Oluiden myynnissä kasvua yli 20 prosenttia Alkossa

Oktoberfest näkyy Alkon olutmyynnissä. Oktoberfest näkyy Alkon olutmyynnissä. Kuva: Oleksandra Polishchuk

Alkon elokuun kokonaislitramyynti laski 8,3 prosenttia. Tämän vuoden elokuussa myyntipäiviä oli yksi vähemmän. Kun myyntipäiväkorjaus huomioidaan viime vuoden elokuuhun verrattuna, laski litramyynti noin neljä prosenttia.

Viinien myyntilitrat laskivat 11,4 prosenttia ja väkevien 11,6 prosenttia. Panimotuotteiden (juomasekoitukset, oluet ja siiderit) myynti nousi 13,8 prosenttia ja alkoholittomien myynti nousi 45,7 prosenttia.

Tammi–elokuun myynti laski 10,2 prosenttia verrattuna viime vuoden vastaavaan ajankohtaan. Alkoholilaki on vaikuttanut Alkon myyntiin odotetusti. Tarkemmat myyntitilastot löytyvät Alkon verkkosivuilta.

Kun illat pimenevät ja ilma viilenee, viinilasissa saa maistua syksyn syvä sävy.

– Syksy herättää kaipuun täyteläisempiin makuihin. Nyt laitetaan herkemmin tarjolle ne voimakkaammat, tanniinisemmat ja maanläheisemmät punaviinit, jotka kesällä usein jäävät taka-alalle, kertoo tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindström tiedotteessa.

– Yksi suomalaisten ehdoton suosikki on Italia, joka on Alkon toiseksi suurin viinimaa Chilen jälkeen litramyyntien perusteella. Italia tarjoaa poikkeuksellisen monipuolisen punaviinien kirjon – jokaisella alueella on oma luonteensa, rypälelajikkeensa ja ruokakulttuurinsa. Syksy on täydellinen aika tutustua näihin viineihin.

– Meillä on osassa myymälöitä tarjolla kuukausittaiset erikoiserät, jotka ilmestyvät myymälään aina kuunvaihteen tienoilla. Nyt meillä on upea Veneton Valpolicellan viiniteema, joka vie asiakkaamme Pohjois-Italian vehreille kukkuloille, missä Corvina, Corvinone, Rondinella ja Molinara sekä joukko muita rypälelajikkeita muuntuvat ainutlaatuisiksi viineiksi. Nyt on hieno mahdollisuus tutustua Valpolicellan viiniperheen koko kirjoon.

Syksy tuo tullessaan sadonkorjuun juhlan, ja sen kruunaa klassinen Oktoberfest, joka tuo Alkoon Münchenin kansanjuhlan klassikot sekä muita juhlaoluita.

– Perinteikkäiden müncheniläispanimoiden oluita on kaikkiaan kuusi, joista meille on saatu jälleen peräti viisi. Oktoberfestin maukkaissa laatulagereissa on kaksi tyylisuuntaa, märzen ja festbier. Märzenissä on vankkaa runkoa ja leipäisyyttä. Sitä vaaleampaan suuntaan kehittynyt festbier-juhlaolut puolestaan on maultaan hieman raikkaampi ja kevyempi, mutta silti runsas.”

Alkon syksyn baijerilaista olutvalikoimaa täydentämään on poimittu kolme kausiolutta – kaksi perinteisen tyylin festbieriä sekä Oktoberfestin henkeen sopiva vehnäolut.

– Olemme tosi iloisia siitä, että asiakas on löytänyt meidät myös oluiden ostopaikkana. Oluiden myynti kasvoi noin 23 prosenttia, kun vertaamme viime vuoden vastaavaan ajankohtaan. Oktoberfest-oluiden myynti on saanut hyvän startin. Lisäksi meihin luotetaan perinteisempien oluttyylien ostopaikkana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Myymälävarkauksien aallolle ei näy loppua – myös pahoinpitelyrikoksissa uusi ennätys

