Maailman ensimmäinen 5G-kahvila Wiklundille, opiskelijaravintola Galilei seuraa perässä

Elisan 5G-verkko Turussa kasvaa Pohjoismaiden laajimmaksi kevään 2019 aikana. Samalla Elisa ja Turun kaupunki aloittavat merkittävän kolmevuotisen 5G-kumppanuushankkeen, joka sisältää erilaisia toimenpiteitä uuden teknologian hyödyntämiseksi sekä konkreettisia pilotoinnin kohteita.

Turun kaupunki ottaa ensimmäisenä 5G:n käyttöön tietohallinnossaan ja kaikki pääsevät kokeilemaan verkon ominaisuuksia Turkuun tulevissa maailman ensimmäisissä 5G-kahviloissa.

Elisa ja Turun kaupunki ovat käynnistäneet yhdessä kolmevuotisen 5G-kumppanuushankkeen, jonka ensimmäisiä konkreettisia tuloksia voidaan odottaa jo tämän vuoden aikana. Kumppanuushankkeen tavoitteena on vahvistaa Turun asemaa älykkäänä kaupunkina 5G:tä hyödyntäen. Yhdysvaltalaisen The Future Today Instituten maaliskuussa julkaisema Tech Trends -raportti sijoitti Turun 7.sijalle sadan älykkäimmän kaupungin vertailussa. Sijoitus oli suomalaisista kaupungeista paras.

– Yksi tärkeimmistä Turun menestyksen syistä on mobiiliteknologian edistyksellinen hyödyntäminen. Tämä siirtyy taas uudelle tasolle Elisan rakentaman 5G-verkon myötä. Kumppanuus tuo uusia palveluita ja käytännön toteutuksia turkulaisille ensimmäisten joukossa maailmassa, Turun kaupungin strategia- ja kehittämisjohtaja Jussi Vira iloitsee.

Kaupungin ja Elisan 5G-suunnitelmat linkittyvät suoraan Turun Smart and Wise -kärkihankkeen ydinalueisiin, kuten liikenteeseen, liikkumiseen sekä turvallisuuteen. Ensimmäiset konkreettiset kokeilut on jo sovittu.

– Ensimmäisenä 5G:tä pilotoi tietohallintomme, jossa testaamme mitä nopea, korkean kapasiteetin ja lyhyeen viiveen 5G-mobiiliverkko mahdollistaa toimistokäytössä. Muista suunnitteilla olevista kokeiluista voin mainita robottibussin, jonka etävalvonnassa 5G:llä on tärkeä rooli, Vira jatkaa.

Turkulaiset pääsevät kokemaan 5G:n hyödyt jo 15. huhtikuuta alkaen, kun Turun Osuuskaupan Coffee House Wiklundista tulee tiettävästi maailman ensimmäinen 5G-kahvila. Kahvilan asiakkaat pääsevät käyttämään Elisan 5G-verkkoa wifin välityksellä. Jatkoa seuraa heti toukokuun aikana kun Åbo Akademin ja Turun yliopiston opiskelijaravintola Galilei saa myös 5G-verkon käyttöönsä.

– On tärkeää, että 5G näkyy myös kaupunkilaisten arjessa, sillä kaupunkilaisillehan verkkoa rakennetaan. Nyt tehtävän verkon laajennuksen jälkeen jo kolmasosa turkulaisista asuu Elisan 5G-verkon alueella ja verkko kattaa Turun ydinkeskustan ja Kupittaan alueen. Kahvilat ovat erinomainen paikka käydä kokeilemassa 5G:n ominaisuuksia, Elisan Länsi-Suomen aluejohtaja Juha Laukkanen kertoo.

Elisa on ensimmäisenä operaattorina Suomessa avannut 5G-verkkoja useille paikkakunnille Suomessa. Tällä hetkellä verkkoja on Helsingissä, Tampereella Jyväskylässä ja Turussa. Uusia verkkoja rakennetaan vuoden 2019 aikana uusiin kaupunkeihin. Helmikuussa Elisa julkisti tuovansa myyntiin useiden laitevalmistajien 5G-päätelaitteita tämän vuoden aikana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Taksiuudistus – Bernerin aivopieru

Bernerin taksiuudistuksen jälkeen tulleet taksit ovat epäluotettavia, varsinkin ne autot, joissa ei lue mitään firman nimeä.

Lentopallon miesten Mestaruusliigan alku siirtyy kuukaudella

Lentopallon kotimaisen miesten Mestaruusliigan kauden 2025–26 avaus siirtyy suunnitellusta eteenpäin. Alkuperäisen suunnitelman mukaan kauden piti alkaa 20. syyskuuta, mutta Kansainvälisen lentopalloliiton (FIVB) linjaus kansainvälisen seurasiirtoikkunan suhteen estää tämän. Usea Euroopan maa on samassa tilanteessa omien liigojensa kanssa.

