Lumoava Muhkurinmäki on harju kuin satukirjan kannesta

Muhkurinmäkeä on luonnehdittu Ruissalon kaltaiseksi: se on vain pienempi kooltaan. Muhkurinmäkeä on luonnehdittu Ruissalon kaltaiseksi: se on vain pienempi kooltaan. Kuva: Minna Saarinen

Muhkurinmäki nousi merestä 4 000 vuotta sitten, ja suojeltiin Metsäntutkimuslaitoksen toimesta jo vuonna 1925. Nyt Muhkurinmäki on lintu-, sieni- ja kasviharrastajien sekä luonnossa liikkujien viitisensataa metriä pitkä ja kolmisen sataa metriä leveä, kiehtova tutkimuspaikka.

Rehevä, tammivaltainen kalliometsikkö näyttää hieman kauempaa kuin kuvalta satukirjan kannessa, ja näkymä pysyy joka vuodenaikana taiainomaisena. Aluetta on luonnehdittu Ruissalon kaltaiseksi: se on vain pienempi kooltaan. Linnut valtaavat kesäisin tammivaltaisen lehtometsän, ja kesäaamuinen konsertti on korvia huumaava.

Alue on kätkeytynyt lähes piiloon Naantalin pikatien ja Uudenkaupungin radan väliselle omakotialueelle. Lehtometsässä satakieli, kultarinta, mustapääkerttu ja nokkavarpunen esiintyvät poikkeuksellisen runsaina. Harvinaisemmista lehdon laulajista on tavattu kuhankeittäjä, pikkusieppo ja idänuunilintu.

Muhkurinmäeltä voi bongata myös kasveja, joita ei ole juuri missään muualla Turun luonnossa, mutta niiden löytäminen vaatii tarkkaa silmää ja oikeaa ajoitusta. Pienelle aluelle mahtuu lukemattomia erilaisia luontotyyppejä etelärinteen lehdoista kallioharjanteen kuivien ketojen kautta pohjoisreunan varjoisiin kosteikkoihin. Etelärinteen puolelta löytyy maallikonkin silmin havaittava muinaisranta. Tiettävästi Muhkurinmäki on aikanaan ollut asuttu.

Alue on valtion omistuksessa. Rehevän, tammivaltaista lehdon ohella siellä kasvaa vaahteraa, lehmusta sekä pensaskerroksessa pähkinäpensasta, taikinamarjaa, lehtokuusamaa ja koiranheittä. Käärmeenpistonyrtin runsaus on huomiota herättävä.

Muhkurinmäen sivuitse virtaa Kuninkoja, johon viereisellä Muhkurin asuinalueella yhtyy Saukonoja. Syksyn tullen lehtorinteen aamuauringossa loistavat kielonmarjat, kun keväällä valkeanaan kukkiva kielokanta levittäytyy mattona helppokulkuiseen metsänpohjaan.

Sienierikoisuuksia löytyy lahoavien tammien rungoilta: sokkelokääpä, tammenkääpä ja isokarvakääpä, jota Suomessa Ruissalon lisäksi tavataan vain Muhkurinmäellä. Lhdosta voi löytää valeruututatin, veritatin, täplähaperon tai mullan alla piileksivän myyränmukulan.

Nykyisin Muhkurinmäen itä- ja kaakkoisosien lakipisteet yltävät 26 metriä merenpinnan yläpuolelle. Muhkurin länsipää kohoaa nopeasti tasaisesta ojaranta-alueesta lakialueen muodostavaksi lounas-koillinen -suuntaiseksi harjanteeksi. Alueen pohjoisrinne on jyrkkä, paikoin jopa pystysuora kallioseinämä.

Kun lehto rauhoitettiin 1925, se myös erotettiin muusta ympäristöstä piikkilanka-aidalla, josta nykyisin on jäljellä joitakin kaatuneita ja lahoavia aidanseipäitä ja piikkilankapätkiä. Alueella toimi jopa oma valvoja vuoden 1997 lopulle asti.

Muhkurnimäelle pääsee pientä polkua Saukonojan ylittävältä sillalta, vaihtoehtoisesti Pahaniemen puolelta junarataa seuraamalla.

