Lähes joka kolmas pitkäaikaistyötön työkyvytön

Lähes joka kolmas pitkäaikaistyötön on työkyvytön. Määrällisesti luku tarkoittaa 27 000 henkilöä. Joka viidennen pitkäaikaistyöttömän työkykyä voitaisiin kohentaa hoidolla tai kuntoutuksella.

Passiiviseen työttömyysturvaan käytetään 5,5 miljardia euroa ja aktiiviseen työvoimapolitiikkaan vajaa 600 miljoonaa euroa vuodessa. Terveydeksi-hanke on vuodesta 2016 asti edistänyt työttömien tietoisuutta oikeudesta lakisääteiseen maksuttomaan terveystarkastukseen.

Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Tarja Filatov (sd.) avasi Työttömien Keskusjärjestön ja Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n yhteisen seminaarin, joka pidettiin Kansalaisinfossa Helsingissä. Puheessaan hän korosti, että suuret väestöryhmien väliset terveyserot ovat suomalainen erityisongelma.

– Sosiaalisesti ja eettisesti kestävässä yhteiskunnassa hyvinvointia ja yhteiskunnan tilaa arvioidaan vaikeimmassa tilanteessa olevien näkökulmasta. Työttömyys on kiistatta vaikea tilanne elämässä. Jokaisen ihmisen hyvinvoinnin ja ihmisarvoisen elämän edistäminen on ehjän yhteiskuntapolitiikan päämäärä. Sitä ei voi alistaa muille päämäärille, Filatov korosti.

– Työttömyys koettelee monia. Varsinkin pitkittynyt työttömyys vaikuttaa ihmiset itsetuntoon ja moneen muuhun asiaa. Hyvän elämän turvaaminen sairastuessa on tärkeää, ei siis ole mikään ihme, että sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistaminen on aikamme suurimpia hankkeita.

Tuija Oivon ja Raija Kerättären viime vuonna julkistamassa raportissa todetaan, että noin 43 000 työtöntä on etuus- tai palveluloukussa.

– Työttömät ovat työkyvyttömiä, mutta heidän työkykyongelmiaan ei tunnisteta, tai he eivät saa oikeaa palvelua, että pääsisivät uran alkuun. Heidän työkyvyttömyyseläkehakemuksistaan hylätään lähes 90 prosenttia. Lääkäreiden työkyvyn arvioinnin osaamisessa on vakavia puutteita, tilaisuudessa puhunut johtaja Tuija Oivo listasi.

– Selvityksessä todettiin, että lähes joka kolmas pitkäaikaistyötön on työkyvytön. Näiden 27 000 työkyvyttömän työttömän työmarkkinatuen kustannukset ovat 227 miljoonaa euroa vuodessa. Työkyvyn arviointivaihe ei kerrytä työttömyysturvan aktiivisuusehtoa. Kuntien velvollisuus väestöryhmien terveys- ja toimintakyvyn seurantaan ei toteudu heikoimmassa työmarkkina-asemassa olevien kohdalla.

Työttömillä on ollut lakisääteinen oikeus maksuttomaan terveystarkastukseen vuodesta 2011.

– Sotkanetin tilastojen mukaan vain 2,5 prosenttia työttömistä oli käynyt ilmaisessa terveystarkastuksessa vuonna 2017. Asia tunnetaan heikosti terveydenhuollossa, kunnissa sekä työttömien parissa, huomautti Työttömien Keskusjärjestön Terveydeksi-hankkeen hankepäällikkö Katriina Lehtovaara.

Tutkimusten mukaan työttömät ovat sairaampia, mutta käyttävät vähemmän terveydenhuollon palveluita.

– Työttömien sairauksia ei tutkita, hoideta eikä heitä ohjata kuntoutukseen samoin kuin työssä käyviä. Heikoimmassa asemassa olevien palvelutarpeisiin kohdistuu asenteellisuutta ja väheksyntää, kertoivat projektipäällikkö Anna Keto-Tokoi ja tutkija Lars Leemann Sokra-hankkeesta.

– Työttömien terveystarkastus käynnistää palveluprosessin, jossa asiakkaan tarve ratkaisee työkyvyn tuen palvelut, ei se mitä organisaatiossa on tarjolla, totesivat Satakunnan SATAOSAA-maakuntakokeilun projektisuunnittelija Sari Ljungman sekä terveydenhoitaja Tiia Nieminen.

