Tekstiteoksen asentaminen Kauppatorin Yliopistonkadun puoleiseen työmaa-aitaan alkaa tiistaina
Tekstiteoksen asentaminen Kauppatorin Yliopistonkadun puoleiseen työmaa-aitaan alkaa tiistaina. Kokonaisuus valmistuu koko työmaa-aidan osalta tämän viikon aikana. Väliaikaisen torialueen Yliopistonkadun puoleisen aidan ensimmäinen T-kirjain asennetaan paikoilleen tiistaina 18. joulukuuta kello 10.
Kauppatorin väliaikaista torikauppa-aluetta reunustavaan aitaan tulee yhteensä 30 tekstiteostaulua, jotka muodostavat useampaan kohtaan tekstin "Turku-Åbo". Lisäksi Aurakadulle toteutetaan vastaavaan tapaan teksti "Åbo" ja Eerikinkadulle teksti "Turku". Kaikki tekstitaulut ovat mitoiltaan kolme kertaa kolme metriä, ja jokainen niistä on uniikki.
Tekstiteos toteutettiin kaikille avoimena suunnittelukilpailuna, johon tuli yhteensä reilut 160 ehdotusta. Raati valitsi toteutettavaksi 38 ehdotusta eri tekijöiltä.
Tavoitteena kilpailussa oli saada ehdotuksia kaikenikäisiltä asukkailta, ja tavoite täyttyi erinomaisesti. Ehdotuksia saatiin niin päiväkotilapsilta kuin eläkeläisiltä, sekä myös joiltakin ammattigraafikoilta. Yleisimpiä aiheita olivat Turun historialliset rakennukset ja muut maamerkit. Lisäksi monessa teoksessa toistui jollakin tapaa lintuaihe.
– Oli lokkeja, puluja, pöllöjä, tiaisia ja posankkojakin. Kaiken kaikkiaan saatujen ehdotusten taso oli mielestäni oikein hyvä ja työt monipuolisia. Kaupunkilaiset saavat kokonaisuudesta hienon tutustumiskohteen ydinkeskustaan parin vuoden ajaksi, sanoo Turun kaupungin markkinointipäällikkö Juha Elo.
– Paitsi aidassa, valitut teokset julkaistaan taustatarinoineen ja tekijöineen yksitellen kaupungin ja Kauppatorin Facebook-sivuilla. Suunnitteilla on myös jonkin kirjasen tekeminen teoksista ensi kevään aikana, Elo lisää.
Suunnittelukilpailun voittajiin on oltu yhteydessä ja he saavat palkinnoksi 50 euron lahjakortin valitsemaansa ydinkeskustan liikkeeseen.
– Voittajat ovat ottaneet tiedon lahjakortista ilahtuneina vastaan ja voimme tällä tavoin myös hieman piristää keskustan yritysten myyntiä, Elo kertoo.
Julkaistavat voittajat: Essi Tamminen, Nadja Frantzén, Ari-Pekka Sallinen, Emma Hätönen, Irene Launiainen, Maria Marquis, Sisko Sinilintu, Mikko Kujanpää, Heidi Gottschalk, Helmi Hämäläinen, Samuli Metsänranta, Elisa Uusirasi, Antti Ovaskainen, Jenny Lehto, Tilda Harenkamp, Petri Mäki, Jussi Leppänen, Tytti Nurminen, Katriina Rouvinen, Ari Mikkola, Jasmin Tossavainen, Maija Kurki, Matilda Heywood, Erwin Laiho, Mia Koski, Hilja Léman, Paula Sinkkonen, Tiina Palkki, Sandra Wallin/Sandy Bee, Leena Koulu, Ida Itkonen, Kasper Henriksson, Tarja Niinistö, Katriina Tomberg, Emilia Glader, Hannunniitun päivähoitoyksikkö /Pyrstötähdet ja Ida Malmivaara.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)