Minna Saarinen

Linnut valtaavat kesäisin tammivaltaisen lehtometsän, ja kesäaamuinen konsertti on korvia huumaava. Linnut valtaavat kesäisin tammivaltaisen lehtometsän, ja kesäaamuinen konsertti on korvia huumaava. Kuva: Minna Saarinen
Aluskasvillisuus on matalaa. Metsän pohjalla on erityisen runsaasti kieloa. Aluskasvillisuus on matalaa. Metsän pohjalla on erityisen runsaasti kieloa. Kuva: Minna Saarinen

Perhehoitajista huutava pula

Kirjoittajat ihmettelevät, miksi muilla hyvinvointialueilla on perhehoitajille varallaolokorvaus, mutta Varha hylkäsi tänä vuonna omansa.

Varha , miten oletatte pitävänne nykyiset päivystys- ja lyhytaikaisperheet ilman varallaolokorvausta? Päivystysperheenä olemme 24/7 varalla mahdollisten sijoitustarpeiden vuoksi eikä säännöllinen työ ole mahdollista. Muilla hyvinvointialueilla on jo varallaolokorvaus, mutta Varha hylkäsi tänä vuonna omansa, vedoten tietenkin lisääntyviin kuluihin. Varhalla on noin 50 aktiivista päivystysperhettä, mutta myös pitkäaikaiset sijaisperheet voivat toimia päivystysperheenä, koska Varhalla eivät muuten perhesijoituspaikat riitä.

Kuluttaja-asiamies puuttui Aalto Energian pörssisähkön markkinointiin ja epäselviin hinnankorotuksiin

Aalto Energia Oy markkinoi pörssisähkösopimuksia kuluttajille hintaan, joka oli markkinoiden edullisimpia. Pian sopimusten voimaantulon jälkeen yritys teki sopimuksiin olennaisia hinnankorotuksia, mutta jatkoi halvan hinnan markkinointia uusille asiakkaille.

Etsivän vanhustyön agentit jalkautuvat ympäri Turkua

Välittämisen päivää vietetään valtakunnallisesti perjantaina 28. marraskuuta.

Turun kaupunginkirjastolle ja eri kaupungin osien kauppoihin ilmestyy perjantaina 28. marraskuuta joukko ”välittämisen agentteja” – etsivän vanhustyön työntekijöitä, jotka pysähtyvät kohtaamaan ihmisiä kasvokkain. Heidän tehtävänsä on kuunnella, jutella ja muistuttaa, että jokainen meistä tarvitsee tulla nähdyksi.

Alle kouluikäisten lasten perheiden määrä laskenut selvästi – 15 prosenttia perheistä jo vieraskielisiä

Perheitä, joissa on alle kouluikäisiä lapsia, on nyt 18 prosenttia vähemmän kuin yksitoista vuotta sitten ja 24 prosenttia vähemmän kuin vuonna 1994.

Päästöjä voi merkittävästi vähentää, jos polttaa puuta oikein

Puunpoltosta muodostuu aina päästöjä, mutta hyvillä polttotavoilla päästöjä voi merkittävästi vähentää. Tärkeintä on polttaa vain kuivaa ja puhdasta puuta.

Vähäpäästöisemmillä puunpolttotavoilla voi vaikuttaa omaan ja läheisten terveyteen ja parantaa lähialueen ilmanlaatua. Puunpolton energian saa paremmin talteen, ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa.

Miten nuoria houkutellaan rikollisverkostoihin ja miten sitä voi torjua?

Sisäministeriön rahoittamassa tutkimushankkeessa selvitettiin tilannekuvaa katujengirikollisuudesta ja pohdittiin, mitä tehokas puuttuminen rikollisverkostojen toimintaan vaatii.

Turun Seudun Tanssioppilaitos täyttää 50 vuotta

Turun Seudun Tanssioppilaitoksen balettioppilaita esityksessä Otteita baletista Les Sylphides.

Tanssitaiteen perusopetusta antava Turun Seudun Tanssioppilaitos täyttää tänä vuonna 50 vuotta. Tanssioppilaitoksen tunneilla taiteen perusopetuksen oppilaita on 50 vuoden aikana ollut tuhansia.

