Lintuvahingot kuriin maisematason suunnittelulla

Monet peltolinnut kuten töyhtöhyyppä ovat vähentyneet uhkaavasti. Monet peltolinnut kuten töyhtöhyyppä ovat vähentyneet uhkaavasti. Kuva: Erkka Airola

– Maailma muuttuu. Ilmasto muuttuu. Linnusto muuttuu. Peltotöiden ja muuttolintujen aikataulut muuttuvat, BirdLife Suomen suojelu- ja tutkimusjohtaja Teemu Lehtiniemi sanoo.

– Esimerkiksi reilu kymmenen vuotta sitten muutama sata valkoposkihanhea pysähtyi muuttomatkallaan Suomen pelloille, mutta nyt niitä pysähtyy jo yli miljoona. Olemme uudenlaisten haasteiden edessä.

– Linnut tarvitsevat ruokaa ja uudenlaisten konfliktien ratkaisutoimenpiteet on suunniteltava maisematason hallinnalla, Lehtiniemi konkretisoi.

Hyvässä maaseutumaisemassa sekä linnut että viljelijät pärjäävät. Linnut tarvitsevat ruokansa ja pesintäsuojansa ja ihmisten on pystyttävä viljelemään tuottoisasti. Haasteita piisaa. Niihin Lehtiniemen mukaan voidaan vastata yhteistyössä, ennalta varautumalla ja esimerkiksi tukipolitiikalla, kun tavoitteet ovat selkeät.

Innokas lintumies, Luonnon- ja riistanhoitosäätiön asiantuntija Heikki Helle sanoo, että maatalouslinnuilla tänä päivänä menee huonosti. Monet peltolinnut ovat vähentyneet uhkaavasti.

– Olen huolissani esimerkiksi töyhtöhyypän ja kuovin tulevaisuudesta. Ilmastonmuutos saa linnut aloittamaan pesintänsä aiempaa aikaisemmin, kun taas peltojen kevättyöt eivät ole aikaistuneet samassa tahdissa. Vaarana on, että entistä enemmän munapesiä tuhoutuu koneiden alle, kun yhä useampi pesä munitaan ennen kevätkylvöjä, Helle sanoo.

– Mutta ongelmiin kannattaa hakea ratkaisuja. Esimerkiksi talviaikainen kasvipeitteisyys sekä riista- ja monimuotoisuuskaistojen kylväminen lohkojen reunoille ovat hyviä käytännön keinoja peltolintujen pelastuksina. Samalla ne estävät ravinnevalumia vesistöihin ja tarjoavat elinympäristöjä elintärkeille pölyttäjille.

– Ihminen voi vaikuttaa hanhien ja naakkojen reitteihin, mutta se vaatii hyvää ja vastuullista suunnittelua, Helle sanoo.

Juhani Toivakka Kauhajoen Kainaston kylästä kertoo, että yhteistyö on mahdollista jopa niin, että kaikki hyötyvät. Metsästysseuran kanssa Kainastossa käynnistettiin peltopyyprojekti kymmenisen vuotta sitten.

– Mukana olivat metsästäjien lisäksi lähes kaikki kyläläiset, Toivakka sanoo. Kylässä kuihtumisen merkit ovat nyt kadonneet.

– Elvytetty peltopyykanta on tuonut metsästys- ja muuta turismia kylään. Tarvitaan esimerkiksi majoitus-, kuljetus- ja ruokapalveluja. Tarjolla on myös ratsastusmahdollisuuksia ja koirien koulutusta. Maaseutu elää, tuottaa ruokaa ja palveluja kylässä kävijöille.

Toivakka korostaa, että takana on useiden vuosien sinnikäs ja monen tahon yhteinen työ.

– Kaikki riippuu kaikesta. Hyvin hoidetuilla pelloilla tarvitaan vähemmän ostopanoksia. Pieneliöstö pitää kasvukuntoa yllä. Linnut ja muukin riista viihtyvät. Se taas nostaa tulevaisuudessa peltomaan arvoa.

