuksen varikon jälkeisestä, reilun kahden kilometrin mittaisesta maastosiirtymästä ja sitä seuraavasta kuuden kilometrin pituisesta maastokokeesta, jonka jälkeen kuljettajat palaavat varikolle huoltoon ennen seuraavaa kierrosta. Aamupäivän luokat ajavat viisi ja iltapäivän kuusi kierrosta.

Tapahtumaan on yleisöllä ilmainen sisäänpääsy. Myös pysäköinti on maksuton.

Kilpailukeskus sijaitsee osoitteessa Palovuorentie 138, Raisio, jonne on opastus Raision ABC-liikenneaseman läheisyydestä.

Kilpailun nimikkoyhteistyökumppani on pääkonttoriaan Turussa pitävä, jo 1960-luvulla perustettu, moottoripyöräilytarvikkeiden erikoisliike Storm Motor:

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Mikä on Vilkkilänpuiston alennustilan syy?

Kirjoittajan mukaan Vilkkilänpuistosta on enää vain muistot jäljellä. Kuva on vuodelta 2014.

Tapulikadun päässä sijaitsevassa Vilkkilänpuistossa on kauan aikaa sitten ollut liukumäki, keinut ja hiekkalaatikko lähialueen lasten leikkipaikaksi. Ensin hävisi liukumäki, sitten keinut ja lopuksi hiekkalaatikko. Nurmikkorinnettä ajettiin ruohonleikkurilla ja puiston aluetta kyllä hoidettiin ja vuonna 2016 laatikkoviljelijät saivat tilaa puiston ylätasanteelta sekä viereiseltä hiekkakentältä.

Kolme neljästä uskoo tekoälyn helpottavan rikollisten toimintaa

Tekoälyn nopea kehitys herättää suomalaisissa huolta niin turvallisuudesta, eriarvoisuudesta kuin työelämässä pärjäämisestä. Viestintätoimisto Riannon teettämän kyselyn mukaan 76 prosenttia suomalaisista uskoo tekoälyn lisäävän turvattomuutta, koska se helpottaa rikollisten toimintaa. 70 prosenttia puolestaan arvioi tekoälyn lisäävän eriarvoisuutta niiden välillä, jotka osaavat käyttää sitä, ja niiden, jotka eivät osaa.

Lähiruokapäivä tuo esiin Varsinais-Suomen ruokakulttuuria

Avajaiset pidetään Sarka-museon pihapiirissä.

Lähiruokapäivän valtakunnallisia avajaisia juhlitaan lauantaina 12. syyskuuta kello 10–16 Suomen maatalousmuseo Saran pihapiirissä. Tapahtumassa tuodaan esiin Loimaan seudun ja koko Varsinais-Suomen ruokakulttuuria sekä tarjotaan areena keskustelulle lähiruuan merkityksestä.

Kuorma-auto ja mopo kolaroivat Ruskolla, mopoilijalle vakavia vammoja

Kuorma-auto ja mopo kolaroivat Ruskolla keskiviikkona iltapäivällä. Mopoilija sai onnettomuudessa vakavia vammoja ja hänet toimitettiin sairaalaan jatkohoitoon.

Naantali loi lapsille ja nuorille yrittäjyyskasvatuksen polun

Naantalin lukion opiskelijat pääsevät vuosittain mukaan järjestämään yhteistyössä kaupungin kanssa rekrymessuja. Messuilla voi tutustua esimerkiksi nuorille suunnattuun Naantalin 4H-yhdistykseen ja yrittäjyyteen.

Naantalin kaupunki on jo usean vuoden edistänyt lasten ja nuorten yrittäjyyskasvatuksen mallia. Yrittäjyyskasvatus otetaan osaksi opetusta jokaisella opetusasteella. Mallin tarkoitus ei ole tehdä kaikista yrittäjiä, vaan edistää yritteliäisyyttä ja yrittäjämäistä ajattelua sekä auttaa nuoria löytämään oma suuntansa.

Ilmianna Suomen surkein kylätie

Millaiset tiet sinun arkeasi ihastuttavat tai vihastuttavat? Saako tie kahvit läikkymään tai hampaat kalisemaan? Suomen Kylät ry ja Suomen Tieyhdistys ry etsivät jälleen Suomen surkeinta kylätietä kuvakilpailun avulla.

Yksityisteiden kunto huolestuttaa

Yksityistiet muodostavat merkittävän osan Suomen tieverkosta.

