Tee koira näkyväksi pimeässä, tumma hihna voi aiheuttaa törmäyksen hämärässä

Pimeään vuodenaikaan ja katuvalojen katveessa on usein vaikea havaita muita kulkijoita. Koiran kanssa ulkoillessa sekä lemmikki että ulkoiluttaja kannattaa varustaa valoin tai heijastimilla. Pimeä hihna saattaa pahimmillaan aiheuttaa törmäysriskin. Tiesitkö, että myös hevosilla pitää nykyisin olla pimeällä liikenteessä etu- ja takavalot?

Talven pimeydessä etenkin tummaturkkista koiraa voi olla hyvin vaikea havaita liikenteessä, jos lemmikillä tai ulkoiluttajalla ei ole huomiovaloja tai heijastimia. Autoilija tai pyöräilijä saattaa havaita kulkijat vasta hyvin läheltä, mikä aiheuttaa törmäysriskin.

– Sekä koiran että ihmisen näkyvyyteen kannattaa panostaa pimeällä, koska niin voidaan välttää turhia tapaturmia. Usein näkee koirakkoja, joissa lemmikille on kyllä laitettu hyvä heijastin tai vilkkuvalo, mutta omistajalta se on unohtunut. Kannattaa kuitenkin panostaa hihnan molempiin päihin, sillä muiden tielläliikkujien voi olla hyvin vaikea havaita tummia hahmoja hämärässä, sanoo eläinlääkäri Eva Kaisti LähiTapiolan LemmikkiHelppi-etäeläinlääkäripalvelusta.

Kaistin mukaan etenkin fleksi eli kelatalutin voi olla pimeässä vaarallinen.

– Fleksin naru on yleensä tumma ja ohut. Jos sen päästää pitkäksi ja lemmikin kulkemaan tien toisessa laidassa, esimerkiksi takaa tulevan pyöräilijän voi olla vaikea havaita narua ennen törmäystä eikä lemmikkiä enää tällöin ennätä hinata takaisin vierelle. Paras olisi, jos myös talutushihna olisi heijastava ja sekä lemmikki että omistaja erottuisivat pimeässä.

Heijastaahan heijastin varmasti? Tee taskulampputesti

Eläinkaupoissa ja lemmikkitarvikeliikkeissä on myynnissä monenlaisia heijastavia tuotteita. Pantaa tai valjaita valitessa kannattaa katsoa, että niissä on hyvät heijastimet tai ostaa erikseen kiinnitettävä heijastin tai huomiovalo. Lemmikin tai ulkoiluttajan päälle voi myös pukea heijastinliivin.

– Itse tykkään käyttää pimeässä ulkoillessa otsalamppua, koska se näkyy vastaantulijoille jo kaukaa ja samalla näen itsekin, missä koirani liikkuu ja ettei se syö maasta mitään epämääräistä. Heijastimet ja valot ovat helppo ja edullinen tapa lisätä lemmikin turvallisuutta ulkona liikkuessa, sanoo Kaisti.

Jos koira on paksuturkkinen, kannattaa tarkistaa, ettei heijastin tai valo katoa sen turkkiin. On myös hyvä katsoa, että heijastimet pimeällä näkyvät kaikista suunnista. Jos haluaa pelata varman päälle, voi ottaa käyttöön sekä heijastimen että huomiovalon, sillä valo kiinnittää muiden huomion jo kaukaa ja heijastin taas heijastaa lähestyvän pyörän tai auton valoja.

Uusia heijastavia tuotteita hankkiessa tai vanhoja uudelleen käyttöön ottaessa kannattaa varmistaa, että heijastimet todella toimivat. Tuotteiden heijastavuudessa voi olla vaihtelua ja välineiden materiaali kulua vuosien saatossa. Helppo tapa testata heijastimen heijastavuus on osoittaa sitä esimerkiksi taskulampulla: valaise heijastinta silmän korkeudelta muutaman sekä noin kymmenen metrin päästä ja varmista, että näet sen kirkkaasti eri kohdista.

Myös hevosten näkyvyyteen tulee panostaa pimeässä. Viime vuonna voimaan tulleen tieliikennelain mukaan ratsukoilla tulee olla liikenteessä pimeällä liikkuessa etu- ja takavalot, kuten esimerkiksi polkupyöräilijöillä.

Ratsu rinnastetaan tieliikenteessä ajoneuvoon. Siksi ratsastajan tai hevosta taluttavan tulee tiellä pääsääntöisesti noudattaa ajoneuvolla ajamista koskevia liikennemerkkejä ja -sääntöjä.

Pimeän ja hämärän aikaan ratsukolla pitää olla eteenpäin valkoista tai vaaleankeltaista valoa näyttävä valaisin ja taaksepäin punaista valoa näyttävä valaisin.