– Viljelijällä on ratkaisun avaimet käsissään. Siksi järjestämme tilaisuuksia, joissa erilaisia keinoja peltomaan tuottokyvyn ylläpitämiseksi ja parantamiseksi nostetaan esiin. Samalla viljelijät voivat vaihtaa kokemuksia ja näkemyksiä, Järki Pellon projektikoordinaattori Olli-Pekka Ruponen sanoo.

Seuraava tilaisuus järjestetään tiistaina 13. maaliskuuta kello 18–21 Salon AMK:n auditorioon Ylhäistentiellä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Muuttuiko puuterassisi pinta huollon jälkeen tahmeaksi ja irtoilevaksi?

Säästele öljyä, älä vettä.

Kevätaurinko paljastaa armotta terassin kuluneen puupinnan. Koostimme K-Raudan asiantuntijan kanssa listan asioista, jotka terassinhuoltajan on hyvä pitää mielessä työhön ryhtyessään. Numero yksi on se, ettei maalaamista ja öljyämistä tule sekoittaa toisiinsa.

Suomeen jälleen Eurojackpotin suurvoitto, lähes 68 000 euron osuus Littoisiin

Eurojackpotin pitkäperjantain arvonnassa löytyi yksi täysosuma. Kymmenen miljoonan euron päävoitto matkasi Tanskaan. Arvonnan yksi suurimmista voitoista osui Suomeen.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Skaalat Solmuun -festivaali täyttää 20 vuotta

Turun konservatorion pop & jazz -linjan opiskelijat järjestävät 13.–19. huhtikuuta Skaalat Solmuun -festivaalin, joka täyttää tänä keväänä 20 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa yli 50 ilmaista musiikkiesitystä ympäri Turkua. Festivaaliviikon keikat sijoittuvat Turun keskeisiin tapahtumapaikkoihin sekä ravintoloihin, joiden joukossa on kohteita kuten Turun Linna, Rica bar, Flame Jazz Club ja Fuusio.

Metsämäen perheraveissa yli 9 200 kävijää

Metsämäen raviradalla järjestetyt pitkäperjantain perheravit 3. huhtikuuta keräsivät ennätysyleisön, kun tapahtumassa vieraili 9 236 kävijää. Tapahtuma vahvistaa asemaansa yhtenä Suomen suurimmista koko perheen ravitapahtumista.

Alfred Backa esiintyy Sibelius-museossa

Alfred Backa.

Sibelius-museo täyttyy 10. huhtikuuta keskustelusta ja komiikasta, kun stand up -koomikko ja satiirikko Alfred Backa istahtaa nojatuoliin keskustelemaan yhdessä Åbo Akademin musiikkitieteen professori Johannes Brusilan kanssa, mitä seuraa stand up -esitys. Tilaisuus järjestetään ruotsiksi.

Turku nopeuttaa tutkimuksen kaupallistamista uudella teknologiayritysten ja startupien keskittymällä

Jussi Pyysalo ja Linda Fröberg-Niemi Axelian laboratoriossa.

Turun yliopiston kampusalueelle kasvaa uusi syväteknologiayritysten, startupien, tutkimuksen ja yrityspalvelujen innovaatiokeskittymä. Tavoitteena on vahvistaa Suomen kykyä muuttaa huippututkimus kansainväliseksi liiketoiminnaksi. Tiloista on kiinnostunut jo yli kymmenen yritystä, joista osa on kansainvälisiä pörssiyhtiöitä.

Palvelualojen liikevaihto kasvoi edelleen helmikuussa, mutta edelliskuuta vaimeammin

Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi helmikuussa 3,1 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna. Kaikki palvelualojen päätoimialat olivat kasvussa. Nopeinta liikevaihdon kehitys oli hallinto- ja tukipalvelutoiminnan alalla.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Suomalainen sijoittaa keskimäärin 230 euroa kuussa

Noin puolet suomalaisista (49 %) sijoittaa säännöllisesti rahastoihin, osakkeisiin, vakuutusmuotoisiin sijoituksiin tai muihin sijoitustuotteisiin. Tämä selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä, jonka toteutti tutkimusyhtiö Verian. Kyselyn vastaajat edustavat Manner-Suomen aikuisväestöä.