Talveen tottuneen suomalaisen yllättää liian lyhyt turvaväli

Talvi on näyttänyt ensimmäiset kunnon merkkinsä etelässäkin. Autoilijat, pyöräilijät ja jalankulkijat tasapainoilevat liukkauden, loskan ja kylmän yhteisvaikutuksessa, joka vaatii selkeää ennakointia ja reilua turvaväliä.

Naantalin joulukausi avataan ensimmäisenä adventtiviikonloppuna

Joulupukki vierailee joulutapahtumissa myös tänä vuonna. Kuva on vuodelta 2023.

Naantalin perinteistä joulunavausviikonloppua vietetään jälleen ensimmäisenä adventtina 27.–30. marraskuuta. Tapahtuma käynnistyy jo torstaina Naantalin torilla, kun jouluvalot syttyvät.

Kuivuus ja rankkasateet keskeisiä ilmastoriskejä maataloudelle Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomi on jo nyt valtakunnallisesti merkittävä maatalouden kuivuuden riskialue, jossa kuivuus aiheuttaa merkittäviä satotappioita. Ilmastonmuutoksen seurauksena kuivuudesta aiheutuneet satotappiot lisääntyvät entisestään erityisesti lähitulevaisuudessa. Toisaalta kuivuuden vastapainona yleistyvät myös aiempaa voimakkaammat rankkasateet. Jatkossa aiemmin kerran sadassa vuodessa esiintyneet rankkasateet voivat 2040-luvulta alkaen toistua jopa kerran vuosikymmenessä.

Mika Natrin taidenäyttely avautuu Raision museo Harkossa

Konstruktio #21, 2025, akryyli kankaalle 75x75.

Raision museo Harkon vuoden neljäntenä vaihtuvana näyttelynä nähdään turkulaisen taiteilija Mika Natrin Koherenssi -niminen näyttely. Raisiossa Natri tunnetaan Raision kaupungintalon edustan Kaaret -teoksesta.

Eduskunta vakinaistanut Kela-taksien enimmäishintasääntelyn

Eduskunta on päättänyt, että Kela-taksien enimmäishintasääntelystä tulee pysyvä 1.1.2027.

Eero Vuorjoki jatkaa Interissä

Eero Vuorjoki.

FC Inter ja maalivahti Eero Vuorjoki ovat allekirjoittaneet uuden kaksivuotisen sopimuksen. Vuorjoki liittyi Interiin kaudelle 2024. Debyyttikaudellaan nuori maalivahti torjui sinimustille Liigacupin mestaruuden ja teki ensiesiintymisensä myös Veikkausliigassa. Juniorimaajoukkueissa U18- ja U19-ikäluokissa esiintyneelle Vuorjoelle on kahden kauden aikana kertynyt yhteensä 11 ottelua edustusjoukkueessa.

Työeläkevakuutusmaksut vahvistettu ensi vuodelle

Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut vuoden 2026 työeläkevakuutusmaksut. Työntekijän eläkelain (TyEL) mukainen työeläkevakuutusmaksu määräytyy sosiaali- ja terveysministeriön vahvistamien laskuperusteiden mukaan.

Maata Näkyvissä -festarit jo 40. kerran

Uuden sukupolven gospelartisti Beige nähdään Maata Näkyvissä -festareilla myös tänä vuonna.

Gatorade Centerissä vietettävät Maata Näkyvissä -festarit ovat alkaneet. Pohjoismaiden suurin kristillinen nuorisotapahtuma järjestetään tänä vuonna jo 40. kerran.

Eurojackpotin arvonnassa viisi täysosumaa

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa (kierros 47/2025) löytyi viisi kappaletta täysosumia, joilla voitti 6,7 miljoonaa euroa. Kaikki illan täysosumat matkasivat Saksaan. Suomessa illan paras tuuri oli Alavudella Tuurin Kyläkaupassa, jonne osui 40 000 euron voitto Jokerista.

Kotaviidan veljekset vauhdissa Ukrainan hyväksi

Aulis (vas.) ja Reino Kotaviita.