Monessa tiekunnassa vastuut keskittyvät pienelle joukolle aktiivisia ihmisiä. Vetovastuun siirtyminen uusille toimijoille on usein vaikeaa, ja monessa tiekunnassa tulevaisuus herättää huolta. Hyväkuntoiset yksityistiet ovat kuitenkin välttämättömiä asukkaille, yrityksille, maa- ja metsätaloudelle sekä viranomaisille.

Kauppakamarikysely: Myönteiset kansainvälisten osaajien rekrytointikokemukset kasvussa

Monikielisyyden ja monikulttuurisuuden hyödyntämisessä on edelleen paljon potentiaalia yritysten kasvun ja osaajapulan ratkaisemisen näkökulmasta. Vain noin joka neljäs yritys on rekrytoinut kansainvälisiä osaajia viiden viime vuoden aikana, mutta niitä tehneet yritykset arvioivat kokemuksensa pääosin myönteisiksi.

Aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea tai työttömyysturvaa

Vieraskielisen väestön määrä ja vieraskielisten osuus Suomen väestöstä ovat kasvaneet. Viimeisten vajaan kymmenen vuoden aikana työttömyysturvaa ja toimeentulotukea saaneiden osuus vieraskielisestä väestöstä on vähentynyt. Vieraskielisten osuus eri Kelan etuuksien maksuista vaihtelee huomattavasti.

Vuokrariidoille uusi kevennetty oikeudenkäyntimenettely

Vuokrariitoja käsitellään käräjäoikeudessa jatkossa uudessa kevennetyssä oikeudenkäyntimenettelyssä. Menettelyä aletaan soveltaa syyskuun alusta.

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Stålarminkadun ja Kuninkaankartanonkadun risteyksessä

Viemäri- ja vesijohtotyö Stålarminkadun ja Kuninkaankartanonkadun risteyksessä 2.–11. syyskuuta. Ajokaistoja on kavennettu risteysalueella. Kääntyminen Kuninkaankartanonkadulta Stålarminkadulle Kupittaan suuntaan on estetty. Liikenne ruuhkautuu pahasti etenkin ruuhka-aikoina.

Talouden elpyminen heijastuu asuntokauppaan viipeellä

Positiiviset uutiset Suomen talouden elpymisestä eivät näy asuntomarkkinoilla. Asuntokauppaa jarruttavat edelleen alhainen kuluttajien luottamus, heikko työllisyystilanne sekä epävarmat korkonäkymät. Sp-Kodin toimitusjohtaja, kiinteistöneuvos Jukka Rantasen mukaan ensimmäisiä signaaleja kaupan vilkastumisesta ja sijoittajien palaamisesta markkinoille on kuitenkin jo nähtävissä.

Inter kohtaa avauskierroksella HJK:n Helsingissä, TPS saa vastaansa SJK:n Kupittaalla

Inter ja TPS eivät enää kohtaa jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella.

Mestaruussarjaan selvinneet kuusi runkosarjan parasta joukkuetta mahtuvat kymmenen pisteen sisään. Jaossa on vielä 30 pistettä, joten jokainen kuudesta voi olla mestari kauden päättyessä. Mestaruussarjan kolme parasta tai mahdollisesti neljä pelaavat ensi kaudella Euroopan kilpailuissa. Karsintasarjassa neljä kuudesta joukkueesta voi vielä päätyä joko suoraan putoavalle 12. sijalle tai liigakarsintoihin joutuvalle 11. sijalle.

Demokratia ja hybridiuhat nousivat esiin Itämeri-konferenssissa

Suomalaiset kansanedustajat esittivät uusia avauksia kriittisen infrastruktuurin suojaamiseksi ja verkossa tapahtuvan vaikuttamisen torjumiseksi Itämeren parlamentaarikkokonferenssissa Saksan Lyypekissä 30.8.–1.9.

Kirjamessujen uutuuksia Lugemo ja viralliset jatkot

Kirjamessujen ohjelmajohtaja Vilja-Tuulia Huotarinen.

Ajankohtaiset kirjailijat, taiteilijat ja yhteiskunnalliset vaikuttajat tapaavat 2.–4. lokakuuta Turun Kirjamessuilla Logomossa. Viikonlopun aikana nähdään yli 300 ohjelmanumeroa ja yli 500 esiintyjää. Ohjelmaa järjestetään seitsemällä eri lavalla. Kirjailijoiden lisäksi keskusteluihin osallistuu poliitikkoja, tutkijoita, vaikuttajia ja kulttuuri- ja taidealan toimijoita.