Ilmarisen tekemä selvitys kertoo, että työelämän ulkopuolella on noin 65 000 osatyökykyistä, jotka haluaisivat työskennellä sekä arvioivat kykenevänsä siihen. Heidän hyödyntämättömän potentiaalinsa hinta on noin 1,3 miljardia euroa vuodessa.

Osa heistä olisi työllistettävissä hyvinkin helposti erilaisin tukitoimin. Tarvitaan moniammatillista yhteistyötä yli organisaatiorajojen, että tarpeet selvitetään ja oikeanlaista tukea tarjotaan.

– Lait ovat monimutkaisia ja erilaisia väliinputoamisia tapahtuu, pohtii toiminnanjohtaja Jukka Haapakoski Työttömien Keskusjärjestöstä ja jatkaa:

– Suomen tavoitellessa 80 prosentin työllisyysastetta on selvää, että työttömien sosiaali-, terveys- ja työllisyyspalveluita on vahvistettava. Eduskunnan kaikissa puolueissa vallitsee 5. helmikuuta allekirjoitetussa kannanotossa yhteinen tahtotila yli hallituskausien kestävään toimenpideohjelmaan, jossa sitoudutaan tulevina vuosina edistämään työikäisten työkykyä, ehkäisemään siirtymistä työttömyydestä pitkäaikaistyöttömyyteen ja lisäämään heikossa työmarkkina-asemassa olevien työelämäosallisuutta. Toimenpiteillä varmistetaan osatyökykyisten palvelutarpeen tunnistaminen, toimivat työkyvyn ja työllistymisen tuen palvelut sekä ihmislähtöiset palvelupolut ja -kokonaisuudet.

– Mitä saataisiin aikaan, jos yhteisellä, mittavalla kansallisella ponnistuksella lähdetään ratkaisemaan asiaa? Passiivisen työllisyyspolitiikan kustannukset ovat yli 5,5 miljardia euroa vuodessa. Aktiiviseen työllisyyspolitiikkaan käytetään vain vajaa 600 miljoonaa euroa. Tämä suhde on retuperällä. Tulevien vaalien jälkeen on mahdollisuus kääntää kurssia, Haapakoski muistuttaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kiväärin suuliekki sytytti rakennuksen ampumaradalla Nauvossa

Ampumaradalla syttyi ampumarakennus palamaan Nauvossa Ampumaradantiellä maanantaina alkuillasta. Rakennus on noin 40 neliömetrin päässä radasta. Palon arvioidaan syttyneen kiväärin suuliekistä.

Leivällä erilainen rooli eri ikäryhmissä

Nuoremmat aikuiset suhtautuvat leipään joustavasti ja kokeilunhaluisesti.

Vaikka suomalaiset ovat edelleen leipäkansaa, suomalaisten ruokailutottumukset ja suhde leipään ovat murroksessa. Lantmännen Unibaken leipäselvityksestä käy ilmi, mitä kuluttajat todella toivovat leivältä kodin ulkopuolisissa ruokailuhetkissä.

Ilmatieteen laitos: Syksy saapunut – sää koko viikon sateista ja tuulista

Suomen yli liikkuu alkaneella viikolla matalapaine toisensa perään. Päivälämpötilat ovat viidentoista asteen molemmin puolin, yöt ovat ajankohtaan nähden tavanomaista lämpimämpiä.

Veronmaksajain Keskusliitto: Palkansaajan ostovoima palaamassa ensi vuonna viimein vuoden 2020 tasolle

Reaalipalkkojen nousu ja palkkaverotuksen keveneminen nostavat keskituloisen palkansaajan ostovoiman ensi vuonna vihdoin kuuden vuoden takaiselle tasolle. Näin arvioi Veronmaksajain Keskusliitto.

Lounais-Suomen poliisi jatkaa Raision koirahyökkäyksen tutkintaa, tapausta tutkitaan vammantuottamuksena

Kolme ihmistä sai vammoja koiran käytyä ihmisten kimppuun Raisiossa myöhään lauantai-iltana. Poliisi on tavoittanut koiran omistajan viikonlopun aikana. Tapausta tutkitaan eläimen vartioimatta jättämisenä ja vammantuottamuksena.