Myymälävarkauksien määrä kasvoi entisestään vuoden toisella neljänneksellä. Huhti–kesäkuussa poliisin tietoon tuli noin 19 900 myymälävarkautta, mikä on seitsemän prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Kirpputoreilta löydetyt vanhat kanavatyöt ja populaarikulttuurin ikonit lyövät kättä

Turkulaisen kuvataiteilija Johanna Sinkkosen uusi teossarja Homage to Pop Culture Icons tuo yhteen kirpputoreilta löydetyt vanhat kanavatyöt ja nykyajan populaarikulttuurin ikonit turkulaiseen Gaggui Kaffelaan 1.–26. syyskuuta. Menneiden vuosikymmenten idylliset maisemat, kukat ja eläinaiheet kohtaavat populaarikulttuurista tutut hahmot, meemit ja nykyajan kuvaston.

Kesäkausi päättyy vaihtelevassa säässä – lämpötila voi nousta paikoin 20 asteeseen

Ilmatieteen laitoksen 27. elokuuta tekemän ennusteen mukaan sää on elokuun viimeisenä viikonloppuna vaihtelevaa. Viikonloppuna vietetään muun muassa veneily- ja mökkikauden päätösjuhlaa venetsialaisia sekä Suomen luonnon päivää.

Veritas ylsi ennätyksellisiin sijoitustuottoihin

Veritaksen sijoitukset ovat tuottaneet puolessa vuodessa yli sen, mitä sijoitukset tuottavat keskivertovuonna koko vuodessa.

Työeläkeyhtiö Veritaksen sijoitukset tuottivat 6,6 prosenttia tammi–kesäkuussa ja ennätykselliset 6,9 prosenttia vuoden toisella neljänneksellä. Vakavaraisuus vahvistui hyvän sijoitustuloksen ansiosta.

Uusi koulutusmalli nopeuttamaan maahanmuuttajien työllistymistä

Turun ammattikorkeakoulun ja Loimaan evankelisen kansanopiston kehittämä koulutusmalli tarjoaa ratkaisun kasvavaan työvoimapulaan. Kun opiskelijat kiinnittyvät työelämään paikallisissa yrityksissä jo opintojensa aikana, syntyy paremmat edellytykset jäädä alueelle valmistumisen jälkeen.

Paimion Sähkömuseo tarjoaa Opetusiltapäivä Paimion Sähkömuseossa -vierailuja alakouluille

Oppilaita Sähkömuseossa pienoismallin äärellä.

Sähkötekniikan erikoismuseo Paimion Sähkömuseo on jo kolmena syksynä tarjonnut varsinaissuomalaisille 5.–6. luokille maksuttomia Opetusiltapäivä Paimion Sähkömuseo -vierailuja. Toimintaa on tukenut Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskus STEK ry. Luokille tarjottuun pakettiin ovat alusta alkaen sisältäen sisältyneet opetustuntien lisäksi maksuttomat kuljetukset sekä välipala. Toimintaa esitellään tarkemmin hankkeen omalla sivustolla.

Skanssin biodiversiteettipuistoon avautuu uusi koira-aitaus

Skanssin biodiversiteettipuistoon avautuu uusi koira-aitaus, joka tarjoaa koirille ja niiden omistajille turvallisen ja luonnonläheisen ulkoiluympäristön. Samalla alue toimii esimerkkinä siitä, miten virkistyskäyttöä ja luonnon monimuotoisuuden edistämistä voidaan sovittaa yhteen.

Uusi jätevesidirektiivi tuo mukanaan vaatimuksia mikroepäpuhtauksien poistoon

Kakolanmäen jätevedenpuhdistamolla menetelmiä pilotoitiin kolmen kuukauden ajan viime vuonna.

Euroopan unionin uudistettu yhdyskuntajätevesidirektiivi kiristää jätevesien käsittelyvaatimuksia. Kokonaan uutena asiana direktiivissä on mikroepäpuhtauksien poistovelvoite, jonka seurauksena jätevedenpuhdistamojen on tehostettava käsittelyprosessejaan lisäämällä kokonaan uusi prosessiosio haitallisten aineiden poistamiseksi.