KKV: Maatilojen tuotantopäätöksiä ohjaa eniten tuottajahinta

Tutkimuksen mukaan tuottajahinnan muutokset vaikuttivat selvästi enemmän maataloustuottajien arvioihin tuotannon lisäämisestä tai vähentämisestä kuin tuotantokustannusten tai tukien muutokset. Vaikka tuottajat haluaisivat reagoida muutoksiin, tuotantoa ei aina ole mahdollista sopeuttaa nopeasti.

Topinojan lajitteluasema syksyllä avoinna myös lauantaisin

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) Topinojan ja Korvenmäen lajitteluasemilla palvellaan syys–lokakuussa myös lauantaisin.

Turun Topinojan lajitteluasema ja Salon Korvenmäen lajitteluasema ovat syys–lokakuussa auki arkipäivien lisäksi joka lauantai kello 9–16. Ensimmäinen lauantaiaukiolo on 5. syyskuuta.

Eloranta: Itämeren suojelu ei saa jäädä muiden kriisien varjoon

Itämeren parlamentaarikkokonferenssin 35. vuosikokous järjestettiin 30.8.–1.9. Lyypekissä Saksassa. Konferenssin teemana oli Youth.Set.Sail. – For a Thriving Baltic Sea Region, ja keskusteluissa painottuivat nuorten osallistuminen, demokratian vahvistaminen, alueellinen turvallisuus sekä Itämeren alueen kestävä tulevaisuus.

Näköislehti

Urheilu

Inter kohtaa avauskierroksella HJK:n Helsingissä, TPS saa vastaansa SJK:n Kupittaalla

Inter ja TPS eivät enää kohtaa jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella.

Mestaruussarjaan selvinneet kuusi runkosarjan parasta joukkuetta mahtuvat kymmenen pisteen sisään. Jaossa on vielä 30 pistettä, joten jokainen kuudesta voi olla mestari kauden päättyessä. Mestaruussarjan kolme parasta tai mahdollisesti neljä pelaavat ensi kaudella Euroopan kilpailuissa. Karsintasarjassa neljä kuudesta joukkueesta voi vielä päätyä joko suoraan putoavalle 12. sijalle tai liigakarsintoihin joutuvalle 11. sijalle.

TPS tarvitsee superkaudella onnistumisia monella sektorilla

Lukas Wernblom on yksi TPS:n tärkeimmistä pelaajista myös alkavalla kaudella.

Jääkiekon odotettu Liiga-kausi ”superkausi” käynnistyy tänään. TPS kohtaa sarja-avauksessa Turkuhallissa viime kevään hopeajoukkue KooKoon. Miltä Palloseuran lähtökohdat näyttävät ja mitkä asiat ratkaisevat TPS:n menestyksen alkavalla kaudella?

Otteluanalyysi: Inter nousi lisäaikamaalilla KuPSin kantaan

Eetu Huuhtanen sai jälleen tililleen nollapelin, vaikka KuPSin maalin hylkääminen kirvoittikin mielipiteitä vieraiden leiristä.

Interin ja KuPSin Veikkausliigan runkosarjan päättänyt kärkikamppailu ei noussut otteluna suurten klassikoiden joukkoon, mutta Interin viime hetken voittomaalin ansiosta lähtökohdat puolentoista viikon päästä alkavaan mestaruussarjaan ovat huikeat. Kärkikaksikon ero kauden huipennukseen lähdettäessä on yksi piste.

Gabriel Chicoine vahvistaa TPS:n takalinjoja

TPS on solminut kanadalaispuolustaja Gabriel Chicoinen kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen.

Wirmo ei lähde F-liigaan vain selviytymään

Valtaosa viime kaudella nousua juhlineesta Wirmon joukkueesta nähdään myös F-liigassa..

Salibandyn naisten F-liiga sai ensi kaudeksi lisää varsinaissuomalaista väriä, kun SBS Wirmo nousi viime keväänä korkeimmalle sarjatasolle. Syyskuun puolivälissä Varsinais-Suomesta Wirmon lisäksi sarjassa pelaavat TPS ja FBC Loisto.

Puukkokatsomo: Saku nostetaan legendojen rinnalle

Saku Koivu.

Monen TPS-fanin odottama päivä koittaa lokakuussa. Saku Koivun (kuvassa) pelinumero 11 nousee Turkuhallin kattoon.