Luontotyyppien ja lajien tilan heikkeneminen jatkuu

Kurjenrahkan kansallispuisto on yksi Etelä-Suomen suurimmista lähes yhtenäisenä säilyneistä suoalueista.

Suomi raportoi Euroopan komissiolle luonto- ja lintudirektiivien toimeenpanosta. Arvioinnin tulokset (ym.fi) osoittavat lajien ja luontotyyppien heikkenevän kehityksen jatkuvan edelleen. Myös ennallistamisasetuksen toimeenpanoon tarvitaan yhä enemmän panostuksia lajien ja luontotyyppien tilan parantamiseen sekä seurantaan.

Kuntaliiton Talousbarometri: Kuntien taloudellinen liikkumavara pienenee tulevina vuosina

Kuntaliiton Talousbarometriin vastanneiden talousjohtajien mukaan kuntien liikkumavara on kapenemassa merkittävästi seuraavien kymmenen vuoden aikana. Valtaosa vastaajista (lähes 80 %) arvioi kuntansa taloudellisen liikkumavaran pienenevän tulevina vuosina. Erityisen pienenä liikkumavara nähdään asukasmäärältään kaikkein pienimmissä kunnissa.

Merimetsokannan kasvu taittui

Merimetsosaari Maskun Pikisaaren uimarannan edustalla.

Merimetson pesiä laskettiin kesällä Suomessa noin 31 910. Pesimäkanta pieneni edelliskesästä yhdellä prosentilla, noin 280 pesän verran. Muutos viime vuoteen on merkittävä, sillä vielä viime vuoden kesällä kannan kasvu oli 15 prosenttia pesien määrän ollessa 32 190.

Syksyn yhteishaussa korkeakoulupaikkaa tavoittelee 34 700 hakijaa

Ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin haki syksyn yhteishaussa 34 700 hakijaa. Korkeakoulujen tammikuussa alkavassa koulutuksessa oli tarjolla yli 10 900 aloituspaikkaa.

Nuori laitapuolustaja Musa Hietakangas SJK:sta Interiin

Musa Hietakangas.

FC Inter ja Seinäjoen Jalkapallokerho ovat sopineet 17-vuotiaan Musa Hietakankaan siirrosta turkulaisten riveihin. Hietakankaan sopimus Interissä on kolmen vuoden mittainen.

Varha päättää palvelusopimukset Pattes Bostäder-Asunnot Ab Oy:n kanssa

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on maanantaina ilmoittanut päättävänsä palvelusopimuksensa Kemiönsaaressa toimivan Pattes Bostäder-Asunnot Ab Oy:n kanssa. Syynä sopimuksen päättämiseen ovat Pasendo-yksikön toiminnassa havaitut puutteet sekä kykenemättömyys korjata palvelutaso sopimuksen mukaiseksi hyvinvointialueen huomautuksista huolimatta. Asiakkaiden palvelut jatkuvat keskeytyksettä muissa asumispalveluyksiköissä.

Turkulaislähtöinen Idea Group vahvistaa rivejään – Sini Toivonen osaksi myyntitiimiä

Sini Toivonen ja Sanni Rostedt.

Tapahtuma- ja viestintätoimisto Idea Group vahvistaa tiimiään Soma Eventsin Sini Toivosella . Toivonen tuo mukanaan osaamisensa yritystapahtumista Idea Groupin myynti- ja asiakkuustiimiin Helsingissä ja Turussa.

Tallink kasvatti matkustajamääriään kesällä

Tallink Gruppille kesäsesonki oli vilkas. Yhtiön matkustajamäärät jatkoivat kasvuaan. Kesä–elokuun aikana kaikilla reiteillä matkusti yhteensä 1 977 830 eli lähes kaksi miljoonaa matkustajaa, mikä merkitsi huomattavaa kasvua edellisvuoteen verrattuna.

Naantalin Perhetalo II -alueelta avattu seitsemän omakotitonttia tarjouskilpailuun

Tarjouskilpailuun asetetut tontit sijaitsevat Pyrstötähti-kadun etäläreunassa. Kesällä 2024 otetussa ilmakuvassa Pyrstötähti-katu vielä keskeneräisenä vasemmalla. Alueen kunnallistekniikka ja kadut valmistuivat viime vuonna, joten tonteille pääsee rakentamaan heti.