Turkulaiset muusikkoveljekset Aulis ja Reino Kotaviita konsertoivat Veljekset vauhdissa -sarjan konsertilla Ukrainan hyväksi. Sunnuntaina 23. marraskuuta kello 15 Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän toimitalolla (Eerikinkatu 3) järjestettävän konsertin tuotto ohjataan kokonaisuudessaan Kirkon Ulkomaanavun kautta Ukrainaan.

Painolan Johanna Saarinen valittiin Turun Yrittäjänaiseksi

Johanna Saarinen.

Turun Yrittäjänaiset ry on valinnut Johanna Saarisen vuoden 2025 Turun alueen yrittäjänaiseksi. Saarinen on triplayrittäjä. Hänen yrityksiään ovat Painotalo Painola, Coruu ja Loistosaari Oy.

Urheilu

Eero Vuorjoki jatkaa Interissä

Eero Vuorjoki.

FC Inter ja maalivahti Eero Vuorjoki ovat allekirjoittaneet uuden kaksivuotisen sopimuksen. Vuorjoki liittyi Interiin kaudelle 2024. Debyyttikaudellaan nuori maalivahti torjui sinimustille Liigacupin mestaruuden ja teki ensiesiintymisensä myös Veikkausliigassa. Juniorimaajoukkueissa U18- ja U19-ikäluokissa esiintyneelle Vuorjoelle on kahden kauden aikana kertynyt yhteensä 11 ottelua edustusjoukkueessa.

TPS:n salibandynaisia lähdössä MM-kisoihin

TPS-kapteeni Jenna Saario (oik.).

Suomi lähtee murtamaan Ruotsin dominanssia 6. joulukuuta Tšekissä pidettäviin salibandyn naisten MM-kisoihin. TPS:n joukkueesta MM-kisoihin lähtevät Jenna Saario sekä Pietilän siskokset Emilia ja Olivia . Muita turkulaisille tuttuja pelureita MM-joukkueessa ovat viime kaudella TPS:ää edustanut Meri-Helmi Höynälä ja FBC Loiston paitaa vielä viime keväänä kantanut Ulla Valtola .

TPS solmi stadionsopimuksen – Kupittaan pääkatsomo käytössä ensi kaudella

TPS:n miesten edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Veikkausliigan ja Suomen Cupin kotiottelunsa Veritas Stadionilla niin, että käytössä on stadionin pääkatsomo.

TPS Jalkapallo ja Veritas Stadionia operoiva stadionyhtiö ovat solmineet jalkapallokauden 2026 kattavan sopimuksen. TPS:n miesten edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Veikkausliigan ja Suomen Cupin kotiottelunsa Veritas Stadionilla niin, että käytössä on stadionin pääkatsomo.

Prosper Ahiabu Interin paitaan

Prober Ahiabu on nähty VPS:n paidassa. kuva on vuodelta 2022.

Inter ja ghanalaiskeskikenttäpelaaja Prosper Ahiabu ovat solmineet pelaajasopimuksen, joka kattaa kaudet 2026 ja 2027. 26-vuotias Ahiabu on kuulunut viime vuosina luottopelaajiin Vaasan Palloseurassa. Viime kaudella hän nousi myös vaasalaisten kapteenistoon.

Åboraakkeli: Hopeasta hyvä Interin ponnistaa

Interin kausi Veikkausliigassa päättyi komeaan Ilves-voittoon ja hopeamitaleihin. Kausi kokonaisuutena oli hieno ja hopeamitalit vähintään ansaitut. Mitali maistui, eikä ihme. Edellisen kerran Inter oli mitaleilla kauden 2020, mutta tuota mitalia himmensi osaltaan koronapandemia.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat ei kyennyt murtamaan Kosovon muuria

Matias Siltanen oli jälleen Pikkuhuuhkajien luottomiehiä.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue jäi Kupittaalla maalittomaan tasapeliin Kosovoa vastaan EM-karsintaottelussa. Suomi säilytti paikkansa lohkon kakkosena mutta Espanja karkasi jo viiden pisteen päähän.