Turku pilotoi uudenlaista kulttuuripalvelua senioreille

Turun kaupunki käynnistää uuden Kotikulman kulttuuri -palvelun, joka tuo kulttuuri- ja taidesisältöjä senioreille eri puolilla Turkua. Maksuttomiin tapahtumiin voi osallistua matalalla kynnyksellä.

KiVa Koulu -ohjelman vaikutukset ulottuvat aikuisuuteen – ansiot kasvoivat ja rikollisuus väheni

Christina Salmivalli.

Kiusaamisen vastaisen KiVa Koulu -ohjelman vaikutukset näkyvät vuosienkin päästä koulutusvalinnoissa, tuloissa ja työelämään kiinnittymisessä, osoittaa kansainvälinen taloustieteilijöiden tekemä tutkimus. Ohjelmaan osallistuneet hakeutuivat useammin lukioon, valmistuivat todennäköisemmin yliopistosta, ansaitsivat nuorina aikuisina enemmän ja syyllistyvät harvemmin rikoksiin kuin verrokkinsa.

Muinaistulien yön ilotulitteista ei tarvitse ilmoittaa viranomaisille

Turun kieltoalue.

Elokuun viimeisenä viikonloppuna vietetään jälleen kerran veneily- ja mökkeilykauden päätösjuhlaa – venetsialaisia. ”Veden, tulen ja valon juhlan” perinteisiin kuuluu mm. lyhtyjen ja nuotioiden polttaminen sekä ilotulitukset.

Asuntojen hinnat laskivat eniten Turussa

Hinnat laskivat kaikissa suurissa kaupungeissa, mutta eniten Turussa, 6,4 prosenttia, ja Vantaalla, 6,2 prosenttia.

Vanhojen osakeasuntojen hinnat jatkoivat laskuaan heinäkuussa: ne olivat koko maassa 3,4 prosenttia alempana kuin vuotta aiemmin. Edellisestä kuukaudesta hinnat laskivat 0,3 prosenttia.

Kaarina aikoo käynnistää koko henkilöstöä koskevat yt-neuvottelut, tavoitteena 2,7 miljoonan euron säästöt

Kaarinan kaupunki aikoo käynnistää koko henkilöstön yhteistoimintamenettelyn osana vuoden 2027 talousarvion valmistelua. Syynä on kaupungin taloudellinen tilanne ja alijäämän kattamistarve.

Elias Tillandz -palkinto myönnettiin BioCity Symposiumissa sydäninfarktin diagnostiikkaa parantavalle tutkimusartikkelille

Apulaisprofessori Saara Wittfoothin tutkimusryhmän palkittu tutkimus auttaa erottamaan sydäninfarktin muista troponiiniarvoa nostavista sairauksista.

Vuoden 2025 Elias Tillandz -palkinto myönnettiin tutkimukselle, jossa osoitettiin troponiinin pitkän muodon potentiaali sydäninfarktin diagnostiikassa. Palkinto luovutettiin torstaina 27. elokuuta BioCity-symposiumin avajaisseremoniassa.

Mikä on suhteesi Itämereen?

Itämeripäivää vietetään torstaina 27. elokuuta. Päivää juhlistetaan sadoilla tapahtumilla, joissa tutkijat, viranomaiset, yritykset, järjestöt ja kansalaiset tuovat esiin työtään meren ja sen tulevaisuuden hyväksi.

Saaristomeren ekologisesti merkittävät vedenalaiset meriluontoalueet tunnistettu

Saaristomeri on yksi Suomen monimuotoisimmista meriluontoalueista.

Saaristomereltä on tunnistettu 46 ekologisesti merkittävää merialuetta. Kartoituksen tavoitteena on tukea meriluonnon suojelua ja luontoarvojen huomioimista alueidenkäytön suunnittelussa. Turku aikoo ottaa kartoituksen tiedot käyttöön kaupungin luonnonsuojelualueohjelman valmistelussa. Alueita esitellään tänään Turussa Itämeripäivän tapahtumassa.

