Jo 10 000 opiskelijaa ollut Erasmus-vaihdossa Turun AMK:n kautta
Turun ammattikorkeakoulussa on vuosien varrella osallistunut Erasmus-ohjelmaan jo 10 000 suomalaista ja ulkomaalaista vaihto-opiskelijaa. Opetushallituksen Erasmus-auditoinnissa Turun AMK sai kiitosta muun muassa osaavasta otteesta ja sitoutuneesta henkilökunnasta.
Lokakuussa on juhlistettu eri puolilla Eurooppaa tätä yhtä Euroopan komission lippulaivaohjelmista ErasmusDays-tapahtumilla. Joskus Erasmus-vaihtoon osallistuminen saattaa muuttaa koko elämän.
EU on rahoittanut Erasmus-ohjelmaa vuodesta 1987. Turun ammattikorkeakoulu on osallistunut ohjelmaan 1990-luvulta lähtien. Kaiken kaikkiaan Turun AMK:sta on lähtenyt Erasmus-ohjelman kautta maailmalle tai saapunut Turun ammattikorkeakouluun vaihtoon jo huikeat 10 000 opiskelijaa.
– Erasmus on ylivoimaisesti suosituin vaihto-ohjelmamme Euroopassa. Meiltä lähtee vuosittain Erasmus-vaihtoon tai -harjoitteluun noin 160–180 opiskelijaa, ja vastaanotamme vähintäänkin saman verran opiskelijoita yhteistyökorkeakouluistamme, kertoo Turun AMK:n kansainvälisten asioiden päällikkö ja Erasmus-koordinaattori Anu Härkönen.
Opetushallitus teki Turun AMK:n Erasmus-toiminnalle auditoinnin keväällä. Auditoinnista tehdyssä raportissa Turun AMK saa kiitosta osaavasta otteesta Erasmus+ -ohjelman hallinnoinnissa sekä pätevästä ja työhönsä sitoutuneesta henkilökunnasta.
Hyvinä käytäntöinä Opetushallitus nostaa esille tiiviin yhteistyön opiskelijakunnan kanssa sekä kansainvälisille tutkinto-opiskelijoille ja vaihto-opiskelijoille tarjottavan kansainvälisen ystävyystoiminnan kotoutumisen edistämiseksi.
Lukuvuoden 2018–19 suosituimmat Erasmus-kohdemaat olivat Saksa, Espanja ja Alankomaat. Kiinnostusta Saksaan lisäsi opiskelijoiden mahdollisuus suorittaa kaksoistutkinto osassa saksalaisia yhteistyökorkeakoulujamme. Myös yritysyhteistyö Turun ja Varsinais-Suomen alueella on lisännyt opiskelijoiden kiinnostusta saksan kieltä ja saksalaisia korkeakouluja kohtaan. Opiskelijabarometrin mukaan opiskelijat ovat olleet tyytyväisiä kansainvälistymisen mahdollisuuksiin.
Erasmus+ -nimellä tunnettuun ohjelmaan on tullut vuosien varrella lisää erilaisia avaintoimia. Liikkuvuusohjelma laajentui muutama vuosi sitten Euroopan ulkopuolelle, ja Turun AMK:lle on myönnetty globaalin liikkuvuuden apurahoja Kiinaan, Japaniin, Hongkongiin, Kanadaan, Armeniaan ja Tunisiaan. Opettajavaihtojen lisäksi nykyään myös korkeakoulujen muu henkilökunta voi lähteä Erasmus-vaihtoon jakamaan ja kartuttamaan osaamistaan yhteistyökorkeakouluissa.
– Erasmus-vaihdot ovat eurooppalainen menestystarina. Kokemalla itse, miten eri kulttuureissa toimitaan tutuissa tehtävissä, saa paljon uusia ideoita oman työn kehittämiseen, kertoo Turun AMK:n rehtori Vesa Taatila.
Turun AMK:lla on yli 300 Erasmus+ bilateraalista liikkuvuussopimusta – käytännössä siis sopimuksia, joissa sovitaan opiskelija- ja opettajavaihdoista sekä muun henkilökunnan vaihdoista.
– Opettaja- ja henkilökuntavaihtoviikot ovat olleet meillä perinne jo pitkään. Vuosittain niille osallistuu noin 170–180 kansainvälistä vierasta pääasiassa Erasmus-yhteistyökorkeakouluistamme, Anu Härkönen kertoo. Seuraava erityisesti vaihto-opettajille ja TKI-palvelujen työntekijöille suunnattu kansainvälinen viikko järjestetään ensi vuonna maalis-huhtikuun vaihteessa.
Myös EU:n koulutusalan hankehauissa Turun ammattikorkeakoulu menestyy kansallisesti tarkasteltuna hyvin. Erasmus+ -projekteja on parhaillaan käynnissä 28, lisäksi useita on suunnitteilla.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















