TVT Asunnot Oy täydentää asumisneuvonnan palveluja
Ongelmat oman talouden hallinnassa voivat johtaa ongelmiin asumisessa. TVT Asunnot Oy on käynnistänyt asukkailleen talousneuvonnan, jonka tarkoituksena on ehkäistä häätöjä.
TVT Asunnoilla on ollut asumisneuvojatoimintaa vuodesta 2009. Asumisneuvojat tarjoavat sosiaalialan ammattilaisina asukkaille tukea ja ohjausta vuokravelkatilanteissa ja asumisen haasteissa. Talousneuvonta on hyvä ja tarpeellinen täydennys asukkaille aikaisemmin tarjolla olleihin palveluihin.
Talousongelmien ratkaisu ja niiden uusiutumisen ehkäisy on helpompaa, kun asukas saa neuvontaa jo velkaantumisen alkuvaiheessa.
– Olemme kehittämässä huoliseulaa, jonka avulla löydämme paremmin asumisneuvojan tapaamisesta hyötyvät henkilöt. Jos vuokravelka etenee käräjäoikeuteen, varaamme asukkaalle aina myös ajan asumisneuvojalle. Tapaamisessa kartoitetaan asukkaan kokonaistilanne ja pohditaan, miten velasta selvitään, TVT Asuntojen asuntopalvelupäällikkö Erja Ylitalo kertoo.
Asunnottomuuden ehkäisemiseksi on erityisen tärkeää tavoittaa henkilöt, joilla on toistuvasti vuokranmaksuun ja taloudenhallintaan liittyviä ongelmia.
– Olemme käynnistämässä Turussa Espoon mallin mukaista vuokravelkaryhmää. Ryhmään otetaan henkilöitä, joilla on vuokravelkaa ja motivaatiota selvittää taloustilanteensa. Suljettu ryhmä kokoontuu viisi kertaa. Tapaamissa etsitään keinoja arjen ja taloudenhallintaan. Samalla ryhmäläiset saavat vertaistukea, Ylitalo kuvailee.
Turussa on Suomen kunnista Helsingin jälkeen toiseksi eniten asunnottomia asukaslukuun suhteutettuna. TVT Asunnot tekee asunnottomuuden ehkäisyssä tiivistä yhteistyötä Turun kaupungin kanssa.
– Häädön välttäminen on inhimillisesti tärkeää. Vaikka oma taloustilanne tuntuisi toivottomalta, on hyvä muistaa, että tilanteen muuttamiseen ja häädön ehkäisyyn on paljon mahdollisuuksia, kunhan itse on valmis ottamaan apua vastaan ja toimimaan yhteistyössä tarvittavien tahojen kanssa, Ylitalo muistuttaa.
Asunnottomien yötä vietetään YK:n köyhyyden ja syrjäytymisen vastaisena päivänä 17. lokakuuta. TVT Asunnot Oy osallistuu asunnottomien yön tapahtumaan Turussa epidemiatilanteen mukaan.
Turun kaupungin omistama TVT Asunnot Oy omistaa ja hallinnoi yli 11 000 vuokra-asuntoa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