Varsinais-Suomen Kokoomus: Varhan talouden tasapainottaminen ja palveluiden turvaaminen eivät ole toistensa vastakohtia

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) talouden kehitys on kääntynyt oikeaan suuntaan, mutta talouden tasapainottamista on jatkettava samalla, kun turvataan varsinaissuomalaisten oikea-aikainen pääsy hoitoon ja tarvitsemiinsa palveluihin, arvioi Varsinais-Suomen Kokoomus kannanotossaan.

Suurin osa sekajätteestä edelleen biojätettä ja erilaisia pakkausmateriaaleja

Merkittävä osa kotien sekajätteestä koostuu edelleen biojätteestä sekä erilaisista pakkausmateriaaleista.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) tuoreen sekajätteen koostumustutkimuksen mukaan biojäte muodostaa edelleen yli kolmanneksen kotitalouksien sekajätteestä. Tulosten perusteella kompostoinnista ilmoittaneiden taajama-alueen pientalojen roskapussissa biojätettä on lähes yhtä suuri osuus kuin niissä haja-asutusalueen pientaloissa, joissa biojätettä ei kerätä erikseen sekajätteestä.

Näköislehti

Urheilu

Benedek Oláh siirtyi Kosken Kaikuun

Benedek Oláh.

Pöytätennisseura Kosken Kaiku saa riveihinsä kovan vahvistuksen, kun Benedek Oláh edustaa jatkossa varsinaissuomalaisseuraa. Oláh on Suomen kaikkien aikojen paras pelaaja, jonka korkein maailmanlistasijoitus on 50. Suomen ykköspelaaja hän ollut jo 15 vuotta ja edusti Suomea myös Rio de Janeiron olympialaisissa. Oláh pelaa ensimmäistä kertaa kotimaan pääsarjassa, sillä hän lähti ulkomaille jo ennen pääsarjadebyyttiään.

Kangasniemi vaihtaa Interistä Leicesteriin

Rasmus Karjalainen ja Ilari Kangasniemi.

Toppari Ilari Kangasniemi siirtyy Interistä Leicester Cityyn. Vuoden ajan sinimustia edustanut Kangasniemi siirtyy Englannin kolmannella sarjatasolla League Onessa pelaavaan seuraan pysyvällä siirrolla. Kangasniemi teki seuran kanssa viisivuotisen sopimuksen.

Silja Kososen kultajuhlat järjestetään Myllyssä

Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly järjestävät moukarinheiton EM-voittajalle Silja Kososelle kultajuhlat, johon kaikki ovat tervetulleita.

Moukarinheiton Euroopan mestaria Silja Kososta juhlitaan Raisiossa, Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta. Kaikille avoimessa kultajuhlassa pääsee tapaamaan tuoretta kultamitalistia ja nauttimaan mitalikahveista. Tilaisuuden järjestävät Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly.

Interille kolme uutta pelaajaa siirtoajan viimeisenä iltana

Robert Ivanov.

Inter on vahvistanut rivejään kolmella uudella pelaajahankinnalla Suomen siirtoikkunan viimeisillä hetkillä. Sinimustiin liittyvät puolustaja Robert Ivanov sekä laitahyökkääjät Herman Sjögrell ja Muhammed Suso .

Inter aktivoi Herman Sjögrellin sopimuksen ulosostopykälän – hyökkääjä jättää Jaron

Herman Sjögrell (toinen vas.) on tehnyt seitsemän maalia Veikkausliigassa tällä kaudella.

Jalkapalloilun Veikkausliigassa sarjapaikasta taisteleva FF Jaro sai maanantai-iltana tiedon, että FC Inter on aktivoinut hyökkääjä Herman Sjögrellin ulosostopykälän, ja pelaaja itse on ilmoittanut aikeestaan siirtyä.

TPS tuomitsee erotuomariin Turun derbyssä kohdistuneen rasistisen käytöksen

TPS ja FC Inter kohtasivat sunnuntaina Veikkausliigan Turun derbyssä. Ottelun jälkeen erotuomari Peiman Simani kertoi joutuneensa rasistisen käytöksen kohteeksi odottaessaan pääsyä Ruudun tv-lähetyksen haastatteluun. Simaniin katsomosta kohdistuneet rasistiset huudot eivät olleet lähtöisin kummankaan joukkueen kannattajakatsomosta.