Pete Poskiparta tuo mentalismin kosketusetäisyydelle Sopukassa

Pete Poskiparta.

Pete Poskiparran uusi sooloesitys tuo taikuuden ja mielen ihmeet lähelle katsojaa, lähes kosketusetäisyydelle. Kaupunginteatterin Sopukan intiimi tila avaa mielikuvitusmaailman, jossa telepatiakin voi olla totta. Esityksessä kuljetaan mielen vuoristoradalla tunnelmasta toiseen. Välillä kutitellaan nauruhermoja, toisaalla luetaan katsojan ajatuksia ja heti perään saatetaan kokeilla klassista taikuutta. Yleisö on kuitenkin täysin turvassa ja jokainen katsoja päättää itse haluaako vain seurata mahdottomia tapahtumia sivusta vai osallistua niiden tekemiseen.

Kysely: Alkolukko tärkein liikenneturvallisuustoimi

Alkolukko toistuvasti päihtyneenä ajaneiden autoihin nousi tärkeimmäksi liikenneturvallisuustoimeksi tuoreessa kyselyssä. Huoli rattijuopumuksista on kasvanut kahdessa vuodessa, ja kuljettajan ajoterveys korostuu aiempaa selvemmin.

Elämäkertanäytelmä arkkitehti Aino Aallosta kertoo naisesta Alvarin takana

Johanna Parkkinen.

Ensi talvena Paimion Teatterissa saa ensi-iltansa arkkitehtoninen elämäkertanäytelmä Aino A . Näytelmä perustuu Jari Järvelän romaaniin, josta sen näytelmäksi on kirjoittanut Kati Kaartinen . Ohjaaja on visuaalisesti näyttävistä ohjauksistaan tunnettu Johanna Parkkinen .

Eloranta: Varsinais-Suomen hälyttävä työttömyystilanne vaatii välittömiä toimia

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) pitää Varsinais-Suomen työllisyystilannetta erittäin hälyttävänä. Maakunnan pitkäaikaistyöttömyys lähestyy jo koko mittaushistorian huippua. Eloranta vaatii hallitukselta toimia yhä kasvavan pitkäaikaistyöttömyyden vähentämiseksi.

Indie pop -bändi Goodnight Monsters juhlakeikalle

Goodnight Monsters vuosimallia 2008.

Turkulaisen Goodnight Monstersin debyyttilevyn The Brain That Wouldn’t Die julkaisusta tulee syksyllä kuluneeksi 20 vuotta. Yhtye kasaa rivinsä ja soittaa helsinkiläisen Merriesin kanssa kaksi juhlakeikkaa. Merries täyttää tänä vuonna 15 vuotta. Keikkapaikkoina ovat 22. elokuuta Loose Helsingissä ja 20. syyskuuta Dynamo Turussa.

Wizz Air avaa suoran reitin Turusta Vilnaan

Lentoyhtiö Wizz Air tekee lyhyen ajan sisään jo toisen reittiavauksen Turussa. Joulukuussa avautuvan uuden lentoreitin kohde on Liettuan pääkaupunki Vilna. Euroopan nopeimmin kasvaviin lentoyhtiöihin kuuluva Wizz Air on lähiaikoina julkaissut merkittävän määrän uusia reittejä eri puolille Eurooppaa. Turku on nyt saamassa osansa näistä avauksista, sillä yksi uusista yhteyksistä tulee Turun ja Vilnan välille.

Kekseliäät kalareseptit keräävät kehuja

Sitruunapestoahven ja kaalipihvi.

– Kala on uskomattoman monipuolinen raaka-aine – sen voi paistaa, grillata, kypsentää uunissa, friteerata tai tarjota vaikka raakana. Kala on nopea valmistaa ja myös valmiina löytyy paljon hyviä kalatuotteita, kuten säilykkeitä ja graavikalaa, listaa Mikko Niemi .

Eurojackpotin potti nousee jo noin 116 miljoonaan euroon

Eurojackpotin kierroksen 37/2025 perjantain arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Tiistaina Eurojackpotin potti nousee jo noin 116 miljoonaan euroon.

Oluiden myynnissä kasvua yli 20 prosenttia Alkossa

Oktoberfest näkyy Alkon olutmyynnissä.

Alkon elokuun kokonaislitramyynti laski 8,3 prosenttia. Tämän vuoden elokuussa myyntipäiviä oli yksi vähemmän. Kun myyntipäiväkorjaus huomioidaan viime vuoden elokuuhun verrattuna, laski litramyynti noin neljä prosenttia.

Oppilasta kunnolla turpaan

Törmäsin Threads -pikaviestipalvelussa keskusteluun, jossa 1980–90-luvuilla peruskoulua käyneet muistelivat taitoaineiden tunteja. Vähemmän yllättäen muistot olivat ikäviä.

