Turun Vasemmistoliitto vaatii taiteelle tiloja ja tukea
Turun Vasemmistoliitto muistuttaa kannanotossaan, että Turussa on ollut pitkään huutava pula taiteentekijöiden työ- ja esitystiloista. Kesällä päätettiin, että Barkerin vanhasta kutomorakennuksesta häädetään 50 taidetyöläistä ja 23 vuotta paikalla toiminut teatteri. Tilalle tulee asuntoja.
Myös Turun ylioppilasteatterin tilanne on epävarma. Yli 40 vuotta teatterin kotina toiminut Linnankadun kiinteistö siirtyi vuosi sitten uuteen omistukseen. Rakennukseen kaavaillaan remonttia ja tuntuvaa vuokrankorotusta, mikä pakottaisi teatterin muuttoon. Teatteri Tarmo, Turun vanhin suomenkielinen teatteri, meni nurin jo vuonna 2015 vuokrakorotusten takia. Myös Teatteri Mundolta on lähtemässä tilat alta.
Turun Vasemmistoliiton mukaan Turulta vaaditaan avustuksia ja tiloja kolmannen sektorin taide- ja kulttuurialan toimijoille. Rajoituksia tulisi purkaa porrastetusti ja kulttuuri- ja tapahtumatarjontaa avata heti, kun tartuntatilanne ja rokotekattavuus sallivat.
– Tilanne oli valmiiksi hankala, kun koronakriisi löi taideduunareilta ilmat pihalle. Turussa teatterit, esitystilat ja museot ovat olleet kokonaan kiinni joulukuusta lähtien. Lipputulot ovat romahtaneet, eikä valtion korvaavia avustuksia kuulu. Useat taide- ja kulttuurialan ammattilaiset pohtivat alan vaihtoa tai ovat jo tehneet sen, toteaa Turun Vasemmistoliiton varapuheenjohtaja Joonas Jormalainen.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