Naantalin Luonnonmaalta, Perhetalo II:n alueelta on haettavissa seitsemän omakotitalotonttia tarjouskilpailuun perustuen. Tontit luovutetaan tarjouskilpailulla, joka on avoinna 23. lokakuuta kello 15:een saakka.

Korkosuojausten suosio kasvaa – sekä taloyhtiölainat että asuntolainat suojataan yhä useammin ja aiempaa pidemmäksi ajaksi

Tänä vuonna 29 prosenttia OP Ryhmästä otetuista uusista asuntolainoista on korkosuojattu. Myös taloyhtiölainojen korkosuojausaste on noussut nopeasti. Lainat korkosuojataan myös aiempaa pidemmäksi ajaksi.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Merimiehenkadulla

Merimiehenkatu 4:n kohdalla tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä 15.9.–24.10. Yksi ajokaista on pois käytöstä.

Inflaatio 0,5 prosenttia elokuussa

Tilastokeskuksen mukaan kuluttajahintojen vuosimuutos oli 0,5 prosenttia elokuussa. Heinäkuussa inflaatio oli 0,2 prosenttia. Kuluttajahintojen kuukausimuutos oli -0,2 prosenttia.

Iiu Susirajalle viisivuotinen taiteilija-apuraha

Turkulainen Iiu Susiraja on yksi Suomen kansainvälisesti menestyneimpiä taiteilijoita.

Valtion taidetoimikunnat ovat jakaneet ensi vuoden alusta alkavat taiteilija-apurahat. Apurahakausien pituudet vaihtelevat puolesta vuodesta viiteen vuoteen. Hakemuksia tuli yhteensä 3 766, eli hakijoista kahdeksan prosenttia sai apurahan. Hakemusmäärä laski hieman jo toista vuotta peräkkäin.

Urheilu

Nuori laitapuolustaja Musa Hietakangas SJK:sta Interiin

Musa Hietakangas.

FC Inter ja Seinäjoen Jalkapallokerho ovat sopineet 17-vuotiaan Musa Hietakankaan siirrosta turkulaisten riveihin. Hietakankaan sopimus Interissä on kolmen vuoden mittainen.

Aresh Amirkhanin toimintakiellolle sinetti

Vapaaottelija Aresh Amirkhani on tuomittu neljän vuoden toimintakieltoon. Tuomion taustalla on viime kevään tapahtumat, jolloin Amirkhani kieltäytyi dopingtestistä kiireisiin vedoten. Suekin mukaan Amirkhani ei ole vastannut määräaikaan mennessä syytekirjelmään, jolloin Suek tulkitsee Amirkhanin hyväksyneen tuomionsa.

Lentopallon miesten Mestaruusliigan alku siirtyy kuukaudella

Lentopallon kotimaisen miesten Mestaruusliigan kauden 2025–26 avaus siirtyy suunnitellusta eteenpäin. Alkuperäisen suunnitelman mukaan kauden piti alkaa 20. syyskuuta, mutta Kansainvälisen lentopalloliiton (FIVB) linjaus kansainvälisen seurasiirtoikkunan suhteen estää tämän. Usea Euroopan maa on samassa tilanteessa omien liigojensa kanssa.

Kalle Parviainen jatkaa FC Interin urheilujohtajana

Kalle Parviainen.

FC Inter on vakinaistanut Kalle Parviaisen sopimuksen urheilujohtajan tehtävästä.

Puukkokatsomo: Huipennus edessä

Axel Kouame.

Kotimaisen jalkapalloliigan huipennus, kuuden joukkueen mestaruussarja, käynnistyy lauantaina 13. syyskuuta. Interin osalta mestaruussarja alkaa Gnistanin vieraana. Ensimmäinen mestaruussarjan kotiottelu on edessä 23. syyskuuta, jolloin HJK vierailee Kupittaan nurmella.

Iiro Järvinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Iiro Järvinen.

FC Inter on käyttänyt keskikenttäpelaaja Iiro Järvisen sopimuksessa olleen option. Järvinen jatkaa Turussa myös kaudella.