Kolmannes suomalaisista vastuullisia kuluttajia

Asiakastieto on toteuttanut Iro Researchin kanssa laajan valtakunnallisen vastuullisuustutkimuksen, jossa selvitettiin suomalaisten kuluttamista, sen vastuullisuutta ja heidän ajatuksiaan vastuullisuuden eri ulottuvuuksista. Kattavaan tutkimukseen osallistui lähes 2 400 vastaajaa.

Viljakuivurin lämmönvaihdin kärähti Maskussa

Viljakuivurin lämmönvaihdin kärähti Maskun Ohensaaressa perjantaina iltapäivällä. Varsinaista paloa ei syttynyt.

Suomalainen nykytaide kohtaa andalusialaisen tradition

Compañía Kaari & Roni Martin nähdään Littoisten työväentalolla.

Compañia Kaari ja Roni Martinin teos Compañia Kaari & Roni Martin goes ROOTS nähdään syyskuussa kuudella paikkakunnalla Etelä-Suomessa. Kiertue käynnistyi 3. syyskuuta Hangosta ja huipentuu 18. syyskuuta Littoisten työväentalolle.

Kaksi henkilöautoa kolaroi Aurassa

Kaksi henkilöautoa kolaroi ysitiellä Aurassa perjantaina iltapäivällä. Molemmissa autoissa oli ainoastaan kuljettajat, jotka ensihoito vei tarkistettavaksi.

Kalle Parviainen jatkaa FC Interin urheilujohtajana

Kalle Parviainen.

FC Inter on vakinaistanut Kalle Parviaisen sopimuksen urheilujohtajan tehtävästä.

Eläinten hyvinvointilaki säätää – koirilla oltava jatkuvasti puhdasta juomavettä

Eläinten hyvinvointilain mukaan koirilla pitää olla juomavettä jatkuvasti, ympäri vuoden. Koiran pysyvässä pitopaikassa, esimerkiksi kotipihalla olevassa aitauksessa, on oltava juomavettä koko ajan. Jatkuvan vedensaannin vaatimuksesta voidaan poiketa ainoastaan poikkeuksena erityisissä tilanteissa ammattimaisilla rekikoiratarhoilla pakkassäällä.

Urheilu

Lentopallon miesten Mestaruusliigan alku siirtyy kuukaudella

Lentopallon kotimaisen miesten Mestaruusliigan kauden 2025–26 avaus siirtyy suunnitellusta eteenpäin. Alkuperäisen suunnitelman mukaan kauden piti alkaa 20. syyskuuta, mutta Kansainvälisen lentopalloliiton (FIVB) linjaus kansainvälisen seurasiirtoikkunan suhteen estää tämän. Usea Euroopan maa on samassa tilanteessa omien liigojensa kanssa.

Kalle Parviainen jatkaa FC Interin urheilujohtajana

Kalle Parviainen.

FC Inter on vakinaistanut Kalle Parviaisen sopimuksen urheilujohtajan tehtävästä.

Puukkokatsomo: Huipennus edessä

Axel Kouame.

Kotimaisen jalkapalloliigan huipennus, kuuden joukkueen mestaruussarja, käynnistyy lauantaina 13. syyskuuta. Interin osalta mestaruussarja alkaa Gnistanin vieraana. Ensimmäinen mestaruussarjan kotiottelu on edessä 23. syyskuuta, jolloin HJK vierailee Kupittaan nurmella.

Iiro Järvinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Iiro Järvinen.

FC Inter on käyttänyt keskikenttäpelaaja Iiro Järvisen sopimuksessa olleen option. Järvinen jatkaa Turussa myös kaudella.

Turkulaiset salibandyjoukkueet uuden edessä

TPS:n ja FBC Loiston keskinäisestä taistosta on lupa odottaa entistä tasaisempaa. Kauden ensimmäistä derbyä joudutaan odottamaan lokakuun alkuun.

TPS ja Loisto lähtevät F-liigan kauteen muuttuneessa tilanteessa

TPS:n Mika Suoraniemi luottaa kauden kynnyksellä ympärillään oleviin

Mika Suoraniemi on toiminut TPS:ssä muun muassa pelaajana, juniorivalmentajana, pelaajatarkkailijana ja nyt urheilutoimenjohtajana.

Liiga-kausi käynnistyy huomenna 9. syyskuuta, kun kiekko putoaa Hämeenlinnassa jäähän HPK–TPS-ottelun alkamisen merkiksi. Myös pitkän päivätyön TPS:ssä eri rooleissa tehneelle Mika Suoraniemelle uusi kausi on uuden alku. Alkava kausi on Suoraniemen ensimmäinen TPS:n urheilutoimenjohtajana.