Liikenneturvan mukaan valot voivat olla kiinni esimerkiksi ratsastajan kypärässä, satulan jalustimessa tai hevosen hännässä. Heijastimilla voi lisätä niin hevosten ja ratsastajien näkyvyyttä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turkuun 100 000 euron potti Keno-pelistä

Kymppitason voitto tuli 50 sentin panoksella, kun pelaajan kymppikenon kaikki 10 numeroa osuivat oikein. Kymppitason Kenon täysosuman kerroin on 200 000 ja 50 sentin panoksella, voitoksi tuli tasan 100 000 euroa.

Myllyn Instrumentarium uudistuu

Juhlavuotta viettävä Instrumentarium uudistaa Raision Kauppakeskus Myllyn myymälänsä. Uudistunut myymälä tarjoaa jatkossa asiakkaille monipuoliset näkemisen ja silmäterveyden palvelut modernissa ympäristössä.

Romuajoneuvoille uusi asetus

EU-parlamentti on äänestänyt juuri ennen juhannusta 18. kesäkuuta uudesta ajoneuvojen kiertotalousasetuksesta. Ns. ELV-asetus tulee sovellettavaksi vuonna 2028. Nyt voimassa oleva romuajoneuvodirektiivi kumotaan ja asetuksesta tulee sellaisenaan velvoittavaa. Uudet ajoneuvoluokat tulevat mukaan viiden vuoden siirtymällä.

Turun kauppakorkeakoulun osuustoiminnan ja keskinäisyyden työelämäprofessuurille jatkoa lahjoitusvaroin

Turun Osuuskauppa, Varsinais-Suomen Osuuspankki, LähiTapiola Varsinais-Suomi Keskinäinen Vakuutusyhtiö, LähiTapiola Keskinäinen Vakuutusyhtiö ja Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo ry lahjoittavat Turun yliopistolle 130 000 euroa osuustoiminnan ja keskinäisyyden työelämäprofessuurin jatkokauteen.

Suomalaiset herkuttelevat jäätelöllä säällä kuin säällä

Ingmanin tuoreen kyselytutkimuksen mukaan suomalaisten jäätelötottumuksia ohjaavat ennemmin mielentila ja arjen rutiinit kuin lukemat lämpömittarissa.

Yksi vangittu Someron henkirikoksesta epäiltynä

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on vanginnut Lounais-Suomen poliisin esityksestä noin 65-vuotiaan miehen todennäköisin syin epäiltynä Somerolla viime viikon torstaina tapahtuneeseen henkirikokseen.

Selvitys: Kuolinpesien metsäomaisuudelle saatava kolmen vuoden määräaika

Jakamattomista kuolinpesistä on tullut monille suomalaisille sekä laajemmin Suomen metsätaloudelle ongelma. Jos tilannetta ei lähdetä ratkomaan, ongelmat kasvavat. Metsänomistajien keski-ikä on kohonnut noin 60 vuoteen ja esimerkiksi 70–80-vuotiaita metsänomistajia on paljon. Kyse ei ole vain suomalaisten vaikeista päätöksistä, vaan myös kansantalouden, teollisuuden ja luonnonhoidon kannalta kasvavasta rakenteellisesta ongelmasta.

Prisma Wiklundin uudistus etenee aikataulussaan – Prisman hinnat voimaan tällä viikolla

 Sokos säilyy keskeisenä osana Wiklundia ja palvelee normaalisti uudistusten ajan.

Wiklundin uudistus etenee suunnitellusti Turun ydinkeskustassa. S-market Wiklund Herkun hinnat vaihtuvat Prisman hintoihin 24. kesäkuuta. Tulevan Prisma Wiklundin päivittäistavarapuolella Wiklundin pohjakerroksessa asiakkaat näkevät uudistuksia jo nyt.

2020-luvun omakotitalojen myyntiaika kuukaudella lyhyempi kuin vanhempien

Uusien omakotitalojen hinnat ovat pitäneet pintansa ja ne vaihtavat omistajaa selvästi muita nopeammin. Vanhempien talojen myynnissä olennaista on, kuinka hyvin talon kunnosta on pidetty huolta.

Sinilevää sisävesissä tavallista runsaammin

Valtakunnallisen sinileväseurannan sisävesihavaintopaikoilla on havaittu sinilevää kuluvalla viikolla runsaammin kuin tyypillisesti tähän aikaan vuodesta. Erittäin runsaita sinileväesiintymiä ei kuitenkaan ole todettu. Sinilevää esiintyy runsaasti yhteensä kuudella havaintopaikalla Uudellamaalla, Pirkanmaalla ja Etelä-Savossa.

Keikalle: Tommi Läntinen Vaakiksella

Tommi Läntinen.