Skanska käynnistänyt asuntokohteen rakentamisen Telakkarannassa

Skanska on käynnistänyt viimeisen Telakkarantaan nousevan asuinrakennuskohteensa.

Skanska on käynnistänyt As. Oy Turun Prikantiinin rakentamisen Aurajoen varrella. Rakennukselle tavoitellaan Rakennustiedon ympäristöluokitusta, ja sen energialuokka on A. Kyseessä on Skanskan viimeinen hanke Turun Telakkarannan asuinalueella.

Etiopialaisessa pääsiäisessä tuoksuvat papukahvi ja tulinen kanapata

Juhlaruoan valmistus on pääasiassa naisten vastuulla, kun taas miehet vastaavat eläinten teurastamisesta tai lihan hankkimisesta esimerkiksi ostamalla, kertoo Fisseha Haile Agide.

Papukahvin ärhäkkä, pureva maku tuntuu kielelläni. Kahvi on itse jauhettua, ja se kaadetaan seremoniallisesti kahvikuppiin. Yksityinen yrittäjä ja entisen Mekdela-kahvilan sekä Turun Etiopian ystävyysseuran toiminnassa mukana ollut Fisseha Haile Agide kertoo, että viikko ennen pääsiäistä, maanantaista alkaen, vietetään Semune Himamatia eli kiusausten viikkoa. Se on intensiivisen paaston, rukouksen ja surun aikaa, jolloin muistellaan Jeesuksen Kristuksen kärsimystä ja ristiinnaulitsemista.

Nuoret hylkäävät alkoholin ja tupakan – mutta nikotiinin vaarat jäävät huomaamatta

Suomalaiset nuoret juovat vähemmän alkoholia ja polttavat vähemmän tupakkaa kuin aiemmat sukupolvet . Nuorten elämäntavat ovat kuitenkin kehittyneet nopeasti väärään suuntaan etenkin yhdellä alueella: nikotiinituotteiden käytössä. Nuoret eivät ole tietoisia niistä vakavista seurauksista, joita pitkäaikainen nikotiinipussien ja sähkötupakan käyttö voi aiheuttaa terveydelle.

Aivovaltimopullistuman puhkeamisen ehkäisyssä testataan aspiriinia yhdistettynä tehostettuun verenpaineen hoitoon

Aivovaltimopullistuman kanssa voi yleensä elää tavallista elämää, kertoo Itä-Suomen neurokirurgian professoriksi nimitetty Timo Koivisto .

Sokerijuomista joutuu pulittamaan lisämaksun Hesburgerilla

Hesburgerin aterioiden oletusjuomaksi tulee sokeriton Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoma 1. huhtikuuta alkaen.

Hesburger muuttaa aterioidensa oletusjuoman Suomessa sokerittomaksi 1. huhtikuuta alkaen. Jatkossa ateriat sisältävät oletuksena Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoman ja sokerillisen vaihtoehdon voi valita lisämaksusta.

Turun työllisyystoimiin ja ammatilliseen koulutukseen miljoona euroa

Turun kaupunki vahvistaa työllistymistä panostamalla 500 000 euroa ammatilliseen koulutukseen sekä esittämällä kaupunginhallitukselle 7. huhtikuuta neljän työllisyyden pilottihankkeen hyväksymistä. Hankkeiden arvo on niin ikään 500 000 euroa.

Kantaesitys Sigyn Sinfoniettan konsertissa

Sigyn Sinfonietta.

Sigyn Sinfoniettan konsertti Aikamme maisemia perjantaina 10. huhtikuuta kello 18 nostaa esiin uutta musiikkia sekä suomalaisen modernin klassikon. Konsertin huipentaa amerikkalaisen säveltäjän Alex Stephensonin teoksen Logarithms of a Landscape jousiorkesterisovituksen maailman kantaesitys.

Pääsiäisen sää melko vaihteleva – lämpötilat lähellä tavanomaista

Poutaisinta on pääsiäisenä maan pohjoisosassa. Räntä- ja lumisade voi heikentää ajokeliä paluuliikenteessä. Ilmatieteen laitoksen 2. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pääsiäistä vietetään laajalti vaihtelevassa ja melko epävakaisessa säässä.

Näköislehti

Urheilu

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.