Tommi Läntinen esiintyy Vaakahuoneen paviljongissa 26. kesäkuuta. Takataskussa ikinuorella tulitukalla hittejä vuosikymmenten varrelta. Oman soolouransa tuttujen hittien Via Dolorosan , Kevät ja minän ja niin edelleen mies on ajoittain intoutunut esittämään myös Boycottin materiaalia. Liput keikalle maksavat ennakkoon 13 euroa ja ovelta euron enemmän.

Linnankadulla murtauduttiin kultasepänliikkeeseen, Ruskolla omakotitaloon

Poliisia työllistivät juhannuksen aikana Lounais-Suomessa rattijuopot, pahoinpitelyt, kotihälytykset sekä omaisuusrikokset.

Jabin pöytälaatikko avautui viimein

200 levytetyn laulun rajapyykki ei ollut kynnyskysymys Jyrki Härköselle Jarmo ”Jabi” Hirven biisien tekemiseen, mutta pieni ylimääräinen ponnin siitä projektiin tuli.

Wrumin suuri hitti Takapihojen rocktähdet on kulkenut Jyrki Härkösen elämässä mukana pitkään. Biisi on tuttu jo vuosikymmenten takaa, mutta suhde biisiin on syventynyt viime vuosina.

Aveso Oy myytiin Saksaan

Saksalainen Flexicode Group GmbH on ostanut sata prosenttia Turusta ponnistaneen Aveso Oy:n osakkeista. Avesolla on toimistot Turussa, Tampereella ja Espoossa. Aveso on ohjelmistotalo IFS:n kumppani, joka toimii erityisesti valmistavan teollisuuden ja energiasektorin toiminnanohjauksen (ERP) kehittämisessä. Yhdistymisen myötä liikevaihto on yli 25 miljoonaa euroa ja työntekijötä on noin 150.

Aurafleet sai tunnustusta

Turkulainen AI-natiivia kokonaishallintajärjestelmää rakentava startup Aurafleet on saanut poikkeuksellisen tunnustuksen Superfinns 2026 -kasvuyritysohjelmassa, joka on yksi Suomen merkittävimmistä.

Kysely: Yli 80 prosenttia suomalaisista valmis luopumaan juhannuskokoista

LähiTapiolan tuoreen kyselyn mukaan useampi kuin neljä viidestä (83 %) suomalaisesta olisi valmis luopumaan juhannuskokkoperinteestä, jos kuivuusjaksot yleistyvät ja maastopalovaroitus on yhä useammin voimassa. Ikääntyneistä vastaajista yli 90 prosenttia voisi luopua juhannuskokon polttamisesta. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian.

Poliisilla erittäin kiireinen juhannusaatto Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisia ovat työllistäneet erityyppiset tehtävät ympäri poliisilaitoksen aluetta. Kuolonuhreiltakaan ei ole vältytty. Torstaina poliisin tietoon tullut Someron henkirikos on työllistänyt poliisia tutkinnallisesti. Lounais-Suomen poliisi etsi torstai-illasta perjantai-iltapäivään saakka Ruskolla kadonnutta vanhusta. Mukana etsinnöissä oli myös vapaaehtoisen pelastuspalvelun henkilöstöä sekä rajavartiolaitos. Mies löytyi olosuhteisiin nähden hyväkuntoisena vieraan mökin pihasta kilometrien päässä kotoaan.

Harri Tuomen pönttöjä ei tikka puhkaise

Tämän vuoden uhanalainen lintulaji on tervapääsky. Harri Tuomen pönttövalikoimista löytyy tervepääskyjen suosimia ryhmäpönttöjä.

Harri Tuomen Toinenluonto.fi Kaarinan Kuusistossa on mallistoltaan ehkä Suomen monipuolisin linnunpönttöyritys. Harrastuksesta vuonna 2015 alkaneesta toiminnasta on kasvanut luonnonsuojelullinen liikeyritys.

Näköislehti

Urheilu

Pelaajamäärän kasvu toi golf-kentille lieveilmiöitä

Golf on kasvattanut viime vuosina harrastajamääriään. Lajin pariin on tultu muun muassa suomalaisten pelaajien kansainvälisen menestyksen vetäminä.

Golf on houkutellut viime vuosina runsaasti uusia harrastajia. Uusien harrastajien tuleminen lajin pariin ei ole kuitenkaan sujunut täysin kivuttomasti. Helsingin Sanomat käsitteli toukokuussa ilmestyneessä jutussaan perinteisen golf-etiketin huomiotta jättämistä pääkaupunkiseudulla.

Otteluanalyysi: KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta

TPS kärsi ensimmäisen kotitappionsa liigassa tällä kaudella, kun KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta. Vaikka kotijoukkue ei ihmeitä esittänytkään, jossiteltavaa jätti KuPSin ensimmäinen maali, joka ei ainakaan montaa milliä maaliviivan yli käynyt.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .